PDA

View Full Version : سوال: نحوه تهیه بانک اطلاعاتی اکسس برای برنامه نگهداری و تعمیرات

esyooo
یک شنبه 23 بهمن 1390, 03:45 صبح
سلام دوستان
من یک فایل اکسس با جداول زیر طراحی کردم.
پرسنل(که شامل کد پرسنلی و نام و نام خانوادگی هست)
قطعات(شامل کدقطعات و نام قطعات هست)
ماشین(شامل کد ماشین و نام ماشین هست)
سفارش(شامل کد ماشین ،کد قطعات،تعداد قطعه،کد پرسنلی و مدت زمان توقف هست)

حالا مشکل این هست که:
در فرمی که درست کردم(که اطلاعاتش به جدول سفارش میره) باید کد ماشین وکد پرسنل رو وارد بکنم(تا اینجا اوکی هست)اما مشکل اینجاست که یک ماشین ممکن هست چندین قطعه نیاز داشته باشه نه یک قطعه.از طرفی مسئله مدت زمان توقف هم مطرح هست.(برای زمان گزارش گیری)

آیا باید یک جدول جدید درست بکنم و فقط شامل فیلد های زیر باشدو اطلاعات رو به جدول جدید هم بفرستم؟
کد قطعه،تعداد قطعه،کد پرسنلی

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

emami.sie
یک شنبه 23 بهمن 1390, 07:11 صبح
سلام دوست من
ببينيد يك برنامه نگهداري و تعميرات كامل، جداول و روابطش خيلي پيچيده تر از اينهاست...
مي تونيد به اين تاپيك كه قبلا گذاشتم مراجعه كنيد (با توضيحات كامل... و ازش ايده بگيريد يا كلا ازش استفاده كنيد): http://barnamenevis.org/showthread.php?324668-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA
و اما اگه خواستيد نمونه خودتون رو ادامه بديد اگه بودم، تا جايي كه بتونم كمك خواهم كرد...
موفق باشيد
يا علي

esyooo
یک شنبه 23 بهمن 1390, 17:04 عصر
سلام
ممنون دوست عزیز و تشکر از وقتی که گذاشتید.
میدونم که خیلی پیچیده تر هست ولی من در اینجا بیشتر منظورم طراحی خود جدول هست تا خود برنامه.یعنی می خوام بدونم آیا کاری که می کنم درست هست یا خیر؟(یعنی یک جدول جدید ایجاد بکنم؟)
این کار شبیه به صدور یک فاکتور برای یک مشتری هست که کالاهای زیادی خریداری کرده.ولی من نمی دونم چطور باید دیتابیس و جداول خودم رو تشکیل بدم.برنامه اصلی با vb.net نوشته میشه ولی دیتابیس من اکسس هست.
برای همین یک مثال ساده آوردم تا بتونید درک بهتری از خواسته من داشته باشید.
با تشکر

RESMAILY
یک شنبه 23 بهمن 1390, 20:59 عصر
به نام خدا
با سلام. خود برنامه تعمير و نگهداري بايد توسط مدير فني كارخانه يا كارگاه مورد نظر تهيه شود(به اقتضاي ماشي الات و غيره) نيازهايش و دوره هاي كاري اش مشخص شود سپس تبديل آن به يك برنامه كامپيوتري ساده است. كسي از برنامه نويس كامپيوتر توقع ندارد كه هر نوع PM را بتواند طراحي كند. شكل كلي ندارد تقريبا. اين قبيل برنامه ها معمولا فقط حجم بزرگي دارند. وگرنه پيچيدگي خاصي هم ندارند.

ali190
یک شنبه 23 بهمن 1390, 23:23 عصر
سلام دوستان
من تقریباض در حوزه PM سه سالی کار کردم
الانم دارم یک سیستم PM برای شرکتمون طراحی میکنم
فقط تو یه جاش گیر کردم که میخوام نظر دوستان رو هم جویا بشم
محاسبه توقفات ماشین آلات
اینکه با چه سیاسیتی میبایست نرخ توقفات یک ماشین رو محاسبه کرد؟
واحد اندازه گیری باید چه باشد ؟(روز یا ساعت ، چون ماشین که در تمام طول روز که کار نمیکنه)
آیا میبایست برای هر ماشین تقویم کاری تعریف نمود؟
ممنونم
یاعلی

RESMAILY
دوشنبه 24 بهمن 1390, 07:58 صبح
به نام خدا
با سلام. نرخ توقف ماشین آلات را - آنطور که من دیده ام- با چیزی به نام درصد دسترسی یا شبیه به آن می سنجند. مثلا مقدار واقعی کارکرد ماشین در یک شیفت تقسیم بر مقدار نامی کارکرد ماشین در شیفت (والبته ضربدر 100)!. دونوع هم هست . یک مقدار نامی توقف (برای روانکاری دوره ای. برای تعمیرات دوره ای) و مقدار توقف واقعی (شامل حوادث. خرابی پیش بینی نشده قطعات و امثالهم) این توقف ها باید توسط اپراتور منظما ثبت شوند و نهایتا در واحد زمان مورد نظر، درصد گیری شوند.

bita_ziba77
دوشنبه 24 بهمن 1390, 08:44 صبح
سلام دوستان
من تقریباض در حوزه PM سه سالی کار کردم
الانم دارم یک سیستم PM برای شرکتمون طراحی میکنم
فقط تو یه جاش گیر کردم که میخوام نظر دوستان رو هم جویا بشم
محاسبه توقفات ماشین آلات
اینکه با چه سیاسیتی میبایست نرخ توقفات یک ماشین رو محاسبه کرد؟
واحد اندازه گیری باید چه باشد ؟(روز یا ساعت ، چون ماشین که در تمام طول روز که کار نمیکنه)
آیا میبایست برای هر ماشین تقویم کاری تعریف نمود؟
ممنونم
یاعلی

با سلام
معمولا توقفات ماشين الات جهت محاسبه قابليت دسترسي بكار مي رود كه پارامترهاي زير مورد نياز است:
1) تعداد شيفت كاري
2) تعداد روز كاري
3) تعداد ساعت كاري در هر شيفت
حالا شما ابتدا مقدار زمان در دسترس را حساب كرده (تعداد شيفت كاري*تعداد روز كاري*تعداد ساعت كاري در هر شيفت*60)=كل زمان در دسترس ماشين
سپس با محاسبه عدد بالا قابليت دسترسي را محاسبه مي كنيم:
قابليت دسترسي = (كل زمان در دسترس ماشين-مدت توقف ماشين)/(كل زمان در دسترس ماشين)
كه بين 0 تا 1 مي باشد و معمولا به صورت درصد نمايش مي دهند و معمولا قابليت دسترسي بالاي 95 درصد حالت مورد قبول مي باشد.

با تشكر

emami.sie
دوشنبه 24 بهمن 1390, 12:51 عصر
به نام خدا
با سلام. خود برنامه تعمير و نگهداري بايد توسط مدير فني كارخانه يا كارگاه مورد نظر تهيه شود(به اقتضاي ماشي الات و غيره) نيازهايش و دوره هاي كاري اش مشخص شود سپس تبديل آن به يك برنامه كامپيوتري ساده است. كسي از برنامه نويس كامپيوتر توقع ندارد كه هر نوع PM را بتواند طراحي كند. شكل كلي ندارد تقريبا. اين قبيل برنامه ها معمولا فقط حجم بزرگي دارند. وگرنه پيچيدگي خاصي هم ندارند.
با سلام
اما نظر من اينه كه سيستم نگهداري و تعميرات (نت) يك سيستم جهاني و تعريف شدست و نيازي به طراحي مديرفني يك سازمان نداره، مدير نت وظيفه برنامه ريزي امور مربوط به نت (به عنوان مثال: تعيين دوره بازديد دستگاه ها، روانكاري تجهيزات، تعميرات اصلاحي و...) و تجزيه و تحليل داده ها و اطلاعات بدست اومده از واحدهاي توليدي رو داره وگرنه مباحثي همچون تعميرات پيشگيري، اضطراري، اصلاحي و ... يا شاخصهايي همچون قابليت اطمينان، قابليت تعمير، MTBM، MTBF و ساير شاخصها همگي تعريف شدست...
و البته اين موضوع رو هم بگم كه هنوز در اكثر شركت هاي ما مسئله نت نهادينه نشده و همچنان مهندسان ما مي خوان اون رو سليقه اي پيش ببرن، در حالي كه اين موضوع حدود 40 سال پيش در كشورهاي اروپايي تبيين و مورد استفاده قرار گرفته... پس به طور كلي ساختار تمام نرم افزارهاي نت بايد يكي باشه و تنها نحوه تجزيه و تحليل داده هاست كه متفاوته...
در مورد پيچيدگي جداول و روابط هم، منظور من در يك برنامه نت كامل بود، و گرنه سيستمي كه دوستمون پيشنهاد دادند مي تونه خيلي ساده و اما كاربردي براي خودشون باشه... (فقط دوستمون بايد درنظر داشته باشن كه واژه نگهداري و تعميرات، شامل هم تعميرات و هم نگهداري هستش پس بايد هر دو رو در برنامشون بگنجونن)
موفق باشيد
يا علي

RESMAILY
دوشنبه 24 بهمن 1390, 13:28 عصر
به نام خدا
با سلام دوستمان emami تقریبا جواب خودشان را داده اند. در تکمیل سخن ایشان باید گفت البته اینطور هم نیست که مدیران فنی کارخانه ها بتوانند به سلیقه خودشان pm طراحی کنند. تکنولوژی مبانی ساده اما قطعی دارد و درنتیجه آنچه که ایشان در مورد ساختار گفته اند تقربا درست است، الا اینکه این ساختار پیچیدگی ندارد. فقط مفصل است. می ماند تجزیه و تحلیل که عنوان کرده اند. یعنی همان شکل کار که عرض شد. این را هم به سختی می شود پذیرفت که با سلیقه مدیرفنی طراحی شود و بیشتر به دانش فنی او باز می گردد و بخش های زیادی از برنامه هم ناگزیر است. به نوع ماشین الات و حتی چیدمان آن و خطوط تولید و فرآوری هم بستگی دارد. به نوع شیفت های کاری و سختی و نرمی محصول نیز باز می گردد. یک فرز دروازه ای در کارگاه سنگبری تا فلزکاری (آهن یا آلومینیوم) با ماهیت فنی تقریبا یکسان دارای نیازهای تعمیر و نگهداری متفاوتی هستند که حتما قبول دارید. آنطور که من دیده ام بخش عمده و متغیر این برنامه ها به جدولی باز می گردد که به درخواست واحد فنی باید برای ثبت علل توقف کار ماشین تعبیه شود. دیده شده که این جدول از سه چها فیلد تا بیش از بیست فیلد را دارا بوده است. تعمیرات دوره ای، روان کاری، کمبود مواد، غیبت اپراتور، خرابی الکتریکی، خرابی مکانیکی و جزآن.
ببخشید از روده درازی.

esyooo
دوشنبه 24 بهمن 1390, 16:50 عصر
با تشکر از همه دوستان و وقت و نظری که گذاشتند.
ولی حقیقتش رو بخواهید من به خواسته اصلی خودم که در پست اول بود نرسیدم.یعنی باید برای خواسته خودم یک جدول جدید در نظر بگیرم؟
حقیقتش رشته تحصیلی من صنایع هست و به خوبی می دونم دوستان نظرشون کاملا درست هست.یعنی برنامه واقعی خیلی پیچیده تر هست.اما من در اینجا اون چیزی رو که کارفرما می خواد رو می خوام طراحی بکنم.
کل این کار رو قبلا در vba به کمک اکسل انجام دادم.ولی هیچ اصول درست طراحی دیتابیس پشت سر این قضیه نبود!یک نمونه از گزارشی که کارفرما می خواست این بود که هر ماشین در هر ماه چه قطعاتی ،به چه مقدار،در چه تاریخ هایی مصرف کرده.من هم یک همچین گزارشی رو درست کردم:

http://up6.iranblog.com/images/42959959109933907411_thumb.jpg (http://up6.iranblog.com/viewer.php?file=42959959109933907411.jpg)

اما همون طور که گفتم کار من اصولی نبود.ولی الان به دنبال ایجاد یک طراحی دیتا بیس اصولی هستم.(با همون مثال ساده ای که در پست اول زدم شروع کردم)
با تشکر

emami.sie
سه شنبه 25 بهمن 1390, 09:28 صبح
سلام
ببينيد دوست من، برنامه شما زماني اصولي طراحي خواهد شد كه تمام خواسته هاي سازمان رو بدونيد و براساس اون پيش بريد، و تنها با يك گزارش كه خواسته مديرتونه موفق نخواهيد شد و در آينده به مشكل برخواهيد خورد... (قصد نصيحت ندارم و فقط خواستم تجربم رو بگم)
به نظر من و طبق تجربه اي كه داشتم، ابتدا مطالعه مفصلي راجع به مبحث تعمير و نگهداري داشته باشيد تا بتونيد در قدم بعدي كه شناخت سيستم و نيازمنديهاي اون هستش موفق باشيد...(نمودارهاي DFD و ERD بسيار مثمر ثمر خواهند بود) در مرحله بعدي كه طراحي برنامست شما بايد با مباني نرمال سازي پايگاه داده آشنا باشيد تا در ادامه راه با مشكل مواجه نشيد براي اين منظور توصيه ميكنم اين تاپيك رو مطالعه كنيد:
http://barnamenevis.org/showthread.php?320114-%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87&highlight=%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84
مطمئن باشيد با رعايت اين مراحل به راحتي از عهده طراحي ديتابيستون برخواهيد اومد و سردرگمي كه الان داريد مرتفع خواهد شد ... (ضمن اينكه روش سعي و خطا بسيار زمانبر خواهد بود و به درد آيندتون هم نخواهد خورد...)
اين رو هم خدمتون عرض كنم، چيزي كه در اين تاپيك عنوان كرديد خيلي راحت حل ميشه ولي حل اون بهتون كمكي نخواهد كرد... (مطمئنم بعد از حل مشكل جدول سفارشتون كه حتي نامش هم اشتباه انتخاب شده، مشكل جداول بسياري سر باز خواهد كرد)
موفق باشيد
يا علي