PDA

View Full Version : گفتگو: از کجا باید بدونیم برنامه تحت وبی که می نویسیم، خلاف قوانین تجارت الکترونیک هست یا نه؟

idocsidocs
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 15:06 عصر
من تا حالا چند بار شده که مشتری می یاد و سفارش یه برنامه تحت وب می ده که ایده از خود مشتری هست.

بعضی وقتا نمی دونم راه اندازی چنین وب سایتها خلاف مقررات هست یا نه و کار رو رد می کنم.

توی گوگل هم سرچ کردم و صفحاتی که می یاد مشخص نمی کنه که چه نوع وب سایتهایی خلاف مقرراته. بیشتر به توضیح و شرح قانون، تبصره و ... پرداخته شده.

جایی سراغ ندارید که دقیقا بگه چه وب سایتهایی غیرقانونی هست؟

Unique
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 15:34 عصر
سوال شما توی مملکت ما جواب درستی نداره !
در ایران هر زمانی که شخص حقیقی (چه ساده و چه گردن کلفت) یا حقوقی (دیگه بدتر) به هر دلیلی بخواد شما را اذیت کنه دستش بازه و خیلی راحت جلوی کارتون را میگیرن ! اگه منظورتون سایت هایی هست که با شرع و عرف اسلامی در تناقض که اصلا فکرش را نکن !
توصیه میکنم دنبال کارایی که خودشون و اسمشون دردسره نرین ! کار های دیگه حتی سایت های مذهبی را هم از مشتری امضا بگیرین که مسئولیت در قبال هر شکایتی حالا چه کیفری و چه غیره با خودش هست.

ravand
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 16:08 عصر
از نظر اونها هر موضوعي كه خلاف دين اسلام باشه . ديگه نميدونم اينطوري هست يا نه!
مثلا تازگي شنديم برخي سايت هاي كليكي هم باهاشون برخورد ميشه. برخي از اين سايت ها ميان مشتري رو فريب ميدن. و ازش تبليغ ميگيرن ميگن آقا ما تبليغ شما را در معرض بازديد چند هزار نفري قرار ميديم در صورتي كه ميدن به يه عده اي كه صبح تا شب همينطوري بي خودي روش كليك كنن كه طرف فكر كنه الان از تبليغاتش كلي بازديد شده.. و اين يعني يه نوع كلاهبرداري. تازگي شنيدم به اين سايت هاي چت هم خيلي سخت گيري ميشه. مثلا بهشون ميگن شما بايد پيام هاي خصوصي افراد رو چك كني ببيني آيا طرف كارهاي خلاف شئون اخلاقي انجام ميده يا نه .

ravand
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 16:10 عصر
يه كار ديگه هم مي توني بكني . وزارت ارشاد يه سايتي رو راه اندازي كرده كه افراد ميرن توش يوذر و پسوردشون رو ميدن . و سايتشون رو توي اون پايگاه ثبت ميكنن كه اگه مطلبي رو خلاف قانون منتشر كردن اونا حق داشته باشن اين مطلب رو پاك كنن . ولي اگه سايت شما عضو اون سايت نباشه سايتتون في ليتر ميشه.

idocsidocs
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 16:19 عصر
سوال شما توی مملکت ما جواب درستی نداره !
من قبلا یه سایت مزایده راه اندازی کردم، مشتری هم رفت از یکی از بانکها ماژول پرداخت آنلاین گرفت و مشکلی نبوید.
سایت بعدی رو که داشتم راه می نداختم، توی درگاه زرین پال دیدم که پیامی نمایش داده می شه که سایتهای مزایده خلاف قانونه !
خلاصه مجبور شدم هر دوتا سایت رو دان کنم و کلی خسارت به صاحب وب سایتها بدم که راضی بشن !

توصیه میکنم دنبال کارایی که خودشون و اسمشون دردسره نرین !
آخه من از کجا باید بدونم که یه سایتی ممکنه در آینده دردسر بشه؟

مثلا تازگي شنديم برخي سايت هاي كليكي هم باهاشون برخورد ميشه.
منظورم چنین وب سایتهایی هست.

البته از طریق یه فروشگاه ساده هم می شه کلاه برداری کرد و برنامه نویس هم گیر میافته !

به هر حال باید یه لیست از سایتهای غیر مجاز وجود داشته باشه که بدونیم چه برنامه هایی باید بنویسیم.

djsaeedkhan
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 17:16 عصر
سلام
اگر دقت کرده باشید در بعضی سایت ها (مثلا تبلیغاتی) که طرف میره و می تونه آگهی خودشو اونحا قرار بده نوشته که این سایت هیچ گونه محتوایی رو تضمین نمی کنه و مشکلات بعدی با کاربران هست. حتی تو قوانین این سایت هم هست. شما برنامه رو نوشتی و دادی مشتری استفاده کنه. حالا اگر اومد و سوئ استفاده کرد و گیر افتاد همه به قرارداد شما بستگی داره که آیا توش قید شده که هر گونه سسوئ استفاده و محتوای نامناسب گردن مشتری هست
این کارو بکنی دیگه مو لا درزش نمیره. ولی اگر میخای حسابی مطمئن بشی یه وکیل پیدا کن و ازش بپرس. شاید اون اطلاع داشته باشه و پرونده هایی در این زمینه هم دیده باشه
با سپاس

idocsidocs
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 19:11 عصر
اگر میخای حسابی مطمئن بشی یه وکیل پیدا کن و ازش بپرس. شاید اون اطلاع داشته باشه و پرونده هایی در این زمینه هم دیده باشه
یعنی هیچ سند مشخصی وجود نداره که بتونیم به اون استناد کنیم و بدونیم چه نوع سایتهایی غیرقانونی هست؟ بنظرم بشه از جایی این مورد رو چک کرد.

حالا اگر اومد و سوئ استفاده کرد و گیر افتاد همه به قرارداد شما بستگی داره که آیا توش قید شده که هر گونه سسوئ استفاده و محتوای نامناسب گردن مشتری هست
آخه یکی می تونه بره یه ماشین بخره و با این ماشین بره دزدی یا کار خلاف بکنه، فروشنده که مسئول این موارد نیست.

اگر من یه فروشگاه بفروشم و کسی بخواد از طریق این فروشگاه کلاه برداری کنه، من چرا باید جواب پس بدم؟ توی قانون این موارد روشن نشده؟

ravand
پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391, 07:35 صبح
خب اگه دنبال سايت هاي كليكي هستي . اين سايت ها چند جورن:1) اجازه ميدن وبلاگ نويس ها و سايت هاي ديگه بيان يه كد تبليغاتي ازشون بگيرن و بذارن روي سايت يا وبلاگشون. فرد مياد روي تبليغ كليك ميكنه و از اون تبليغ ميره توي سايت مورد نظر و محصول رو خريد ميكنه با اين كار مبليغي هم بابت تبليغ به شما ميدن. و روش ديگه هم اينه كه تبليع روي سايت شما هست و هر مقداري كه روش كليك بشه بابتش به شما پولي ميدن. روش ديگه اينه كه شما بازديد سايتت زياده طرف ميگه اينقدر بگير تبليغ بذار كه اين البته كليكي نيست. فكر نميكنم فهميدن اينكه چه روش قاوني هست و چه روش قانوني نيست چندان سخت باشه.

idocsidocs
پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391, 11:46 صبح
خب اگه دنبال سايت هاي كليكي هستي
نه

من می خوام بدونم چه سایتهایی غیر مجاز هست.

سایتهای کلیکی، سایتهای مناقصه، پیش بینی کلا خلاف قانونه. حالا می خوام لیست کاملی از سایتهای غیر قانونی رو پیدا کنم.

اگر این لیست رو سراغ دارید، لطفا لینکش رو برام بفرستید.

Dark Lord
پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391, 17:32 عصر
آخه یکی می تونه بره یه ماشین بخره و با این ماشین بره دزدی یا کار خلاف بکنه، فروشنده که مسئول این موارد نیست. تو طراحی وب و نرم افزار اگر سوء استفاده بشه اولین نفر برنامه نویس رو میگیرن ... نمونه ساده اش چند وقت پیش یکی از بلاگ نویس ها تو یک سرویس بلاگ دهی ضد یک باشگاه فکر کنم مطلب نوشته بود باشگاه هم شکایت کرد سریع ( نصف شب یا دم صبح ) صاحب سرویس که برنامه نویس اصلیش هم بود رو گرفتن و حکم و ... البته طرف اعتراض کرد به صلاحیت دادگاه و متقل شد به یک دادگاه تو تهران که صلاحیت برسی داشت و مشکل برطرف شد ولی برا من و شما که نه دستمون به جایی بنده و ...

idocsidocs
پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391, 18:35 عصر
تو طراحی وب و نرم افزار اگر سوء استفاده بشه اولین نفر برنامه نویس رو میگیرن
هر وب سایتی که طراحی کنیم، باز صاحب وب سایت می تونه سو استفاده کنه. مثلا می تونه توی سایتش عکس توهین آمیز بذاره یا هر کاری دلش خواست بکنه.

خلاصه باید جایی باشه که بتونیم استعلام کنیم.

سریع ( نصف شب یا دم صبح ) صاحب سرویس که برنامه نویس اصلیش هم بود رو گرفتن و حکم و ...
یه لینک برای مطالعه این جریان ندارید؟

Dark Lord
جمعه 29 اردیبهشت 1391, 13:28 عصر
برا همین هست که باید همه چیز رسمی باشه و قرارداد و ... اینم لینک اون خبر البته بعضی جاها رو ممکنه اشتباه نقل کرده باشم چون خبر برا خیلی وقت پیشه :
http://shirazi.blogfa.com/post-287.aspx
بلاگفا محتوای وبلاگ فوق را مدتها قبل حتی بدون گزارش تخلفی از سوی شاکی حذف کرده است و چه بسا در زمان رسیدگی به این پرونده در دادگاه فوق وبلاگ اشاره شده در پرونده مسدود بوده است.دادگاه اشاره شده حتی خواستار حذف یا مسدود سازی وبلاگ نشده و هیچ روندی جهت اثبات جرم یا شناسایی متهم اصلی انجام نداده است و تنها براساس ادعای شاکی حکم را صادر نموده است.

idocsidocs
جمعه 29 اردیبهشت 1391, 14:52 عصر
برا همین هست که باید همه چیز رسمی باشه و قرارداد و ... اینم لینک اون خبر البته بعضی جاها رو ممکنه اشتباه نقل کرده باشم چون خبر برا خیلی وقت پیشه :
یعنی اگر همه چیز رو توی قرار داد وارد کنیم، مشکل قانونی برامون پیش نمی یاد؟

Dark Lord
جمعه 29 اردیبهشت 1391, 15:04 عصر
باید قید بشه شما فقط برنامه نویس هستید و هیچگونه کنترلی رو محتوا ندارید و همه چیز به عهده مشتری هست و امضا و انگشت بگیرید از مشتری و بازم 100٪ امنیتمون تضمین نمیشه :D و با این حال باز هم با یک وکیل مشورت باید کرد .