PDA

View Full Version : گفتگو: لطفا پیشنهاد بدید .

تجلی
شنبه 29 بهمن 1390, 23:23 عصر
سلام.

اگر بخواید به کسی که تازه برنامه نویسی دلفی رو شروع کرده یک برنامه ای رو پیشنهاد بدید که بنویسه فقط برای اینکه ذهنش کاملا درگیر بشه و برنامه نویسی رو علی الخصوص دلفی رو بهتر یاد بگیره چه برنامه ای رو پیشنهاد میدید ؟

اگر خودم بخوام همچین پیشنهادی رو بدم نوشتن برنامه دریافت ایمیل از صندوق جیمیل رو پیشنهاد میدم . ممنون میشم شما هم نظرتون رو ثبت کنید و اگر دلیل خاصی برای پیشنهادتون دارید ذکر کنید .
متشکرم.

mbshareat
شنبه 29 بهمن 1390, 23:34 عصر
به نظر من کار با رشته و StringList و حذف بخشی از رشته برای بیشتر برنامه نویس ها کاربرد داره.

MohsenB
شنبه 29 بهمن 1390, 23:44 عصر
سلام

به نظر من بهترین پیشنهاد نوشتن یک بازی است .

یه بازی ساده رو انتخاب کنید ( مثل : فکر بکر ، دوز ، چیدن تصاویر و ... ) بعد از ساده ترین حالت شروع کنید و بعد از پایان اون هدف رو روی بالابردن سطح بازی بزارین و همینطور اون رو مرحله به مرحله توسعه بدین .

این کار مزیتهای مختلفی مثل افزایش خلاقیت ، ترقیب به برنامه نویسی ، گذران اوقات خوش با شروع برنامه نویسی ،داشتن نتیجه ای ماندگار و خاطره انگیز و ... رو داره و طرحی هست که در اون از همه نوع اجزایی میشه تو اون استفاده کرد ، از استفاده از اشیاء ساده گرفته تا نوشتن بصورت شیئ گرا و یا استفاده از بانک اطلاعاتی برای ثبت رکوردها و ....

موفق باشید

SAASTN
یک شنبه 30 بهمن 1390, 01:46 صبح
منم با نظر MohsenB موافقم و در تکمیل صحبتهای ایشون باید بگم که نوشتن تکه برنامه هایی مثل بازی های کوچیک بخاطر نیاز به الگوریتم ها هم ذهن برنامه نویس رو درگیر می کنن و هم اینکه برنامه نویس رو مجبور به آشنایی با سینتکس می کنن، از طرفی ایجاد برنامه هایی مثل ارسال و دریافت ایمیل بیشتر تکنیکی هستند، یعنی اون گلوگاه و کار اصلی ای که برای تولید همچین نرم افزاری باید انجام بشه شامل پنج خط کده باید بگردی یه جا پیداش کنی و تو برنامت پیستش کنی، حالا شما اصلا بگو پنج خط نه 1000 خط. در هر صورت بخش اعظم کار جستجو هست، حالا یا جواب رو تو اولین پیج اونم به زبان شیرین پارسی پیدا می کنی یا باید با خون دل از کنج پستوی یه بلاگ بلغارستانی! بکشی بیرون. در مقابل درک رفتار یه حلقه ساده، یا یه تابع بازگشتی یا همینطور درک مفاهیم شیئ گرایی و کاربرد اونها چیزی نیست که تو گوگل سرچش کنیم و رو خودمون نصب کنیم، برای جا افتادن این جور مسائل تنها یک راه وجود داره و اون هم تمرینه. البته بگم بدست آوردن و استفاده از این تکنیک ها هم خالی از لطف نیست و هر کدومشون یه چیزی به ما یاد میدن، کلا کار نیکو کردن از پر کردن است، اما وقتی صحبت از شروع برنامه نویسی هست فکر می کنم موضوعاتی بیشنر مفید خواهند بود که ما رو با مفاهیم برنامه نویسی آشنا کنن.
به عنوان نمونه این هم موضوع جالبیه:
http://barnamenevis.org/showthread.php?327712-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A2%DA%A9%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85