PDA

View Full Version : استخراج دقیق محدوده چهره

mortezamsp
دوشنبه 28 فروردین 1391, 00:12 صبح
باسلام.
من در این زمینه تجربه ای ندارم. هدفم استخراج یک محدوده ای از چهره هست، یک مستطیل، که دربردارنده چشم و دهان باشه، فقط همین محدوده و نه بزرگتر. و در Matlab این کار را انجام میدهم.
من از مدل های رنگ HSV و YCbCr برای مشخص کردن نواحی هم رنگ پوست استفاده کردم ولی بعضی اشیای هم رنگ پوست- مثل چوب - هم به اشتباه تشخیص داده میشوند. حتی اگر این مشکل نباشد، نواحی سایه افتاده یا زیر نور آفتاب، تشخیص داده نمیشوند.
کمک کنید برای استخراج ناحیه دقیق چهره چکار کنم.

نمونه استخراج اشتباه :
http://mortezamsp.persiangig.com/images/wrongface.jpg

مصطفی ساتکی
سه شنبه 29 فروردین 1391, 20:00 عصر
یکی از روش های که کارایی خوبی هم داره تشخیص چهره به روش Viola-Jones هستش .که شامل 3 فاز می باشد مرحله اول تهیه integral Image مرحله دوم feature extration به روش Haar-like و مرحله سوم adaboost classifier رو به صورت cascade استفاده کردن. البته بایستی محدودیت هایی رو هم اعمال کنید که پس از train ممکن نواحی بسیاری از تصویر تست شما کاندید بشن که شما بایستی یک accumulator در نظر بگیرید و مقادیر آنجا انباشت کنید و سپس بر روی accumulator فیلتر پایین گذر اعمال کنید و سپس بایستی مجموعه شدت هایی که از مقدار مورد نظر شما بیشتر باشند رو به عنوان مرکز محدوده پیدا شده و میانگین پهنا و ارتفاع این نقاط کاندید بعنوان ابعاد ناحیه پیدا شده می باشد.
به دو روش می تونید عمل کنید یا چشم و دهان رو به صورت جدا train کرده و پس از شناسایی union این 2 ناحیه رو محاسبه نماید یا اینکه در هنگام train فقط همان ناحیه محدود به چشم و دهان را آموزش دهید

mortezamsp
دوشنبه 08 خرداد 1391, 09:29 صبح
بعضی تصاویر با پس زمینه پیچیده و هم رنگ پوست، مثل تابلو فرش یا گلدان، هنوز هم اشتباه تشخیص داده میشن. میشه در این زمینه توضیح بدید؟