PDA

View Full Version : DELPHI VS VB6

Beginner2013
شنبه 05 فروردین 1391, 16:05 عصر
با سلام خدمت دوستان.می خواستم خلاصه کلام بدونم Delphi (نیتیو) چه مزایا و معایبی نسبت به vb6 داره.با تشکر فراوان

بهروز عباسی
شنبه 05 فروردین 1391, 16:35 عصر
درود دوست عزیز اگه نظر من رو به عنوان کسی که با هردو زبان(دلفی و ویژوال بیسیک)کارمیکنم رو بخوای

دلفی نسبت به ویژوال بیسیک بهتره و کلش مزیته و عیبی نداره

Beginner2013
شنبه 05 فروردین 1391, 16:50 عصر
راستش علت سوالم اینکه Vb6 دیگه ساپورت نمیشه.تو یادگیری c++ هم فعلا کم آوردم.می خواستم یه زبان native آینده دار رو یادبگیرم.آیا اینکه vb6 دیگه ساپورت نمیشه دلیل خوبیه بیام Delphi?همهچنین سوال دیگه اینکه آیا دلفی unicode را پشتیبانی میکنه؟و اینکه آیا با توجه به اطلاعاتی که شما دارید ممکنه delphi native ام جای خودشو به delphi.net بده یا اینکه در آینده هم پشتیبانی میشه؟

Felony
شنبه 05 فروردین 1391, 16:54 عصر
آیا اینکه vb6 دیگه ساپورت نمیشه دلیل خوبیه بیام Delphi?
بله ، عقل سلیم همین رو میگه !

همهچنین سوال دیگه اینکه آیا دلفی unicode را پشتیبانی میکنه؟
از دلفی 2009 به بعد یونیکد به صورت کامل به دلفی اضافه شده .

اینکه آیا با توجه به اطلاعاتی که شما دارید ممکنه delphi native ام جای خودشو به delphi.net بده یا اینکه در آینده هم پشتیبانی میشه؟
دلفی همین الان همه نسخه ای تحت Net. با نام Delphi Prism داره و در کل خیر دلفی با توجه به Roadmap ی که پیش رو داره تمرکزش روی محیط Native خواهد بود .

من 6 سال هست که با برنامه نویسی زندگی میکنم ( روزی 7 تا 12 ساعت ) با زبان هایی مثل PHP , Python , Java , C++‎‎ , Object C , C#‎‎ , Assembly کار کردم ( IDE های مختلفی رو هم تجربه کردم ) و در حال حاظر PHP , Delphi و ++C رو به صورت تخصصی دنبال میکنم ؛ بدون هیچ تعصبی بگم تو محیط Native هیچ زبانی رو مثل Delphi و ++C شیرین و قدرتمند ندیدم ، باقی زبان ها در محیط Native در برابر این دو اصلا به چشم نمیان .

این رو بخون : http://barnamenevis.org/showthread.php?292370-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C...%D8%9F&highlight=%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C+vb6

Beginner2013
شنبه 05 فروردین 1391, 17:19 عصر
بله ، عقل سلیم همین رو میگه !

از دلفی 2009 به بعد یونیکد به صورت کامل به دلفی اضافه شده .

دلفی همین الان همه نسخه ای تحت Net. با نام Delphi Prism داره و در کل خیر دلفی با توجه به Roadmap ی که پیش رو داره تمرکزش روی محیط Native خواهد بود .

من 6 سال هست که با برنامه نویسی زندگی میکنم ( روزی 7 تا 12 ساعت ) با زبان هایی مثل PHP , Python , Java , C++‎ , Object C , C#‎ , Assembly کار کردم ( IDE های مختلفی رو هم تجربه کردم ) و در حال حاظر PHP , Delphi و ++C رو به صورت تخصصی دنبال میکنم ؛ بدون هیچ تعصبی بگم تو محیط Native ولله هیچ زبانی رو مثل Delphi و ++C شیرین و قدرتمند ندیدم ، باقی زبان ها در محیط Native در برابر این دو اصلا به چشم نمیان .

این رو بخون : http://barnamenevis.org/showthread.php?292370-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C...%D8%9F&highlight=%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C+vb6

ممنون دوست عزیز.

با توجه به اینکه شما C# و Java هم کار کردید آیا آسانی دلفی را میشه با این دو زبان مقایسه کرد؟یا اینکه تو دلفی هم وارد بشم آخر سر مثل C++ پا به فرار میزارم؟

Beginner2013
شنبه 05 فروردین 1391, 17:53 عصر
تاپیکی رو که لطف کردید خوندم و فهمیدم که دلفی باید سخت تر از C# باشه.ببینید من الان دارم رو یه برنامه با C# کار میکنم که که کار این برنامه جستجو و واکشی هر چیزی در اینترنت هست.و تو C# از نخ ها هم استفاده میکنم،اما هرکاری که میکنم وقتی دکمه جستجو را زدم،برنامم هنگ میکنه و هرراهی رو امتحان کردم اما نتیجه نگرفتم.البته برنامه کار میکنه اما مث اینکه داره کوه می کنه!می خواستم کدامو تبدیل کنم به vb6 اما از اونجایی که رو برنامه خیلی کار کردم گفتم شاید بهتر باشه یه خورده مشورت کنم،شاید این پروژه فرصب مناسبی باشه که دلفی رو در طی این پروژه یاد بگیرم.اما دو دلم که پیاده سازیش با دلفی سخت باشه و در میانه راه بی خیال برنامه شم.

Felony
شنبه 05 فروردین 1391, 19:15 عصر
اگر هدفت این هست که پروژه رو به VB6 ببری و به چند ترد تبدیلش کنی تا برنامت فریز نشه و ... باید بدونی که VB6 از برنامه نویسی چند نخی هم پشتیبانی نمیکنه ، خودت رو الافش نکن !

دلفی از #C سخت تر هست ولی به نظر من خیلی شیرین تر ، یه مدت باهاش کار کن ببین میتونی باهاش کنار بیای یا نه ، این موارد بستگی به پشتکار و علاقه فرد داره ، اگر با دیدن یکسری مشکل و کد عجیب دلسرد نشی مطمئن باش ازش خوشت میاد .

hamid-nic
یک شنبه 06 فروردین 1391, 00:57 صبح
سلام دوست عزیز
به نظر من اصلاً دلفی قابل قیاس با vb نیست !
دلفی دنیای بزرگی داره . . .
موفق باشید.

BORHAN TEC
یک شنبه 06 فروردین 1391, 09:55 صبح
مقایسه دلفی با vb مثل مقایسه بنز با پیکانه. به نظرتون کدومش بهتره؟
امروزه از دلفی برای ساخت برنامه های بسیار بزرگی استفاده شده ولی آیا شما می توانید برنامه موفقی را مثال بزنید که با vb ساخته شده؟
به عنوان مثال برنامه Altium Designer که از آن برای طراحی و تست مدارهای الکترونیکی و میکروچیپها استفاده می شود به صورت کامل با دلفی نوشته شده. برای ساخت این برنامه 14.5 میلیون خط کد با دلفی نوشته شده است که همین یک مورد می تواند قدرت دلفی را در ساخت برنامه های بسیار بزرگ نشان دهد. البته مثالهای بسیار جالب دیگری در این زمینه وجود دارد مثلاً برنامه Skype و Ad-aware و بخشی از ضدویروس Kaspersky و صدها برنامه موفق دیگر... .

nilidelphi
چهارشنبه 16 فروردین 1391, 08:23 صبح
من هم در ادامه بحث آقاي عشايري بگم كه نرم افزارهاي Total Video Convertor و Handy Recovery File و Foxit PDF Reader و آنتي ويروس AVAST و Asus Utility هم از جمله نرم افزار هاي معروف ساخته شده با دلفي هست.
البته بگم كه در نرم افزار هاي كاربردي كه در سطح دنيا در حال ساخت است (فقط ويندوز رو ميگم) رقابت بين C++ و Delphi هست و بقيه زبان ها زياد نقشي ندارن.

جاوا كه بيشتر روي پلت فرم هاي موبايل و تبلت پيش ميره و به تازگي هم با خريداري شدن توسط شركت اوركل سياست هاي جاوا كلا فرق كرده نسبت به زماني در مالكيت سان ماكرو سيستم بود.

C# هم كه بيشتر براي نرم افزار هاي سفارشي به درد ميخوره.در پلت فرم هاي دات نت
VB.net هم كه به دليل سبكي كد ؛ اغلب وب سايت هاي بر پايه ASP با اين زبان نوشته ميشه

C++ هم كه بيشتر برا نرم افزار هاي سطح كرنل مورد استفاده قرار ميگيره.

حالا هم دلفي با اين سياست هاي چند پلت فرمي كه در پيش گرفته و تقريبا موفق هم شده داره دوباره اوج ميگيره و تقريبا هم گرفته . (فقط قيمت مجموعه دلفي داره برنامه نويسان رو اذيت ميكنه)
فاير مانكي هم كه ديگه خيلي نور علي نور شده.

تازه فقط چند مورد از ويژگي هاي دلفي كافيه كه يك برنامه نويس پلت فرم ويندوز رو به خودش جذب كنه(فقط يكيش اينه كه سريعترين كامپايلر رو داره)

nilidelphi
چهارشنبه 16 فروردین 1391, 08:26 صبح
دلفي هميشه تو قرار دادن ويژگي هاي جديد ويندوز هاي جديد هميشه جلو بوده حتي از زبان هاي ماكروسافتي