PDA

View Full Version : تنظیمات sql server جهت دیتابیس شبکه بر روی سرور

swallow.pa
جمعه 08 اردیبهشت 1391, 17:27 عصر
با سلام خدمت دوستان
مطلب زیر رو که دارم براتون می نویسم از دوست عزیز حسین احمدی است لذا برای استفاده دوستان هم می ذارم
شاید بدردشون بخوره
1-در نسخه های Developer و Express برقراری ارتباط به صورت Remote به صورت پیشفرض غیر فعال است. باید فعالش کنیم. برای فعال کردن برقراری ارتباط به صورت Remote اول SQL Server Surface Area Configuration رو که داخل مسیر Start Menu -> All Programs -> Microsoft SQL Server 2005 -> Configuration Tools قرار داره اجرا می کنیم. از پنچره باز شده از پایین صفحه گزینه Surface Area Configuration for Services and Connections رو انتخاب می کنیم. از پنجره باز شده از سمت چپ از گره Database Engine گزینه Remote Connections رو انتخاب میکنیم و از قسمت سمت راست گزینه Local and remote connections رو انتخاب میکنیم و روی کلید Apply کلیک میکنیم. حالا از بخش سمت چپ گزینه Service رو از زیر گروه Database Engine انتخاب کرده و سرویس رو یه بار Stop کرده و دوباره Start میکنیم. (Restart کردن Service).

2- قدم بعد اجرا کردن سرویس SQL Server Browser است. در داخل همان پنجره قبلی از گره های سمت چپ گزینه SQL Server Browser رو انتخاب کرده، و از بخش Service گزینه Startup type رو از Disable به Automatic تغییر میدیم تا با هر بار اجرای ویندوز این سرویس نیز اجرا شود. بعد از تغییر گزینه به Automatic روی دکمه Start کلیک میکنیم تا سرویس اجرا شود.

3- حالا باید نوع log on سرویس ها رو از Local System به Network Service تغییر بدیم. برای اینکار SQL Server Configuration Manager رو که در همان مسیر قبلی در Start Menu قرار داره اجرا می کنیم. از پنجره ظاهر شده، از قسمت سمت چپ گزینه SQL Server 2005 Services رو انتخاب کرده و روی (SQL Server (MSSQLSERVER دو بار کلیک می کنیم. از پنجره ظاهر شده، گزینه Built-in Account رو از Local System به Network Service تغیر می دهیم. اگه بخوایم به SQLEXPRESS وصل بشیم باید برای Instance مربوط به SQL Server Express نیز این کار رو انجام بدیم.

4- مرحله بعدی فعال کردن پروتکل های ارتباطی برای Instance های SQL است. برای اینکار از داخل پنجره SQL Server Configuration Manager از قسمت سمت چپ گره SQL Server 2005 Network Configuration را انتخاب کرده و از زیر گره های ظاهر شده گزینه Protocols for MSSQLSERVER رو انتخاب میکنیم. در بخش سمت چپ پروتکل های Named Pipes و TCP/IP رو در صورت غیر فعال بودن فعال میکنیم. برای SQLEXPRESS نیز همین مراحل رو دنبال میکنیم.

5- تا اینجا کار ما با خود SQL Server تموم شده، ولی بازم امکان داره ارتباط برقرار نشه، دلیلشم Firewall ایه که روی ویندوز نصبه. یک راهش غیر فعال کردن Firewall هست که نمیتونه ایده جالبی باشه، مخصوصا" روی شبکه. راه حل بعدی اضافه کردن بعضی از فایل های SQL تو لیست صرفنظر های Firewall هست. برای اینکار وارد تنظیمات Firewall ویندوز شده و از Tab های بالا گزینه Exceptions رو انتخاب کنید. حالا از پایین پنجره روی دکمه Add Program کلیک کنید و از مسیر c:\program files\microsft sql server\mssql.1\mssql\binn\sqlservr.exe رو به این لیست اضافه کنید. مراحل اضافه کردن رو برای فایل c:\program files\microsoft sql server\mssql.2\mssql\binn\sqlservr.exe نیز تکرار کنید. این دو فایل مربوط به سرویس های MSSQLSERVER و MSQLEXPRESS بودند. برای پیدا کردن ID های مربوط به هر یک از سرویس ها میتوانید از داخل پنجره SQL Server Configuration Manager، از سمت چپ گزینه SQL Server 2005 Services رو انتخاب کرده، حالا از قسمت سمت راست روی سرویس (SQL SERVER (MSSQLSERVER دوبار کلیلک کنید. از پنجره باز شده، تب Advanced رو انتخاب کرده و از لیست پایین گزینه Instance ID رو انتخاب کنید تا ID مربوطبه را بدست آورید. بعد از اضافه کردن این دوفایل، نوبط به فایل SQL Server Browser می رسد، این فایل رو نیز مطابق مراحل قبل از شاخه C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Shared\sqlbrowser.exe به لیست اضافه کنید. اگر از Firewall ای غیر از Firewall خود ویندوز استفاده میکنید باید به لیست آن فایل های بالا را اضافه کنید.

با انجام مراحل بالا امکان ارتباط با SQL Server 2005 به صورت Remote بر روی شبکه امکان پذیر می شود.

فقط یک نکته نباید فراموش بشه، نمیشه با مد Windows Authentication به سرویس SQL Server به صورت Remote وصل شد و حتما" باید یک User با سطح دسترسی دلخواه تعریف کرد. با تعریف این User میتونید با اون به SQL Server وصل بشید.

امیدوارم مورد استفاده دوستان واقع بشه.

موفق باشید.

milad.biroonvand
جمعه 08 اردیبهشت 1391, 22:56 عصر
سلام

اگر فایل word اش رو هم بصورت ضمیمه بزاری خیلی خوبه .

swallow.pa
شنبه 09 اردیبهشت 1391, 19:44 عصر
دوست من کل مطلب همینه و تنظیمات هم دقیقا همینجوریه من خودم شبکه رو دقیقا با همین تنظیمات ست کردم

ali_najari
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 08:06 صبح
دوست عزیز من SQL Server 2008 استفاده میکنم ولی این گزینه رو نداره SQL Server Surface Area Configuration

arsalansalar
جمعه 15 اردیبهشت 1391, 12:00 عصر
این 2 تا پست هم خیلی به من کمک کرد.امیدوارم به بقیه دوستان هم کمک کند:
http://barnamenevis.org/showthread.php?338283-%D8%AE%D8%B7%D8%A7%DB%8C-sql-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87

http://barnamenevis.org/showthread.php?335808-%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%84-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1