PDA

View Full Version : سوال: آشنایی با بیمه شدن در تامین اجتماعی

سعید کشاورز
شنبه 02 اردیبهشت 1391, 20:18 عصر
سلام دوستان..یه پروژه واسه درس مهندسی نرم افزار دارم درست میکنم.
سیستم تامین اجتماعی هستش.هیچ آشنایی با این سیستم ندارم.
می خوام بدونم اگه یه نفر بخاد بیمه بشه چه مراحلی رو باید طی بکنه..
من میخام usecase diagram بکشم واسه این قسمت.
ممنون میشم راهنمایی کنید..
فعلا توی این قسمت میخام با نحوه بیمه شدن یه نفر آشنا بشم

tiphooo
چهارشنبه 06 اردیبهشت 1391, 02:41 صبح
هر شخصی اگر جایی استخدام شد و برای بار اول است که استخدام می شود یک نامه از طرف کارفرما دریافت می کنه و با یک سری مدارک مانند شناسنامه و کارت ملی همراه خودش به شعبه ای از سازمان تامین اجتماعی می بره که اون شرکت لیست ماهیانه بیمه را به آن شعبه ارائه می دهد و درخواست شماره بیمه می کند شعبه مورد نظر هم پس از تشکیل پرونده شماره بیمه یکتا به شخص ارائه می کند و شخص شماره بیمه را به کارفرما برگردانده تا در ماههای آتی اطلاعات فرد و میزان بیمه کسر شده را با توجه به این شماره بیمه به شعبه تامین اجتماعی ارائه کند
در صورتی که قبلا شماره بیمه دریافت کرده اید یعنی قبلا جای دیگری مشغول به کار بوده اید و حالا در یک جای دیگر کافیست شماره بیمه قبلی خود را به کارفرمای جدید جهت ارائه در لیست بیمه بدهید و مجددا نیازی به تعریف شماره جدید نیست و مهم نیست که قبلا بیمه شما در چه شعبه ای ثبت می شده
شماره بیمه مانند کد ملی است و منحصر به فرد می باشد که در تمامی شعب تامین اجتماعی شناخته می شود
و با استفاده از شماره بیمه می توان سوابق بیمه رد شده در شعبه های مختلف و کارفرماهای مختلف را در سایت سازمان به صورت یکجا مشاهده کرد
بعد ار یک ماه هم که بیمه رد شد می توانید برای دریافت دفترچه بیمه خود و عائله تحت تکفل اقدام کنید(در همان شعبه که شماره بیمه تعریف شد)