PDA

View Full Version : مشورت برای رفتن به کلاس های ASP یا PHP یا هر دو!

پیام حیاتی
دوشنبه 29 اسفند 1390, 01:05 صبح
سلام
میخاستم از اساتید کمک بگیرم در مورد انتخاب یکی از این دو زبان.
من طراحی سایت رو با HTML،CSS،Flash،joomla انجام میدم به همشون هم مسلط هستم در حال حاضر دوره #C مبتنی بر برنامه های ویندوزی رو میگذرونم بعد از این دوره میخام شروه کنم PHP یا ASP رو بخونم در دوره کاردانی یک تحقیق خودم انجام دادم از بین اساتید که نتیجه کار برتری ASP شد الان که کارشناسی میخونم برای درس طراحی صفحات وب اساتید اصرار زیادی به یادگیری PHP می کنند تا ASP دلیلش هم رایگان بودنو OpenSource و سایر مواردی که خودتون میدونید بیان می کنند میدونم هر زبانی جای خودش رو داره و نمیخام تایپیک جنجالی یا خدای نکرده دعوا را بندازم اصلا".من PHP رو خوندم در حد تعریف متغیرها برخی از توابع،آرایه ها چیزهایی که در CD هاس آموزشی ساخت ایران خودمون میشه یاد گرفت اما اصلا" نحوه کاربردشون در وب رو نفهمیدم چون یک مثال هم در این لوح آموزشی که من دیدم نبود.
خودم بیشتر تمایل دارم ASP بخونم اما میترسم اگر فردایی قانون کپی رایت و ... اعمال بشه کار سخت میشه از اونور هم دلایل محکم یا مواردی رو میخام که بتونم جلوی اساتید و دانشجوهایی که از PHP حمایت می کنند حرفی برای زدن داشته باشم.
هر دو زبان رو هم میتونم بخونم اما فکر میکنم مسلط شدن روی یکی از اینها بهتره تا بخام با هردوشون سروکله بزنم.یه طوری ما بین موندم میخاستم کمک کنید راهنمایی...
ممنونم

mabbaszadegan
دوشنبه 29 اسفند 1390, 12:02 عصر
سلام دوست عزیز ، منم مثل شما توی این دوراهی گیر کردم ولی الان دست تقدیر منو کشونده سمت asp !! ولی خب حرف تمام دوستانم که php رو خیلی برتر از asp میدونند هم قبول دارم ، php زبانی مستقل ، open source ، قدرتمند و محبوب هستش ولی هیچکدوم اینها دلیل نمیشه که asp آینده ای نداره ! به نظر من حالا که با c# کارتو شروع کردی بد نیس یه سر به دنیای asp هم بزنی ، چون تسلط روی asp واقعن خیلی راحته و مطمئن باش خیلی زود حرفه ای میشی ، بعدش اگه خواستی سوئیچ کنی روی php خیلی سریعتر با محیطش کنار میای چون اصول پایه ای مشترکشو بلدی و فقط یه سری syntax میمونه که باید یاد بگیری !

موفق باشی

cjNet
دوشنبه 29 اسفند 1390, 17:31 عصر
سلام .
وقتی شما دنبال #C و net. رفتی به نظر من بهتر و منطقی تر اینه که برای وب هم دنبال تکنولوژی وب net. بری --- یعنی ASP.net ---

aminghaderi
دوشنبه 29 اسفند 1390, 20:00 عصر
سلام.
درباره انتخاب نوع زبان به نظر من همه چیز به پختگی برنامه نویس بستگی دارد و طرز تفکر و وسعت دید و اینکه خیلی از ما ها فکر می کنیم تاپیک جدید بزنیم زودتر به نتیجه می رسیم که شاید درست باشه ولی Quality اطلاعات ما بسیار پایین می یاد و در نتیجه تصمیم عاقلانه ای نمی تونید بگیریم و اینجاست که پدیده ای به نام Research به وجود آمد.

اما درباره رایگان نبودن دات نت :

نسخه ای از Visual Studio به نام Express هست که کاملا رایگان هست که فرقی زیادی با نسخه اصلی اون ندارد.(تفاوت رو می توانید از سایت ماکروسافت بخش محصولات VS پیدا کنید).

و البته معمولا یک نسخه قبل از آخرین Release به صورت کاملا رایگان هست ، در حال حاضر نسخه VS2008 Express .

و فقط می ماند DotNetFramework که آن هم درسته انحصاری هست ولی چون به صورت پیش فرض بروی ویندوز نصب هست ، نیاز به تهیه لایسنس برای اون نیست ، و اگر هم باشد هاستینگ شما خودش مسئول تهیه آن هست .

اما بحث ادعای مالکیت در صورت معروفیت و یا بزرگ شدن پروژه ، بحثی هست که بنده هنوز بهش نرسیدم و از دوستان اگر کسی اطلاع داره راهنمایی کند.

موفق باشید.

hamid_shrk
دوشنبه 29 اسفند 1390, 20:33 عصر
شما با asp.mvc هم که کار بکنید خیلی به php نزدیکه و از لحاظ انعطاف پذیری که بعد از اوپن سورس بودن از بالاترین مزایای php هست با php برابری میکنه.ضمن اینکه توش با c# هم کار میکنید.

پیام حیاتی
دوشنبه 29 اسفند 1390, 23:56 عصر
از همگی ممنون.تصمیم گرفتم هر دو رو ادامه بدم.

hamid_shrk
سه شنبه 01 فروردین 1391, 11:04 صبح
از همگی ممنون.تصمیم گرفتم هر دو رو ادامه بدم.
تصمیمتون قابل احترامه اما این اشتباه ایرانی رو شما هم دارید تکرار میکنید.
بجای اینکه تو یک زمینه حرفه ای بشید تو چند زمینه میخواید کار کنید.
کسانی رو میشناسم که فقط html و css و جاوا اسکریپت بلده اما انقدر تو کارش ماهر هست که از منی که ادعا دارم علاوه بر اینها asp و sql هم بلدم چندین برابر حقوق میگیره..
نرید این راه اشتباه رو

پیام حیاتی
سه شنبه 01 فروردین 1391, 11:20 صبح
خوب شما میگید چه کار کنم PHP بخونم یا ASP؟
هر دو برای طراحی وب هستند اما میخام اونکه آینده روشن تری داره رو به هر لحاظ داره بخونم.
کلاس #C میرم خوب به ASP نزدیکتره.
از اونطرف 3-4 ساله طراحی وب با html,CSS و جوملا انجام میدم که به PHP نزدیکتره.

hamid_shrk
سه شنبه 01 فروردین 1391, 11:59 صبح
من میگم asp چون asp کارم ، یکی که php کار باشه میگه php.
ببینید با کد نویسی تو کدومشون بیشتر راحت هستید دیگه.
کسی نمیتونه بگه شما چیکار کنید.
مطمئن باشید همه تو این 2راهی بودن.
من هم خوشحالم که تو این 2 راهی asp رو انتخاب کردم.

Beginner2013
سه شنبه 01 فروردین 1391, 12:57 عصر
من برخالف بسیاری از کاربران انجمن برنامه نویس معتقدم هر دوتاشو یاد بگیر.یه ماه اینو کار کن بعد برای عوض کردن حال و هوا برو سراغه اون یکی.به شخصه بسیاری از نکات ظریف ASP.NET رو در مقالات php و بسیاری از روش های یک برنامه نویسی خوب در php رو در مقالات و کتابای Asp.Net یافتم ام! اما اگه وقتت کمه
به نظرم با php یا asp classic شروع کن و بعد از اون اگه خواستی ادامه کارو با ASP.NET برو.البته نه اینکه Asp.Net برا شروع خوب نباشه چون مقالات و کتابای Asp.Net بیش تر رو چیزای سطحی تمرکز کردن وب رو اصولی یاد نمیدن.

Sirwan Afifi
سه شنبه 01 فروردین 1391, 19:08 عصر
به نظرم با php یا asp classic شروع کن و بعد از اون اگه خواستی ادامه کارو با ASP.NET برو.البته نه اینکه Asp.Net برا شروع خوب نباشه چون مقالات و کتابای Asp.Net بیش تر رو چیزای سطحی تمرکز کردن وب رو اصولی یاد نمیدن.

به نظر من اصلا اینطور نیست،

وقت و انرژی خودت رو روی ASP.NET بزار، این چه کاریه بری ASP Classic کار کنی بعد بری سراغ ASP.NET

maxpayn2
سه شنبه 01 فروردین 1391, 21:12 عصر
سلام

مقایسه :
توی ASP.Net نسبت به PHP ده برابر کد کمتر مینویسی پس پروژه رو زودتر تحویل میدی بعنی زودتر پول میگیری و تعداد پروژه های بیشتری در سال میتونی انجام بدی بعنی درآمد سالانه بیشتری داری ، هفت برابر امنیت بیشتر داری (با توجه به این که خودم هک هم کار میکنم) ، پنج برابر امکانات حرفه ای بیشتری داری (یک نمونه کوچیکش Shadow Copy) ، هر روز امکانات حرفه ای بیشتری میاد ، برای انجام یک کار امکانات و تکنولوژی های زیادی داری که میتونی با هر کدوم حال کردی کد بنویسی و ...

نتیجه :
فکر کنم نتیجه خیلی تابلوئه

هر وقت کپی رایت اعمال بشه قیمت پروژه هم واقعی میشه یعنی پول لایسنس رو از مشتری میگیری ، یادگیری هر دو وقت تلف کردنه ، بهتره توی یکی حرفه ای بشی

Beginner2013
سه شنبه 01 فروردین 1391, 21:50 عصر
به نظر من اصلا اینطور نیست،
وقت و انرژی خودت رو روی ASP.NET بزار، این چه کاریه بری ASP Classic کار کنی بعد بری سراغ ASP.NET

نظر شما بسیار محترمه.اما من برا گفتم دلیل دارم.بسیاری از برنامه نویسان Asp.Net که دور وبر خودمم زیادن حتی نمیدونن کدی که می نویسن در سرور اجرا میشه یا در کلاینت.تنها چیزی که بلد استفاده از ابزار های ویژوال استودیو هست.البته نه اینکه استفاده از این ابزارا بد باشه بلکه اینکه استفاده کنی و ندونی چی هست بده و در مقالات Asp.Net فقط یاد میدن که فلان تگ سرور فلان کارو میکنه.

هفت برابر امنیت بیشتر داری (با توجه به این که خودم هک هم کار میکنم)
این کاملا درسته(البته 7 برابر بودنشو حساب نکردم ببینم درسته یا نه) برای اونایی که همه امنیت رو میسپارن به خود تکنولوژی!

توی ASP.Net نسبت به PHP ده برابر کد کمتر مینویسی پس پروژه رو زودتر تحویل میدی بعنی زودتر پول میگیری و تعداد پروژه های بیشتری در سال میتونی انجام بدی بعنی درآمد سالانه بیشتری داری

شاید شما رو گرفتن پول پروژت ارضا میکنه اما من دوست دارم روی کدام کار کنم و کدای زیبا بنویسم.ضمنا هدف همه از برنامه نویسی درست کردن وبسایت برای دیگران نیست.مدیران 5 سایت بسیار معروف و برتر ایران به هردو زبان تسلط دارند.می دونید چرا؟شما تا بحال کدایی رو که نوشتید با کدای تر و تمیز بلاگفا مقایسه کرده اید؟می دونید چرا سیستم بلاگفا (ساخته شده با Asp.net) اونقدر روان کار میکنه?

Beginner2013
سه شنبه 01 فروردین 1391, 21:55 عصر
البته با توجه به عنوان تاپیک به دوست عزیز آقای حیاتیم بگم که منظورم از یاد گرفتن رفتن به کلاس نیست.به نظرم بهترین استاد کاره.و دوم اینکه اگر وقت نداری یا به برنامه نویسی علاقه نداری بهتره همونی رو بکنی که دوستان گفتن!

maxpayn2
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 13:11 عصر
شاید شما رو گرفتن پول پروژت ارضا میکنه اما من دوست دارم روی کدام کار کنم و کدای زیبا بنویسم.ضمنا هدف همه از برنامه نویسی درست کردن وبسایت برای دیگران نیست.مدیران 5 سایت بسیار معروف و برتر ایران به هردو زبان تسلط دارند.می دونید چرا؟شما تا بحال کدایی رو که نوشتید با کدای تر و تمیز بلاگفا مقایسه کرده اید؟می دونید چرا سیستم بلاگفا (ساخته شده با Asp.net) اونقدر روان کار میکنه?

یه سوال برام پیش اومد ، درسته که باید کد های مرتب با در نظر گرفتن Performance و 1000 تا نکته دیگه نوشت و در این که دقت در کد نویسی از اصول برنامه نویسیه هیچ شک و حرفی نیست ولی شما این کد ها رو مینویسی که قاب کنی بزنی به دیوار ؟
به چند دلیل کد نویسی انجام میشه :

1 - تمرین موارد آموخته شده
2 - انجام پروژه های دانشجویی برای گرفتن نمره
3 - برنامه نویسی سایت شخصی
4 - انجام پروژه برای کسب درآمد (چه پروژه برای دیگران باشه یا برای خودت مثل بلاگفا که خدمات رایگان بدی و از تبلیغات پول در بیاری (بلاگفا که عاشق چشم و ابروی ما نیست))
5 - انجام پروژه برای مقاصد عام المنفعه
...

به غیر از مورد اول هر چه سریعتر انجام دادن پروژه خیلی بهتره و باید به این نکته توجه کرد که سریع انجام دادن پروژه هیچ متافاتی با زیبا نوشتن کد نداره . شما میتونی یه پروژه رو 6 ماهه و زیبا بنویسی و همون پروژه رو (به شرط تسلط و حرفه ای بودن) 1 ماهه و زیبا بنویسی

A.S.Roma
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 14:36 عصر
یک بحثی هست به نام maintenance یا همون نگهداری از کد.
کسی نمی خواد کدش رو قاب بگیره اما در نظر بگیرید 5 تا Web App نوشتید هر کدوم رو به 20 تا مشتری فروختید و باید از همه مشتری ها هم پشتیبانی کنید. هر روز از طرف مشتری ها درخواست در قالب BUG یا فیچر درخواستی میاد در صورتی که کد بر اساس Framework مناسبی Develop نشده باشه عملا" این پشتیبانی ممکن نیست. به شرایط عنصر زمان هم اضافه کنیم که مثلا" بعد از 2 سال این اتفاقات بیوفته که دیگه تقریبا" غیرممکن میشه.

hamid_shrk
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 15:26 عصر
بنظر من این سوال تو این تالار نباید پرسیده میشده چون اینجا هم asp کارن.
الان دعوا شده سر asp.net یا asp classic بودن ، در صورتی که دوستمون بین asp و php گیر کردن.
بنظرم این سوال رو تو تالار php هم مطرح کن ، بعد نظرات رو بچین کنار هم و خودت نتیجه گیری کن.
موفق باشید.

Slytherin
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 17:19 عصر
ببینید من با دوستان موافقم که باید یک مورد رو به عنوان تخصص اصلی دنبال کنید اما این مسئله بیدن معنا نیست که نباید در مورد سایر مباحث اطلاعات داشته باشید! به نظر من شما باید هر دو تکنولوژی رو تا حد متوسط بلد باشید و سپس با اطلاعاتی که در این مدت کسب کردید، خودتون مسیر درست رو برای خودتون انتخاب کنید... مطمئن باشید که پشیمون نمیشید;)

maxpayn2
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 17:58 عصر
کسی نمی خواد کدش رو قاب بگیره اما در نظر بگیرید 5 تا Web App نوشتید هر کدوم رو به 20 تا مشتری فروختید و باید از همه مشتری ها هم پشتیبانی کنید. هر روز از طرف مشتری ها درخواست در قالب BUG یا فیچر درخواستی میاد در صورتی که کد بر اساس Framework مناسبی Develop نشده باشه عملا" این پشتیبانی ممکن نیست. به شرایط عنصر زمان هم اضافه کنیم که مثلا" بعد از 2 سال این اتفاقات بیوفته که دیگه تقریبا" غیرممکن میشه.

میشه بیشتر توضیح بدید که این موضوع چه ربطی به مقایسه ASP با PHP داره ؟

aminghaderi
پنج شنبه 03 فروردین 1391, 12:59 عصر
سلام به همه دوستان.
دلیل شرکت من در این تاپیک حقیقت استراحت فکری و راهنمایی دوستمان بوده ولی بعضی از دوستان چنان از یه چیزی دفاع می کنند که انگار خود انها اون رو تولید کردند؟! یا مثلا سهام دار شرکت ماکروسافت هستند.
من واقعا برام تعجب هست چرا باید به این صورت باشه؟؟
من نوعی Asp.net بلدم و سالهاست کارم بوده ولی هیچ وقت زیاد از حد تعریف نکردم و هرکسی هم راهنمایی خواسته بهش نقاط ضعف و قدرت رو با توجه به سطح دانش خودش و البته سطح دانش خودم گفتم که بفهمه چی می گم ، برای مثال برای این دوستمون اگر بخوام ساختار موتور Asp.net رو باز کنم که متوجه نمی شد ، چه بسا این کار رو برای دوستان فنی تر قبلا کردم ولی متوجه نشدن .(ندانستن هم گناه نیست ، من هم کلی چیز نمی دونم. )
به دوستمون گفتم بهرته جستجو کنه ، چون توی این چند سالی که من توی این تالار هستم حد اقل 15 مورد تاپیک هایی با حجم بالا در این زمینه تولید شده که اتفاقا اون ها بعد علمی قوی تری دارند نسبت به این تاپیک (جسارت به دوستان نباشه) و در بعضی از اون ها به طور خیلی علمی به مورد نگاه شده ، غیر از این تالار در کل اینترنت از این بحث ها زیاد هست چه به زبان فارسی چه به زبان اصلی.

به غیر از مورد اول هر چه سریعتر انجام دادن پروژه خیلی بهتره و باید به این نکته توجه کرد که سریع انجام دادن پروژه هیچ متافاتی با زیبا نوشتن کد نداره . شما میتونی یه پروژه رو 6 ماهه و زیبا بنویسی و همون پروژه رو (به شرط تسلط و حرفه ای بودن) 1 ماهه و زیبا بنویسی قصد نقد کردن ندارم ولی این پاراگراف که فرمودید از نظر علمی هیچ جایگاهی نداره !
پروژه ای ، هر چند کوچک تا مراحل مهندسی نرم افزار رو طی نکنه به نتیجه مورد نظر نمی رسه.
جواب این سوال شما بسیار بزرگ هست و من از عهده اون بر نمی یام و حق مطلب ادا نمی شه ولی منابع معرفی می کنم لطفا مطالعه کنید :
1- مهندسی نرم افزار سامر ویل زبان اصلی pdf هست زبان فارسی هم که خیلی ها ترجمش کردند.
2- مفاهیم پیشرفته در مهندسی نرم افزار دکتر ناصر مدیری / انتشارات گنج نفیس.

هفت برابر امنیت بیشتر داری (با توجه به این که خودم هک هم کار میکنم) ، پنج برابر امکانات حرفه ای بیشتری داری (یک نمونه کوچیکش Shadow Copy) ، هر روز امکانات حرفه ای بیشتری میاد ، برای انجام یک کار امکانات و تکنولوژی های زیادی داری که میتونی با هر کدوم حال کردی کد بنویسی و ...شما که هکر هستید یک منبع بگید که حرف شما رو تایید کنه که 7 برابر امنیت داره.
و یک منبع هم برای پنج برابر امکانات بیشتر.
اگر منظورتون ازامکانات کامپوننت های تجاری یا کاموننت های رایگان ماکروسافت هست که هدفش تضعیف روحیه استقلال در کاربرانش و... هزار یک دلیل دیگه داره که حق با شماست امکاناتش بیشتره البته فقط برای ویندوز.
که البته برای php هم کم نیست :
Ref6 (http://best-php-scripts.com/),Ref5 (http://www.hot-php-scripts.com/),Ref4 (http://www.php-scripts.com/php_diary/php_scripts.html),Ref3 (http://www.phpjunkyard.com/),Ref2 (http://thephppro.com/products/),Ref1 (http://www.gentlesource.com/)
php چند سکویی هست و عدم وابستگی نرم افزاری ؟! این چیز کوچکی نیست!

PHP can be used (http://www.php.net/manual/en/install.php) on all major operating systems, including Linux, many Unix variants (including HP-UX, Solaris and OpenBSD), Microsoft Windows, Mac OS X, RISC OS, and probably others. PHP has also support for most of the web servers today. This includes Apache, IIS, and many others. And this includes any web server that can utilize the FastCGI PHP binary, like lighttpd and nginx. PHP works as either a module, or as a CGI processor.
Ref:http://php.net/manual/en/intro-whatcando.php

ماکروسافت هم ادعا می کنه پروژه mono بستری برای چند سکویی کردن Asp.Net هست ، اما واقعیت چیز دیگر هست پروژه mono خودش به صورت مستقل خواسته این کار رو انجام دهد تا انحصار ماکروسافت شکسته بشه ولی خوب ماکروسافت هم بنا به این که همیشه قوی ترین افراد رو داره ، از این مشکل یه امتیاز ساختن و گفتند ASP.NET ما هم شد CrossPlatform ولی این ها همه در وادی تئوریک هست (Ref (http://www.mono-project.com/Main_Page)) و تا حالا بنده که مثال واقعی از این مورد رو ندیدم . دوستان اگر نمونه سراغ دارند به من هم اطلاع بدهند.
php سالها قبل از اینکه Asp.net تولید بشه تولید شده بود و کار هم می کرد و امکاناتی هم که Asp.net داره چه بسا از اون الگو گرفته باشه (نظر شخصی خودم هست).
خلاصه حرف های فنی زیاد هست که با یک سرچ چند روزه حد اقل یک دهم این مطالب رو می شه مطالعه کرد.

http://barnamenevis.org/images/misc/quote_icon.png نوشته شده توسط A.S.Roma http://barnamenevis.org/images/buttons/viewpost-left.png (http://barnamenevis.org/showthread.php?p=1468424#post1468424)
میشه بیشتر توضیح بدید که این موضوع چه ربطی به مقایسه ASP با PHP داره ؟
این جواب رو احمالا به خاطر نقض مهندسی نرم افزار شما فرمودند که موضوع پاسخ من هم بود.
بحثی که دوستمون فرمودند "نگهداری نرم افزار" یکی از مباحث فلسفی مهندسی نرم افزار هست که البته اساره از اون رو نوشتند.
باز هم تاکید دارم قصد نقد نداشتم وفقط تبادل اطلاعات و گر نه زمانیکی php رو ساختند من در دوران کودکی بودم و اتفاقا php هم بلد نیستم ، البته من به کسی می گم php بلده هست که حد اقل یک سایت بدون نقص فنی و امن روی وب قرار داه باشه.

امیدوارم پاسخم برای دوستان مفید باشه ، البته همه ما شاالله استاد بنده هستید.
باتشکر.

maxpayn2
پنج شنبه 03 فروردین 1391, 19:07 عصر
سلام به همه دوستان.
دلیل شرکت من در این تاپیک حقیقت استراحت فکری و راهنمایی دوستمان بوده ولی بعضی از دوستان چنان از یه چیزی دفاع می کنند که انگار خود انها اون رو تولید کردند؟! یا مثلا سهام دار شرکت ماکروسافت هستند.

فکر نکنم کسی برای مقاصد دیگه غیر از همون راهنمایی که شما فرمودید اینجا باشه (استراحت فکری رو نفهمیدم) ، کسی هم ادعا نکرد که چیزی رو تولید کرده یا توی چیزی حرفه ایه یا سهام دار شرکتیه ولی یکی از راه های همون راهنمایی که شما فرمودید گفتن حقیقت و دفاع از اونه وگرنه هر چی به ذهنت رسید بگی که راهنمایی نمیشه

قصد نقد کردن ندارم ولی این پاراگراف که فرمودید از نظر علمی هیچ جایگاهی نداره !
پروژه ای ، هر چند کوچک تا مراحل مهندسی نرم افزار رو طی نکنه به نتیجه مورد نظر نمی رسه.

فکر کنم منظورم رو درست منوجه نشدید ، برای یه لاک پشت سرعت 50 کیلومتر در ساعت خیلی زیاد و برای یه راننده فرمول 1 همین سرعت خیلی کمه ، پس برای یه پروژه دانشگاهی که قراره تمرین جلسه قبل رو حل کنه 1 هفته زیاد ولی برای نوشتن یه پرتال از صفر 1 سال کمه ، نکته هم اینجاست که وفتی شما یه پروژه رو انجام دادی و یه درخواست برای یه پروژه مشابه داری دوباره نمیای از صفر پروژه رو بنویسی . تازه وقتی کسی تو دو راهی انتخاب PHP و ASP گیر کرده مهندسی نرم افزار و ... ربطی به بحث نداره

شما که هکر هستید یک منبع بگید که حرف شما رو تایید کنه که 7 برابر امنیت داره.

اولا نگفتم هکر هستم گفتم هک کار کردم ، دوما توی این دنیا که هر کی از چیزی دفاع کنه افرادی مانند شما
میگین حتما توش سهام داره دیگه جایی برای دفاع نمیمونه که منبع داشته باشه ، سوما شما اگه یه کم سرچ میکردید باگ هایی رو پیدا میکردید که توی PHP هست و از اون طریق سایت هایی که با PHP نوشته شدن هک شدن و همچین باگی اصلا توی ASP وجود نداره (مانند LFI یا RFI یا ...) که البته برعکس این قضیه صادق نیست یعنی باگی توی ASP نیست که توی PHP نباشه پس راه های هک کردن سایت های ASP کمتره ، تازه هک کردن از طریق باگ های مشترک در PHP خیلی راحت تره و در ASP سخت تر (این که دیگه منبع نمیخواد چون خودم تست کردم)

و یک منبع هم برای پنج برابر امکانات بیشتر.
اگر منظورتون ازامکانات کامپوننت های تجاری یا کاموننت های رایگان ماکروسافت هست که هدفش تضعیف روحیه استقلال در کاربرانش و... هزار یک دلیل دیگه داره که حق با شماست امکاناتش بیشتره البته فقط برای ویندوز.
که البته برای php هم کم نیست :
Ref6 (http://best-php-scripts.com/),Ref5 (http://www.hot-php-scripts.com/),Ref4 (http://www.php-scripts.com/php_diary/php_scripts.html),Ref3 (http://www.phpjunkyard.com/),Ref2 (http://thephppro.com/products/),Ref1 (http://www.gentlesource.com/)

یا معنی امکانات رو درست نمیدونید یا در باره مثالی که زدم چیزی نشدید یا فقط مثال هایی رو که زدید امکانات میدونید

php چند سکویی هست و عدم وابستگی نرم افزاری

البته همونجوری که شما فرمودید من به دلیل نداشتن اطلاعات فنی و داشتن سهام ماکروسافت منظورتون رو دقیق نفهمیدم (که جرات بیان نفهمیدن رو دارم) ولی اگه منظورتون اینه که چون framework دات نت فقط روی ویندوز نصب میشه و نمیشه سایت ASP رو روی مثلا لینوکس بالا آورد ، واقعا به نظر شما این مزیتیه که به خاطرش PHP رو انتخاب کرد ؟ یعنی چون BMW Vision لاستیک دور سفید نداره باید پیکان جوانان بخریم ؟

aminghaderi
پنج شنبه 03 فروردین 1391, 23:37 عصر
این پاسخ هایی که شما دادید را می شد خیلی شیوا تر و با رعایت احترام متقابل بیان کنید و اگر چنین بود من تا انتهای این تاپیک با شما همراه می بودم و تبادل علمی می کردیم ، ولی با این وضعیت فکر کنم بگم شما درست می فرمایید از همه کم هزینه تر و راحت باشه.
دوستان دیگر اگر از نوشته های بنده نکته ابهام داری دیدند ویا سوالی یا نقدی داشتند می تونید از طریق PM با من در ارتباط باشید تا کامل برایشان با مرجع علمی توضیح بدهم.

همگی موفق باشید.

maxpayn2
جمعه 04 فروردین 1391, 00:30 صبح
به نظر شما متهم کردن به "سهام داری ماکروسافت و بدون علم و استدلال حرف زدن" احترام متقابله که من با احترام متقابل بحث رو ادامه بدم ؟ شما که اداعای مودب بودن داری احترام بزار تا بهت احترام بزارن . توی بحث های زیادی دیدم وقتی یک نفر از نظر علمی و استدلالی حرفی برای گفتن نداره طرف مقابل رو متهم به خیلی مسائل میکنه و سعی میکنه یارگیری کنه و بگه همه با من موافقن ، من هم با شما موافقم این تاپیک دیگه برای بعضی ها بار فنی نداره چون دیگه بیشتر از این چیزی برای گفتن ندارن (از نظر فنی) ولی خیلی ها هستند که هنوز توی دو راهی ASP و PHP گیر کردن ولی امثال شما به دلایلی که گفتم باعث قفل شدن تاپیک ها و به نتیجه نرسیدن اونها میشن و این داستان هنوز ادامه داره ، هر کی هم از چیزی دفاع کنه متهم به سهام داری و ... میشه و به قول شما افراد مودب حتی اگه هیچی بلد نباشن همیشه درست میگن ولی نمیدونن اگه کسی به خاطر رفتار اونها راه رو اشتباه بره اون افراد مقصر هستن

aminghaderi
جمعه 04 فروردین 1391, 01:01 صبح
عزیز چرا خودت رو ناراحت می کنی ، من کلی گفتم منظورم با شما یا کسی خاصی نبود ، مثل دوستان این تالار حتی در کنار من در دنیای واقعی هم هستند ، دوستانی صمیمی که موضع می گیرند ، در حالی که بحث فنی موضع گرفتن نداره ، استدلال علمی داره شما اگر پاسخ های من رو در تاپیک های دیگر مطالعه می کردید می دیدید که تلاشم برای ارئه مطلب فنی هست نه بیان نظرات شخصی ، هر جایی هم نظر شخصی بوده ، اعلام کردم و هر جا نیاز به منبع بوده ارئه دادم.
شما پاسخ قبلی من رو ببنید من تغریبا برای هر جمله ref آوردم ، این ها حرف های من نیست که گفتم ، مطالبی هست که قبلا مطالعه کردم و برای خیلی از انها کلی مطلب خوانده شده.
باور کنید نه حوصله توضیح فنی دارم و نه وقت زیادی و همون طور هم که گفتم یه قسمت امدن من به این تالار تفریح هست ، چون من تا همین الان مشغول کار هستم.
ولی بروی چشم جواب سوالات شما از من (بحث های فنی) رو یکی یکی جواب می دهم تا برای دوستان جدید شاید مفید واقع بشه .

شما هم از دست من نارحت نشو منظوری نداشتم .

aminghaderi
جمعه 04 فروردین 1391, 01:54 صبح
یه پرتال از صفر 1 سال کمه ، نکته هم اینجاست که وفتی شما یه پروژه رو انجام دادی و یه درخواست برای یه پروژه مشابه داری دوباره نمیای از صفر پروژه رو بنویسی . تازه وقتی کسی تو دو راهی انتخاب PHP و ASP گیر کرده مهندسی نرم افزار و ... ربطی به بحث ندارهبله دقیقا حق با شماست منتهی بحث مهندسی نرم افزار از جایی آمد که خودتون فرمودید :

به غیر از مورد اول هر چه سریعتر انجام دادن پروژه خیلی بهتره و باید به این نکته توجه کرد که سریع انجام دادن پروژه هیچ متافاتی با زیبا نوشتن کد نداره . شما میتونی یه پروژه رو 6 ماهه و زیبا بنویسی و همون پروژه رو (به شرط تسلط و حرفه ای بودن) 1 ماهه و زیبا بنویسی
مورد 4 شما بحث تجاری داره ، بنده تجربه این موضوع رو داشتم ، نرم افزاری که طراحی کردم و ساخته شد و به اصرار خودم بحث "تست" نرم افزار حذف شد و در چندید بخش دیگر از تحلیل و نیاز مندی رو هم حذف کردیم و نهایتا 7 تا 8 ماه پروژه را جلوتر انداختم ، بعد به ملت فروختیم بعد سر پشتیبانی محصول به مشکل خوردیم ، مشکلاتی ایجاد شده ، مشکلاتی بود که ما فکرش هم نمی کردیم و فقط زیر تست خودش رو نشان می داد و بحث توسعه که فکرش ور نمی کردیم اینقدر سریع در خواست توسعه بدهند و خلاصه محصول رو بدون اینکه صدایی در بیاد جمعش کردیم و محصول جدید رو جایگزین کردیم ولی کلی مشتری ها را از دست دایدم؟! و ضرر هم زیاد دادیم.
این مورد بود که برای خود من پیش آمد بود ، و این جمله شما باعث شد من نتونم بی توجه از این موضوع رد بشم ، که البته شما هم احتمالا حواستان به این جمله نبوده یا چنین مشکلی برایتا پیش نیامده.
نا گفته نماند نرم افزار من تحت وب بود که البته با Asp.net هم نوشته شده بود.

که البته به قول شما به موضوع ارتباطی نداره و نباید زیاد بروی آن مکس کنیم.

بحث دوم بحث باگ امنیتی که فرمودید ، من رفرنس برای خودم خواستم و دوستان دیگر برای افزایش اطلاعات فنی باشه و البته جسارت نباشه برای تصدیق جمله هم هست. (آخه نمیشه راحت چیزی رو نقض کرد باید منبع رسمی داشته باشه : در این جور مباحث یک تیم امنیتی یا تیم هکر قوی و یا مجله های علمی و یا....)

یا معنی امکانات رو درست نمیدونید یا در باره مثالی که زدم چیزی نشدید یا فقط مثال هایی رو که زدید امکانات میدونید
با فرض بر اینکه من معنی رو نمی دانم ، تعریفی از امکانات بیان کنید.

اگه منظورتون اینه که چون framework دات نت فقط روی ویندوز نصب میشه و نمیشه سایت ASP رو روی مثلا لینوکس بالا آورد ، واقعا به نظر شما این مزیتیه که به خاطرش PHP رو انتخاب کرد ؟
دقیقا ؟! مگر کم امکانی هست! من نوعی وب سایتم رو هک می کنم ، هر کاری که فه فکرم خودم و تیم پشتیانی هاستم می رسه انجام می دهیم ولی چاره ای نیست چون باگ ازطرف ویندوز هست ، حالا اگر امکانش باشد ما وبسایت رو بروی یک سرور لینوکس داشته باشیم ؟
خوب تحدید رو دور زدیم و در کمال ارامش به بررسی باگ می رسیم.
خود ماکروسافت مگر همین کار رو در چند سال پیش نکرده بود؟! عنوان صفحه خاطرم نیست تا ارئه بدم ولی در همین سایت تاپیکش هست ، دوستان قدیمی تر از جمله خود شما احتمالا تاپیک رو دیده بودید .
اما این یک دلیلش هست و دلایل بسیاری هست که موجب برتری قابلیت یا امتیاز شدن بحث Cross Platform شده است.
این مورد برای صاحبان هاستینگ هم مهمه ، سیستم عامل رایگان ، پایگاه داده تا مرز یک گیگ رایگان (MySQL) و ساپرت پردارنده و هارد دیسک در سطح بالا از مزایای لینوکس نسبت به ویندوز هست .

درپایان یادم آمد زبان Python هم زبان قوی هست و از اون هم می توانند دوستان استفاده کنند ، برای اطلاعات بیشتر به وبسایت Python (http://barnamenevis.org/www.python.org) می تونید مراجعه کنید ، بعضی ها (http://www.python.org/about/quotes/#google) اعتقاد دارند زبان مورد توجه Google هست.

maxpayn2
جمعه 04 فروردین 1391, 22:06 عصر

این پاسخ هایی که شما دادید را می شد خیلی شیوا تر و با رعایت احترام متقابل بیان کنید و اگر چنین بود من تا انتهای این تاپیک با شما همراه می بودم و تبادل علمی می کردیم ، ولی با این وضعیت فکر کنم بگم شما درست می فرمایید از همه کم هزینه تر و راحت باشه.
دوستان دیگر اگر از نوشته های بنده نکته ابهام داری دیدند ویا سوالی یا نقدی داشتند می تونید از طریق PM با من در ارتباط باشید تا کامل برایشان با مرجع علمی توضیح بدهم.

عزیز چرا خودت رو ناراحت می کنی ، من کلی گفتم منظورم با شما یا کسی خاصی نبود

نقل قول اول و دوم با نقل قول سوم منافات داره که چون خوشبختانه شما بر خلاف افرادی که در پست قبل گفتم جسارت ادامه بحث رو دارید دیگه بیشتر به این موضوع ادامه نمیدم

بله دقیقا حق با شماست منتهی بحث مهندسی نرم افزار از جایی آمد که خودتون فرمودید :
مورد 4 شما بحث تجاری داره ، بنده تجربه این موضوع رو داشتم ، نرم افزاری که طراحی کردم و ساخته شد و به اصرار خودم بحث "تست" نرم افزار حذف شد و در چندید بخش دیگر از تحلیل و نیاز مندی رو هم حذف کردیم و نهایتا 7 تا 8 ماه پروژه را جلوتر انداختم ، بعد به ملت فروختیم بعد سر پشتیبانی محصول به مشکل خوردیم ، مشکلاتی ایجاد شده ، مشکلاتی بود که ما فکرش هم نمی کردیم و فقط زیر تست خودش رو نشان می داد و بحث توسعه که فکرش ور نمی کردیم اینقدر سریع در خواست توسعه بدهند و خلاصه محصول رو بدون اینکه صدایی در بیاد جمعش کردیم و محصول جدید رو جایگزین کردیم ولی کلی مشتری ها را از دست دایدم؟! و ضرر هم زیاد دادیم.
این مورد بود که برای خود من پیش آمد بود ، و این جمله شما باعث شد من نتونم بی توجه از این موضوع رد بشم ، که البته شما هم احتمالا حواستان به این جمله نبوده یا چنین مشکلی برایتا پیش نیامده.
نا گفته نماند نرم افزار من تحت وب بود که البته با Asp.net هم نوشته شده بود.

که البته به قول شما به موضوع ارتباطی نداره و نباید زیاد بروی آن مکس کنیم.

زیاد روش مکس نمیکنیم و لی فکر کنم یه توضیح بدم هم شما هم بقیه دوستان بهتر متوجه منظور من میشید ، من هم به همین مشکل برخورد کردم و در سال 84 سر یه پروژه 300000 تومن ضرر دادم که اون موقع برای من کم نبود (الان هم زیاد نیست :لبخندساده:) ولی منظور من از سریع تر انجام دادن پروژه اینه که وقتی شما با ASP کار میکنید مرحله کد نویسی زود تر تموم میشه پس زود تر به مراحل دیگه میرسید پس پروژه زود تر تموم میشه مثل لاک پشت و راننده فرمول 1 که هر دو یک مسیر رو میرن ولی با سرعت های متفاوت

بحث دوم بحث باگ امنیتی که فرمودید ، من رفرنس برای خودم خواستم و دوستان دیگر برای افزایش اطلاعات فنی باشه و البته جسارت نباشه برای تصدیق جمله هم هست. (آخه نمیشه راحت چیزی رو نقض کرد باید منبع رسمی داشته باشه : در این جور مباحث یک تیم امنیتی یا تیم هکر قوی و یا مجله های علمی و یا....)

من برای این موضوع منبعی ندارم ولی همونطور که گفتم طبق تجربه (کار با گروه های امنیتی مطرح ایران) توی دنیای هک ، هک کردن سایت هایی که با PHP نوشته شدن و یا هر زبان دیگه ای که سرورش لینوکس باشه خیلی راحت تره و حتی بر خلاف باور خیلی ها ابزار های بیشتری هم برای هک کردن اونها هست ، مثلا اگه یه سرچ کوچیک بزنید میتونید تعداد سایت های جوملا ، PHPBB ، vBulletin و ... که هک شدن خیلی بیشتر از سایت های ASP هستن که حتی با دات نت نیوک درپیت نوشته شدن

با فرض بر اینکه من معنی رو نمی دانم ، تعریفی از امکانات بیان کنید.

نگفتم نمیدونید گفتم شاید ، بی خیال . یه نمونه از امکانات رو گفتم (Shadow Copy) که حالا حالا ها PHP باید کار کنه تا فقط همین قابلیت کوچیک رو فراهم کنه ، بقیه امکانات هم که توی اینترنت مخصوصا سایت ماکروسافت موجوده

دقیقا ؟! مگر کم امکانی هست! من نوعی وب سایتم رو هک می کنم ، هر کاری که فه فکرم خودم و تیم پشتیانی هاستم می رسه انجام می دهیم ولی چاره ای نیست چون باگ ازطرف ویندوز هست ، حالا اگر امکانش باشد ما وبسایت رو بروی یک سرور لینوکس داشته باشیم ؟
خوب تحدید رو دور زدیم و در کمال ارامش به بررسی باگ می رسیم.
خود ماکروسافت مگر همین کار رو در چند سال پیش نکرده بود؟! عنوان صفحه خاطرم نیست تا ارئه بدم ولی در همین سایت تاپیکش هست ، دوستان قدیمی تر از جمله خود شما احتمالا تاپیک رو دیده بودید .
اما این یک دلیلش هست و دلایل بسیاری هست که موجب برتری قابلیت یا امتیاز شدن بحث Cross Platform شده است.

توی نقل قول امنیت توضیح دادم

این مورد برای صاحبان هاستینگ هم مهمه ، سیستم عامل رایگان ، پایگاه داده تا مرز یک گیگ رایگان (MySQL) و ساپرت پردارنده و هارد دیسک در سطح بالا از مزایای لینوکس نسبت به ویندوز هست .

ما برنامه نویس هستیم نه صاحب هاستینگ ، برای ما هر چه بهتر و همونطور که گفتم و توضیح دادم سریعتر انجام دادن پروژه مهمتره ، نمیگم بحث قیمت هاستینگ مهم نیست ولی درجه اهمیت بالایی نداره وگر نه JAVA خیلی زودتر از اینها باید کاسه کوزش رو جمع میکرد

درپایان یادم آمد زبان Python هم زبان قوی هست و از اون هم می توانند دوستان استفاده کنند ، برای اطلاعات بیشتر به وبسایت Python (http://barnamenevis.org/www.python.org) می تونید مراجعه کنید ، بعضی ها (http://www.python.org/about/quotes/#google) اعتقاد دارند زبان مورد توجه Google هست.

بهتره بحث تاپیک رو منحرف نکنیم

maxpayn2
جمعه 04 فروردین 1391, 23:33 عصر
یه پیشنهاد هم برای دوستانی که توی دو راهی ASP و PHP گیر کردن دارم ، مثل همین سوال رو توی تالار های PHP بپرسید و جواب PHP کار ها رو توی این تاپیک بزارید تا بحث بشه و برعکس

clover
جمعه 04 فروردین 1391, 23:48 عصر
درپایان یادم آمد زبان Python هم زبان قوی هست و از اون هم می توانند دوستان استفاده کنند ، برای اطلاعات بیشتر به وبسایت Python می تونید مراجعه کنید ، بعضی ها اعتقاد دارند زبان مورد توجه Google هست.
فکر می کنم حرف درستی هست، PHP پیر شده، ASP.NET یک محصول (ابزار) تجاری هست و این نگرانی هایی رو ایجاد میکنه، پایتون زبان نسل جدید هست و امتیازات بسیاری داره از جمله سینتکس زیبا، سادگی یادگیری، داینامیک بودن و مهمتر از همه اپن سورس بودن و ...
این که گفتند در موردش تحقیق کنید برای ایجاد کننده ی تاپیک پیشنهاد مفیدی هست.

hesamsalehnamadi
شنبه 05 فروردین 1391, 01:04 صبح
کلاس فقط پورتال آقای کرامتی ;)

C#.net
شنبه 05 فروردین 1391, 02:18 صبح
دوستان!
برای درک قابلیت های php ، مشاهده فیس بوک درک روشنی خواهد داد!
در مورد توانمندی چارچوب دات نت و asp.net هم فکر نمی کنم تردیدی وجود داشته باشه.
جاوا هم به لطف خلاقیت گوگل و GWT و همچنین توانمندی های زبانی حرف های زیادی برای گفتن داره.

حالا باید بپرسیم هدف دوستمون از این سوال چی بوده؟
اگر به احتمال زیاد مایل به کار کردن در ایران هستید، بورس دات نت بیشتر هست و امکان پیدا کردن کار بیشتر هست.

اما اینکه چه مسیری رو دنبال کنید تا کمتر محدود به پلتفرم های نرم افزاری شرکتی خاص بشید یه مساله دیگه هست.
پیشنهاد من با توجه به فرمایش شما که با سی شارپ آشنا هستید آموزش:
- Asp.net
- JQuery
- HTML5
- ASP.net MVC3
هست، JQuery و HTML5 به احتمال زیادی بنیان آینده وب رو تشکیل می دهند، با دونستن این موارد مهاجرت از Asp.net به PHP و یا جاوا (JSP, ...) بسته به شرایط کاری و ... با توجه به شباهت زیاد سینتکس و چارچوب های تکنولوژیک مشترک مثل MVC ، به سادگی امکان پذیر خواهد بود.

maxpayn2
شنبه 05 فروردین 1391, 11:45 صبح
دوستان!
در مورد توانمندی چارچوب دات نت و asp.net هم فکر نمی کنم تردیدی وجود داشته باشه.
جاوا هم به لطف خلاقیت گوگل و GWT و همچنین توانمندی های زبانی حرف های زیادی برای گفتن داره.

برای درک قابلیت های دات نت هم میتونید یه Account توی Gmail باز کنید

حالا باید بپرسیم هدف دوستمون از این سوال چی بوده؟
اگر به احتمال زیاد مایل به کار کردن در ایران هستید، بورس دات نت بیشتر هست و امکان پیدا کردن کار بیشتر هست.

که البته انگیزه کمی نیست

C#.net
شنبه 05 فروردین 1391, 12:28 عصر
با تشکر در مورد جیمیل

At the USENIX annual conference last month, Gmail engineer Adam de Boor surprised the audience by noting that the company's Gmail service was written entirely in JavaScript, and that all of its code, around 443,000 lines worth, was written by hand.

منبع (http://www.infoworld.com/d/developer-world/google-executive-frustrated-java-c-complexity-375)

فوکوس گوگل روی جاوا و GWT هست بیشتر.
البته اگه کسی اورکات یادش باشه اون قدیما، با دات نت پیاده سازی شده بود

clover
شنبه 05 فروردین 1391, 17:00 عصر
اتفاقا شما رو به اشتباه خواهد انداخت، پی اچ پی مورد استفاده در فیسبوک اونی نیست که شما استفاده می کنید، بلکه توسط HipHop به کد ++C تبدیل شده و بعد توسط ++g کامپایل شده، این گفته زیاد موثق نیست اما در جایی خوندم که ابتدا پایتون برای ساخت فیسبوک مد نظر بوده و بعد به PHP کوچ شده، چون ساده بوده و برای فیسبوک کافی و از طرفی توسعه دهندگان زیادی داره.

فوکوس گوگل روی جاوا و GWT هست بیشتر.
و پایتون، این زبان رو دست کم نگیرید.

اوا هم به لطف خلاقیت گوگل و GWT و همچنین توانمندی های زبانی حرف های زیادی برای گفتن داره.
حرف زیادی برای گفتن داره ؟!! اصلا رقابت بین NET. و جاوا هست، دقت کنید که برای پروژه های بزرگ (در اینجا فیسبوک پروژه ی بزرگ محسوب نمیشه) تا قبل از NET. فقط یک انتخاب وجود داشت و اون هم جاوا بود.

C#.net
شنبه 05 فروردین 1391, 18:27 عصر
تلاش من جهت روشن کردن پرسش دوستمون بود، نمی دونم چرا دوستان فعالانه تلاش می کنند بحث رو منحرف کنند!:متعجب:

پی اچ پی مورد استفاده در فیسبوک اونی نیست که شما استفاده می کنیدهمون PHP هست، منتها توسط ابزارهایی اوپن سورس مثل HipHop کد تولید شده به ++C تبدیل شده و پس از کامپایل پرفورمنس بالاتری خواهید داشت. چرا ++C ؟ چون GCC می تونه به راحتی و پرفورمنس مناسبی اون رو به کد بومی سیستم تبدیل کنه.

مجموعه تکنولوژی های بالا یک چارچوب(framework) رو تشکیل می دهند که توانمندی تولید برنامه های وب بنیاد با کارایی بالا رو به وجود میاره.

و پایتون، این زبان رو دست کم نگیرید.

پرسش: آیا PHP از NET. بهتره؟
پاسخ: این پرسش صحیحی نیست، مثل اینه که بپرسیم آیا مهندس فلانی بهتره یا همکاران سیستم!؟
ولی می شه پرسید مجموعه فلان تکنولوژی های مبتنی بر PHP قابل رقابت با Dot.Net هست یا خیر، برتری وجود داره یا نه و امثال اینها...

دقت بفرمایید بحث سر چارچوب های تکنولوژیک هست نه یک زبان خاص!

وقتی عرض می کنم PHP, dot.Net , JAVA هرسه مزایای خودشون رو دارند، پر واضحه قصد مقایسه و ثابت کردن برتری تکنولوژی مورد علاقه خودم رو ندارم در عبارت فوق هم منظور از PHP یک زبان نیست، مجموعه راه حل ها و چارچوب های مبتنی بر PHP هست مثل ZF, CakePHP, symfony و ... در کنار HipHop

همون طور که در مورد NET. انتخاب های زیادی وجود داره، راه کار های مبتنی بر وب فرم، MVC، سیلورلایت و و و که هرکدوم هم زیر مجموعه های زیادی دارند.

حرف زیادی برای گفتن داره ؟!! اصلا رقابت بین NET. و جاوا هست، در زبان فارسی از عبارت "حرف های زیادی برای گفتن داره" به هیچ عنوان نمی شه برداشت کرد منظور اهمیت کمتر اون هست که شما به طعنه بیاید بولدش کنید

من به شخصه برنامه نویس NET. هستم، 10 سالی هم هست که به این کار مشغولم، مقداری هم اندروید دولپمنت با جاوا انجام دادم و اخبار تکنولوژی های جاوا بیس رو دنبال می کنم ولی با PHP هیچ برنامه جدی رو ننوشتم ولی هیچ تعصبی روی ابزار کارم NET. ندارم.

دقت کنید که برای پروژه های بزرگ (در اینجا فیسبوک پروژه ی بزرگ محسوب نمیشه) تا قبل از NET. فقط یک انتخاب وجود داشت و اون هم جاوا بود. از فرمایش شما نتیجه می گیریم تا قبل از سال 1995 هیچ پروژه بزرگی انجام نشده، چون نه NET. بوده و نه جاوا!
این که فیسبوک پروژه بزرگی محسوب نمی شه اما...
داریم در مورد وب صحبت می کنیم، می شه چند تا پروژه بزرگ دات نتی تحت وب معرفی کنید؟ MSN، Live
در مورد PHP: ویکی پدیا، فیس بوک
و جاوا: Amazon، یوتیوب و ...

معیار های شما از پروژه بزرگ؟

aminghaderi
شنبه 05 فروردین 1391, 18:52 عصر
رقابت بین NET. و جاوا هستبا تشکر از توضیحات شما ،اگر مقایسه جاوا و دات نت صرفا در محیط وب هست ، فرمایش شما کاملا درست ، اما اگر بخواهیم کلی مقایشه کنیم که دات نت یک فریم ورک بیشتر نیست ، در حالی که در جریان هستید یکی از قابلیت های جاوا ساخت فریم ورک هست .
و به نظر من رقابت بیشتر .net و php بیشتر هست. (وبسایتی هم وجود داره که آمار وبسایت ها تولید شده با این دو رو بررسی می کنه ولی حقیقت الان یادم نیست .)
ولی با پایتون با شما کاملا موافق هستم به نظر من زبان قوی و پر امکانات هست ، البته قابلیت متن باز بودن و چند سکوی و جابجایی و همچنین استفاده از کامپایلر اون بروی vs و قابلیت نوشتن کد به زبان C#‎ در این کامپایر از امکانات منحصر به فرد این زبان هست.

clover
شنبه 05 فروردین 1391, 19:13 عصر
تا قبل از سال 1995 هیچ پروژه بزرگی انجام نشده

داریم در مورد وب صحبت می کنیم
این دوتا منظور من رو میرسونند

معیار های شما از پروژه بزرگ؟

داریم در مورد وب صحبت می کنیم
پروژه دولت الکترونیک که مایکروسافت شدیدا داره روی اون مانور میده، مساله اینه که ما از دید زبان های برنامه نویسی وب به سوال نگاه کنیم یا از دید محیط های توسعه

من قصد منحرف کردن بحث رو ندارم، تلاشم این هست که بگم پشت بعضی از محیط های توسعه (نه لزوما زبان ASP.NET بلکه کل چارچوب NET.) قدرتی نهفته هست که ممکنه هنوز استفاده نشده باشه، لزوما اینکه فیسبوک با PHP نوشته شده رو نباید نشونه ی قدرت PHP در نظر گرفت و لزوما این دو علت و معلول همدیگه نیستند.

C#.net
شنبه 05 فروردین 1391, 19:31 عصر
گر بخواهیم کلی مقایشه کنیم که دات نت یک فریم ورک بیشتر نیست ، در حالی که در جریان هستید یکی از قابلیت های جاوا ساخت فریم ورک هست .
اگر وارد نقد عبارت فوق نشیم و اونو بپذیریم، اتفاقا معمولا مشتریان جاوا از این دسته نیستند که برای توسعه یه اینفرااستراکچر سراغ جاوا برن...

NET. راه حل های جامع مبتنی بر وب، ویندوز، سرویس، پردازش ابری و ... رو ارایه می ده که نه تنها کاملا با جاوا قابل رقابت هست بلکه مزیت های خاص خودش رو هم داره: بهترین IDE موجود!(اینو جاوا کارا هم معترفن!) زبان سی شارپ در حال حاضر از زبان جاوا غنی تر هست(ساختار های لامبدا، Anonymous types and methiods و extension methods برای جاوا کارا یک رویا است!(حداقل تا ارایه جاوا 8)

تلاشم این هست که بگم پشت بعضی از محیط های توسعه (نه لزوما زبان ASP.NET بلکه کل چارچوب NET.) قدرتی نهفته هست که ممکنه هنوز استفاده نشده باشه
کاملا درسته، احتمالا اگر قرار بود فیس بوک رو با دات نت بنویسند، با توجه به غنای کتابخانه های این چارچوب و ابزارهای مدرن زبانی و کامپوننت های موجود، این کار با سهولت بیشتری انجام می گرفت(وقتی شما با PHP برنامه می نویسی خیلی از چیزهای بدیهی در دات نت رو باید دستی پیاده سازی کنید و به اصطلاح چرخ رو دوباره اختراع کنید!)
پیش تر می گفتن فقط با جاوا می شه پروژه های انترپرایز رو انجام داد و دات نت به درد پروژه های Medium scale می خوره، اما حد اقل پس از ارایه SQL Server 2008 مایکروسافت خودش رو به عنوان یکی از صاحبان راه حل های پروژه های انترپرایز به اثبات رسوند.

لزوما اینکه فیسبوک با PHP نوشته رو نباید نشونه ی قدرت PHP در نظر گرفت.
باید بپذیریم با چارچوب های مبتنی بر PHP هم می شه کارای بزرگی کرد.

فرا تر از همه این مسائل انتخاب نوع چارچوب کاری بستگی به نوع مساله، قیدهای موجود، تخصص نیروهای کاری، هزینه های جانبی و ... داره، اگر فیسبوک کدهای PHP رو کامپایل می کنه، می خواد هزینه سخت افزار سرور هاش رو کم کنه و از این راه نفع ببره و ...