PDA

View Full Version : سوال: استفاده از CSS

BOBZzZ
جمعه 01 اردیبهشت 1391, 07:08 صبح
با سلام
دوستان من میخواهم یه جوری با css کاری کنم که مثلا هدر صفحه های html سایتم که ثابت هست رو بدون کد نویسی اضافه در هر html فایل فقط صدا کنم. این شدنی هست دیگه ؟ یا من مفهوم css رو بد گرفتم؟
ممنون میشم کمک کنید...

hamed_hossani
جمعه 01 اردیبهشت 1391, 08:21 صبح
سلام
اگه منظور شما رو درست متوجه شده باشم!
شما می توانید فایل css را به صورت یک فایل جدا بسازید و هر جا که لازم داشتید از کلاس های css استفاده کنید!فقط فایل را گرفته و در head صفحه مورد نظر رها کرده و کلاس ها را به شی ها(div) مورد نظر انتصاب بدید

cyrusthegreat
جمعه 01 اردیبهشت 1391, 11:36 صبح
دوست عزیز

اولین نکته اینکه هدر صفحه های HTML، بطور کلی ثابت نیستن. یه بخش ثابت دارن و یه بخش که برای SEO کردن صفحه هست، برای هر صفحه متفاوت هست و سمت سرور تولید می شن.

ولی اگر منظورتون اون چیزی باشه که بنده فهمیدم، خدمت شما عرض کنم که CSS به سه گونه نوشته می شه. یکی بصورت inline و داخل تگ های HTML که شما برای اینکار از attr مربوط به تگ یه نام style استفاده می کنید. یعنی:

<a style="border: 5px solid #fff">

دومین حالت بازهم بصورت internal در درون صفحه Html هستش اما اینبار در بخش head صفحه و در بین تگ style. یعنی اینجوری:

<head>
<style>
a {
border: 5px solid #fff;
}
</style>
</head>

و سومین حالت که بصورت external هستش. شما یک فایل به هرنامی که خواستید، البته با پسوند css می سازید. بعدش اونرو به صفحه متصل می کنید. برای اینکار ما فرض می کنیم فایل به نام style.css و در درون فولدر styles قرار گرفته. اونوقت شما باید این فایل رو در درون تگ head صفحه به صفحه متصل کنید، که نمونه کدش می شه این:

<head>
<link rel="stylesheet" href="styles/style.css" type="text/css" />
</head>

بطور کلی، استفاده از دو حالت اول اصلا توصیه نمی شه و تنها برای موارد خیلی خیلی خاص می بایست استفاده کنید و استفاده از فایل external بیس اصلی استفاده از CSS در تقریبا تمامی سایت های اینترنتی هستش.

Saber Mogaddas
جمعه 01 اردیبهشت 1391, 15:17 عصر
سلام
اگه از asp استفاده میکنید .. کافیه فقط قسمت های ثابت رو در صفحه master page قرار بدی ..و نیازی به نوشتن کدهای تکراری در هر صفحه نباشه..و صفحه هاتون رو تنظیم کنید که از این master page برای قسمت های ثابت که شما تعیین کردید تبعیت کنن..
در غیر اینصورت فکرنکنم روش embeded

<style> a { border: 5px solid #fff; } </style>

و یا inline

<a style="border: 5px solid #fff">

همانطور که دوستان اشاره کردن گزینه خوبی باشه..
ولی روش external گزینه خوبی برای شما هست..
موفق باشی..

BOBZzZ
شنبه 02 اردیبهشت 1391, 08:29 صبح
با سلام
واقعا از همه شما دوستان سپاسگذارم که وقت خودتون رو برای راهنمائی من صرف کردید.
ببینید دوستان من قضیه css فکر کنم درست گرفتم میدونم که 3 روش برای استفاده از css وجود داره که دوستمون توضیح لازم رو دادند.
در حال حاضر هم من روی سایتی که دارم کار میکنم از فایل abc.css استفاده میکنم. (اسم بطور مثال است)
اما شاید موفق نشدم سوالم رو درست توضیح داده باشم .
ببنید دوستان من شخصا برنامه نویس C# هستم و با بحث برنامه نویسی غریبه نیستم.
ما توی C# میتونستیم مثلا 1 مشت عملیاتهائی که خیلی تکرار میشدند (یا به دلایل دیگر) رو درون یک فایل dll بریزیم و هر بار نیاز داشتیم اون فایل رو صدا میکردیم و سپس مثلا فاکنشنهای داخل اون رو بر اساس نیاز صدا میکردیم.
حالا میخواهم مثلا توی php کاری کنم که 1 سری از دستورات (که در این مورد من header یک فایل html هست که تشکیل شده از چندین tag html)در بالای تمامی html فایلهای سایت نشون بدم. یا شاید بهتر بشه گفت مثلا 1 فایل html رو برای بالای همه صفحاتhtml سایت نمایش بدم.
این کار رو میشه با css انجام داد یا نه؟
باز هم اگر نتونستم درست بگم بفرمائید که بیشتر توضیح بدم.

cyrusthegreat
شنبه 02 اردیبهشت 1391, 11:32 صبح
دوست عزیز

برای اینکار، شما باید یه فایل اصلی بسازید که کارش نشون دادن صفحات باشه. مثلا index.php. بعد هم header و footer رو با پسوند php بسازید که داخلش اطلاعات header و footer باشه. بعد توی فایل index.php اول header.php رو include کنید. بعد باید محتوا رو نشون بدید که اون رو باید با استفاده از url صفحه فایل مورد نظر رو فراخونی کنید. مثلا اگر کاربر نوشت www.yourdomain.com/weblog، شما فایل weblog.php رو فرا بخونید و اطلاعات رو از طریق اون نمایش بدید. برای هر صفحه به اینگونه. و در آخر هم فایل footer.php رو فرا بخونید. امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.