PDA

View Full Version : تفاوت Absoloute و relative

qqq2qqq
سه شنبه 02 اسفند 1390, 21:55 عصر
سلام می خوام بدونم که آیا relative بر اساس آخرین div عمل می کنه یا بر اساس آخرین Div درونی خودش عمل می کنه؟

colors
سه شنبه 02 اسفند 1390, 22:58 عصر
درود

در حالت که position:absolute باشه element به صورت آزاد و خود سرانه قرار میگیره ( یعنی اینکه خودش پدر میشه و نسبت به هیچ تگی حساسیت نشان نمیده )
و در حالت position:relative باشه element به صورت وابسته به تگی که در آن قرار داره قرار میگیره ( یعنی اگه element شما درون یک element دیگه باشه نسبت به element اولی قرار میگره )

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 02 اسفند 1390, 23:05 عصر
تا اونجا که من می دونم بر اساس div درونی نیست . بلکه بر اساس div خارجی خودش عمل می کنه . و absolute هم element رو از جریان کلی صفحه خارج می کنه و برای مقدار دهی های مطلق خوبه . ( مثل قرار گرفتن یه لوگو ) .

دوستان هم تکمیل کنن اگر کم یا ناقص گفتم .

Saber Mogaddas
چهارشنبه 03 اسفند 1390, 10:58 صبح
سلام

Absoloute در کل صفحه شناور میکنه..اگه از top right .. استفاده کنی..ولی از margin استفاده کنی کنترلش راحتره..ولی relative از مکان اون شی به هر مختصاتی جابجا میکنیم..

موفق باشی..

cyrusthegreat
پنج شنبه 04 اسفند 1390, 03:36 صبح
سلام دوست عزیز

دوستان توضیح دادن، ولی بنظر می رسه یکم بیشتر باید توضیح بدیم و توضیحات گنگ هستن. خدمت شما عرض کنم که position کلا دارای 5 مقدار هست.

static: این مقدار پیشفرض هست و برای هر عنصری که position براش تایین نشده اعمال می شه.
fixed: این مقدار، با توجه به صفحه مرورگر مقدار می گیره.
inherit: این مقدار می گه که position عنصر والد رو برای این هم انتخاب کنه. که البته این مورد بدلیل اینکه پشتیبانیش تو مرورگر های قدیمی خوب نیست بهتره استفاده نشه.
relative: این مقدار، می گه که با توجه به جایگاه اصلی عنصر، بدون دادن مقادیر مثل top یا left کجا قرار می گیره، حالا مقادیری که من براش تعیین کردم رو بهش اضافه کن. مثلا اگر به عنصرت top:20px; بدی، اگر بطور عادی، عنصر از بالا 200 پیکسل فاصله داشته باشه، حالا فاصله اش از بالا می شه 220px.
absolute: این مقدار، می گه که با اولین عنصری که positionای بجز static داره چه فاصله ای داشته باشه. اون عنصر در کد نویسی باید بالاترش قرار گرفته باشه. برعکس چیزی که دوستان گفتن، در کل صفحه شناور نمی شه، بلکه با توجه به اولین عنصری که position داره، موقعیت خودش رو مشخص می کنه. مثلا اگر اولین عنصر دارای position شما از بالا فاصله اش 200 باشه، با دادن top:20px; به عنصرت، مقدار فاصله اش از بالا 220 می شه.

امیدوارم که مفید بوده باشه.