PDA

View Full Version : مقاله: مشکلات سیستم اموزشی و پیشنهادهاتی برای اصلاح آن

ProgramYar
جمعه 19 اسفند 1390, 19:47 عصر
سلام

تقریبا بیشتر از 50 درصد دروسی که ارائه میشه دروس تخصصی این رشته نیست.
اون هایی هم که تخصصی هستش و لازم معمولا به صورت تئوری هستش نه به صورت کاربردی

مثلا:
دروس فیزیک و آز فیزیک و الکتریکی و آز اون و... هیچ ربطی به این رشته نداره
یا ریاضی مهندسی درسته که تو پردازش تصویر و صوت و.. کاربرد داره ولی هیچ وقت به صورت کاربردی و عملی به اون پرداخته نمیشه

و...

پیشنهادات:

1-دروسی که واقعا ربطی نداره حذف بشه.
2-مثلا درس ساختمان داده رو میشه تو 4-5 جلسه به صورت کاربردی ارائه داد و نیازی به 3 واحد تو یک ترم نیست
3-گرایش هایی که قراره تو ارشد از هم جدا بشن از ترم دو به بعد کارشناسی جدا بشه.
4-ترم اول فقط آشنایی با گرایش ها و برنامه نویسی داشته باشه
5-دروسِی مثل ریاضی مهندسی به صورت اختیاری ارائه بشه
6-تنوع دروس زیاد بشه و به دانشجو امکان انتخاب بده مثلا 300 واحد درس ارائه بشه و هر کس به تناسب علاقه و تخصص خودش دروس رو انتخاب کنه و از برای اینکه مشخص بشه دانشجو توی چه چیزی نخصص داره توی مدرک دروس پاس شده ی دانشجو ذکر بشه و هر دانشجو مثلا موظف به پاس کردن یه حد اقل تعداد
واحد باشه
و...
اگه نظام اموزشی اصلاح بشه :
انگیزه ی دانشجو برای درس خواندن و نوآوری و تلاش کردن بیش تر میشه و سودش به خود دانشجو و کشور میرسه

لطفا شما هم نظر خودتون رو بگین و اگه مشکلی داره اصلاحش کنین
ممنون

BORHAN TEC
جمعه 19 اسفند 1390, 21:07 عصر
پیشنهاد که زیاده ولی آیا واقعاً کسی پیدا میشه که به این پیشنهادها گوش کنه؟؟؟ البته انشاالله که یکی پیدا بشه که به این پیشنهادات و انتقادات رسیدگی کنه.:لبخندساده:

این هم نظر من:
راستش من زیاد با خواندن دروس غیر تخصصی در کنار دروس تخصصی مخالف نیستم البته به شرطی که این دروس زیاد بی ربط نباشد(البته منظورم درس هایی به غیر از ادبیات و دروس دینی است و بیشتر منظورم با درسهایی مثل فیزیک و... است). اگر زیر رشته های دانشگاهی مربوط به کامپیوتر بیشتر بود خیلی بهتر می شد، زیرا شیوه ای که ما در حال حاضر در دانشگاهها پیش گرفته ایم به هیچ عنوان نمی تواند ما را برای بازار کار آماده کند و متخصص تربیت کند و بیشتر شبیه آش شعله قلم کار است تا آموختن یک فن به صورت کامل. این موضوع را میتوان با تست گرفتن از بسیاری از دانشجویان متوجه شد، طبق برداشت های خودم بیشتر دانشجویان کامپیوتر در هیچ زمینه ای تخصص کامل ندارند و نداشتن تخصص کامل در یک زمینه هم مساوی است با بیکاری و نداشتن درآمد. حال شما به دور و اطراف خود نگاه کنید! طبیعتاً عده ای را خواهید دید که با گذراندن یک دوره 6 ماهه در رشته تاسیسات صاحب شغل می شوند ولی کسی که به صورت دانشگاهی چند سال در دانشگاه در رشته کامپیوتر درس خوانده در حالت بیکاری به سر می برد و اگر هم شغلی پیدا کند، درآمد خوبی ندارد و به زودی با ناراحتی فراوان به فکر تغییر شغل می افتد. یکی از عمده ترین مشکلات دیگر این رشته این است که دانشجویان این رشته بسیار زیاد هستند که این مورد مشکلات زیادی را به وجود آورده است. به نظر من سیستم آموزشی ما بیشتر هدف تربیت استاد دانشگاه دارد تا تربیت متخصص. یکی از بزرگترین مشکلات دیگر این است که سرفصلهای بیشتر دروس دانشگاهی اصلاً به روز نیست و نمی تواند جوابگوی علم روز باشد! :متفکر:

ProgramYar
شنبه 20 اسفند 1390, 09:58 صبح
پیشنهاد که زیاده ولی آیا واقعاً کسی پیدا میشه که به این پیشنهادها گوش کنه؟؟؟ البته انشاالله که یکی پیدا بشه که به این پیشنهادات و انتقادات رسیدگی کنه.:لبخندساده:

سلام
اگه این بحث پخته و کامل بشه با نظرات تمام موافقین و مخالفین بعد می تونیم توی نشریه های دانشجویی
یه مقاله ازش چاپ کنیم و بعد از اینکه همه ی دانشجو ها رو به فکر واداشتیم با ایجاد کرسی های آزاد اندیشی و دعوت مسئولین (از رئیس دانشکده شروع می کنیم) نظراتمون رو با دلیلش بیان میکنیم . و اون ها رو قانع میکنیم
بلاخره هر تغییری از یه جایی شروع میشه

اگه امکانش هست این مطلب رو بالای انجمن ثابت کنید

به امید اصلاح سیستم آموزشی
+

BORHAN TEC
شنبه 20 اسفند 1390, 10:43 صبح
اگه امکانش هست این مطلب رو بالای انجمن ثابت کنید
من یک کاربر ساده هستم و چنین مجوزی ندارم. :ناراحت:

ProgramYar
دوشنبه 22 اسفند 1390, 13:46 عصر
دوستان, مخالف یا موافقی وجود نداره که نظرش رو بگه؟

مثلا اگه به نظر شما نحوه تدریس یا مباحث ارائه شده درست نیست بیان کنید و اگه برای اصلاحش هم نظری دارین بگین.

مثلا ببینید همه ی ما تا قبل از دانشگاه 7 سال زبان می خونیم
ولی بازم اکثر دانشجو زبانشون ضعیفه.حالا چرا؟
به نظر من : مشکل اینجاست که توی مدارس بیشتر روی گرامر تاکید میشه . در صورتی که اگه خواندن متن رو به ما یاد بدن کم کم گرامر دستت میاد.همون طور که به هیچ کدوم از ما برای یاد گرفتن زبان مادری کسی گرامر زبان فارسی رو بهتون یاد نداده و چه بسا خیلی از ما گرامر زبان فارسی رو کامل یاد نداشته باشیم وهر روز ازش استفاده می کنیم.

لطفا شما هم نظرتون رو بگید.ممنون

BORHAN TEC
سه شنبه 23 اسفند 1390, 00:04 صبح
مثلا ببینید همه ی ما تا قبل از دانشگاه 7 سال زبان می خونیمکاملاً درسته، به نظر من یکی از دلایل پایین آمدن سطح علمی دانشجویان بعضی از مخفی کاریهاست(نمیدونم که کلمه درستی را انتخاب کرده ام یا خیر). اگر به بسیاری از دانشگاههای معتبر دنیا نگاهی داشته باشیم خواهیم دید که اکثر آنها فیلمهای آموزشی خود را در خصوص دروس دانشگاهی به صورت کاملاً رایگان با استفاده از اینترنت در اختیار دیگران قرار داده اند، ولی متاسفانه این کارها تا به حال در ایران صورت نگرفته است و اکثر دانشگاههای معتبر ایرانی در این زمینه خساست به خرج می دهند. حضرت علی هم می فرمایند: زکات علم نشر آن است. به نظر من تا زمانی که همین سیاستهای غلط در دانشگاهها ادامه یابد همین وضعیت بی سوادی دانشجویان فارغ التحصیل هم ادامه خواهد داشت!

به عنوان نمونه، چندی پیش شنیده بودم که در یکی از دانشگاههای معتبر یک دوره آموزشی برگزار شده بود و درس های آن دوره آموزش هم کپچر شده بود. با دانشگاه مربوطه تماس گرفتم تا فیلمهای آن را تهیه کنم. نحوه دریافت آن مجموعه را جویا شدم و ناگهان با آنچنان قیمتی رو به رو شدم که شانس آوردم سکته نکردم! حال با این سودجویی ها و نشر ندادن علم آیا وضعیت تغییر خواهد کرد؟

یکی از مشکلات دیگر که خیلی آزار دهنده است بالا بودن شهریه دانشگاها است(البته بیشتر منظورم با دانشگاههای آزاد است). برخی از دوستان من که در دانشگاه آزاد درس می خوانند برای بدست آوردن شهریه دانشگاه خود صبح تا شب کار می کنند و نمی توانند مطالعه ی مناسبی داشته باشند. چه میشد که در دانشگاه سیاست اینگونه بود که دانشجویان در طول مدت درس خواندن پولی را پرداخت نمی کردند و بعد از فارغ التحصیل شدن به صورت اقساط شهریه خود را پرداخت می کردند؟!!! (البته این فقط یک پیشنهاد بود که بعید می دانم به راحتی عملی باشد :ناراحت:)

strongxxx
سه شنبه 23 اسفند 1390, 14:55 عصر
هر چند این گونه صحبت ها به جایی نمی رسن ولی برای خنك شدن دل خودمان چند سطر می نویسیم . البته تا زمانیكه به تحصیل
با چشم تجاری آنگونه كه دانشگاه های آزاد ، علمی كاربردی ، پیام نور ، غیرانتفاعی و ... می نگرند نباید هیچ گونه توقعی از فارغ التحصیلان
این دانشگاه ها داشت . و اما پیشنهادات بنده :

1 - قبل از هر چیز باید شرایط و ضوابط خاصی برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته شود مثلا برای پذیرش دانشجوی كارشناسی كامپیوتر
حداقل سه مدرس با مدرك دكتری كامپیوتر (نه برق و دیگر رشته ها) به عنوان عضو هیات علمی تمام وقت در دانشگاه مشغول به كار باشند.
2 - هر یك از مدرسین تمركز خود را بر روی تدریس یك یا دو درس قرار دهند (بعضی ها از مدار 1 ، مدار منطقی ، ساختمان داده ، نظریه زبانها ، هوش مصنوعی ، پایگاه داده ها و ... را در یك ترم تدریس می كنن)
3 - مدرس های هر درس را حداقل سالی یكبار برای بازآموزی و آموختن مباحث روز به كلاسهای تخصصی بفرستند
4 - اساتید ما به جای تدریس از روی كتب زبان اصلی با همكاری همدیگر همانند سایر دانشگاه های معتبر كتاب های تخصصی به زبان فارسی تولید نمایند
5 - به جای تدریس مطلق مباحث خشك تئوری كه هیچ كس حتی مدرس آن هم چندان اطلاعی از مفاهیم ندارد برخی كاربردهای عملی هم بیان شوند
فعلا همینا كافی هستن تا بعد

ProgramYar
سه شنبه 23 اسفند 1390, 16:44 عصر
خنك شدن دل خودمان چند سطر ....
این رو خوب امدی
چون واقعا دلمون پره