PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی برای مدیریت کاربران

chn367
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 12:15 عصر
سلام. میخوام امکان مدیریت کاربران و سطح دسترسیشون مشخص کنم ولی هرچی توی انجمن گشتم چیزی که مشکلم حل کنه پیدانکردم!
توی سیستم دو سطح کاربران وجود داره:
- مدیریت کل: به همه چی دسترسی داره قاعدتا!
- مدیریت بخش: که فقط باید به بخشی که براش مشخص بشه دسترسی داشته باشه! قبلا بخش هها در مدیریت بخش ها تعریف میشن.

از این کار میخوام این استفاده بکنم که پس از ارسال نظر یا مطلب برای بخش مربوطه علاوه بر ارسال ایمیل به مدیرکل سایت به مدیر بخش مربوطه هم پیغام بفرسته و دیگران اون ایمیل دریافت نکنن! همچنین توی بخش مدیریت فقط نظرات و مطالب بخش خودش مشاهده کنه.
امکانش وجود خواهد داشت تا چندنفر در یک بخش تعریف بشن؟
قاعدتا در بخش مدیریت کاربران باید بشه نوع و بخش مدیریتی برای کاربر مشخص کرد.

حالا تئوری و عملیش چگونه باید باشه لطفا راهنمایی کنید.

plague
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 14:34 عصر
اول همه بخش ها رو تعریف میکنی تو دیتابیس
1 - خبر ها
2 - سرگرمی
3 - ..
بعد یه فیلد اضافه برای هر کاربر در نظر میگیری به اسم مثلا access این فیلد برای هر کاربر مقدارش میشه id آون بخشی که میخای ایشون بهش دسترسی داشته باشه

بعد تو صفحه مثلا خبر ها چک میکنی چه کاربر هایی access با مقدار 1 که آیدی بخش خبر هاست رو داره

به اون دسترسی میدی و همینجوری هم ایمیل رو براش میفرستی

در مورد مدیر کل هم مثلا میتونی یه access مشخص بدی مثلا 0 ماله مدیر کله و به همه چیز دسترسی داره
تو صفحه خبر که آیدی 1 داره چک میکنی
اگه یوزر اکسس 1 داشت ( آیدی بخش خبر ) یا اکسس 0 داشت (مدیر کل ) صفحه رو بهش نمایش بده

chn367
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 19:13 عصر
تشکر دوست عزیز! میشه یه کد نمونه بذاری و توضیح بدی؟
تازه کاری و منگوله بازی!

توی مدیریت و دسترسی کاربر به بخش خاص مشکلی نیست ولی بررسی دسترسیش و ارسال ایمیل یا مشاهده نظرات میشه بیشتر توضیح بدین؟

اگه بخوام تمام بخش ها + مدیر کلی بصورت چک باکس بذارم و بتونسته باشم چند بخش به یک نفر بدم هم همینطوری میشه؟

بازم ممنونم

plague
پنج شنبه 07 اردیبهشت 1391, 19:53 عصر
معذرت میخام نمونه کد اماده نیست و من وقت ندارم کد بنویسم
جایی که مشکل دارید یا گنگه رو بنویسید یا یه کد هرچقدر مشکل دار باشه بنویسید من نگاه میکنم

اگه میخای به ینفر چند بخش بدی تو تا راه داره
یکی اینکه یه تیبل جدا بزاری برای سطح دسترسی ها که دوتا فیلد داشته باشه USER_ID و ACCESS ایطوری میتونی هرچقدر خاستی به یه یوزر دسترسی بدی
یکی اینکه تو همون فیلد یوزر دسترسی ها رو با یه علامت خاص جئدا کنی مثلا دسترسی یه یوزر میشه 1#3#4 اونوقت از دیتابیس بخونی این دسترسی رو هر کدوم رو با EXPLODE بدست بیاری

djsaeedkhan
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 10:00 صبح
اول همه بخش ها رو تعریف میکنی تو دیتابیس
1 - خبر ها
2 - سرگرمی
3 - ..
بعد یه فیلد اضافه برای هر کاربر در نظر میگیری به اسم مثلا access این فیلد برای هر کاربر مقدارش میشه id آون بخشی که میخای ایشون بهش دسترسی داشته باشه

بعد تو صفحه مثلا خبر ها چک میکنی چه کاربر هایی access با مقدار 1 که آیدی بخش خبر هاست رو داره

به اون دسترسی میدی و همینجوری هم ایمیل رو براش میفرستی

در مورد مدیر کل هم مثلا میتونی یه access مشخص بدی مثلا 0 ماله مدیر کله و به همه چیز دسترسی داره
تو صفحه خبر که آیدی 1 داره چک میکنی
اگه یوزر اکسس 1 داشت ( آیدی بخش خبر ) یا اکسس 0 داشت (مدیر کل ) صفحه رو بهش نمایش بده

سلام
بیشتر نظر من هم رو همین هست
کاری که من می کنم این هست که در کنار مشخصات کاربر فیلد اکسس رو میزارم. مثلا مقدار 0 برای مهمان- مقدار 1برای کاربران عضو و ....
حالا در موقع لوگین تو یه سشن این مقدار رو قرار می دم. مثلا اگر کاربر عضو بود تو سشن 1 قرار می گیره.
یه تابع چک کردن اول صفحه گذاشتم تا چک کنه این صفحه رو می تونه کاربرببینه یا نه وپیغام مناسب نشون بده

chn367
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 13:01 عصر
باتشکر دوست گرامی. ورژن جدید جوملا (2.5) میگین؟ با 2.5 کار نکردم ولی جوملا 1.5 دیدم جالب نیست!
جوملا 1.5 سه سطح مدیریتی و سه سطح کاربری داره که مسئولیت ها از پیش تعیین شده هستن و بخش مدیریتش اصلا کاربریش خوب نیست.

بحث به حاشیه میره ولی پیشنهاد خوبی دادین تا بررسی کنم کدهای جوملا.ممنونم

wallfa
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 18:24 عصر
دوست عزیز ، نظر شخصی بنده اینه ، یه کلاس درست کن برای همین موضوع و بعد یک فیلد جلوی جدول هر کاربر بذار به نام گروه ، حالا دو گروه مشخص کن فعلا کارت راه میندازه ! بعد با نشست ها بهش بفهمون که کاربر چه گروهیه
یا اگر ده گروه اونم همین طور ، بعدا در مورد فکر کن گسترش بده من خودم در این مورد چیزی بهتر از این حرکت بلد نیستم !
دروغ گفتن خوب نیست !

azam2005
یک شنبه 17 اردیبهشت 1391, 18:19 عصر
با سلام
اگر بخواهید روی سطر های خاص هم مجوز دهید چکار می کنید؟
مثلا اگر بخواهید یک کاربر پس از ورود به سایت امکان ویرایش - مشاهده - حذف و ... رکوردهای خاصی را داشته باشد مثلا :

1-همه رکورد های یک جدول را
2- رکوردهایی که خودش ثبت کرده
3-رکوردهای که پرسنل ثبت کرده
4- رکوردهایی که همکار ثبت کرده و ...