PDA

View Full Version : مبتدی: برنامه نویسی برای یک cms

mehrdad85
شنبه 26 فروردین 1391, 09:52 صبح
سلام
دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه یا یه رفرنس خوب معرفی کنه که چطور میتونم برای کد نویسی یه cms به کاربر اجازه بدم که یه صفحه درست کنه یا حذف کنه یا تم عوض کنه بسازهع و به یک صفحه اختصاص بده
و کلیه کارای مشابه
ببینید مشکل من اجازه دادن یا ندادن نیست میخام بدونم که چطور میتونم از داخل خود پروژه فایل ها و صفحات خود پروژه را مدیریت کنم مثلا اونا را ویرایش کنم و یا محتویات اونارو عوض کنم

( مثلا فرض کنید من یه برنامه دارم میخام تو یه فرم یا صفحه یه دکمه داشته باشم که با کلیک بر روی اون یه صفحه ایجاد بشه و یا اینکه استایل اون صفحه با یه مقدار دیگه ست بشه چطور میتونم این کارو انجام بدم ؟)

ممنون از دوستان خوبم
مرسی

alonemm
شنبه 26 فروردین 1391, 12:37 عصر
باسلام:

دقت کنید که معمولا CMS ها برای امر ساخت صفحه توسط کاربر به صورت مجازی عمل میکنند.
یعنی یک صفحه به نام NewPage.aspx دارند که توسط یک ID که به این صفحه فرستاده میشه صفحه مربوطه رو که اطلاعاتش داخل پایگاه داده هست واکشی میشه.
بعد توسط Routing میتونید نام صفحه مجازی رو به صفحه ای که کاربر نام گزاری کرده تغییر بدید.

(در سایت جستجو کنید برای تمامی گزینه هایی که گفتم بحث شده و مثال وجود دارد).

موفق باشید.

mehrdad85
شنبه 26 فروردین 1391, 17:04 عصر
سلام
دوست عزیز یکم بیشتر توضیح بده جزییات کار را خودم داخحل سایت جستجو میکنم اما الن از راهنمایی شما نمیدونم چیا مهم هستن و باید در سایت جستجو انجام بدم
شما یکم زحمت بکش ارتباطات بالا را واضح تر توضیح بدید چشم من هم ما بقی کار را از سایت جستجو میکنم
مثلا یه نمونه سوال که برام پیش اومد این که در اول کار چند تا صفحه ایجاد شده و ما از کجا میدونیم که کاربر قراره چند تا صفحه ایجاد کنه که ما هم از قبل صفحاتی به نام NewPage.aspx ایجاد کنیم؟
در ضمن سوال من فقط در مورد ایجاد صفحه نبود
در حالت کلی پرسیدم
مثلا چطوری رنگ یک صفحه یا فرم را تغییر می دهند . یا مثلا محتویات یه صفحه ویرایش میشه؟

ممونم از راهنماییتون

Alghoochi
شنبه 26 فروردین 1391, 17:13 عصر
سلام
دوست عزیز یکم بیشتر توضیح بده جزییات کار را خودم داخحل سایت جستجو میکنم اما الن از راهنمایی شما نمیدونم چیا مهم هستن و باید در سایت جستجو انجام بدم
شما یکم زحمت بکش ارتباطات بالا را واضح تر توضیح بدید چشم من هم ما بقی کار را از سایت جستجو میکنم
مثلا یه نمونه سوال که برام پیش اومد این که در اول کار چند تا صفحه ایجاد شده و ما از کجا میدونیم که کاربر قراره چند تا صفحه ایجاد کنه که ما هم از قبل صفحاتی به نام NewPage.aspx ایجاد کنیم؟
در حالت کلی پرسیدم
مثلا چطوری رنگ یک صفحه یا فرم را تغییر می دهند . یا مثلا محتویات یه صفحه ویرایش میشه؟

ممونم از راهنماییتون

قرار نیست شما بدونی که کاربر قراره که چندتا صفحه می‌خواد بسازه. مثلا تو همون صفحه NewPage.aspx می‌تونی با کوئری‌استرینگ یه عدد که می‌تونه شناسه مطلب باشه رو به صفحه بفرستی و تو سمت سرور کد نویسی کنی که این عدد رو بخونی و مطلب مورد نظر رو از بانک بگیری و نمایش بدی. بقیه مراحل هم که همون‌جوری که دوستمون گفتن با Routing و تخصیص یه آدرس مجازی حله.

cms ها اکثرن اطلاعات پست‌ها مثل متن پست، عنوان، نویسنده، تاریخ و ... رو توی بانک ثبت می‌کنن و موقع نمایش فقط اطلاعات رو از بانک می‌خونن و توی صفحه نمایش می‌دن.

alonemm
شنبه 26 فروردین 1391, 17:53 عصر
سلام
در حالت کلی پرسیدم

ممونم از راهنماییتون

دوست من فکر کنم در پست قبلی خیلی ساده توضیح دادم شما بگو کجاش مفهوم نبود یا مشکل داری تا بیشتر راهنمایی کنم.

برای گزینه هایی مثل رنگ و ... شما معمولا برای کاربری که میخواد برای خودش یک صفحه درست کنه از یک کنترل ویرایشگر متن یا Editor استفاده میکنید که در این قسمت خود کاربر میتونه تمامی تگ های HTML و CSS رو استفاده کنه.

یک ویرایشگرمتن: http://www.tinymce.com/