PDA

View Full Version : سیستم وبلاگدهی با asp.net

sara_aryanfar
جمعه 04 فروردین 1391, 02:00 صبح
با سلام خدمت تمامی دوستان می خواستم با نحوه ایجاد سیستم وبلاگدهی نظیر بلاگفا توسط asp.net آشنا بشم دوستانی که در این ضمینه کار کردن یا اطلاعی دارن لطفا در این بحث مشارکت کنند اینکه ایجاد این صفحات وبلاگ چگونه هست آیا برای هر وبلاگ یک ساب دامین فیزیکی ایجاد میشه و هر وبلاگ به صورت فیزیکی موجود هست یا تنها از دیتابیس واکشی میشه ممنون میشم هر کس اطلاعاتی داره مشارکت کنه

Leon_SFS
جمعه 04 فروردین 1391, 10:52 صبح
بسته به روش پیاده سازیه خودت داره
به نظر من همه کارارو رو دیتابیس انجام بدی خیلی بهتره
و توصیه خودم اینه که با mvc3 بنویس چون میتونی route هاشو دست کاری کنی و کلی حال کنی!
من یه چی تو همین مایه های سیستم وبلاگ دهی سرکارم نوشتم
تمام صفحات از دیتابیس میاد.

sara_aryanfar
جمعه 04 فروردین 1391, 11:25 صبح
خب اینطوری فکر نمی کنید فشار بسیار زیادی رو سرور میاد و اینکه آیا میشه برای چنین سیستم هایی از چندین دیتابیس استفاده کرد؟

neda555
جمعه 04 فروردین 1391, 12:16 عصر
هر وبلاگ از دیتا بیس واکشی میشه
فکر نمیکنم بشه از چند دیتابیس استفاده کرد چه طور از چند دیتا استفاده کنیم؟

sara_aryanfar
جمعه 04 فروردین 1391, 12:22 عصر
از لحاظ تئوری به فکرم رسید عملی بودنشو نمیدونم یعنی اینکه هر بخش از اطلاعات رو در یک دیتا بیس جاگذاری کنید تا با توجه به تعداد درخواست ها سرعت بالا باشه

neda555
جمعه 04 فروردین 1391, 12:28 عصر
حقیقتش این چندتا دیتا بیسی را نمیدونم ولی با ایجاد چنین پروژه ای تقریبا آشنایی دارم اگر سوالی بود و می تونستم جواب بدم در خدمتم

hesamsalehnamadi
جمعه 04 فروردین 1391, 15:38 عصر
میتونید برای هر زیر دامنه ای که ایجاد میشه یه دیتابیس جدید از نوع اکسپرس ایجاد کنید... من قبلا به سیستمی شبیه به وبلاگ ایجاد کردم و روشی که استفاده کردم اینطوری بود که هر زیر دامنه که ایجاد میشد رو در یک جدول ذخیره می کردم و اطلاعات هر صفحه رو با اون کد ارتباط میدادم .. مشکلی هم نداشت از بابت سرعت و فشار روی سرور

Leon_SFS
جمعه 04 فروردین 1391, 17:19 عصر
خب اینطوری فکر نمی کنید فشار بسیار زیادی رو سرور میاد و اینکه آیا میشه برای چنین سیستم هایی از چندین دیتابیس استفاده کرد؟
نه فشار نمیاد اگه درست طراحی بشه،مثلا ایندکسهاشو درست ست کنید.
بعد میشه اطلاعات خروجی که به صورت معمول کوئری میشند رو cache کرد و خیلی کارهای دیگه
میتونید چندتا دیتابیس داشته باشید،مثلا آرشیوها بعد یه مدت برن دو دیتابیس آرشیو و تو کدتون برای بالا آوردن اونا از اون دیتابیسه کوئری بزنی
یا مدلهای دیگه

میتونید برای هر زیر دامنه ای که ایجاد میشه یه دیتابیس جدید از نوع اکسپرس ایجاد کنید... من قبلا به سیستمی شبیه به وبلاگ ایجاد کردم و روشی که استفاده کردم اینطوری بود که هر زیر دامنه که ایجاد میشد رو در یک جدول ذخیره می کردم و اطلاعات هر صفحه رو با اون کد ارتباط میدادم .. مشکلی هم نداشت از بابت سرعت و فشار روی سرور

به نظر من وقتی تعداد بالا بره سرور به مشکل میخوره
اگرم بخوای برای هر وبلاگ یه جدول بسازی پیچیده میشه ولی میتونه ایده خوبی باشه

sara_aryanfar
جمعه 04 فروردین 1391, 17:26 عصر
فکر کنم بخش بندی بهتر هست یعنی برای پست ها یه دیتا داشته باشی برای قالب یه دیتا و اونا به هم وصل کنی

Leon_SFS
جمعه 04 فروردین 1391, 17:41 عصر
فکر کنم بخش بندی بهتر هست یعنی برای پست ها یه دیتا داشته باشی برای قالب یه دیتا و اونا به هم وصل کنی

ایده خوبیه،اینجوری بهتره که جوینهایی که بین جداول میزنید رو تو یک storedproc بنویسید بعد از توی برنامتون اونو اجرا کنید و نتایج رو بگیرید

vof.ir
شنبه 05 فروردین 1391, 00:22 صبح
با سلام، با احترام به همه دوستان
برای بحث زیر دامنه برای هر بلاگ، می دانم که راهش هست، فکر میکنم که باید با IIS آشنایی داشته باشید
که به طور خودکار با کد نویسی، یک سابدامنه ایجاد کنه، بعدشم می تونید با Http Module و http handler کار روت کردن هر دامنه را به اطلاعات مورد نظرتان انجام دهید،
در مورد بحث دیتابیس نیز، نیازی نیست که برای هر بلاگ یک دیتابیس بسازید، طراحی مناسب، سرور مناسب از لحاظ سخت افزاری، پیاده سازی و مدیریت اصولی دیتابیس ، درصد قابل توجهی از فشار های اضافی را برطرف می کند
ضمنا، در نظر داشته باشید، نهایتا به جایی خواهید رسید که به سرور فشار بیاید، حتی به سرور بلاگفا و ...
پس با طراحی اصولی، از فشارهای بیهوده جلوگیری کنید، زمانی که نیاز واقعی برای رفع فشار ایجاد شد، آن وقت بحث تیونینگ و سخت افزار سرور مطرح می شود
https://www.google.com/search?q=how+to+create+subdomain+automaticly+in+as p.net+and+iis&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

sara_aryanfar
شنبه 05 فروردین 1391, 00:41 صبح
البته منظور من به هیچ وجه ساخت دیتابیس برای هروبلاگ نبود بلکه متمرکز کردن داده ها در چندین دیتابیس یعنی مثلا پست ها در یک دیتابیس نظرات در یک دیتا بیس و...

hesamsalehnamadi
شنبه 05 فروردین 1391, 01:40 صبح
البته منظور من به هیچ وجه ساخت دیتابیس برای هروبلاگ نبود بلکه متمرکز کردن داده ها در چندین دیتابیس یعنی مثلا پست ها در یک دیتابیس نظرات در یک دیتا بیس و...

پست ها در یک دیتابیس .. نظرات در یک دیتابیس ؟؟؟؟ منظورتون جدوله دیگه آره؟

String.Replace("جدول","دیتابیس");

neda555
شنبه 05 فروردین 1391, 13:00 عصر
نه منظورشون دیتابیسه!
ولی به نظر من باید یک دیتابیس داشته باشید

raziee
شنبه 05 فروردین 1391, 13:14 عصر
و توصیه خودم اینه که با mvc3 بنویس چون میتونی route هاشو دست کاری کنی و کلی حال کنی!
Routing تنها برای MVC3 نیست!!!
چه در ASP.NET و چه در MVC (جدا از ورژن) میتونید از Routing استفاده کنید . Routing در DotNet Framework 4 گنجانده شده.

آیا برای هر وبلاگ یک ساب دامین فیزیکی ایجاد میشه و هر وبلاگ به صورت فیزیکی موجود هست یا تنها از دیتابیس واکشی میشه
این Sub Domain ها به صورت مجازی هستند. این مقاله (http://www.arianaltd.com/tabid/90/Articles/10/--Subdomain----.aspx) رو بخونید.

بهتر بود در این زمینه ابتدا جستجو میکردید. خلاصه ای از تحقیقات رو اینجا مینوشتید و در مورد مسائل خاص با نظر خواهی میکردید.
مسائل زیاد و پراکنده هستند و اینجوری به نتیجه نخواهید رسید