PDA

View Full Version : سوال: روشهای به اشتراک گذاری فایلها در شبکه

ali190
چهارشنبه 03 خرداد 1391, 22:29 عصر
روشهای به اشتراک گذاری فایلها در شبکه
باسلام و عرض خسته نباشید
من برای به اشتراک گذاری فایلها در شبکه 4 روش رو سراغ دارم که هر کدوم از اونها مزایا و معایب خودشون رو دارن
(در واقع منظورم از به اشتراک گذاری فایلها اینست که کاربران بتونن هم از فایلها استفاده کنند هم بتونند به این مجموعه فایل اضافه کنند)
تست : فرض کنید ما یه برنامه ساده داریم به این صورت که یک کنترل ویندوز مدیاپلیر بر روی یک فرم قرار دادیم که با داشتن آدرس فایل اقدام به بخش اون در سیستم کلاینت میکنه.
1)File Sharing : این روش در عین حال که بسادگی قابل اجراست از ضعف امنیتی بسیار بالایی هم برخوردار است. در این روش به راحتی میتوان رد فایلها رو با استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ زد و این مسئله در محیط شبکه میتونه به شدت خطرناک باشه و میتونه ضررهای جبران ناپذیری به بار بیاره.اما از مزایای این روش هم میتوان به دسترسی مستقیم فایلها و نیز اجرای مستقیم فایلها در سرور اشاره کرد.به این صورت که شما با داشتن لینک مستقیم از فایلها میتونید یک فایل فیلم رو براحتی در سیستم کلاینت اجرا نمائید.
2)روش ذخیره سازی فایلها در دیتابیس: در روش فایلها به صورت باینری به صورت مستقیم در جداول دیتابیس ذخیره میشوند. از مزایای این روش میتوان به راحتی پیاده سازی این روش در محیط شبکه ، برخورد با فایلها به صورت رکورد اشاره نمود.اما از معایب این روش میتوان به این موضوع اشاره کرد که برای نمایش هر فایل در سیستم کلاینت نیاز هست که ابتدا فایل در داخل سیستم کلاینت دانلود بشه.مثلاً‌برای نمایش یک فیلم در سیستم کلاینت و نمایش اون در برنامه میبایست ابتدا اون فایل از دیتابیس دانلود سپس در کنترل مربوطه نمایش داده بشه.
3) روش FTP :در این روش به راحتی شما میتونید با استفاده ز یک نرم افزار جانبی مثل File Zila با ایجاد یک سرور بر روی سیستم و انجام تنظیمات لازم فایلها رو بر روی سرور از سیستم کلاینت بارگذاری نمائید.اما از معایب این روش میتوان به دسترسی نداشتن مستقیم به فایلها اشاره نمود.مثلاً همانند روش ذخیره سازی فایل در دیتابیس حتماً‌میبایست فایل در سیستم کلاینت دانلود سپس در کنترل نمایش داده شود.
4) روش Remoting : در این روش که به تازگی باهاش آشنا شدمفکر میکنم سیاست کاریش همانند FTP باشه نوع دسترسی به فایلها به صورت غیر مستقیم باشه و برای نمایش اونها میبایست حتماً ایتدا دانلود بشن و بعد نمایش داده بشن.
از دوستان خواهشمندم ضمن بیان نظراتشون راجع به هرکدوم از 4 روش بالا و بیان سایر مزایا و معایبشون ، لطفاً‌بیان کنند آیا روشی برای دسترسی مستقیم به فایلها با امنیت بالا وجود داره یا نه؟
ممنونم
یاعلی

ali190
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 09:22 صبح
راستی روش WCF رو یادم رفت
البته در موردش هیچ اطلاعاتی ندارم.

ali190
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 16:30 عصر
سلام
دوستان در این زمینه نظری ندارند؟

Reza_Yarahmadi
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 19:23 عصر
توی روش اول هم باید فایل از روی سرور به کلاینت منتقل بشه تا بتونید بازش کنید فقط چون نرم افزارهایی مثل مدیاپلیر بصورت پارت پارت از فایل میخونن به یکباره فایل انتقال پیدا نمیکنه.
به نظر من استفاده از WCF برای کاری که شما میخواید (امنیت بالا) روش مناسبیه. روی سرور یک سرویس که به اطلاعات دسترسی داره درست کنید و کلاینت درخواست هاش رو به این سرویس بده ، جواب درخواست رو هم سرویس (بعد از اعتبار سنجی های لازم) به کلاینت برگردونه. حین ارسال اطلاعات (چه کلاینت و چه سرور) هم میتونید از رمزنگاری برای امنیت استفاده کنید.

ali190
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 19:54 عصر
سلام
ممنونم از راهنماییتون
ببینید WCF میتونه لینک مستقیم از فایل در اختیار کاربر بذاره اونم با امنیت بالا؟
مثلاً من میتونم بدون دانلود فایل از سرور بر روی کلاینت یک فایل Word رو در سیستم کلاینت باز کنم؟
چن این خواسته در FTP و ریموتینگ مقدور نبود و عملاً فایل میبایست ابتدا به سیستم کلاینت انتقال میافت بعد عملیاتی بر رویس انجام میشد.

Reza_Yarahmadi
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 20:11 عصر
ببینید WCF میتونه لینک مستقیم از فایل در اختیار کاربر بذاره اونم با امنیت بالا؟
بحث انتقال اطلاعات و ... رو خودتون باید هندل کنید اگر میخواید انتقال اطلاعات از طریق ویندوز باشه باید از Sharing استفاده کنید.

مثلاً من میتونم بدون دانلود فایل از سرور بر روی کلاینت یک فایل Word رو در سیستم کلاینت باز کنم؟
توی Sharing هم فایل دانلود میشه ، توی پوشه Temp ریخته میشه و بعد از استفاده حذف میشه. ببینید این طرز فکرتون در مورد لینک مستقیم اشتباست وقتی اطلاعات روی یه سیستم دیگه است برنامه Word چطور میتونه به محتوی اطلاعات دست پیدا کنه؟ برای امتحان این موضوع یه فایل حجیم رو از روی یه سیستم دیگه باز کنید و ترافیک شبکه سیستم خودتون رو چک کنید.

ali190
پنج شنبه 04 خرداد 1391, 22:39 عصر
ممنونم از توضیحاتتون
جناب Reza_Yarahmadi بنده در روش شیرینگ تست کردم و یه فیلم 1,5 گیگابایتی رو با از شبکه با کنترل ویندوز مدیا پلیر نشون دادم
با یه زمان بارگذاری بسیار پایین
ضمناً در آن واحد ملیه نمایش گر وینوز مدیا پلیر رو به جلو بردم و مثلاً به دقیقه 15 فیلم پرش کردم
یعنی در این روش کل فایل فیلم به سیستم کلاینت ابتدا دانلود شده و سپس نمایش داده شده
اگر دانلود شده ، این زمان دانلود در روش ذخیره سازی فایل در دیتابیس ، زمانیکه میخواهیم فایل رو از دیتابیس دانلود کنیم یا در FTP خیلی زیاد تر و محسوستر هست.