PDA

View Full Version : وظایف یک مدیر پروژه نرم افزاری؟

Asad.Safari
چهارشنبه 02 فروردین 1391, 17:27 عصر
با سلام
همه مان در آگهی های مختلف استخدام که مدیر پروژه میخان با چنین مناظری روبرو شده ایم :

فلان جا جهت تکمیل کادر برنامه نویس خود، یک مدیر پروژه با قابلیتهای زیر را استخدام می کند
توانایی راهبری تیم نرم افزاری و تقسیم وظایف
تسلط کامل به #C و ASP.NET و SQL Server
قدرت تحلیل و طراحی سیستم
ترجیحا آشنا با Team Foundation Server و متدولوژی Agile

ولی سوالی که قابل طرح است ، این است که وظایف یک مدیر پروژه ، بخصوص نرم افزاری چه چیزی می باشد؟ و چه انتظاراتی باید از او داشت؟

موفق باشید

m.hamidreza
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 16:13 عصر
:لبخند:
عموماً شیوه نگارش آگهی استخدام رابطه مستقیم داره با میزان حرفه ای بودن شرکت آگهی دهنده!
دقیقاً از همین متن آگهی میشه فهمید تو اون شرکت چه خبره ... خیلی دوست دارم بدونم حقوق پیشنهادی این شرکت معتبر برای این شخص چقدر هست...البته در شرکت های کوچیک یه همچین آگهی هایی طبیعی هست و انتظار بیش از این نمیشه داشت.
متاسفانه به دلیل نبودن یک سازمان منسجم اجرایی در حوزه ساماندهی شرکت های نرم افزاری، کلاً استخدام خیلی سلیقه ای شده؛ هم در توانمندی ها و هم در حقوق! من اکثراً پیگیر آگهی های استخدام مخصوصاً تو روزنامه همشهری هستم یه چیزی می بینم واقعاً عجیب!
متاسفانه انتظاراتی که شاید 80 درصد شرکت های ایرانی از یک مدیر پروژه دارن بیشتر متمایل به زبان های برنامه نویسی + اصول تحلیل و طراحی هست تا مفاهیم مدیریت پروژه. حالا شاید scale پروژه هاشون خیلی کوچیکه یا کسی که آگهی میده مثلاً کسی هست که دانش فنی مناسب نداره نمیدونم! ولی شرکت های واقعاً با دانشی هم هستن که کاملاً مشخص هست دارن بصورت حرفه ای کار میکنن.
در کل به نظر من در شرایط فعلی، وظایف یک مدیر پروژه باید به نسبت نوع پروژه تعیین شه بعبارت دیگه این وظایف کاملاً شناور و متغیر هست. :لبخندساده: وقتی همه چی متفاوت هست اینم متفاوت میشه! خیلی اتفاق عجیبی نیست برادرجان... فقط باید نگران تبعاتش بود که اونم کاری از دست ما بر نمیاد.

tiphooo
پنج شنبه 14 اردیبهشت 1391, 21:30 عصر
همانطور که دوستمان گفت غیر متخصص بودن آگهی دهنده و مصاحبه کننده واقعا به یک معضل بزرگ تبدیل شده
شما زمانی که برای مصاحبه به یک شرکت می روید سوالات عجیب و غریبی از شما می پرسند که خودشان هم در جواب درست مردد هستند
و اصولا سوالات تخصصی هم که پرسیده می شود در آن شرکت مورد استفاده ندارد
بعد از چند وقت کار کردن در همان شرکت متوجه می شوید سطح شرکت بسیار پایین تر از سوالاتی است که روز اول از شما می پرسیدند
در مورد حقوق هم شرکتها حاضرند 5 برنامه نویس ارزان داشته باشند که عملا دارند با هزینه شرکت تجربه کسب می کنند ولی 1 یا 2 برنامه نویس حرفه ای نداشته باشند
من خودم در شرکتهای متعددی کار کرده ام اگر در مصاحبه گفتند کسان دیگری هم فرم پر کرده و ما باید بررسی کنیم مطمئن باشید تا آن لحظه شخص مورد نظر را پیدا نکرده اند و اگر گفتند نیرو در این زمینه زیاد است مطمئن باشید یک نفر هم برای مصاحبه نرفته است
در کل قیمت را شما تعیین کنید نه آنها ، با توجه به اینکه آگاهی کافی از نحوه کار شما و تجربه شما ندارن قطعا نمی توانند برای شما حقوق تعیین کنند اگر مثلا گفتند این کار برای ما بیشتر از مثلا فلان مبلغ نمی ارزد خوب می توانند بروند و در کار دیگری سرمایه گذاری کنند
مدیر پروژه بودن چیز عجیب و غریبی نیست و بعضا در آگهی ها از تجربه کار با نرم افزارهای عجیب و غریب و اصطلاحات پیچیده استفاده می شود که گول این حرفها را نخورید اکثر شرکتها در این حدود نیستند که روال کارشان اینقدر سیستماتیک باشد والا در همشهری و با مبلغ ناچیز آگهی نمی دادند
اگر آگهی نصف صفحه یکی از صفحات اصلی روزنامه های معتبر بود و چنین ملاکهایی را پیش شرط اعلام کرده بود خوب اینجا کمی جای تردید وجود دارد