PDA

View Full Version : مبتدی: استفاده از چند dropdownlist پشت سرهم

armin.sub7
یک شنبه 07 اسفند 1390, 10:22 صبح
سلام سلام
راستش من واسه نمایش نمرات میخوام سال,ترم,درس و نمره رو با ddl نمایش بدم,اما توی select کردنش یکم گیر دارم
ممنون میشم راهنمایی کنید:لبخندساده:

mehrdad85
یک شنبه 07 اسفند 1390, 10:39 صبح
سلام
دوست عزیز میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟
مشکل کار دقیقا کجاس؟
خوب هر چند تا که ddl میخای بنداز داخل صفحه
بعدش از طریق ویزاردی که کنارش هست براش یه sql data source ست کن
و بعد هم اگه میخای که خروجی یا مقادیر انتخابی برای هر ddl وابسته به مقدار انتخاب شده برای ddl های قبلی باشه کافیه که از این طریق عمل کنی
وقتی که برای ddl بعدی data source داری ست میکنی بعد از اون صفحه ای که coonection string را ست میکنه و شما next میکنی یه صفحه دیگه باز میشه که 3 تا دکمه where , order by , advance داره
روی دکمه where کلیک میکنی داخل فرم جدید که واست باز میشه اسم اون فیلدی را که میخای با مقدار ddl انتخاب شده قبلی مقایسه بشه را انتخاب میکنی و نهایتا add را میزنی
مثلا فرض کن 2 تا ddl داری که یکی شهر را نشون میده یکی شهرستانو
اولی را که وصل میکنی به دیتابیس و مقادیر شهر ها را بر میگردونه
دومی را وصل میکنی به دیتابیس و در قسمت where مقدار شهرستان را انتخاب میکنی و اونو ست میکنی با مقدار انتخاب شده با ddl شهر

اگه بازم متوجه نشدی بگو تا کمکت کنم

موفق باشی

armin.sub7
یک شنبه 07 اسفند 1390, 10:56 صبح
میخوام ddl اول درسهارو بیاره,دومی سال سومی ترم و بعد با یه لیست نمرات دانشجوهارو نشون بدم!
میخوام ببینم واسه هر sqldatasource یه select میخواد که پارامترش از ddl قبلی باشه؟
واسه اینکار من هیچ نیازی به کدنویسی توی C#‎یا vb ندارم؟
یه سوال دیگه اینکه من واسه هر کدوم اینا یه جدول گذاشتم به جز آخری که مربوط به شماره دانشجویی و نمرات میشه,درست انجام دادم؟

بازم ممنون:چشمک:

mehrdad85
یک شنبه 07 اسفند 1390, 11:41 صبح
سلام
دوست عزیز واقعیت اینه که حق با توه
خیلی نیازی به کد نویسی نخواهی داشت اما خوب نوشتن کد و توانایی نوشتن و تحلیل اون نیز خالی از فایده نیست
بعدشم کارایی با کد میشه انجام داد که جای دیگه نمیشه انجام داد اما برای کارای ابتدایی میشه از ویزارد استفاده کرد
و دلیل این که معمولا کد مینویسن اینه که هم خوانایی برنامه بالا میره
هم trace کردن اون راحتر میشه و هم این که با کد همه کاری میشه کرد اما با ویزارد نه و کسی هم که کد بنویسه دیگه واسش خیلی فرقی نمیکنه که این یه تیکه را ویزاردی برهع یا دستی
میدونی اصلا آدم بعد از یه مدت معذب میشه با ویزارد کار کنه چون هر چند یه بار ظاهر اینا عوض میشه اما ماهیت کد یکیه البته فکر میکنم از نظر سرعت هم یه تفاوت هایی بکنه البته اطلاع دقیقی ندارم
خوب تا اینجا که اوکی بود
بریم سراغ مسئله اصلی
در رابطه با طراحی دیتابیس و جداول داخل این تالار تاپیک نزن چون خیلی خوب جواب نمیگیری و شاید اصلا تاپیکتو حذف کنن اما حالا کاریه که شده
من دقیق دیتابیس شما را نمیدونم چی بود اما با این اطلاعات ناقصی که شما دادید آره مشکلی نداره

موفق باشید

armin.sub7
یک شنبه 07 اسفند 1390, 12:00 عصر
ممنون ازت میدونم تاپیک دیتابیسو باید توی تالار خودش مطرح کنم اما چون گفتم شاید به سوالام مربوط میشه پرسیدم,درضمن از تاپیک قبلیتون تشکر میکنم چون مفید بود برام واقعا.
ببینید,من 3تا ddl دارم که به ترتیب درس,سال و ترم رو میده,بعد توی یه لیست نمرات دانشجوها رو بیاره,هر کدوم ddl ها هم یک جدول دارن.
راهنماییم کنید ممنون میشم,
باید به هر sqldatasource یه پارامتر بفرستم؟

mehrdad85
یک شنبه 07 اسفند 1390, 13:21 عصر
سلام
دوست عزیز بهت قول نمیدم اما سعی میکنم یه نمونه واست بذارم

armin.sub7
یک شنبه 07 اسفند 1390, 20:07 عصر
سلام به شما
ممنون میشم یه نمونه خیلی کوچیکم برام بذارید
bahareh1368
چهارشنبه 17 اسفند 1390, 18:27 عصر
سلام به شما
ممنون میشم یه نمونه خیلی کوچیکم برام بذارید
سلام به همه.اگه کسی نمونه ای داره بذاره منم احتیاج دارم. مثلا سه تا کمبو داریم اولی به ef پر میشه و دوتای بقیه از select آیتم های کمبوی بالایی پر میشه. چطوری باید از نال شدن Selectedvalue اولی که مستقیم به دیتاسورس وصله و بقیه که پی در پی پر میشن جلوگیری کنم؟

bahareh1368
پنج شنبه 18 اسفند 1390, 13:11 عصر
دوستان در این زمینه لطفا راهنمایی کنید یا اگه ممکنه نمونه ای بذارید

armin.sub7
شنبه 20 اسفند 1390, 10:59 صبح
دوستان در این زمینه لطفا راهنمایی کنید یا اگه ممکنه نمونه ای بذارید

با سلام
من راهشو پیدا کردم,با کسب اجازه از مدیر تالار پاسخ میدم چون قسمتی از کار مربوط به sqlserver میشه.
1.شما واسه هر مرحله از کارتون یه view که شامل جدولهاتون و جدول اتصالشون هست طراحی کنید و کلید جدولهای اصلی رو به اضافه ی ستونهایی که میخاین vlue باشن select کنید.
2.بعد توی sqldatasourse کلید جدول قبلی رو به عنوان پارامتر به control بعدیتون بفرستید خودش selectvalue() رو میسازه براتون.
3.بعدشم توی control مربوطه فیلدی که میخواید display و value باشه مشخص کنید که به ترتیب میشه کلید اصلی جدول و فیلد همون جدولی که میخواین توی combobox تون بیاره.
واسه هر کنترلی باید این 3تا مرحله رو به ترتیب عملی کنید.
موفق باشید.