PDA

View Full Version : سوال: ساختمان داده چیست و چه نقشی در ++C دارد؟

idocsidocs
دوشنبه 14 فروردین 1391, 10:30 صبح
من توی مطالب مختلف دیدم که به ساختمان داده اشاره می شه اما نمی دونم مبحث ساختمان داده توی برنامه نویسی به زبان ++C چه نقشی داره.

لطفا بگید که:

1- ساختمان داده چیست و چه نقشی در ++C دارد؟

2- آیا لازم هست که یه کتاب جداگانه برای مبحث ساختمان داده بخونم؟

3- آیا با دونستن ساختمان داده می تونم دیتابیس ایجاد کنم یا اطلاعات مورد نیاز رو برای آینده ذخیره کنم؟

لطفا توضیح بدید.

رامین مرادی
دوشنبه 14 فروردین 1391, 14:13 عصر
1- ساختمان داده چیست و چه نقشی در ++C دارد؟

2- آیا لازم هست که یه کتاب جداگانه برای مبحث ساختمان داده بخونم؟

3- آیا با دونستن ساختمان داده می تونم دیتابیس ایجاد کنم یا اطلاعات مورد نیاز رو برای آینده ذخیره کنم؟

لطفا توضیح بدید.
1=همونطور کهاز نامش پیداس برای کنترل و مدیریت داده ها است که به صورت بهینه داده هات رو ذخیره و ویرایش کنیو سایر عملیات و.....
2-بهتره یک کتاب جداگانه بخونی چون اکثر کتابهایی که ساختمان داده جزو فصل هاشون هست به صورت گذرا و مختصر توصیح می دن اما کتاب هایی که برای ساختمان داده نوشته شده به صورت مفصل و همراه با مثال های زیاد و کاربردی مفید می تونه باشه
3=در مورد ساختمان داده به شخصه ندیده تا حالا دیتا بیس ایجاد کنن ولی می تونی اده های دیتا بیست رو مرتب سازی و جستجو و ...
توضیحات من کلی بود
اگه اشتباهی تو توضیحم بود اساتید ببخشن

idocsidocs
دوشنبه 14 فروردین 1391, 16:36 عصر
1=همونطور کهاز نامش پیداس برای کنترل و مدیریت داده ها است که به صورت بهینه داده هات رو ذخیره و ویرایش کنیو سایر عملیات و.....
می شه در این مورد بیشتر توضیح بدید؟ مبحث ساختمان داده کمی گنگ و مبهمه برام.

rezaricky
دوشنبه 14 فروردین 1391, 17:05 عصر
ساختمان داده‌ها از جملهٔ بنیادی‌ترین مباحث مورد نیاز جهت یادگیری و درک بسیاری از مفاهیم عمده در علوم رایانه است.
مثلا ارایه یک نوع ساختمان داده است که تعدادی متغیر از یک نوع داده و تحت یک نام میباشد.
ساختمان داده ها رو با زبان های برنامه نویسی پیاده سازی می کنند،حالا با c++ ، java , و یا هر زبان دیگه
ولی در اکثر کتابها از زبان های c یا c++ استفاده می کنند.
برای درک بهتر من کتاب ساختمان داده ها هووریتز رو بهت پیشنهاد میکنم
تو اینترنت هم میتونی ایبوک های خوبی در این مورد پیدا کنی

jannatmakan
دوشنبه 14 فروردین 1391, 18:14 عصر
سلام . دوستان در مورد سوالات 1 و 2 ی شما، توضیحات خوبی دادند. اما شما در سوال 3 پرسیدید که "آیا با دونستن ساختمان داده می تونم دیتابیس ایجاد کنم یا اطلاعات مورد نیاز رو برای آینده ذخیره کنم؟"

خوب همونطور که دوستان گفتند ساختمان داده به مبحث بهینه سازی ،کنترل و ذخیره و پردازش روی داده ها می پردازه . مثال هاش هم زیاده : مثل آرایه ، پشته (Stack)، صف(Queue)، لیست ها پیوندی ، درخت و .... .

اما این که شما بخواید دیتابیس طراحی کنید؛ مثلاً برای سیستم مدیریت داده ها برای حسابداری یا دفترچه تلفن یا دیکشنری، باید از سیستم مدیریت پایگاه داده یا همون (DBMS) استفاده کنید . مثل SQL , Oracle,Foxpro و غیره.

در واقع ساختمان داده ها یک گام عقب تر و ریشه ای تر از دیتا بیسه که مد نظر شماست. به عبارت دیگر سازندگان دیتابیس از سیستم مدیریت دیتابس استفاده می کنند؛ وسازندگان سیستم مدیریت دیتابیس
خودشان از ساختمان داده برای طراحی سیستم مدیریت استفاده کردند.

پس اگر بخواید با ساختمان داده دیتابیس طراحی کنید!!!!! شدنیه، ولی بهینه و اصولی نیست .

jannatmakan
دوشنبه 14 فروردین 1391, 18:22 عصر
در ضمن این که برای یادگیری ساختمان داده چه کتابی رو بخونید هم دوجنبه داره.
اگر دنبال کامل و جامع بودن کتاب هستید که به نظرم کتاب هووریتز که دوستمون پیشنهاد داد خوبه.
اما اگر به دنبال سادگی و روانی در فهم مطالب هستید ، کتاب های درس و کنکور استاد مقسمی درمورد ساختمان داده و غیره . با اینکه خلاصه اند. ولی واقعاً ساده فهمند. و خیلی زود مطالب رو می فهمونند.

idocsidocs
دوشنبه 14 فروردین 1391, 18:40 عصر
ساختمان داده‌ها از جملهٔ بنیادی‌ترین مباحث مورد نیاز جهت یادگیری و درک بسیاری از مفاهیم عمده در علوم رایانه است.
مثلا ارایه یک نوع ساختمان داده است که تعدادی متغیر از یک نوع داده و تحت یک نام میباشد.
ساختمان داده ها رو با زبان های برنامه نویسی پیاده سازی می کنند،حالا با C++‎ ، java , و یا هر زبان دیگه
ولی در اکثر کتابها از زبان های c یا C++‎ استفاده می کنند.
برای درک بهتر من کتاب ساختمان داده ها هووریتز رو بهت پیشنهاد میکنم
تو اینترنت هم میتونی ایبوک های خوبی در این مورد پیدا کنی
اگه برای کارهای غیر حرفه ای C++ رو بدون یادگیری ساختمان داده‌ یاد بگیرم مشکلی پیش می یاد؟

rezaricky
دوشنبه 14 فروردین 1391, 21:15 عصر
اگه برای کارهای غیر حرفه ای C++ رو بدون یادگیری ساختمان داده‌ یاد بگیرم مشکلی پیش می یاد؟
نه ،ولی برای اینکه بتونی یک برنامه نویس واقعی بشی باید حتما ساختمان داده ها رو یاد بگیری

idocsidocs
دوشنبه 14 فروردین 1391, 22:09 عصر
مرسی

برای ذخیره اطلاعات و نگه داری اطلاعات برای استفاده در زمانهای آینده باید چیکار کنم؟ کلا بحث دیتابیس توی ++c چطور هست؟

رامین مرادی
پنج شنبه 17 فروردین 1391, 19:28 عصر
مرسی

برای ذخیره اطلاعات و نگه داری اطلاعات برای استفاده در زمانهای آینده باید چیکار کنم؟ کلا بحث دیتابیس توی ++c چطور هست؟
به شخصه من توصیه میکنم که با ویژوال سی کار کنی
من با این محیط کار نکردم البته جا موندم فکر کنم دیگه حالش نباشه بخونم چون تمرکزم رو روی جاوا گذاشتم.
من تو توربو سی ++ از فایل ها استفاده می کردم اگه می خوای بروز باشی از ویژوال استفاده کن

rasoulkhan2009
سه شنبه 03 دی 1392, 10:19 صبح
سلام فک کنم این نرم افزار آموزشی بدردتون بخووره کامل و بصورت تصویری ساختمان داده رو توضیح داده.
موفق باشین.
http://shop.sibsorkh.ir (http://shop.sibsorkh.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87/)