PDA

View Full Version : راهنمایی در مورد بانك كتابخانه

آرنیک77
دوشنبه 08 اسفند 1390, 11:10 صبح
یک پایگاه اطلاعاتی برای کتابخانه ایجادنموده ام که در آن کتابها برای مدت معلومی امانت داده می شود. می خواهم وقتی اعضاء کتابهاراپس می آورند فیلدهای مربوط به آن عضو دریک جدول مجزابایگانی شوندتا سابقه ای از آن عضو که چه کتابهایی را قبلا امانت گرفته داشته باشیم

wolfstander
دوشنبه 08 اسفند 1390, 11:27 صبح
شما یک جدول درست کن به اسم سوابق
وقتی که دکمه برگشت کتاب از امانت رو میزنی
کد کتاب و کد دریافت کننده و کد امانت رو تو یه تیبل ذخیره کن
همین
بعدا ً هر زمان خواستی، از جدولت گزارش بگیر

royasaz_bam
دوشنبه 08 اسفند 1390, 11:34 صبح
سلام دوست گرامی

برایس جوابت راههای متعددی وجود دارد از ابزارهای ویزارد اکسس تا کدهای و توابع ابتدا برای جواب سوال بهتر سطح کار مشخص شود اگر به توابع در اکسس آشنایی داری بهتر از دیستور recodset استفاده شود در غیر اینصورات از کوئری افزودنی میتوانی استفاده کنی به این صورت که ابتدا یک جدول جدا گانه برای امانتی های برگشت داده شده بسازی که شامل فیلدهای لازم باشند سپس با کوئری افزودنی به ان اضافه کنی استفاده از دستور رکوردست پیچیدگیهای خاص خود را دارد ولی به مراتب سریعتر و مطمئن تر عمل میکند

Abbas Amiri
دوشنبه 08 اسفند 1390, 20:25 عصر
شمااگر یک جدول مربوط به امانت کتابها داشته باشید که فیلدهای آن کد مشترک - کد کتاب - تاریخ تحویل - تاریخ برگشت و .. باشد به راحتی با کوئری می توانید به خواسته خود برسید.

آرنیک77
پنج شنبه 11 اسفند 1390, 13:46 عصر
دوست خوبم
تشکر از وقتی که به سوال من اختصاص دادی .
فقط مشکل من اینه که من در حد مبتدی هستم . لطفا درمورد دستور recodest بیشتر توضیح بده و بگو چطور می توانم از آن برای تشکیل یک تیبل کتابهای برگشتی استفاده نمایم .

royasaz_bam
جمعه 12 اسفند 1390, 22:55 عصر
روش آقای امیری برای شما بهتر و مناسبتر است بله تنها با گذاشتن یک فیلد تحویل کتاب که میتونه فیلد yes یا no باشه و البته یک فیلد تاریخ شما میتوانی با ساخت یک کوئری معمولی کتابهائی را که فیلد تحویل آنها yes باشند را نمایش بدهید البته همرا با تاریخ تحویل و نام امانت گیرنده به این صورت شما یک سابقه امانات را داری برای درک بهتر میتوانی یک نمونه اولیه بانک را بگذاری کوئری مورد نظر را برایت میسازم البته در حین کار یک سری جزئیات بیشتر خواهی داشت که به صورت عملی بهتر قابل درک میباشند

Abbas Amiri
شنبه 13 اسفند 1390, 01:02 صبح
پیشنهاد بنده استفاده از الگوی جدول زیر میباشد ، که مادرآن سه تاریخ جهت : دریافت کتاب ، موعد مقرر جهت عودت و زمان تحویل می باشد . تاهنگامی که آخرین تاریخ نول باشد نشاندهنده عدم استرداد کتاب است و براحتی تاخیرهای اعضا در استرداد کتابها نیز مشخص میشود.
البته با اجازه جناب رویاساز

83597

royasaz_bam
جمعه 19 اسفند 1390, 03:59 صبح
دوست عزیز اینم یک نمونه
بااین قابیت که قبل از حذف یک رکورد سابقه ای از آن در یک جدول مجزای بایگانی میسازد و سپس اقدام به حذف رکورد مربوطه میکنم البته با تایید درخواست از کاربر

royasaz_bam
جمعه 19 اسفند 1390, 04:27 صبح
ابتدا مطابق عکس یک کوئری افزودنی از جدولی که میخواهیم رکورد آن حذف شود به جدول بایگانی میسازیم

83872

سپس یک فرم ویزار از جدول اصلی میشازیم که در آن فیلد کلید اصلی وجود داشته باشد که در اینجا یک اتونامبر به رنگ زرد میباشدمطابق عکس
83873

سپس مطابق عکس در کوئری افزودنی پارامتر لیک شماره رکورد را به فرم ساخته شده میدهسمرا وارد میکنیم "اینکار جهت مشخص شدن رکوردی میباشد که میخواهیم بایگانی شود"
83874
سپس مطابق عکس کدهای ذیل را به دکمه حذف و بایگانی وارد میکنیم
83875

If MsgBox("ÂíÇ ÞÈá ÇÒ ÍÐÝ ÇÒ ÓÇÈÞå í˜ ÈÇíÇäí Êåíå ÑÏ", vbYesNo) = vbYes Then
DoCmd.SetWarnings False

DoCmd.OpenQuery "t_b", acNormal, acEdit
MsgBox "ÈÇíÇäí ÇäÌÇã ÔÏ"

DoCmd.SetWarnings False

DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acEditMenu, 8, , acMenuVer70
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acEditMenu, 6, , acMenuVer70
MsgBox "ÍÐÝ ÔÏ"
Else
If MsgBox("åí ÈÇíÇäí ÇÒ ÓÇÈÞå ãæÑÏ äÙÑ Êåíå äÑÏíÏå ÂíÇ ÌÐÝ ÇäÌÇ㠐ÑÏÏ", vbYesNo) = vbYes Then
DoCmd.SetWarnings False

DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acEditMenu, 8, , acMenuVer70
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acEditMenu, 6, , acMenuVer70
MsgBox "ÍÐÝ ÔÏ"
Else
MsgBox "ÚãáíÇÊ ãÊæÞÝ ÔÏ"
End If
End If