PDA

View Full Version : نظرسنجی در باره آموزش مبانی

یوسف زالی
جمعه 14 بهمن 1390, 00:30 صبح
با سلام.
بنا به دلایل متعددی تصمیم گرفتم که از پایه با تعریف یک پروژه و پیشبرد اون تا مراحل گزارش گیری، آموزشی بگذارم تا دوستانی که کمتر به صورت حرفه ای درگیر کار هستند قدم به قدم ان شاا... با ما پیش بیان و در نهایت شاهد این باشیم که در تالار ، سوالات ، بار علمی بیشتری نسبت به حالا داشته باشه.
از عزیزان متخصص و اهل فن هم درخواست دارم تا با ارائه نظرهاشون من رو در رسیدن به این هدف دست تنها نگذارند و با دانش و تجربه ای که دارند مسیر رو روشن تر کنند.
از همه دوستان متشکرم.

---------------------------

لطفا از موارد زیر یکی رو انتخاب کنید یا اگر چیز دیگه ای مدنظرتون هست بفرمایید تا به موارد اضافه بشه.
پروژه باید نه خیلی سخت و پیچیده باشه که مرحله طراحی به شدت به طول بکشه، نه خیلی کوچک که عملا نشه مطلب رو انتقال داد.

پروژه هایی که می شه انتخاب کرد
--------------------------------------
1- آژانس معاملات ملکی
2- کتابخانه
3- انبار کوچک
4- فروشگاه کوچک
5- دانشگاه
6- ...

لطفا در این نظر سنجی شرکت کنید و نظراتتون رو برام بفرستید.
با تشکر - زالی

mehran_sh_t
جمعه 14 بهمن 1390, 08:40 صبح
سلام.
به نظر دانشگاه خوب میاد، البته فکر کنم منظور سیستم آموزش دانشگاه باشه!

* به نظرم دوستان از گذاشتن پست جدا برای گزینه تکراری خودداری کنن، و با "تشکر" نظرشون رو برای گزینه ای که قبلا کسی گفته بگن بهتره

mahan.2002
جمعه 14 بهمن 1390, 10:44 صبح
با سلام
امیدوار سر نوشت این تایپک مانند "سیستم های مالی" نشود.. بنظرم تایپک نمیتواند جواب گو موضوعاتی که به صورت سر فصل ارائه میشه نیست!
امیدوارم فکری به حال این ساختار انجام بشه. در ضمن بنظرم موضوع خوبی رو برای اموزش در نظر گرفتید.
موفق باشید.

spinelruby
جمعه 14 بهمن 1390, 10:52 صبح
سلام

من هم با نظر mahan.2002 موافقم. امیدوارم سرنوشت این پست مثه قبل نشه. ولی اگه سیستم های مالی یا منابع انسانی رو بگید بهتره.

Felony
جمعه 14 بهمن 1390, 11:26 صبح
پروژه هاي مثل انبار چه بزرگ و چه كوچك در بخش بانك اطلاعاتي ( relation ها , join ها و sub select ها ) پروژه هاي سنگيني براي افراد مبتدي هستند , ميتونيد با يك پروژه ي نسبتا ساده تر مثل كتابخانه شروع كنيد تا براي افراد تازه كار سردرگمي ايجاد نشه و بعد از اون يك پروژه نسبتا بزرگ رو شروع كنيد ، موفق باشيد .

یوسف زالی
جمعه 14 بهمن 1390, 12:08 عصر
سلام و با تشکر از دوستان خوبم.
آقا مهران ممنون از نظرتون.
آقا ماهان تاپیکی که بهش اشاره کردید مبحث بسیار مفصلی هست که طبعا کار زیادی هم می بره. چشم. سعی می کنم در حد توانم مطلب رو جمع کنم.
سرکار خانم Spinel ممنونم که مطلب رو دنبال می کنید.
آقا مجتبی نظر شما هم حتما اعمال می شه. ممنون.

دوستان گرامی دیگه مون هم نظر بدند..

ali190
جمعه 14 بهمن 1390, 12:49 عصر
ابتدا از کار بسیار خوبتون تشکر میکنم
به نظرم سیستم انبارداری میتنوه Caseخوبی برای آموزش باشه
انشاء الله موفق باشید
یاعلی

Galawij
جمعه 14 بهمن 1390, 16:13 عصر
سلام،
منظور خاصی ندارم فقط چون نظر خواهی کرده بودید، پست زدم!
من نمی دونم تعریف یک پروژه خاص چه کمکی به ارتقاء سطح علمی تالار می کنه؟ سوالات این تالار اکثراً اختصاصی و فنی هستند، منظورم اینه که در یک پروژه و چند پروژه محدود نمی شه. هیچ پروژه ای به خودی خود شامل همه نکات فنی و تخصصی نیست (این حتی در مورد نوع داده های SQl صدق می کنه).
چطور می خواید شروع کنید؟ از تحلیل جداول ؟ از تحلیل سیستم؟ بعد Create Table؟
شما قبلاً هم در این تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?307167-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%8C-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D9%88-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87) یک نمونه برنامه آموزشی گذاشته بودید. چه نتیجه ای داد؟!
تولید روال و تابع و Query یک کار فکری هست و برحسب نیاز و تقاضا طراحی می شود.
چقدر وارد کدنویسی سمت برنامه می شید؟ نمی خواید که روی یک زبان خاص مثلاً دلفی مانور بدید که در این صورت برنامه عمومیت ندارد و اصلاً در حوصله این تالار نیست.
روش کار شما اصلاً برای من واضح نیست!
در هر صورت موفق باشید.

noroozifar
جمعه 14 بهمن 1390, 19:00 عصر
آقا اگر می خواهی آموزش را شروع کنی حالا هر موضوعی ( من که به شخصه سیستم امور مالی ) و بعد از زدن 2 تا آموزش نصفه رها کنی و مثل بعضی از دوستان که در این زمینه استاد هستند مثل ...... ولی هر بار میایم میبینیم هیچ اموزشی نگذاشته اند و یا بهانه فعلا کار دارم فعلا اینجوریم .... خیلی از مسائل دیگه همینجور که بچه ها در پست های قبلی به تاپیک اشاره شده را گفتند که رها شده ... کلا و جدا و خواهشا بیخیال شوید

ببینید یا تاپیک آموزش باز نکنید یا اگر باز میکنید خدایش تا نهایت که بچه ها حرفه ای شوند ادامه دهید اخه یک اموزش باید به نتیجه برسه ....
بعضی افراد میاند یک تاپیک آموزش میزنند بعد دوتا مسئله میگند بعد میگیم اقا چرا اینجوریه میگند حالا شما شروع کنید تا بعد ... خوب یعنی چی آقا گفتند اموزش شما باید جوری اموزش بدید و ان را به پایان برسانید وقتیکه طرف میاد تاپیک را هر روز سر میزنه هر روز تمرین میکنه هر روز پیگیری میکنه تاپیک آموزش را فردا بتونه به طور کامل خودش حرفهای برای گفتن داشته باشه باید با توجه به آموزشی دیده کارهای بتونه انجام بده

کلا باید طرف دیگه تو این زمینه که اموزش داده شده هیچ مشکلی نداشته باشه . و وقتش را بگذاره برای یاد گیری منابع دیگر ..
میاد میبینه یک تاپیک اموزش هست خیلی خوشحال میشه به خودش میگه ایول اینو تا یک ماه اینده اینجا به طور کامل یاد میگرم بعد از 3 روز میاد نگاه میکنه !! دیگه همه میدونند نتیجه اش چیه ؟؟

توی این سایت کلی تاپیک اموزش هست خودم به شخصه تو کل این تاپیکها (سی شارپ و اس کیو ال ) پیگیری دارم اما متاسفانه هیچکدام به اخر نرسیده اند و حتی طرف تو مسائل حاشیه و پرسش ها را نتوانسته کنترل کنه ///

پس خواهشا اگر می خواهید نصفه آموزش را رها کنید همان که شروع نکنید بهتره

ببخشید که زیاد تند رفتم چون واقعا از افرادی که تاپیک اموزش میزنند بعد..... خیلی ناراحت بودم

به نظر شخص بنده یک تاپیک اموزش باید موارد زیر را رعایت کنه :
1. دوره اموزش باید مشخص باشه
2. مواردی را که در اموزش می خواهد گفته بشه فهرست شوند
3. یک اموزش باید از دو تاپیک ساخته بشه الف - آموزش های اصلی ب - حل مشکلات و مباحث در این زمینه
4. کدها و فایل پی دی اف یا فیلم اموزشی همراه هر آموزش باشد
5. باید هر خط کد و یا اموزشی که داده می شود تمام نکات ان نیز گفته شود
6 . باید از سطح مبتدی شروع شود و تا سطح حرفه ای گام به گام ادامه یابد .
7. بهتر است یک اموزش کامل باشد و مدت ان بیشتر از 2 ماه طول نکشد .
8. یک اموزش باید در انتها یک پروژه عملی داشته باشد که تمامی اموزش ها در ان جمع بندی شود ..
9...

یوسف زالی
جمعه 14 بهمن 1390, 21:16 عصر
از دوستان ممنونم.
در خصوص اون پست گذشته، بنده در اون پست با UI درگیر شدم که به نظرم خوب نبود.
در ضمن، شما دوستان چقدر نظر دادید؟ اون تاپیک بعد از هفته ها دوباره بالا اومد و کسی نظری نداد. بهتر نبود در همون موقع نظرتون رو می گفتید؟
دوستان اگر حستون بالکل منفی هست برای من هم راحت تر هست که اصلا سراغ این کار نرم. اما اگر همکاری کنید و بزرگانی مثل شما دوستان یاری کنند این آموزش رو کمی منسجم کنیم و هر چند کند، اما یک بار برای همیشه قال قضیه رو لااقل در حد مبانی، بکنیم.
در هر حال از تجربیات گذشته همیشه می شه استفاده کرد.
روش کار رو بعد از بررسی و تصمیم گیری نهایی خدمت دوستان عرض می کنم.
این آموزش سعی خواهد داشت نکات رو حتی المقدور برای استفاده جنرال بیان کنه.

--------------

علی آقا ممنون به خاطر نظرتون.
آقا/خانم galawij از نظر و انتقادتون ممنونم. حتما در کارهای بعدی اعمال می کنم.
آقا/خانم نوروزی فر از شما هم ممنون.

حمیدرضاصادقیان
جمعه 14 بهمن 1390, 22:29 عصر
سلام.
اول من شخصا به دوستان عزیز یک عذرخواهی بدهکارم به خاطر اینکه تاپیکهای آموزشی همچنان ناقص مونده و حرف دوستان صحیحه.باید به نتیجه رسید و من هم با کمک شما سعی میکنم به یک نتیجه برسونم.
دوم اینکه به نظرم از قالب پروژه خارج بشه و مقداری روی بحثهای ساختار داخلی SQL Server تمرکز کنید خیلی بهتره.
در مورد پروژه یا دستورات با یک کتاب میشه روی این موارد کار کرد و بحث زیاد شده.
ولی الان خیلی ها هستند که نمیدونند ترتیب اجرای مثلا یک دستور Select با جزئیاتش به چه شکل هست و همین سبب میشه تو کدنویسی ها به مشکل بر بخورن. یا در مورد Performance دستورات Inner join و Outer join صحبت بشه. یا در مورد ساختار داخلی فایل MDF و نحوه ذخیره اطلاعات ، فیلدها و... که خیلی در نحوه ایجاد جداول کمک خواهند کرد.
در ضمن اینکه فکر میکنم این بحثها خیلی جذابتر باشند.

موفق باشید

Galawij
جمعه 14 بهمن 1390, 22:40 عصر
اول من شخصا به دوستان عزیز یک عذرخواهی بدهکارم به خاطر اینکه تاپیکهای آموزشی همچنان ناقص مونده و حرف دوستان صحیحه.باید به نتیجه رسید و من هم با کمک شما سعی میکنم به یک نتیجه برسونم.
سلام،
واقعاً این تالارها به تخصص و فن شما نیاز داره، خوشحال می شیم که مطالب را ادامه بدید و منسجم کنید.

دوم اینکه به نظرم از قالب پروژه خارج بشه و مقداری روی بحثهای ساختار داخلی SQL Server تمرکز کنید خیلی بهتره.
در مورد پروژه یا دستورات با یک کتاب میشه روی این موارد کار کرد و بحث زیاد شده.
ولی الان خیلی ها هستند که نمیدونند ترتیب اجرای مثلا یک دستور Select با جزئیاتش به چه شکل هست و همین سبب میشه تو کدنویسی ها به مشکل بر بخورن. یا در مورد Performance دستورات Inner join و Outer join صحبت بشه. یا در مورد ساختار داخلی فایل MDF و نحوه ذخیره اطلاعات ، فیلدها و... که خیلی در نحوه ایجاد جداول کمک خواهند کرد.
در ضمن اینکه فکر میکنم این بحثها خیلی جذابتر باشند.

بنده هم موافق این روش هستم، متأسفانه یا خوشبختانه ماهیت زبان TSQl این طوری هست که در قالب یک پروژه خاص تفهیم نمی شه، چون تخصصی می شه و متمایل به سمت نیازهای آن پروژه خاص می ره.
انجام یک پروژه خاص شاید برای زبان های برنامه نویسی مناسب باشه ولی برای تحلیل و پیاده سازی بانک های اطلاعاتی قاعده و ساختار یکپارچه ای ندارد و کاملاً وابسته به نیازهای نرم افزار در دست اجرا هست.

ali190
دوشنبه 17 بهمن 1390, 22:40 عصر
سلام برهمه دوستان
من بنظرم این آموزش بسیار مفید هست چون مفاهیم T_Sql بسیار زیاد هست ، اما در قالب یک مثال میشه خیلی از مطالب رو به صورت کاملاً طبقه بندی شده یاد گرفت، چون شما در اینجا دارید یک مجموعه رو خلق میکنید و تقدم و تاخر در کارها باید رعایت بشه
این کار میتونه تمرین خوبی باشه و یک دید نسبی خوب به اکثر عزیزان بده
درست نیست؟