PDA

View Full Version : مبتدی: راهنمایی در مورد زبان php

caspianhero
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 18:18 عصر
با سلام بر دوستان برنامه نویس:
من دنبال یک کتاب خوب در مورد اموزش زبان php می گردم که کاربردی باشه!!! لطفا اگر کتاب خوب سراغ دارید معرفی کنید؟؟؟
راستی این pardo framework و zend framework وcake php وcode igniter چی هستند؟؟؟ و چه فرقی باهم دارند؟؟؟ من حسابی گیج شدم|||:گیج:
و کدام یادگیرش بهتره؟؟
سپاس

caspianhero
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 19:24 عصر
کسی نمیدونه!!!!!!:متعجب:

caspianhero
جمعه 15 اردیبهشت 1391, 22:49 عصر
:متفکر: همه در حالت هنگ هستند!!!

MMSHFE
شنبه 16 اردیبهشت 1391, 09:23 صبح
با سلام، دوست گرامی اگه به دنبال کتابهای فارسی هستین، باید بگم که کتابی که کامل و جامع باشه تقریباً وجود نداره. با این حال کتاب دو جلدی PHP5 انتشارات ناقوس بد نیست. اما درمورد کتابهای زبان اصلی (انگلیسی) توی سایت flazx.com میتونید کتابهای خیلی خوبی رو درباره PHP پیدا کنید و بطور کاملاً رایگان دانلود کنید (با قالب PDF یا CHM). درمورد سؤال دوم هم باید بگم که Frameworkها مجموعه توابع، کلاسها و دستورات سودمندی هستن که خودشون هم با زبان PHP نوشته شدن اما انجام یکسری کارها رو با کمک اونها میتونید اصولیتر و راحتتر کنید. مثلاً کلاسهایی برای لاگین امن دارن که اکثر نکات امنیتی توی اونها رعایت شده اما برای شروع توصیه میکنم از اونها استفاده نکنید و ابتدا کار با دستورات PHP رو یاد بگیرین و بعد با مقایسه نقاط ضعف و قوت Frameworkها، اون موردی که مناسب نیاز شماست رو انتخاب کنید. بعلاوه باید دقت کنید که استفاده از Framework کمی سرعت رو پایین میاره چون دستورات شما باید توسط اون Framework تفسیر بشن و بعد، دستورات PHP اصلی که توی Framework برای اون کار درنظر گرفته شده، فراخوانی و اجرا بشه. همچنین باید Framework مربوطه رو هم روی سرور نصب و تنظیم کنید.
موفق باشید.

caspianhero
شنبه 16 اردیبهشت 1391, 09:47 صبح
متشکر دوست عزیز از راهنمایی تان: :متفکر:
الان من مثلا دسترات php را روی easyphp اجرامی کنم ایا این برنامه جز framework حساب میشه!!!!
و چند سئوال دیگه در مورد کتاب داشتم: ایا این کتاب پروژه کاربردی همراه با خودش داره!!! منظور برای یاد گرفتم زبان php هست: خودتون خوب می دانید که ادم باید برای یاد گرفتن برنامه نویسی باید با پروژه ها ور بره!!! و یک سئوال دیگه هم دارم: php هر چند ماه ورژن های جدید میده: ایا اگه من این کتاب را بخرم در اینده با مشکل بر خورد می کنم!!!(با توجه به اینکه تاریخ چاپ کتاب قدیمی هست!!!)

سپاس

MMSHFE
شنبه 16 اردیبهشت 1391, 12:16 عصر
خیر دوست عزیز، Frameworkها مثل Zend و CakePHP و Yii و Prado و CodeIgniter و... هستن که مجموعه ای از توابع و دستورات دارن و شما اونها رو صدا میزنید. دستورات عادی PHP که فقط با نصب PHP به تنهایی قابل اجرا هستن، دستورات هسته یا Core نامیده میشن و Frameworkها با کمک همین دستورات Core تولید میشن و انجام کارهای پیچیده تر رو بعهده میگیرن. مثلاً ممکنه شما یک تابع رو در Framework صدا بزنید که با کمک چندین تابع Core، یک کار پیچیده رو برای شما انجام بده ولی درعمل شما فقط همون یک تابع رو صدا زدین. البته باز هم تأکید میکنم بهتره اول دستورات Core رو بشناسین و وقتی به تسلط کافی رسیدین، از Frameworkها استفاده کنید تا بدونید در پشت پرده چه اتفاقی میفته و اگه یک موقع Framework خاصی که دارین ازش استفاده میکنید، تابعی برای انجام کار موردنیازتون نداشت، خودتون بتونید با توابع و دستورات Core کاری که میخواین رو انجام بدین.
درمورد سؤال بعدی هم به احتمال قریب به یقین به مشکل زیادی بر نخواهید خورد چون توسعه دهندگان PHP همیشه به فکر کاربران قبلی هستن و تا چند نسخه بعد، همچنان دستورات و توابع قبلی رو پشتیبانی میکنن و فقط یک هشدار از نوع Deprecated در زمان استفاده از اون دستورات قبلی دریافت میکنید که به شما اعلام میکنه این تابع منسوخ شده و در چند نسخه آینده کلاً حذف میشه تا فرصت یادگیری ساختار جدیدی که معرفی کرده رو داشته باشین و بتونید کدتون رو برحسب تغییرات، بروزرسانی کنید.
موفق باشید.

MMSHFE
شنبه 16 اردیبهشت 1391, 12:17 عصر
ضمناً این سؤال شما چون مربوط به فریم ورک خاصی نیست، اون رو به تالار اصلی PHP منتقل میکنم. موفق باشید.

djsaeedkhan
شنبه 16 اردیبهشت 1391, 12:29 عصر
با سلام
کتاب این دوست رو ملاحظه بفرمایید
http://barnamenevisi.blogsky.com/1391/01/06/post-96