PDA

View Full Version : گفتگو: WPF vs FireMonkey

sd.CSharpProgrammer
جمعه 05 خرداد 1391, 02:39 صبح
سلام دوستان

همانطور که مستحضر هستید مایکروسافت wpf رو برای ساخت اپلیکیشنهایی با ظاهری متفاوت و قوی ارائه کرده و شرکت embarcadero که در حال حاضر توسعه دلفی رو بر عهده داره تکنولوژی مشابهی به نام firemonkey عرضه کرده است.

این تاپیک رو ایجاد کردم تا دوستان برنامه نویسی که در یک یا هر دوی این تکنولوژیها تجربه کار داشته اند نظر خودشون رو بنویسند. بطور کلی هدف از این تاپیک مقایسه wpf و firemonkey است.

موضوعات مورد بحث :
1) بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف هر دو
2) محبوبیت هر کدام در جوامع برنامه نویسان
3) آیا firemonkey از لحاظ قدرت، کارایی و توانایی قابل مقایسه با wpf هست یا نه؟ اگر نیست، آیا با توجه به شرایط موجود در آینده شانسی برای رقابت با wpf داره یا نه؟!

دوستان علاقه مند، در صورت تمایل میتونن سوالات دیگه ای به این لیست اضافه کنند.

فقط از دوستان تقاضا دارم، نظرات خودشون رو بر پایه مستندات علمی یا تجربه شخصی در کار با هر کدام از این تکنولوژیها بیان کنند نه از روی تعصبات شخصی نسبت به هر کدام !!!!!!!!!

در ضمن خدمت مدیران محترم بخش سی شارپ عرض کنم که در ابتدا نمیدونستم این تاپیک رو در بخش سی شارپ ایجاد کنم یا بخش دلفی. ولی به دلیل اینکه بخش سی شارپ فعالیت بیشتری داشته و به نوعی مرتبط با موضوع هست اینجا مطرح شد.

با تشکر از دوستان

Beginner2013
جمعه 05 خرداد 1391, 08:23 صبح
سلام دوستان

همانطور که مستحضر هستید مایکروسافت wpf رو برای ساخت اپلیکیشنهایی با ظاهری متفاوت و قوی ارائه کرده و شرکت embarcadero که در حال حاضر توسعه دلفی رو بر عهده داره تکنولوژی مشابهی به نام firemonkey عرضه کرده است.

این تاپیک رو ایجاد کردم تا دوستان برنامه نویسی که در یک یا هر دوی این تکنولوژیها تجربه کار داشته اند نظر خودشون رو بنویسند. بطور کلی هدف از این تاپیک مقایسه wpf و firemonkey است.

موضوعات مورد بحث :
1) بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف هر دو
2) محبوبیت هر کدام در جوامع برنامه نویسان
3) آیا firemonkey از لحاظ قدرت، کارایی و توانایی قابل مقایسه با wpf هست یا نه؟ اگر نیست، آیا با توجه به شرایط موجود در آینده شانسی برای رقابت با wpf داره یا نه؟!

دوستان علاقه مند، در صورت تمایل میتونن سوالات دیگه ای به این لیست اضافه کنند.

فقط از دوستان تقاضا دارم، نظرات خودشون رو بر پایه مستندات علمی یا تجربه شخصی در کار با هر کدام از این تکنولوژیها بیان کنند نه از روی تعصبات شخصی نسبت به هر کدام !!!!!!!!!

در ضمن خدمت مدیران محترم بخش سی شارپ عرض کنم که در ابتدا نمیدونستم این تاپیک رو در بخش سی شارپ ایجاد کنم یا بخش دلفی. ولی به دلیل اینکه بخش سی شارپ فعالیت بیشتری داشته و به نوعی مرتبط با موضوع هست اینجا مطرح شد.

با تشکر از دوستان

با سلام.من WPF رو کار کردم ولی fireMonkey نه.
اما یه چیز در مورد

باید بگم سخته،مثال

آیا firemonkey از لحاظ قدرت، کارایی و توانایی قابل مقایسه با wpf هست یا نه؟

این یعنی اینکه شما فکر می کنید یکی از اونها خیلی برتر هست،با این حال می خواید دیگرا مقایسشون کنن.
واینکه گفتید

این یعنی اینکه شما بیش تر علاقه مندید یک نفر بگه که همون WPF که توش هستی خیلی بهتره،و به نوعی به شما اطمینان خطر بده.

بگذریم زیاد خطوط بالا رو جدی نگیر:لبخند:

با این حال به شما توصیه می کنم که از اعضای فعال بخش دلفی،همانند آقایان کشاورز،تاجیک،عشایری با پیام خصوصی دعوت کنید در این تاپیک شرکت کنن.:لبخندساده:

sd.CSharpProgrammer
جمعه 05 خرداد 1391, 13:44 عصر
سلام دوست عزیز

این یعنی اینکه شما فکر می کنید یکی از اونها خیلی برتر هست،با این حال می خواید دیگرا مقایسشون کنن.

اینکه من چی فکر می کنم نظر شخصی بنده هست. اگر این تاپیک رو ایجاد کردم فقط بخاطر اینه که دوستان آشنا به این دو، نظر خودشون رو بیان کنن، در واقع یک گفتگوی دوستانه باشه مثل خیلی از گفتگوهای دیگه ای که تا حالا انجام شده.

این یعنی اینکه شما بیش تر علاقه مندید یک نفر بگه که همون WPF که توش هستی خیلی بهتره،و به نوعی به شما اطمینان خطر بده.

من هیچ تعصبی به wpf ندارم و برخلاف تصور شما در حال حاضر باهاش کار نمیکنم و فکر هم نمیکنم تو سبکی که کار می کنم حتی در آینده نیاز به wpf یا silverlight داشته باشم، پس نیازی به اطمینان خاطر نیست! برای اطمینان از برتری هر دو میشه از گوگل اطلاعات مفصلی بدست آورد ولی هدف از ایجاد این تاپیک صرفاً گفتگو پیرامون این دو تکنولوژی هست و بس! البته شخصاً به معماری اون علاقه مندم و خیلی دوست دارم بدونم در آینده wpf و firemonkey در چه وضعیتی خواهند بود (فقط محض کنجکاوی!).

با این حال به شما توصیه می کنم که از اعضای فعال بخش دلفی،همانند آقایان کشاورز،تاجیک،عشایری با پیام خصوصی دعوت کنید در این تاپیک شرکت کنن.

پیشنهاد خوبیه حتماً انجام میشه مرسی.

:لبخندساده:

Beginner2013
جمعه 05 خرداد 1391, 14:45 عصر
ببخشید،من عجولانه قضاوت کردم.:لبخندساده:

yashar666
دوشنبه 23 مرداد 1391, 23:41 عصر
ولا به نظر من firemonkeyخیلی راحتر ازWpf هست من چندین سال با دلفی کار کردم ولی ناگزیر و به خاطر خواص خوب .net به سی شارپ کوچ کردم یه 2 سالی هست که با .net کار میکنم . کلا firemonkey چون از کامپونت های فراوان استفاده می کنه خیلی ساده تر میشه باهاش برنامه نوشت .(نیاز به کدنوسی خیلی کمی داره )البته از کلاس های قوی .net هم برای کار نمیشه گذشت .:لبخندساده: اما من اگه باشم و بخوام یه برنامه گرافیکی بنویسم از firemonkey استفاده می کنم . اما اگه از نظر محبوبیت بگید قضیه .net و delphi پیش میاد که معلومه ماکروسافت خیلی محبوب تره پس wpf شناخته شده تره

PetekDincos
سه شنبه 24 مرداد 1391, 15:30 عصر
با سلام
در مورد مقایسه WPF و FireMonkey بایستی ابتدا به مقایسه بین شرکت مایکروسافت و بورلند (که جدیدا Embercadero ) که تولید کننده اینها هستند پرداخته بشه . مایکروسافت این خصوصیت رو داره که هر زمانی که عمر یه محصول یا یه زبان به پایان رسیده باشه راحت اون رو کنار می زنه و می ره دنبال محصول و فناوری جدید ولی شرکت تولید کننده دلفی هیچ وقت تکنولوژی که عمرش به پایان رسیده رو نگذاشته کنار و با وصله پینه هایی اون رو ادامه داده . و در مورد WPF بایستی این رو عرض کنم که از لحاظ ساختار و مفاهیم و بحث بایندینگ قوی که پسشتیبانی می کنه خیلی جالب و لذت بخشه باهاش کار کردن و یه معنای جدید و به روز در برنامه نویسی رو تداعی می کنه ولی در مورد FireMonkey به نظر شخصی بنده برای اینکه شرکت سازنده دلفی از قافله عقب نمونه این تکنولوژی رو عرضه کرده و همون وصله پینه هایی که همیشه به دلفی اضافه شده و فکر نکنم در سطح WPF توانایی داشته باشه و باز می گم این نظر شخصی منه و شاید هم درست نباشه با تشکر

yashar666
شنبه 28 مرداد 1391, 16:44 عصر
firemokey وصله پینه نیست بلکه یک framework همانند wpf هست که مجموعه ای از 100 ها dll می باشد . و نسبت یه wpf فابلیت های visial بیشتری داره .(اگر چه شاید به اندازه .net کلاسهای گرافیکی نداشته باشد ) و علاوه بر windows با (برای iphone ipad ... mac )و android (در نسخه جدید ) میتوند برنامه های 3d بنویسید .