PDA

View Full Version : سوال: اطلاعاتی در مورد Data Type ها در جداول دیتابیس

abbas3zaar
شنبه 05 فروردین 1391, 08:11 صبح
درود.
سوال که خیلی وقته ذهن منو مشغول کرده در مورد Data Type های جدول دیتابیس هست.
مثلا چند TextBox قرار میدیم در صفحه و میخوایم نام ، نام خانوادگی ، تلفن ، همراه ، توضیحات ، و ... از این Textbox ها به دیتابیس بفرستیم. حالا من سوالم اینه: از کجا میشه فهمید که کدام Data Type برای فیلد مناسب هست.. مثلا استاد ما میگه برای فیلد ID مقدار Data Type رو bigint قرار میدیم، نام و نام خانوادگی رو nvarchar50 میزاریم و ...
در مورد Data Type ها مقاله ای یا چیزی هست؟

مثلا میشه بگید برای فیلد های زیر چه دیتا تایپی مناسبه و مقدار فضای کمی از دیتابیس رو اسغال میکنه؟

برای تاریخ سال که حداکثر 4 کاراکتر طولش هست (مثلا 2011)
برای قیمت محصولات (مثلا 12000)
خلاصه ای از محصول (چند سطر توضیح در مورد محصول)
تاریخ . مانند ( یکشنبه 26 آبان 1390 ساعت 18:22)
امتیاز محصول (مثلا 5.6 از 10) توجه کنید که ممیز داره آیا باید اعشاری در نظظر گرفته شه؟
عکس از محصول (برای عکس چه دیتاتایپی باید بزاریم؟)
Checkbox چجوری در دیتابیس مقداردهی میشه؟ مثلا یک محصول پیشنهادی داریم Checkbox رو تیکشو میزنیم تا جز محصولات پیشنهادی باشه این چه مقداری در داخل جدول میگیره؟ آیا 0 یا 1 مینویسه در داخل فیلد دیتابیس؟

ممنون

سوالام زیاد شد معذرت میخوام

m_kalantar.cs
شنبه 05 فروردین 1391, 10:59 صبح
درود .من که مبتدی هستم به صورت زیر عمل می کنم .دوستان حرفه ای لطفا نظر بدید
1- (4)nvarchar
2- bigint
3- (600) nvarchar
4- date
5- int
6-
7- bit

برای گزینه سه اگر به جای 700 عدد 2000 را هم اگر قرار دهید فکر کنم ایرادی نداره.چون فقط بسته به کاراکتر هایی که وارد بشوند حافظه اشغال می کند
برای گزینه 6 یعنی ذخیره نمودن تصویر در بانک اطلاعاتی راهکار های زیادی وجود داره که .اگر بخواهید تصویر را در بانک اطلاعاتی ذخیره کنید فکر کنم باید به صورد باینری ذخیره شود.binary اما روش های بهتر و بدتری هم وجود داره که بستگی به وبسایتتون داره

maxpayn2
شنبه 05 فروردین 1391, 12:02 عصر
1 و 4 : با توجه به بحث های زیادی که در مورد تاریخ شده بهتره از Date استفاده کنید ، تاریخ رو میلادی ذخیره کنید و شمسی نمایش بدید

2 : int از عدد منفی 2,147,483,648 تا مثبت 2,147,483,647 رو میتونه ذخیره کنه اگه اعدادتون از این بیشتره از bigint استفاده کنید

3 : بستگی داره برای TextBox ای که توی صفحه میزارید چند کاراکتر در نظر میگیرید ، مثلا اگه 100 کاراکتر هست nvarchar(200) عدد 200 برای اینه که کاراکتر های فارسی یه کاراکتر هم Unicode دارن

5 : نمیدونم

6 : بهترین روش ذخیره آدرس عکس در دیتا بیسه پس varchar

7 : از 0 و 1 استفاده میشه پس bit