PDA

View Full Version : چرا بهتر نباشیم

Kambiz
شنبه 17 آبان 1382, 17:33 عصر
با امید به اینکه بتونید خرج خود و همسر و فرزندانتون رو در بیارید شروع می‌کنید به نوشتن یک برنامه. هزار رویا تو ذهنتون هست که با فروش این برنامه خیلی از اونها می‌تونند تحقق پیدا کنند. نوشتن برنامه به سادگی میسر نیست و مشکلات برنامه ناخودآگاه تمام ذهنتون رو به خودش مشغول کرده و چه در خواب و چه در بیداری به اونها فکر می‌کنید. همسر و فرزندان و دوستان می‌بینند که دیگه اونی که قبلآ بودید نیستید و ذهنتون جای دیگه‌ای مشغوله. اما شما می‌دونید که بعد از یک مدت تحمل سختی همه چی بهتر از قبل می‌شه٬ پس به راهتون ادامه می‌دید. جدا از اینکه کار دیگه‌ای جز ادامه راه هم از دستتون برنمیاد.

همچنان که برنامه ذهنتون رو دربست در اختیار گرفته، دغدغه دیگری هم آزارتون میده. به اسم این برنامه به همسر و فرزندانتون هزار وعده و وعید دادید که باید به اونها عمل کنید. اگر به این وعده‌ها عمل نشده دفعه بعد به راحتی این دفعه نمی‌تونید تمام ذهنتون رو مشغول کارتون کنید چرا که دیگه توجیهی برای همسر و فرزندانتون ندارید. برای شما و اطرافیانتون زندگی نباید از اینی که هست سختتر بشه. پس با چنگ و دندون و هزار رنج و مشقت قفلی رو برنامه می‌گذارید تا همکار دیگه‌ای نتونه نتیجه زحمت شما رو به باد فنا بده و امیدتون رو نا امید کنه.

اما همیشه یکی دیگه پیدا می‌شه که از شما بیشتر بدونه. اون یکی قفل رو برای تفنن٬ شوخی٬ خنده و ... هزار دلیل مسخره دیگه می‌شکنه. اما سختیهایی که شما و اطرافیانتون متحمل شدید٬ رویاهایی که داشتید٬ عمری که گذشت و ... هیچکدوم شوخی نبود٬ زندگی شما و عزیزانتون هیچوقت مسخره نبوده.

-------------------------------------

همکاران عزیزی که به یدک کشیدن نام Craker یا Hacker افتخار می‌کنید٬‌ آیا به هرز گرفتن دنیای دیگران افتخار شماست؟ ای کاش حداقل برای دزدی یا راهزنی عمر دیگران را به باد می‌دادید تا از برای تفنن. شما که بیشتر از آن دیگران می‌دانید چرا از برای تفنن برنامه‌ای رایگان نمی‌نویسید؟ چرا بجای راهزنی از دست رنج خود با افتخار نمی‌خورید؟

اعتراف می‌کنم که در وضعیت کنونی هیچکدوم از ما نمی‌تونیم پاک باشیم. هیچکدوم از ما آنقدر ثروتمند نیست تا بتونه ابزارهای کاری خودش رو بخره. حتی اگر ثروتمند هم باشیم بازیهای سیاسی حق پاک بودن را از ما گرفته‌اند. ولی بگذارید حداقل برای اون چیزی که توجیهی براش داریم دست به کاری ناروا بزنیم نه از برای برنامه‌ای چند هزار تومنی که خودمون توان نوشتنش رو داریم.

(امید)
شنبه 17 آبان 1382, 19:11 عصر
با سلام
کامبیز جان نوشته ات عجیب منو به فکر فرو برد .چیزایی که گفتی برام غریبه نیست . خیلی خیلی با من آشناس .اصلا روزگار منه ( گرچه خوشبختانه مجردم) .
این بیدار خوابی کشیدن این ایزوله بودن از اجتماع این غربت این ساعتها پشت مانیتور نشتن برای همه ما آشناست.
از پشت کامپیوتر وقتی بلند می شی که دیگه چشمات یاری نمی کنه .وقتی پا می شی که سعی می کنی بازم فکرت رو متمرکز کنی ولی دیگه فکرت هم در اختیارت نیست .
و فکر می کنی که ماه ها گذشته .
و بازم می گی یه روز بهتر می شه .
نمی گی یه روز خوب می شه , یه روز تموم می شه , می گی یه روز بهتر می شه .
و اینا رو همش به امید آینده تحمل می کنی.

اگه به شغل هم احترام نمی گذاریم , لااقل حرمت رنج هم دیگه رو نگه داریم

امید

ایران ویج
یک شنبه 18 آبان 1382, 11:21 صبح
حرفتون حقه آدم نمیدونه چی بگه.
بدبختانه ماها مال دزدی زیر دندونمون مزه کرده. باور کنید حتی میشه گفت مال دزدی حالا خیلی خشمزه تر از دست رنج شده.
بدیش اینجاست که همیشه هم حق رو به جانب خودمون میدیم.مثلا چون گرونه - دسترسی بهش کمه-پول ندارم-مملکت قانون نداره ...
تا کی خودمونو گول بزنیم .تا وقتی برنامه نویسا خودشون - به رفقاشون رحم نکنن هیچی درست نمیشه .
این رفیق چه ایرانی چه خارجی فرقی نداره .
فرهنگمون غلطه این باید درست شه. دزدی شده جز وجودمون این باید عوض شه.

Mashatan
یک شنبه 18 آبان 1382, 13:02 عصر
همکاران عزیزی که به یدک کشیدن نام Craker یا Hacker افتخار می‌کنید٬‌ آیا به هرز گرفتن دنیای دیگران افتخار شماست؟ ای کاش حداقل برای دزدی یا راهزنی عمر دیگران را به باد می‌دادید تا از برای تفنن. شما که بیشتر از آن دیگران می‌دانید چرا از برای تفنن برنامه‌ای رایگان نمی‌نویسید؟ چرا بجای راهزنی از دست رنج خود با افتخار نمی‌خورید؟

کامبیز جان ،
مثل اینکه نوک این پیکان بیشتر سمت من هست ! :roll:

راستش چی بگم ، بگم کرک نکردم تا حالا، دروغ گفتم ؛ بگم Release نکردم، بازم دروغ گفتم بگم ...ولی یه چیز و میدونم من نه بخاطر شهرت و نه به خاطر نمایش تواناییهام نه به خاطر چیز دیگه این کار کردم فقط فقط بخاطر این بوده که کسانی هستند که میخواستند از component ی استفاده کنند ، ولی نمی تونستند بخرنند و من برای اینکه این عده مشکلی نداشته باشند این کار کردم !

راستش کامبیز ، گفتی Cracker من غلط کنم بگم Cracker هستم !

ارادتمند
مشاطان

Kambiz
یک شنبه 18 آبان 1382, 15:26 عصر

کامبیز جان ،
مثل اینکه نوک این پیکان بیشتر سمت من هست ! :roll:

راستش چی بگم ، بگم کرک نکردم تا حالا، دروغ گفتم ؛ بگم Release نکردم، بازم دروغ گفتم بگم ...ولی یه چیز و میدونم من نه بخاطر شهرت و نه به خاطر نمایش تواناییهام نه به خاطر چیز دیگه این کار کردم فقط فقط بخاطر این بوده که کسانی هستند که میخواستند از component ی استفاده کنند ، ولی نمی تونستند بخرنند و من برای اینکه این عده مشکلی نداشته باشند این کار کردم !

راستش کامبیز ، گفتی Cracker من غلط کنم بگم Cracker هستم !

ارادتمند
مشاطان
علی جان روی صحبتم با تو نبود، اصلا هیچ شخص خاصی مد نظرم نبود. تک تک ما حداقل یکبار سعی در شکستن قفلی کرده‌ایم٬ حالا شاید توان این رو نداشتیم که قفل رو بشکنیم ولی این دلیل بر برائتمون نیست.

من با گذشته کاری ندارم. آرزوم اینه که در آینده شاهد این نباشم که حق همکاری چه خارجی و چه ایرانی پایمال بشه. برنامه نویس همه جا برنامه نویسه٬ همه جا با خودش و خانواده‌اش مشکل داره. دلیلشم اینه که یا مشغول کاره یا اینکه مشغول مطالعه و بروز رسونی دانش خودش و این چرخه هیچوقت پایانی براش نیست. نارواست که با این همه تشویش و تلاش در نهایت بازنده باشه٬ اون هم برای هیچ.

حالا که صحبت به اینجا کشید بگذار راجب به دلیلی که آوردی حرفی بزنم. چهارده ساله که دارم با برنامه نویسی زندگیم رو می‌گذرونم که از این مدت هفت سالش با استفاده از دلفی بوده. درسته که کامپایلر و ویندوزی که استفاده می‌کنم پولی بابتشون داده نشده ولی می‌دونی٬ هیچوقت لازم نشده که از کامپوننتی قفل شکسته استفاده کنم. یا کامپوننت رایگانی مشابه اون پیدا کردم٬ یا خودم چیزی نوشتم٬ یا اینکه اصلا روش رو تغییر دادم. حتی برای بانکهای اطلاعاتی هم فقط از اونهایی که رایگان هستند استفاده می‌کنم. قبول دارم که در ابتدا کار کند پیش میره و دردسر زیاده ولی یک شبه که نمی‌شه راه صد ساله رو رفت. اگر کاری بهم واگذار یا پیشنهاد می‌شه که بلد نیستم انجامش بدم٬ خوب کار رو قبول نمی‌کنم. نه اینکه انگل وار و به پشتوانه عمر دیگران کاری رو که لایقم نیست بقاپم٬ حالا هر چقدر هم که می‌خواد سودش خوب باشه. حداقل تو ایران هیچکس از گشنگی نمیمیره.

اینم بگم که این قفل شکنی و استفاده از ابزارهای قفل شکسته مختص جهان سوم نیست٬ دردیه جهان شمول. حتی با صراحت می‌تونم بگم که برنامه نویسهای ایرانی بیشتر از دست رنج خودشون می‌خورند تا برنامه نویسهای کشورهای پیشرفته. اگر بخواید می‌تونم این موضوع رو باز کنم و دلایلم رو براش بگم و حتی بگم که چرا با این وجود ما هنوز نتونستیم اون جایگاهی باشیم که شایسته اون هستیم.

المیرا
یک شنبه 18 آبان 1382, 18:38 عصر
سلام منم می خواستم یه چیزی بنویسم یعنی نوشتم ولی دیدم اصلا به این سایت ربط نداره .بحث جرم شناسی و خودشناسی و آدم شناسی و....................... رو چه به برنامه نویسی.
پس ببخشین .
سکـــــــــــــــــــــــ ـوت نقطه

Kambiz
دوشنبه 19 آبان 1382, 14:10 عصر
سلام منم می خواستم یه چیزی بنویسم یعنی نوشتم ولی دیدم اصلا به این سایت ربط نداره .بحث جرم شناسی و خودشناسی و آدم شناسی و....................... رو چه به برنامه نویسی.
پس ببخشین .
سلام٬

المیرا خانم من خودم به شخصه خیلی مایلم که نظرات همه و از جمله شما رو بدونم. شاید این حرفها به برنامه نویسی ربطی نداشته باشند ولی با برنامه نویسها بی ارتباط نیست.

ممنون.

amin panahi
دوشنبه 19 آبان 1382, 18:36 عصر
متاسفانه این هم یکی از پارادوکس های ما ایرانی هاست . واقعا حرف درستی است که همه ما حتی اگر تا بحال سعی نکرده باشیم که قفل برنامه ای را بشکنیم از مشتری های پرو پاقرص سی دی های هزار تومنی هستیم . نمید انم چه بگویم . شما اگر پای صحبت یک دزد و یا یک قاتل هم بنشینید هم حتما برای شما دلیل هایی می آورند که شاید شما را قانع کنند . ولی مسلما آن ها حقی ندارند. ولی باز این دلیل نمی شود که از ریشه های پدید آمدن چنین مسایلی بی تفاوت عبور کنیم . اگر ما هم مملکتی آزاد و پویا با اقتصادی قوی داشتیم شاید با چنین مسایی مواجه نمی شدیم . ولی خوب ، خودکرده را تدبیر نیست .

المیرا
سه شنبه 20 آبان 1382, 12:41 عصر
پس ببخشین .
سلام٬

المیرا خانم من خودم به شخصه خیلی مایلم که نظرات همه و از جمله شما رو بدونم. شاید این حرفها به برنامه نویسی ربطی نداشته باشند ولی با برنامه نویسها بی ارتباط نیست.

ممنون.

ممنون که مایلید نظر دیگران رو بدونید . ولی شرمنده . من نظراتم یه مقدار خطرناکن. :twisted:
کم خطر ترین جمله ای که به نظرم میرسه از ”امرسون“ می نویسم :
” در نظر شاعر و حکیم هر چیز, شادیبخش و مبارک , هر تجربه , مفید , هر روز , گوارا و هر انسان, الهی است.“
تو پرانتز : بنده نه شاعرم ونه حکیم. ولی شاعران رو دوست دارم.
در صورتیکه مایل باشید می تونم سورس نظرات خطر ناکمو تو pm بهتون بگم. ولی بهیچ وجه توصیه نمی کنم.

Kambiz
سه شنبه 20 آبان 1382, 16:01 عصر
مشتاقانه منتظر PM شما هستم.

Gladiator
سه شنبه 20 آبان 1382, 16:08 عصر
با سلام

المیرا خانوم اگر صلاح میدونی هیچ وقت سورس نظراتت رو کامپایل نکن .

در مورد این مشکلی که آقا کامبیز اشاره کرده فقط میتونم بگم . متاسفانه لغاتی مثل HACK و Crack و ... شده نقل و نبات دهن بچه های کوچه و خیابون .

آقا کامبیز حق داره دلش پر باشه چون از این راه مخارج زندگیشو تامین میکنه . ای کاش میشد این پیام اخلاقی رو به گوش همه رسوند چه کسانی که فقط محض خنده و شوخی دست به این کارها میزنند چه کسانی که برای سود جویی های ناروای خودشون این کارها رو انجام میدن .

ما توی این سایت بچه های متفکر و خوش قلب زیادی داریم . مثل آقای مشاطان که با همه بار علمی که داره همیشه خاکیه و من به شخصه خیلی خیلی دوسش دارم . سعی کنیم مثل این عزیزان باشیم .

vadood
سه شنبه 20 آبان 1382, 17:05 عصر
اصلا منو چه به این حرفا، تا به حال هر چی نوشتم مشتری خاص داشته و بی قفل و زنجیر فروختم. پس چون این بلا سرم نیومده نباید اظهار نظر کنم.
اما مگه میشه دزد نباشه؟ آخه کجای دنیا دزدی وجود نداره؟ من یه سوال از آقایون و خانم ها بکنم، اگه ماشین منو از تو خیابون ببرن و بیام بگم آی دزد، آی غارتگر، آی ... چی بهم می گین؟ احتمالا به نظر شما کوتاهی از من بوده که محل خوبی پارک نکردم، دزدگیر نداشتم، قفل فرمان و پدال و ... خلاصه می بایست حواسم جمع می بوده.
حالا تو نرم افزار هم داستان همینه، piracy نرم افزار مگه فقط تو ایران هست؟ مشکل همه دنیاست. من و شما باید بدونیم که حاصل کار ما در دسترس دزدها هست، پس باید ریسک دزدیده شدن کار را سعی کنیم به حداقل برسونیم.
و البته میگیم قانون نیست، حمایت از پدیدآورنده نیست. نه آقا نیست. ولی این مملکت مال ماست، محکومیم و محدودیم به این و خودمون این جوری ساختیمش. الان من اگه یه کتاب را ببرم فتوکپی کنم از اول تا آخر کسی یقه ام را نمی گیره. این فرهنگ و قانون ماست، دیگه چه برسه به نرم افزار که چند صباحی نیست باهاش آشنا شدیم،

بیاین صبر کنیم، کار کنیم و یاد بدیم. به کوچک تر هامون، به بزرگترهامون، به همکارامون و به قانون گذارها و مجری هامون

Kambiz
چهارشنبه 21 آبان 1382, 02:20 صبح
Vadood جان تو این که همه جای دنیا دزد هست حرفی نیست. دزدها حسابشون جداست و کاری هم به حرف من و شما ندارند و کارشون رو می‌کنند. خیلی از ما نه از برای دزدی٬ بلکه به دلایل دیگه اینکار رو می‌کنیم. خیلی از ما اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اینکار درست نیست چون قبح عمل تو جامعه از بین رفته.

همونطور که گفتی باید یاد بگیریم و به دیگران یاد بدیم که این کار درست نیست.