PDA

View Full Version : سوال: کدام پایگاه داده واسه پروژه های متوسط مناسب می باشد؟

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 22:49 عصر
سلام دوستان
به نظر شما چه پایگاه داده ای به همراه پروژه های برنامه نویسی تحت ویندوز و با اندازه متوسط ( مثلا 5 ، 6 هزار رکورد) بهتره استفاده شه که هم امکانات خوبی واسه برنامه نویس داشته باشه و هم راه اندازیش واسه کاربر نهایی راحت باشه؟
من الان از MS Access استفاده میکنم ولی امکانات زیادی شبیه SP رو نداره می خواستم نظر شما دوستان رو در این مورد بدونم.

parvizwpf
دوشنبه 01 خرداد 1391, 22:50 عصر
sql server express

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 22:56 عصر
sql server express

نصب Database Engine SSE واسه بعضی از کاربرا سخته که انجام بدن.شما روشی رو بلدین که این کار به صورت اتوماتیک انجام بشه؟

parvizwpf
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:01 عصر
چرا این حالا؟ اگه اکسپرس استفاده کنی با خود پروژه نصب میشه و سرور نمیخواد

us1234
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:02 عصر
سلام
اگر حجم فایل براتون مهمه و میخاهید نرم افزار شما کاملا embeded بشه و برای نصب نیاز به هیچ نرم افزار وابسطه نباشید از دیتابیس sqlite استفاده کنید .

vB.N3T
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:05 عصر
بچه ها منم یه سوال دارم در همین ضمینه ..
ما یه پروژه مثلا مدیریت یه فروشگاه رو نوشتیم که دیتا بیس SQL داره
وقتی برنامه رو بخواهیم رو سیستم طرف نصب کنیم در کنار برنامه باید
نرم ارفزار sql جدا نصب کنیم؟؟

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:07 عصر
فایل دیتابیس اکسپرس تو سیستم مقصد باز هم Database Engine می خواد تا با برنامه ارتباط برقرار کنه.

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:09 عصر
من با sqlite کار نکردم امکاناتش ، سرعتش و همچنین سازگاریش با زبان های برنامه نویسی چه جوریه؟خودتون پروژه کاربردی باهاش نوشتین؟

parvizwpf
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:11 عصر
جواب vb عزیز:
بستگی به نحوه کد sqlو کدهای برنامه.
omran پس شما چی میخوای مگه؟

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:16 عصر
من میخوام برنامه های که می نویسم راه اندازیش واسه مشتریام راحت باشه و در گیر نصب درایور و راه اندازی نشن.
در ضمن پایگاه داده هم امکانات خوبی رو در اختیار خودم واسه برنامه نویسی قرار بده مثلا Stored Procedure و غیره..

parvizwpf
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:23 عصر
خوب اکسپرس نیازی به نصب نداره با یه دی ال ال نصب میشه و انجینش مگه انجین چیه؟ البته یه مطالعه رو sqllite بکن

vB.N3T
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:27 عصر
جواب vb عزیز:
بستگی به نحوه کد sqlو کدهای برنامه.
omran پس شما چی میخوای مگه؟

منظور شما چیه؟ هر برنامه ای که پایگاه داده داشته باشه مثلا نام مشتری داشته باشه وقتی زنگ زد به فروشگاه اطلاعات مشتری از روی شمارش ریکاوری بشه
روی سیستم مقصد باید برنامه ررو نصب کنیم؟ یا راهی نمداره از برنامه setup ساخت که دیتا بیس رو نخواد کامل نصب کرد؟

us1234
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:27 عصر
من با sqlite کار نکردم امکاناتش ، سرعتش و همچنین سازگاریش با زبان های برنامه نویسی چه جوریه؟خودتون پروژه کاربردی باهاش نوشتین؟

سرعتش خوبه ولی امکانات نه مثل اس کیوال نیست باید با کوئری کار کنید چیزی به نام linq و یا entity دیگه وجود نداره در کل اگه با دستورات اس کیو ال و کوئری نوشتن آشنایی دارید زیاد سخت نیست.

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:30 عصر
من یه پروژه به زبان C#‎ , اس کیو ال سرور اکسپرس نوشتم ولی وقتی که خواستم رو سیستم مقصد اجراش کنم کار اتصالش انجام نمی شد .بلاخره مجبور شدم SSE که همراه خود ویژوال استودیو هست رو روی کامپیوتر مقصد نصب کنم تا برنامه اجرا بشه.
آره حتما روی SqlLite یه مطالعه انجام میدم.خودتون با Sqllite کار کردین می خوام بدونم رو سیستم کاربر بعد از یه مدت که حجم داده ها میره بالا دچار مشکل نمیشه ؟ سرعتش پایین نمیاد؟
با c# , دلفی سازگاره؟

parvizwpf
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:37 عصر
vb جان اگه کدهای ارتباط با دیتا بیست طوری باشه که بخوای mssql رو نصب کنی باید کل اون رو نصب کنی.

omran.av
دوشنبه 01 خرداد 1391, 23:37 عصر
راستی SqlLite با فارسی رابطه اش چطوره با حروف "ی" ، "ک"و "گ" که مشکل نداره؟

vB.N3T
سه شنبه 02 خرداد 1391, 00:06 صبح
vb جان اگه کدهای ارتباط با دیتا بیست طوری باشه که بخوای mssql رو نصب کنی باید کل اون رو نصب کنی.

منم میخوام اینو بفهمم یعنی چی کد هات طوری باشه؟؟؟

parvizwpf
سه شنبه 02 خرداد 1391, 00:13 صبح
ببین اصلا باید نوع کداتو باید چک کنیم ممکنه اکسپرس بعضی هارو اجرا نکنه.

omran.av
سه شنبه 02 خرداد 1391, 00:22 صبح
دوستان من Sqlite رو نصب کردم یکم که باهاش کار کردم به نظرم مزیت چندانی در مقایسه با MS Access نداره. Stored Procedure هم ساپورت نمیکنه.

hosseinenayati_2009
سه شنبه 02 خرداد 1391, 03:16 صبح
سلام
اگه شما راحتی کاربر نهایی را میخواهید اکسس خیلی خوبه.اکسس و اس کیو ال یکی هستند تو برنامه نویسی .اس کیو ال مشکلات خودشا داره ولی اکسس اینجوری نیست.من خودم برای جاهایی که کاربر ناشیه از اکسس و جاهایی که کاربر حرفه ایه و اطلاعات مهمه از اس کیو ال استفاده می کنم

omran.av
سه شنبه 02 خرداد 1391, 11:44 صبح
خوب مشکل اینجاست که کاربران نهای معمولا ناشین و من خودم زیاد با اکسس راحت نیستم.
اکسس واسه Query گرفتن زیاد جالب نیست.مثلا چند وقته پیش خواستم از دستور COALESCE تو اکسس استفاده کنم که نوشت ساپورت نمیشه.
دوستان به نظر شما SQL Server Compact Edition بهتره یا Sqlite؟ از لحاظ تجربه ای که داشتین نه از لحاط تئوری.
تو یکی از مثال های که از اینترنت گرفتم یه برنامه به زبان دلفی و با پایگاه داده sqlite بود که میتونه 20 میلیون رکورد رو تو سه دقیقه درج و ایندکس گذاری کنه حجم دیتابیسش هم شد 1.77 گیگا بایت به نظرم سرعتش که خوبه.

us1234
سه شنبه 02 خرداد 1391, 14:43 عصر
خوب مشکل اینجاست که کاربران نهای معمولا ناشین و من خودم زیاد با اکسس راحت نیستم.
اکسس واسه Query گرفتن زیاد جالب نیست.مثلا چند وقته پیش خواستم از دستور COALESCE تو اکسس استفاده کنم که نوشت ساپورت نمیشه.
دوستان به نظر شما SQL Server Compact Edition بهتره یا Sqlite؟ از لحاظ تجربه ای که داشتین نه از لحاط تئوری.
تو یکی از مثال های که از اینترنت گرفتم یه برنامه به زبان دلفی و با پایگاه داده sqlite بود که میتونه 20 میلیون رکورد رو تو سه دقیقه درج و ایندکس گذاری کنه حجم دیتابیسش هم شد 1.77 گیگا بایت به نظرم سرعتش که خوبه.

دوست عزیز من هم گفتم سرعت عالیه اساس کارش بر اساس فایله یعنی تمام داده ها را مثل فایلهای کد شده ذخیره میکنه فقط سازنده ها یکسری دستورات نوشتن تو یه فایل دی ال ال که 700 کیلو بیشتر نیست این دستورات به فایل مانند یه دیتابیس بخورد میکنن مثلا میشه سلکت و اینجور کار ها براش نوشت . در خصوص سازگاری بله کامل با زبان فارسی سازگاری داره
برای اینکه بفهمید چقدر کاربرد عملی داره باید بگم بزرگترین نرم افزار ها مثل اوپرا داره sqlite کار میکنه .
ولی اگه با اسکیوال اکسپرس و linq کار کنید به نظر من مشکل خاصی ندارید تو برنامه نصب هم بگید پیشنیاز ها را بذاره کنار فایل exe فقط با یک کلیک تمام پیشنیاز ها چک میشه و اگر رو سیستم مقصد نبود نصب میشه

omran.av
سه شنبه 02 خرداد 1391, 20:30 عصر
دوستان ممنون از جوابتون
به نظرم از این به بعد باید با توجه به دانش کاربرای نرم افزار یکی از این دو روشو انتخاب کنم
1. دلفی + Sqlite که نیاز به نصب پیشنیاز ندارن
2. سی شارپ + اسکیوال اکسپرس + linq