PDA

View Full Version : سوال - مشخصه های برنامه خوب

mohammad javad pishvaei
جمعه 23 آبان 1382, 11:56 صبح
زمانی من تدریس زبان c داشتم .
یکی از شاگردان که از قبل با زبان c کار کرده بود ، سوال خوبی مطرح کرد :
" یک برنامه خوب c چه ویژگیهایی دارد ؟ ".
حال من سوالم این است :
" یک بسته نرم افزاری نوشته شده با VC++.NET چه ویژگیهایی دارد ؟ ".
ببخشید ! در این ویرایش سوال خود را درست و صریح میگویم :
" یک بسته نرم افزاری خوب نوشته شده با VC++.NET چه ویژگیهایی دارد ؟ ".

C#Developer
دوشنبه 26 آبان 1382, 06:23 صبح
سلام
ببینید دوست عزیز
C++.net یا همون vc++7در حقیقت ورژن جدید VC++6هست که از هر لحاظ توسعه خوبی داشته،
اونطور که من متوجه شدم شما درباره vc++.net بیش از حد غلو شده برخورد میکنید!
حمل بر گستاخی نشه،ولی اینطور که به نظر میرسه شما سابقه کار با vc++6رو داشتید،دوست عزیز شما کافیه مثل قبل کار کنید،تلاش برای توسعه یک برنام بهینه،همین،اما اگه دنبال چیزای تازه تری هستید و میخواهید به عمق .net technology بزنید یه توصیه دارم:
c# || j# x این زبانهای جدید فقط برای توسعه در .net framework ایجاد شده اند و همون نقشی رو تو دادنت بازی میکنن که c,c++تو توسعه یونیکس،لینوکس و ویندوز!(به ویژه C#)
در آخر:
یه برنام نوشته شده تحت هر تکنولوژی ویژگی اصلیش سرعت کارایی و قابلیت توسعه هس،چه .net application باشه چه j2ee و چه ANSI C
موفق باشید

Vahid_Nasiri
دوشنبه 26 آبان 1382, 20:16 عصر
یکی از مشخصه های بارز یک برنامه ی خوب این است که بشه ازش خوب پول در آورد :mrgreen:
( شوخی بود! جدی نگیرد!)

C#Developer
دوشنبه 26 آبان 1382, 21:05 عصر
سلام
آقای نصیری
حرف شما کاملا ً هم درسته
و مهمترین چیز! فقط نمی دونم چطور اینو فراموش کردم خودم بگم! :shock: :lol:

mohammad javad pishvaei
چهارشنبه 28 آبان 1382, 00:01 صبح
ضمن تشکر از دوستانی که تاکنون در این مبحث پست داشته‌اند ، برای اینکه بحث دقیق و مشخص باشد خودم یک بخش جزیی از پاسخ را می‌دهم ( خیلی بیشتر از این هم نمی‌دانم ! ) :
یک برنامه خوب ( فرقی نمیکند با چه زبانی! ) بایستی یک سری ویژگیها داشته باشد و اولین ویژگی آن است که تغییرات آن برای خود برنامه نویس سهل و آسان باشد ؛
اولین مورد برای حصول این منظور آن است که برنامه دارای مستندات باشد .
تجربه حقیر بر این است که مستندات بشکل توضیحات فارسی درون کد منبع بهترین شکل نگهداری مستندات برنامه نویسی است .
دومین مورد آن است که کد منبع در ابتدای فایل حاوی تاریخچه تغییرات باشد . ( بشکل توضیح )

کد منبع = source
توضیح = comment
تاریخچه = history

C#Developer
چهارشنبه 28 آبان 1382, 21:28 عصر
سلام
با تشکر از شما دوست عزیز،
خوب نظر شما در مورد جهت دهی به این بحث محترم و برای ما قابل تمکین!
همیشه میون برنامه نویسا تو این دوراهی! اختلاف وجود داره!
1.برنامه بایدطوری نوشته بشه که کاملا ً readable باشه و واسه همه قابل درک(منظورم از همه البته سوپر سر کوچه نیست!تو scope برنامه نویسا!)
2.برنامه باید در جهت حداکثر کارایی ،ماکزیمم سرعت و مینیمم استفاده از منابع سیستمی باشه.
خوب ظاهرا ً تناقضی نیست تا اینجا!،مشکل وقتی پیش میاد که میخوای بین اینا به یکی اولویت بدی(ومجبوری این کارو کنی!)،
من شخصا جزو دسته دومم!! ،اما دوستی میگفت مهمترین موضوع وقت برنامه نویسه!،نه سیستم نه حافظه نه پروسسور!
کد برنامه به هر حال لااقل باید برای خود برنامه نویس قابل فهم باشه ولی هیچ چیزی مطلق نیست!
نتیجه اینکه باید با توجه به سلایق، موقعیت، نوع برنامه، استعداد و...اولویت های مختلفی به پارامتر های بالا بدی...
خیلی پیچیده شد! اما ماهیت موضوع همینه:اولویت دادن به تناقضات!
در مورد کامنت ها هم هرکس سبک کار خودشو داره.نمیشه یه نسخه کلی پیچید،روش شما هم جالبه،اما گفته آقا وحید رو هم فراموش نکنید!:

یکی از مشخصه های بارز یک برنامه ی خوب این است که بشه ازش خوب پول در آورد

mohammad javad pishvaei
چهارشنبه 28 آبان 1382, 23:27 عصر
.برنامه باید در جهت حداکثر کارایی ،ماکزیمم سرعت و مینیمم استفاده از منابع سیستمی باشه
درست.
حال برای دستیابی به این منظورها آیا نکات ، روشها و یا تکنیکهایی داریم ؟
اگر داریم هدف من از ایجاد این مبحث ، تبادل نظر پیرامون همانهاست.

C#Developer
پنج شنبه 29 آبان 1382, 16:30 عصر
Problem:محاسبه عدد نپر (e=2.87)
راهنمایی:
e= 1+1/1!+2/2!+3/3!+.....n/n! GUIDE
دوست عزیز محمد آقا ،وسایر دوستان لطفا این برنامه ساده رو اینجا بنویسید هر کدوم تا در موردش بحث کنیم.وببینیم چه جوری میشه به اهداف فوق رسید و همچنین به چه قیمتی! 8)

C#Developer
پنج شنبه 29 آبان 1382, 16:36 عصر
sorry ,I took a mistake! O
e= 1+1/1!+1/2!+1/3!+....1/n! (n=10) :GUIDE
ضمنا ً نگید سادست،واسه قابل استفاده بودن عموم و روشنی کار ین برنامه رو گفتم،چون هدف روشن شدن موضوعه و وقت برنامه نویس!(شما!)
لطفا هرکی دید 3minوقت بزاره بنویسه!
مرسی

Pars Giga
یک شنبه 15 خرداد 1384, 13:26 عصر
:wink: خوانایی بالا
:wink: توضیحات کا فی وبجا
:wink: حجم کم
:embr: :embr: :embr: :embr: :embr: