PDA

View Full Version : راهنمایی در اولین پروژه کاری

program33r
دوشنبه 25 اردیبهشت 1391, 21:14 عصر
سلام دوستان
امروز یه پروژه کاری گرفتم, که برای یه شرکت مواد غذایی هست.
خودم دانشجو هستم و سطحم در برنامه نویس تو دانشگاه عالیه ,قبلا هم خیلی php کار کردم اما خودم هیچ وقت یک سایت کامل رو درست نکردم .(البته قبلا یک MVC نسبتا جالب هم با php کار کردم )
من با خود شرکت صحبت که کردم یه سایت معمولی مثل همه سایت های دیگه میخواد.
و زیاد اطلاعاتی به اون حالت ندارن که بدونن دقیقا چی میخوان !

درخواستم از شما اینه که کمک کنید از کجا شروع کنم ؟
ایا اینایی که در کتاب های مهندسی نرمافزار نوشته میشه تا چه حد رعایت میکنید و باید رعایت بشه ؟
و برای این پروژه چقدر برنامه ریزی لازمه ؟
ایا باید این وبسایت رو تحلیل کرد که چی میخواد ؟

پیشاپیش از کمکهای شما ممنونم

golnouri
دوشنبه 25 اردیبهشت 1391, 22:24 عصر
روش کاری خودم:

تجزیه و تحلیل پروژه (الزاما نه رسم UML ، بلکه تشخیص چگونگی ایجاد مساله و روش حل اون)
انتخاب ابزار مناسب بسته به تحلیل پروژه (برای مثال انتخاب پایگاه داده Sql server و زبان برنامه نویسی ASP.NET و ...)
طراحی وب سایت (شامل طراحی گرافیک، HTML, CSS, Flash, Jquery)
برنامه نویسی (برنامه نویسی موارد ایجاد شده در قسمت طراحی وب سایت. مثال: برنامه نویسی ارسال اطلاعات فرم در پایگاه داده)
پیاده سازی رو سرور (مرحله آپلود پروژه و نصب و تنظیم موارد گوناگون)
SEO , معرفی به موتورهای جستجو و بهینه سازی سایت در محیط اینترنت و وب
در صورت درخواست مشتری گزینه "پشتیبانی" هم به موارد فوق اضافه میشه.
این مواردی که گفتم برای طراحی و برنامه نویسی کامل یک پروژه ی تحت وب است و تو طراحی سایت با CMS ها مختلف مثل (جوملا و ...) چنین مواردی وجود نداره.

موفق باشید.

ravand
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 09:17 صبح
هميشه سطح تحصيلات مهم نيست بلكه تجربه هم مهم هست. شما بايد تجربه قالب نويسي . و طريقه ي افزايش بازيد و نوشتن برخي پروژه ها رو در عمل تجربه كني .

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 12:06 عصر
سلام . از این ابزار برای طراحی های اولیه ات استفاده کن . حتی می تونی به مشتری نشون بدی و هر جا رو خواستی تغییر بدی . ( پرینت کن ازش ) . لینک (https://gomockingbird.com/mockingbird/#)

نمونه سایت هایی رو درباره اون کار برو ببین . ( مواد غذایی ) ... یادت باشه این رنگ بندی خودش و داره . نمونه سعی کن زیاد ببینی .

این مقاله سایت شیرین عسل رو تحلیل کرده . بخونش شاید نکاتی رو ازش برداشت کردی . لینک (http://www.modiresabz.com/Article.aspx?id=1000205)و این هم برند یک و یک و تحلیل کرده . لینک (http://www.modiresabz.com/Article.aspx?id=1000174)

اگر ابزار های طراحی اولیه بازم خواستی . بهم بگو ، چون باید از تو مجموعه هام برم در بیارم ببینم دیگه چه ابزار هایی بود ...

موفق باشی

ravand
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 12:14 عصر
اين سايتي كه شما معرفي كرديد واقعا يه محيط ويزي ويگ مثل دريم وي اي ور و فرانت پيج در اختيار ما قرار ميده يا فقط شكل و شمايل ايجاد ميكنه؟ و آيا فقط كدهايي كه ايجاد ميكنه html هست؟
متشكرم.

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 12:43 عصر
نه اینها برای طراحی اولیه پروژه هستند . خروجی اونها بصورت عکس و فایل های pdf هست .

این ابزار ها خیلی به طراح کمک می کنن که بدونه المان هاش و کجا بچینه و به راحتی تغییر بده . شما اگر روی کاغذ این کار رو بکنید قابلیت تغییر رو مثل این ندارید . اگر هم بشینید از اول قالب و بنویسید اون هم اشکال داره ، چون شاید با تغییر مواجهه بشید .

این ابزار ها نسخه های دسکتاپ هم دارند و برای طراحی وب واجب هستند .

neo1989021
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 13:54 عصر
روش کاری خودم:

تجزیه و تحلیل پروژه (الزاما نه رسم UML ، بلکه تشخیص چگونگی ایجاد مساله و روش حل اون)
انتخاب ابزار مناسب بسته به تحلیل پروژه (برای مثال انتخاب پایگاه داده Sql server و زبان برنامه نویسی ASP.NET و ...)
طراحی وب سایت (شامل طراحی گرافیک، HTML, CSS, Flash, Jquery)
برنامه نویسی (برنامه نویسی موارد ایجاد شده در قسمت طراحی وب سایت. مثال: برنامه نویسی ارسال اطلاعات فرم در پایگاه داده)
پیاده سازی رو سرور (مرحله آپلود پروژه و نصب و تنظیم موارد گوناگون)
SEO , معرفی به موتورهای جستجو و بهینه سازی سایت در محیط اینترنت و وب

در صورت درخواست مشتری گزینه "پشتیبانی" هم به موارد فوق اضافه میشه.
این مواردی که گفتم برای طراحی و برنامه نویسی کامل یک پروژه ی تحت وب است و تو طراحی سایت با CMS ها مختلف مثل (جوملا و ...) چنین مواردی وجود نداره.

موفق باشید.
واقعا جامع و مفید بود استفاده کردیم

program33r
پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391, 12:46 عصر
اگه بخوام یک نسخه ازمایشی بهشون بدم . باید نسخه ازمایشی چطور باشه ؟
یعنی فقط باید قالب و چیزای تحت کلاینت باشه یا چی باشه ؟

lady64
شنبه 30 اردیبهشت 1391, 10:14 صبح

این سوال من هم هست . ممنون میشم پاسخ بدید.

golnouri
شنبه 30 اردیبهشت 1391, 15:16 عصر
نسخه ازامیشی وجود نداره مگه وقتت و از سر راه آوردی؟
روش کاری من:
قبل از انجام هر کاری 30 الی 35 درصد کل مبلغ پروژه رو می گیرم.
اگه تغییرات خواستن که انجام میدم (اونم طبق قاعده ای)
بعد از انجام فاز دوم پروژه 30 درصد بعدی
و ...
در آخر نرم افزار سایتشون و BLOCK می کنم (سایت بالا میاد اما کد فعال سازی می خواهد)
تا لحظه ای که پول انتهایی رو واریز کنن

تو مراحل واریز مبلغ در هر جایی پول واریز نشدن بلاک ی کنید سایت و تا وریز کنه

hruser
پنج شنبه 18 خرداد 1391, 04:33 صبح
و ...
در آخر نرم افزار سایتشون و BLOCK می کنم (سایت بالا میاد اما کد فعال سازی می خواهد)
تا لحظه ای که پول انتهایی رو واریز کنن
سلام ...
چجوری میشه این کار رو کرد که
..سایت بالا بیاد ولی کد فعال سازی بخواد ؟؟
؟
ممنون اگه بتونی در این مورد توضیح بیشتری بدی.

zigoratsoft
پنج شنبه 18 خرداد 1391, 12:51 عصر
اگه فقط یه سایت معمولی میخواد چرا به خودتون زحمت بدید؟؟؟
با استفاده از CMS هایی مثل وردپرس در زمان کمتری میتونید بهترین بازده رو داشته باشید.
اگه خودتون بخواید از پایه طراحی کنید باید وقت زیادی صرف پنل و seo و ... کنید
در صورتی که cms ها تمام این کارهارو برای ما انجام دادن و فقط کافیه تمپلیت رو طراحی کنید و تنظیمات رو انجام بدید.

من خودم 90% پروژه هامو با CMS انجام میدم حتی سیستم های پیشرفته رو
تو سیستم های پیشرفته هم فقط نیاز به طراحی افزونه دارم و نیازی به طر احی مجدد پنل و ... نیست.

منم روش کارم اینطوریه که اول 30% مبلغ رو میگیرم و طرح گرافیکی وب رو با فتوشاپ طراحی میکنم و با مشتری چک میکنم و اگه تغییرات داشت انجام میدم.
بعد از تأیید طرح 30% دیگه رو میگیرم و شروع میکنم بر اساس همون طرح قالب رو کد نویسی میکنم
البته نه با ابزار های خود فتوشاپ بلکه دستی با DIV و CSS بعد از کد نویسی قالب اون رو روی CMS مورد نظر (معمولاً وردپرس بخاطر قدرتش در عین سادگیش) نصب میکنم و تنظیمات و آپلود.
بعدم آموزش میدم و مابقی پول رو میگیرم.
اگرم پول رو ندن یه index آپلود میکنم روی هاست و سایت رو مسدود می کنم تا تسویه کنن