PDA

View Full Version : راهنمایی برای پیاده سازی برنامه تحت شبکم(کلاینت/سرور)برروی چندین سیستم

hadis shaeidi
جمعه 14 بهمن 1390, 15:42 عصر
من یه پروژه تحت شبکه دارم که حاوی 2برنامه کلاینت وسرورمیباشد ومثل محیط مسنجره که حاوی پایگاه داده هم هستش تحت sql.حالا میخوام برنامموexeکنم وروی چندسیستم نصبش کنم .چندسوال برای نحوه پیاده سازی برنامم داشتم؟
1-آیانیازی هست سیستمی که برنامموروش نصب میکنم vs 2008وsqlروداشته باشه؟
2-اگربرنامه سرور روروی یک سیستم وکلاینتاروروی چندتاسیستم دیگه نصب کنم.آیابایداون محیط شبکه باشه؟یعنی ویندوزسروربراسیستمی که میخوام برنامه سرورمونصب کنم بایدباشه ودیگرتنظیماتی که روی سیستم های کلاینت میکنم؟کلاهمون آزمایشگاشبکه رومیگم؟یاهمین کابل کشی شبکه کافیه؟
یکی ازدوستان بدین صورت پاسخ دادند:

SQL-SERVER نیازه نصب بشه ولی VS نه فقط کافیه دات نت فریمورک مورد استفاده رو نصب کنید
بله دیگه برنامه شما کلاینت سروره پس اصولا باید تو یه محیط شبکه اجرا بشه (هرچند جفت برنامه های کلاینت و سرور رو میشه رو یه کامپیوتر هم اجرا کرد) ولی نیاز نیست حتما ویندوز سرور داشته باشید (اختیاریه) میتونه یه شبکه WorkGroup ساده هم باشه، تنظیمات خاصی نمیخاد فقط بایدکامپیوترهاتون باید تو شبکه بتونن همدیگه رو Ping کنن
و ضمنا پورتی رو که استفاده کردید رو بذارید تو لیست اکسپشن های فایروال (تو هر دو سمت کلاینت و سرور)
دوست گرامی ماتوضیحات خوبی دادن ولی من به راهنمایی بیشتری نیازدارم لطفا راهنمایی کنید؟
یه سوال اینه که منظورازدات نت فریمورک همونmsdn libraryکه همراه vsهستش؟
سوال دیگه درموردلیست اکسپشن های فایروال بیشترتوضیح بدید چطوراینکارروانجام بدم؟

zarrinnegar
جمعه 14 بهمن 1390, 16:40 عصر
برای برنامه تحت شبکه ، اول از همه باید روش کارتون توی برنامه نویسی فرق داشته باشه و همه چی رو برای اصلاح و حذف و ... باید از sql بخونید و به اصطلاح Offline کار نکنید .
منظور اینه که وقتی شما با یک دستگاه کار میکنید و اطلاعات رو توی گرید نمایش میدید خودتون هستید که بروزش میکنید ولی توی شبکه ممکنه اطلاعاتی رو که فراخوانی کردید و توی گرید میبینید ، پس از 1 دقیقه همون اطلاعات نباشه و تعدادی رکرود حذف و یا اضافه و یا ویرایش شده باشند
پس توی نمایش اطلاعات و بروزرسانی اونها باید دقت کنید

بعد نیاز نیست که روی سیستمهای دیگه sql و یا VS نصب بشه
اگر شما Dll های برنامتون رو همراه داشته باشید نیاز به چیزی نیست مگر .netFramework که در واقع پایه برنامه نویسی و پلت فورم شماست
برای اینکار هم باید .nET رو همراه برنامه داشته باشید
معمولا ویندوز 7 همراه خودش نسخه 4 رو داره ولی اگر شما نیاز به نسخه خاصی داشته باشین باید برنامه نصبی اون رو ببرید و نصب کنید

بقیه موارد برمیگرده به متصل شدن به SQL توی شبکه

اگر شبکه شما wORKGROUP باشه تعداد 10 تا کامپیوتر رو میتونید به هم متصل کنید نه بیشتر ولی اگه بیشتر باشه باید Domain راه اندازی کنید
برای تنظیمات دیگر هم بستگی داره که امنیت شبکه رو چطوری ببینید که فایروال داشته باشین و یا امنیت sql چطوری باشه و کسی نتونه بهش وصل بشه

نکته مهم دیگه اینه که sql ی که روی ویندوز سرور نصب میشه امکاناتش از این sql های معمولی بیشتره که به درد ادمین میخوره
همین طور اگر روی سیستم عامل 64 بیتی نصب بشه سرعتش تقریبا 2 الی 3 برابر میشه و کاراییش میره بالا
چیز دیگه ای که مهمه sql خوراکش رم هست ، هر چی مقدار رم دستگاه بالا باشه راحت تر کار میکنه و سرعت کاربران هم بیشتر میشه

hadis shaeidi
جمعه 14 بهمن 1390, 20:32 عصر
یکی ازدوستان فرمودندبایدازپورتی که استفاده میکنم بایدداخل لیست اکسپشن های فایروال بگذارم منظورچیه ازاین کاروچطوراینکاربایدانجام بشه منظورازاین لیست چیه؟

Esmail Solhkhah
جمعه 14 بهمن 1390, 21:06 عصر
بنده در جریان پروژه شما هستم (چون قبلا تو تاپیکهاتون شرکت کرده بودم)

چون برنامه شما یه مسنجر هست که با سوکت پروگرمینگ کار میکنه پس در نتیجه شما از پورت خاصی تو برنامتون استفاده کردید

سمت سرور و کلاینت شما ترافیک ورودی روی این پورت داید و فایروال ها به ترافیکهای ورودی حساس هستند و معمولا بلوک میکنن به همین خاطر یا باید فایروال ویندوز رو OFF کنید

(که کار درستی نیست) یا باید اون پورتی رو که استفاده میکنید بذارید تو لیست اکسپشن های فایروال ویندوز

منظور از لیست اکسپشن های فایروال ویندوز اینه که شما یه پورت یا بازه خاصی از آدرس یا برنامه خاصی رو تو این لیست ست میکنید و فایروال با این لیست کاری نداره و اجازه

ترافیک میده

تو ویندوز XP فایروال ویندوز رو باز کنید و قسمت Exception رو ببینید.

تو ویندوز 7 قسمت ویندوز فایروال ->Advanced Settings

به غیر از فایروال ویندوز اگه از فایروال دیگه ای هم استفاده میکنید پورت رو براش ست کنید تا اجازه ترافیک بده (مثلا ESET یا Zone Alaram)

موفق باشید.

hadis shaeidi
شنبه 15 بهمن 1390, 10:34 صبح
ازپاسخ وراهنمایی بسیارخوب شماسپاسگذارم.
موفق باشید.

BrightStar23
جمعه 30 تیر 1391, 12:01 عصر
سلام ببخشید من باید یه برنامه به زبان سی شارپ بنویسم که در اون کلاینتها با هم حرف برنن و بتونن برای هم فایل ارسال کنن،اما من تا حالا برنامه نویسی نکردم اما بعد از سرچی که کردم متوجه شدم که باید با استفاده از برنامه نویسی سوکت پروژمو بنویسم،اما خیلی جاها با مشکل برمیخورم،پروژم باید طوری باشه که یه سرور بین کلاینتها وجود داشته باشه که به کارا رسیدگی کنه،مثلا برای Sign in کردن باید سمت کلاینت به سرور وصل بشه و سرور چک کنه که همچین کلاینتی در دیتابیس وجود داره یا نه،اما نمیتونم این کارو انجام بدم میشه کلا در مورد پروژم کمکم کنین،خواهشا..