PDA

View Full Version : به اشتراک گذاری یک برنامه foxpro dos در شبکه محلی

ali.mahmoodi
پنج شنبه 17 آذر 1384, 20:44 عصر
با سلام
من یک برنامه تحت dos با foxpro2.6 که برای استفاده یک کاربر(single user ) میباشد را میخواهم در یک شبکه محلی که با winxp کارمیکند به اشتراک بگذارم ولی وقتی یک user با آن کار میکند نفر دوم برای دسترسی به ان فایل با پیغام access denided روبرو میشود چگونه میتوان این کار را انجام داد ؟
با تشکر ali.mahmodi@gmail.com

javad_hosseiny
پنج شنبه 17 آذر 1384, 21:39 عصر
در حالت کلی کافی است که فایلهای شما بصورت اشتراکی share و نه انحصاری exclusive باشند
(به طور مثال درنظر بگیرید که در ابتدای برنامه شما تمامی جداول موردنیاز را در ناحیه های مختلف (select) باز (use) کرده اید کافی است تا دستور set exclusive off را در ابتدای برنامه قرار دهید و یا اینکه در انتهای دستور use عبارت share را نیز اضافه کنید)
و البته باید دقت داشته باشید در حالت اشتراکی شما قادر به انجام برخی عملیاتها که نیاز به قفل کردن هدر جدول دارند نمی باشید . دستوراتی همچون: zap,pack,insert,....
و البته پیشنهاد می شود برای ایجاد یک سیستم تحت شبکه مواردی بسیار دیگری را نیز خود برنامه نویس درنظر بگیرید
مثلا به هنگام ایجاد فایلهای موقت از نام های ثابت استفاده نشود (یا بصورت cursor باشد و یا نام فایل تصادفی ایجاد شود و ....)
و بهتر آن است که اصل برنامه (در صورت تایید نهایی برنامه و نه نسخه آزمایشی (beta) ) و همچنین فایلهای اولیه و ثابت برای هر کاربر (مثل فونتها و برنامه اجرایی جهت فارسی سازی چاپگر و .... (البته منظور در محیط تحت داس می باشد) را بر روی هر کلایت کپی کرده و توسط یک فایل cfg مسیر درایو سرور را به آن معرفی کرده (مثلا درایو سرور بر روی کلاینتهای به نام درایو m شناخته (mount) می باشد) و محتوی این فایل را به عنوان پیش مسیر به اول فایلهای که در ابتدای برنامه باز (use) می کنید بدهید و یا الگوریتمی دیگری که نهایتا سبب خواندن اطلاعات از روی سرور گردد
(این نکته جهت اجرای بهینه و سرعت برتر به هنگام اجرای اولیه فایل و عدم ترافیک بیشتر بر روی سرور می باشد)
(والبته جهت پشتیبان گیری توسط هر کلاینت نیز مناسب می باشد) (البته با توجه به نوع اطلاعات و امنیت آن اگر صلاح باشد)
و همچنین موارد بسیار دیگری که به هنگام پیاده سازی یک نرم افزار تحت شبکه باید به آن دقت کنید

ali.mahmoodi
چهارشنبه 23 آذر 1384, 14:26 عصر
با تشکر فراوان از راهنمایی اقای حسینی رفتم که تست کنم !