PDA

View Full Version : اتصال یک فرم به دیتابیس

پیام حیاتی
سه شنبه 25 بهمن 1390, 14:44 عصر
سلام
دوستان من هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه اتصال برنامه به دیتابیس ندارم.
برخی از تایپیک ها رو خوندم کتاب آقای جعفرنژادم قسمت پایگاه داده رو مطالعه کردم اما نتیجه ای نگرفتم.
سوال 1:بعد از اینکه برنامه به دیتابیس متصل شد همواره برای استفاده از برنامه باید DB همراهش باشه آیا در سیستم های دیگر برنامه SQL باید نصب باشه تا برنامه اجرا بشه؟

سوال 2:من یک فرم درست کردم چطور باید اطلاعاتی رو که کاربر درونش وارد میکنه به جداول DB منتقل کنم؟

سوال 3:یه برنامه دفترچه تلفن هم دارم مینویسم اما بدون پایگاه یعنی اطلاعات و اسامی همه در داخل خود برنامست و جستجو بر اساس آیتم های تعریف شده در برنامه انجام میگیره اما برخی از دوستان گفتن این کار اشتباهه و اطلاعات باید در DB باشه نه برنامه.اگر قراره برای اضافه کردن شخص یا مکان جدید ویرایشی انجام بشه چه فرقی میکنه این ادیت در DB باشه یا خود برنامه؟

ممنون از دوستانی که زحمت خوندن و پاسخ به سوالات رو قبول می کنند.

25farshid
سه شنبه 25 بهمن 1390, 15:10 عصر
سلام
اینجا رو یه نگاه بنداز خوب توضیح داده:
http://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080915020854AAOYBw5

Leon_SFS
سه شنبه 25 بهمن 1390, 15:35 عصر
برخی از تایپیک ها رو خوندم کتاب آقای جعفرنژادم قسمت پایگاه داده رو مطالعه کردم اما نتیجه ای نگرفتم.
سوال 1:بعد از اینکه برنامه به دیتابیس متصل شد همواره برای استفاده از برنامه باید DB همراهش باشه آیا در سیستم های دیگر برنامه SQL باید نصب باشه تا برنامه اجرا بشه؟

دیتابیس که باید همراه برنامه باشه،اگه نباشه اطلاعاتو کجا بریزه!؟
اگه از SQL استفاده کنی آره باید نصب باشه

سوال 2:من یک فرم درست کردم چطور باید اطلاعاتی رو که کاربر درونش وارد میکنه به جداول DB منتقل کنم؟

خب یه جدول تو دیتابیست باید بسازه، به هر اسمی که دوست داری + فیلدهایی که تو فرمت لازمه ذخیره بشن
بعد میای تو برنامت یه کانکشن میزنی به دیتابیس،با SqlCommand و دستور Insert درج میکنی اطلاعاتو
یه سرچ بزنی کلی آموزش هست،

سوال 3:یه برنامه دفترچه تلفن هم دارم مینویسم اما بدون پایگاه یعنی اطلاعات و اسامی همه در داخل خود برنامست و جستجو بر اساس آیتم های تعریف شده در برنامه انجام میگیره اما برخی از دوستان گفتن این کار اشتباهه و اطلاعات باید در DB باشه نه برنامه.اگر قراره برای اضافه کردن شخص یا مکان جدید ویرایشی انجام بشه چه فرقی میکنه این ادیت در DB باشه یا خود برنامه؟

قطعا کاری که شما انجام دادی استاندارد نیست،اطلاعات رو رم ذخیره میشه؟(که به درد نمیخوره)
اگه رو فایلم ذخیره میشه تو حجم بالا سرعتو میاره پایین و برنامرو پیچیده میکنه
کاربری که از برنامت استفاده میکنه اصلا نباید سمت دیتابیست بره
همه کارارو باید برنامت انجام بده،ویرایشم یکی از این کاراست

nima.sh
سه شنبه 25 بهمن 1390, 17:35 عصر
سلام

سلام دوست عزیز...
به نظر من بهترین راه اینه که کل برنامه رو درست کنی آخر سر دیتابیس رو attach کنی به برنامه ات...
برای وارد کردن اطلاعات به DB باید از دستور Insert :
command = New SqlCommand("insert into [table name](fname,lname,@email)values(@fname,@lname,email)", connection)
command.Parameters.AddWithValue("@fname", TextBoxX1.Text)
command.Parameters.AddWithValue("@lname", TextBoxX2.Text)
command.ExecuteNonQuery()

برای جستجو از دستور select:
command = New SqlCommand("select * from [table name] where name=@n", connection)
command.Parameters.AddWithValue("@n", search)
sqldatareade reader = command.ExecuteReader()
Do While reader.Read()
textbox1.text=reader[0];
textbox2.text=reader[1];
textbox3.text=reader[2];
Loop
موفق باشی...