PDA

View Full Version : سوالاتي در مورد چگونگي استفاده از باركد در نرم افزار حسابداري

dab_hrd
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 11:57 صبح
با سلام
دوستان من قصد دارم يك نرم افزار حسابداري ساده طراحي كنم كه شامل معرفي كالا و صدور فاكتور مي باشد اما داراي سوالات زير مي باشم لطفا" من را راهنمايي كنيد
با تشكر
1- من براي هر كالا يك كد 4 رقمي در نظر گرفته ام كه بر اساس آن من مشخصات كالا را در فاكتور نمايش مي دهم خوب حالا باركد هايي كه مثلا" بروي بسته هاي پفك هستند مثل هم هستند يعني به عبارتي همانند كد كالاي يك نوع كالا مي باشند
2- باركد ها چند رقمي هستند يعني من بايد فيلد كالايم را افزايش دهم
3-بعضي از كالاها كه باركد ندارند را بايد چگونه ثبت كنم يعني برنامه بايد قابليت تعريف كالا به صورت كد دستي و هم كد باركدي داشته باشد
4-چگونه مي توان باركد طراخحي كنم

massar
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 21:31 عصر
دوست عزیز
دهها نوع استاندارد بارکد وجود داره و بارکدهای دو بعدی حتی میتونن یک پاراگراف متن ذخیره کنن اما برای کار شما تا 64 کاراکتر باید تمام استانداردهای معمول رو پوشش بده بهتون پیشنهاد میکنم راجع به ایران کد هم تحقیق کنید (طول اون 16 رقمه)
من طراحی نرمافزارتونو ندیدم اما خوبه که در یک تیبل جداگونه بارکد ها رو به کد های اجناس ارتباط بدین و ID های کالاها رو خودتون جنریت کنید اینطوری اگه کالایی بارکد نداشت هم میتونید ثبتش کنید.

dab_hrd
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 07:46 صبح
ضمن تشكر
لطفا" بيشتر توضيح بدهيد
1- من براي هر كالا يك كد 4 رقمي در نظر گرفته ام كه بر اساس آن من مشخصات كالا را در فاكتور نمايش مي دهم خوب حالا باركد هايي كه مثلا" بروي بسته هاي پفك هستند مثل هم هستند يعني به عبارتي همانند كد كالاي يك نوع كالا مي باشند
3-بعضي از كالاها كه باركد ندارند را بايد چگونه ثبت كنم يعني برنامه بايد قابليت تعريف كالا به صورت كد دستي و هم كد باركدي داشته باشد
4-چگونه مي توان باركد طراحي كنم

dab_hrd
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 13:56 عصر
خواهشا" يكي جواب بده

Hossenbor
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 17:52 عصر
دوسته عزیز خود کامپوننت بارکد هست بگردین پیدا می کنید من دیدم ولی یادم نیست کجا

dab_hrd
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 07:59 صبح
ا" يكي جواب بده واهشا" يكي جواب بده

vahiddd2007
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 11:06 صبح
دوست عزیز
عموما بارکدهای کالاهای موجود 13 رقمی می باشد . بهترین روش این است که هنگام خواندن عدد چک کنی که طول رکورد وارد شده 4 یا بیشتر است . اگر 4 رقمی بود به دنبال کالا براساس کد کالا جستجو کن در غیر این صورت فیلد کد بارکد که برای کالا تعریف کردی را جستجو کن .
به عنوان مثال :
کد کالا نام کالا کد بارکد قیمت
1001 رب گوجه فرنگی 6263252365232 52000 ریال
اگر عدد وارد شده 4رقمی بود کد کالا در غیر این صورت کد بارکد.

مهدی هادیان2
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 11:52 صبح
ضمن تشكر
لطفا" بيشتر توضيح بدهيد

با سلام
به نظر من بهتر کد کالا رو به عنوان کلید اصلی در نظر بگیرید و بارکد به صورت اختیاری باشه. حالا اگه کالایی بارکد هم نداشته باشه مشکلی پیش نمیاد

4-چگونه مي توان باركد طراحي كنم
اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم. طراحی خاصی نمی خواد شما برای این فیلد char(?) ؟ با توجه به بیشترین عدد بارکد در نظر می گیرید. بنده بارکد های کتاب ها رو نگاه کردم 13 رقمی بود.
و هنگام استفاده از بارکد خوان دقیقا مثل صفحه کلید عمل می شود. یعنی وقتی بارکد خوان که به یواس پی سیستم شما وصل است رو روی کالای مورد نظر می گیرید دقیقا مثل حالتی است که به صورت دستی کد وارد می کنید
شاد و موفق باشید

dab_hrd
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 12:10 عصر
ضمن تشكر از شما دوست عزيز
اگر درست متوجه شده باشم :
1- در جدولم علاوه بر فيلد كد كالا يك فيلد اختياري جهت باركد داشته باشم . سوال : فيلد باركد از نوع عددي باشد يا كاراكتري ؟
2-در صدور فاكتور فروش بايد 2 حالته باشد يعني هم با كد كالا ثبت شود و هم با باركد ؟
3-اگر بخواهم جهت بعضي از كالاها كه داراب باركد نمي باشند باركد خودم خودم مي توانم تعريف كنم و بروي آنها بچسبانم و چگونه ؟
با سپاس

dab_hrd
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391, 11:38 صبح
لطفا" يكي جواب بده

مهدی هادیان2
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391, 15:02 عصر
1- در جدولم علاوه بر فيلد كد كالا يك فيلد اختياري جهت باركد داشته باشم . سوال : فيلد باركد از نوع عددي باشد يا كاراكتري ؟
با سلام
بله منظورم همین بود؛ به نظر بنده فیلد کد کالا رو به عنوان کلید اصلی در نظر بگیرید. چون شما لازم نیست هیچ عملیات محاسباتی روی بارکد داشته باشید از نوع کاراکتر مناسبه

2-در صدور فاكتور فروش بايد 2 حالته باشد يعني هم با كد كالا ثبت شود و هم با باركد ؟
اون دیگه بستگی به طراحی خودتون داره

3-اگر بخواهم جهت بعضي از كالاها كه داراب باركد نمي باشند باركد خودم خودم مي توانم تعريف كنم و بروي آنها بچسبانم و چگونه ؟
فکر نکنم مشکلی داشته باشه با این تفاوت که برای اجناسی که بارکد دارن از بارکد خوان استفاده می کنید و برای اونها که خودتون برچسب زدید از بارکدی که به صورت دستی با صفحه کلید وارد می کنید.
سوالتون رو در تالار http://barnamenevis.org/forumdisplay.php?190-تحلیل-و-طراحی-بانک-اطلاعات مطرح بفرمائید ان شاالله پاسخ های جالبی خواهید گرفت
شاد و موفق باشید

massar
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391, 20:53 عصر
با سپاس
1- فیلد بارکد کاراکتری هست، در مورد طول اگه تا 64 کاراکتر رو در نظر بگیرید اکثر بارکدها رو پشتیبانی میتونید بکنید، یادتون باشه کالاها همه از یه کشور نمی آن و بسته به کشور تولید کننده و نوع کالا، نوع بارکد متفاوت خواهد بود
2- بله، اگه دقت کنید تو فروشگاها وقتی نمیتونن بارکد رو بخونن دستی کد بارکد رو وارد میکنن
3- تولید بارکد کاری نداره، تو نت پره کامپوننته برای تولید بارکد، با تهیه یه پرینتر بارکد میتونید خودتون بارکد چاپ کنید