PDA

View Full Version : نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار در حد تنها عدد

sara_aryanfar
جمعه 04 فروردین 1391, 18:47 عصر
با سلام چطور میشه نورم افزاری نوشت که اعداد رو با گفتن اونها از جانب ما تایپ کنه یعنی وقتی گفتیم 1 تایپش کنه ؟

رافعی مهدی
جمعه 04 فروردین 1391, 19:22 عصر
سلام
در واقع برای این کار باید با مبحث پردازش سیگنالهای صوتی آشنا باشید. مبانی کار رو با مطالعه کتاب سیگنال سیستم (نوشته اپنهایم) میتونید شروع کنید ولی حتی با خوندن این کتاب هم هنوز مستقیماً نمیتونید این کار رو انجام بدهید. البته در نرم افزار MATLAB هم ابزارهای خوبی وجود داره. برای زبان انگلیسی، مایکروسافت یک موتور تشخیص کلام ارائه کرده که برای مثال میتونید اینجا (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh361573.aspx) رو ببینید. ولی برای فارسی به نظر میرسه که لازم باشه خودتون الگوریتم هایش رو بنویسید. نسخه تجاری این کار رو با دقت بسیار مطلوب که روزنامه رو براش به طور تقریباً محاوره میشد خوند و خطای نسبتاً کمی هم داشت رو حدود 1.6 میلیون تومان در نمایشگاه میفروختند. (منتهی من اطلاعات بیشتری از این قضیه ندارم، در صورت نیاز باید سرچ کنید.)

NiMble_m
جمعه 04 فروردین 1391, 19:36 عصر
همونطور که دوستمون گفتن باید پردازش سیگنال های صوتی رو مسلط باشی
اگر هم تازه میخوای شروع کنی فقط با matlab کار کن چونکه سرعت کار رو تا ۲۰۰ برابر بالا میبره و هرموقع که به نتیجه مطلوب رسیدی الگوریتم ها رو بیار و توی سی شارپ باز نویسی کن
اگر از ابتدا بخوای توی سی شارپ کار کنی خیلی به مشکل میخوری

Ali0Boy
جمعه 04 فروردین 1391, 20:39 عصر
دوست عزیز همان طور که آقا مهدی گفتند ابن گونه نرم افزار ها را به این سادگی ها نمیشه نوشت. نا امید نمی کنم ولی اگه تک نفره می خوای بنویسی بی خیالش شو منم 2 سال برای همین کار زحمت کشید آخه یه برنامه با یکی از دوستان در حال نوشتن بودیم(البته بگم خداییش اون همه کارا رو می کرد!) به قول گفتنی جو گرفته بود مارو، می خواستیم تمام سیستم هایی که می شه به کامپیوتر ربط داد با کابل رو مدیریت کنیم، مثل چراق ها، تلویزیون و ... البته تا یه جاهایش هم پیش رفتیم ولی برای قسمت صوت خیلی این طرف اون طرف رفتیم و دویدیم ولی آخر هیچ.
اگه درست یادم باشه در انجمن هوش مصنوعی ایران(یه سرچی بکنی تو گوگل هست) اولین بار این سوال رو مطرح کردم و البته منابعی خوبی هم بدست آوردم که اگه یه سری بزنی هست، از منطق فازی و کندو زنبور عسل و ژنتیک گرفته تا هرچی که بخوای ولی اون منابع جامع نبود. یادش بخیر خیلی زحمت کشیدیم ولی هیچ. سرتون رو درد نیارم خواستم بگم که تک نفره به این قضیه نگاه نکنید، حداقل یک گروه 10 الی 12 نفره یا بیشتر باشید و تقسیم وظایف یادتون نره. چند نفر رو فقط بگزارید جمع آوری مطالب کنند و اون ها را خلاصه بندی و نکته چین شده در یک گردهمایی با خودتون بیان کنید و شروع به بحث کنید. ما دونفر اینکارا رو می کردیم.
بحث جالبی است چون خودم طعم شناخت سن از روی صوت و قوانین ژنتیکی رو چشیدم.

در این مورد هم شخصی رو میشناسم که در ضمینه ی هوش مصنوعی خبره است و حتی اگر هم نتواند در این ضمینه کمک تون کنه، اگر ازش بخواهید حتما یک شخصی رو بهتون معرفی می کنه که بتوان مشکلتون رو حل کنه. اگر ایمیل ایشان رو خواستی بگید تا براتون بفرستم.

امیدوارم موفق باشید.

C#.net
جمعه 04 فروردین 1391, 21:09 عصر
اگر منظورتون به زبان انگلیسی و تحت ویندوز هست، از مثال لینک زیر شروع کنید:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.speech.recognition.speechrecognizer.aspx

vof.ir
شنبه 05 فروردین 1391, 00:07 صبح
سلام، یک نرم افزار متن باز هم هست که آقای نصیری نوشتند، این هم لینک پست مربوطه در بلاگشان
از طریق همین موتور تشخیص گفتار ویندوز استفاده کردند
مطمئنا راهنمای خوبی خواهد بود
http://www.dotnettips.info/search/label/SubtitleTools

سیدسبحان
پنج شنبه 14 دی 1396, 09:48 صبح
دوست عزیز همان طور که آقا مهدی گفتند ابن گونه نرم افزار ها را به این سادگی ها نمیشه نوشت. نا امید نمی کنم ولی اگه تک نفره می خوای بنویسی بی خیالش شو منم 2 سال برای همین کار زحمت کشید آخه یه برنامه با یکی از دوستان در حال نوشتن بودیم(البته بگم خداییش اون همه کارا رو می کرد!) به قول گفتنی جو گرفته بود مارو، می خواستیم تمام سیستم هایی که می شه به کامپیوتر ربط داد با کابل رو مدیریت کنیم، مثل چراق ها، تلویزیون و ... البته تا یه جاهایش هم پیش رفتیم ولی برای قسمت صوت خیلی این طرف اون طرف رفتیم و دویدیم ولی آخر هیچ.
اگه درست یادم باشه در انجمن هوش مصنوعی ایران(یه سرچی بکنی تو گوگل هست) اولین بار این سوال رو مطرح کردم و البته منابعی خوبی هم بدست آوردم که اگه یه سری بزنی هست، از منطق فازی و کندو زنبور عسل و ژنتیک گرفته تا هرچی که بخوای ولی اون منابع جامع نبود. یادش بخیر خیلی زحمت کشیدیم ولی هیچ. سرتون رو درد نیارم خواستم بگم که تک نفره به این قضیه نگاه نکنید، حداقل یک گروه 10 الی 12 نفره یا بیشتر باشید و تقسیم وظایف یادتون نره. چند نفر رو فقط بگزارید جمع آوری مطالب کنند و اون ها را خلاصه بندی و نکته چین شده در یک گردهمایی با خودتون بیان کنید و شروع به بحث کنید. ما دونفر اینکارا رو می کردیم.
بحث جالبی است چون خودم طعم شناخت سن از روی صوت و قوانین ژنتیکی رو چشیدم.

در این مورد هم شخصی رو میشناسم که در ضمینه ی هوش مصنوعی خبره است و حتی اگر هم نتواند در این ضمینه کمک تون کنه، اگر ازش بخواهید حتما یک شخصی رو بهتون معرفی می کنه که بتوان مشکلتون رو حل کنه. اگر ایمیل ایشان رو خواستی بگید تا براتون بفرستم.

امیدوارم موفق باشید.

سلام دوست عزیز
بنده پایان نامه م در این رابطه هست.
امکانش هست تجربیاتتون رو در اختیارمون بزارید؟
amir.askaree@gmail.com