PDA

View Full Version : مقدمات شروع یادگیری برنامه نویسی حرفه ایی

HOSSEINONLINE7
دوشنبه 08 خرداد 1391, 00:06 صبح
سلام من داشجوی نرم افزار هستم و تازه برنامه نویسی php را شروع کردم وتا 4 -5 ماهه دیگه یک پروژه ی مدیریت نامه های اداری و ارسال به بخش های مختلف برای دانشگاه را بایدبنویسم من هر موقع که بتونم توی طول روز کار میکنم و پشتکار خوبی دارم و علاقه ی شدیدی هم دارم به یادگیری این زبان میخواستم بپرسم که برای این پروژه با توجه که تازه کار هستم احتیاج به یادگیری فریمورک دارم یا خیر؟ و کدوم فریمورک مناسب تر برای من هست ؟

djsaeedkhan
دوشنبه 08 خرداد 1391, 10:43 صبح
سلامبه نظر من بهترین کار اینه که یه پروژه کامل پیدا کنید و بررسیش کنید
بعد سعی کنید که اونو ارتقا بدید و بهتر از اون بنویسید
من خودم برای یک پروژه MVC یه کاملشو پیدا کردم و بعد از یادگرفتن کامل که چی به چی هست اومدم یه سایت خوب راه اندازی کردم

djsaeedkhan
دوشنبه 08 خرداد 1391, 10:45 صبح
و همچنین اگر (به نظر من) خودتون فریم ورک درست کنید بهتره تا اینکه از کیک پی اچ پی و ... استفاده کنید چون هر چی آماده باشه شما کمتر برنامه نویسی بلد میشی

reza10wert
دوشنبه 08 خرداد 1391, 13:03 عصر
سلامبه نظر من بهترین کار اینه که یه پروژه کامل پیدا کنید و بررسیش کنید
بعد سعی کنید که اونو ارتقا بدید و بهتر از اون بنویسید
من خودم برای یک پروژه MVC یه کاملشو پیدا کردم و بعد از یادگرفتن کامل که چی به چی هست اومدم یه سایت خوب راه اندازی کردم
نمونه سایتی که خودتون زدید رو آدرسش میدید نگاه کنم ؟

Keramatifar
دوشنبه 08 خرداد 1391, 22:31 عصر
شما ابتدا باید مفاهیم برنامه نویسی تحت وب رو یاد بگیرید (البته در صورتیکه با مفاهیم کلی برنامه نویسی آشنا هستید)
استفاده از فریم ورک ها رو پیشنهاد نمی کنم، ترجیحا بعد از یاد گیری کامل برنامه نویسی تحت وب، باید ساخت فریم ورک های MVC رو یاد بگیرید
یه نگاهی هم به اینجا بنداز:
http://keramatifar.ir/PHPCourse.php
http://keramatifar.ir/php-eshop.php

بهزاد علی محمدزاده
دوشنبه 08 خرداد 1391, 22:38 عصر
سلام ... آقای کرامتی چرا استفاده از فریم ورک و پیشنهاد نمی کنید ؟ حتی بعد از اینکه برنامه نویسی وب رو هم یاد گرفتن باز هم گفتید باید ساخت فریم ورک و یاد بگیرید ... پس چرا با فریم ورک ها آشنا نشند ؟

mtchabok
سه شنبه 09 خرداد 1391, 13:02 عصر
- در ابتدا باید الگوریتم نویسی رو یاد بگیرید تا با ساختار نوشتن برنامه آشنا بشید . ( اگه بلدید که این مرحله رو رد کنین )
- در این مرحله باید پلتفرم خودتون رو انتخاب کنین و شروع به یادگیری مفاهیم اون پلتفرم کنین ، این خیلی مهمه چونکه برنامه نویسی در پلتفرمهای مختلف با هم فرق دارن البته نه زیاد ولی همون تفاوت ناچیز هم خیلیه . ( در اینجا ما بر روی شبکه و یا اینترنت می خوایم که کار کنیم . )
- در مرحله سوم یک زبان رو انتخاب کنین و شروع به یادگرفتن نحوه نوشتن کدها و استفاده از کدها بکنین . ( در اینجا زبان php مدنظر هس که اگه بلد هستید این مرحله رو هم می تونین رد کنین )
- این مرحله ای هس که باید یه نمونه کار ایجاد کنین و از حداکثر تواناییها و خلاقیت باید درش استفاده بشه . این مرحله برای به چالش کشیدن چیزهایی هس که یاد گرفتید ( این مرحله میتونه همزمان با مرحله قبل باشه )
- خوب حالا شما یه برنامه نویس کامل در اون زبان خاصی که انتخاب کردید هستید و حالا میتونید از فریم ورکها برای پروژه هاتون استفاده کنین .

نکته : استفاده از فریم ورک در زمانیکه هنوز با زبان آشنایی کاملی ندارین باعث کند شدن یادگیری شما در اون زبان میشه .

msna68
دوشنبه 07 اسفند 1391, 10:57 صبح
سلام
ممنون از مطالب خوبتون
من چند ماهی هست که پی اج پی کار میکنم و چند تا نمونه کار خوب هم طراحی کردم و به نظرم تسلط لازم رو دارم. حالا میخوام شروع کنم با یه فریم ورک کار کنم. یه سوال دارم اینه تمپلت انجین چیه و دقیقا چه کاری انجام میده و اینکه آیا کیک خودش تمپلت انجین داره یا اینکه از انجین های آماده مثل اسمارتی یا dwoo باید استفاده بشه؟ اگه نخوام از فریم ورک استفاده کنم آیا راهی هست که برنامه نویسی کمی ساده تر بشه و نوشتن کدهای تکراری برای پروژه های مختلف کاهش پیدا کنه؟
ممنون

MMSHFE
سه شنبه 08 اسفند 1391, 12:12 عصر
من هم توصیه میکنم خودتون یک فریمورک بنویسید. خیلی هم ابتدای کار نیاز نیست پیچیده اش کنید. یک هسته ساده بگذارین (کلاس کار با دیتابیس شامل CRUD و...، طراحی یک Template Engine و کلاس لازم برای کار با تگهای تعریف شده و...) و بعد کم کم امکاناتش رو اضافه کنید (مثل MVC و سایر امکاناتی که بعداً به ذهنتون میرسه)
استفاده از فریمورکهای آماده شما رو تنبل و محدود میکنه و ازطرفی خیلی از مواردی که در پشت پرده داره اتفاق میفته رو دیگه دنبالش نمیرین و اطلاعی از ساختار اصلی پیدا نمیکنید. درنتیجه بعد از یک مدت بدون فریمورک کارکردن براتون سخت میشه. همه فریمورکها رو هم به راحتی نمیشه توی همه هاستها نصب کرد و ازطرفی مشکلاتی که در سازگاری و تفاوتهایی که توی سرعت و امکانات دارن، شما رو مجبور میکنه انتخابهای سختی توی هر پروژه برای نوع فریمورک موردنیاز داشته باشین. دستور زبانشون هم که اکثراً با هم فرق میکنه و کارتون بیشتر سخت میشه تا آسون.
ضمناً اگه قرار بود به فریمورکهای آماده عادت کنیم، چرا NET. رو با اونهمه امکانات ول کردیم اومدیم سمت PHP ؟ اینهمه داریم میگیم توی PHP دستمون برای هر کاری بازه، اونوقت میخواین خودتون رو دوباره محدود کنید؟ خوب اگه اینطوره، محدودیت در چهارچوب مایکروسافت که بهتره چون لااقل یک شرکت بزرگی مثل MS پشتشه.

mojtaba.baghban
چهارشنبه 09 اسفند 1391, 21:48 عصر
ضمناً اگه قرار بود به فریمورکهای آماده عادت کنیم، چرا NET. رو با اونهمه امکانات ول کردیم اومدیم سمت PHP
۱.چون .NET انحصاریه.
۲.نمیشه بفهمی پشت پرده .NET چه اتفاقی می‌افته ولی اکثر فریمورکهای php (از جمله yii که خیلی خوشم می‌آد) میشه خط به خط کدهاش رو دنبال کرد و از زیر و بمش سر در آورد
۳. واسه .NET باید یکی از زبانهای c# یا vb رو بلد باشید
و...
البته آقای شهرکی خودشان استاد هستند و فکر نکنم فریمورک محبوبش(zend) رو با .NET عوض کنه

MMSHFE
چهارشنبه 09 اسفند 1391, 21:56 عصر
تو یک Zend گفتی و کردی کبابم ! :لبخند:
همه صحبتهای شما کاملاً صحیحه اما من کلاً گفتم که استفاده از فریمورک رو زیاد توصیه نمیکنم.
اتفاقاً یکی از دلایلی که PHP رو با هیچ زبان دیگری حاضر نیستم عوض کنم اینه که در تمام این مدت که اینهمه فریمورکها و زبانهای برنامه نویسی توسعه پیدا کردن، هنوزم که هنوزه با خود PHP و بدون هیچگونه فریمورکی همه کارها (تأکید میکنم هر کاری) رو میشه انجام داد. چیزی که در سایر زبانها نیست. همه یه جورایی کلی بسته و افزونه معرفی کردن که برای تخصصی کار کردن باید اونها رو یاد بگیرین. مثلاً Java یه مدت JSP رو معرفی کرده بود، الآن JSF و توی بخش موبایل J2ME و پکیج Mobility و توی دسکتاپ J2SE و J2EE و توی سایر بخشها هم به همین شکل. مایکروسافت هم که کلاً معروفه توی این سیاست (LinQ و Silverlight و XNA و...) اما توی PHP اوضاع یه جور دیگه است. فریمورکها ابزارهای کمکی هستن نه اصل! حتی OOP که توی سایر زبانها اجباری شده، توی PHP یک اختیاره که به کمک برنامه نویس میاد و اگه دوست نداشته باشه، میتونه Procedural هم کارش رو راه بندازه.
در کل من میگم با فریمورکها کار کنید ولی عادت نکنید. باور کنید هیچ چیز خود PHP نمیشه. بدتر از عادت کردن به فریمورکها موقعی هست که میبینم بعضیها به بسترهایی مثل Joomla و WordPress و Drupal و... عادت میکنن و دیگه خودشون نمیتونن از صفر یک سایت بسازن.

mojtaba.baghban
پنج شنبه 10 اسفند 1391, 00:27 صبح
در کل من میگم با فریمورکها کار کنید ولی عادت نکنید
دقیقا
البته اگه به یه سطحی از php برسیم می‌تونیم کدهای فریمورک رو درک کنیم که خودش یه منبع آموزشیه و همچنین می‌تونیم ازشون ایده بگیریم

leaping
سه شنبه 09 اردیبهشت 1393, 19:02 عصر
یک پیشنهاد
اگر کارتون این هست که وب سایتهایی با کاربرهای متوسط و همچنین امکانات متوسط معمولا طراحی کنید(وب سایتهایی شرکتی , سازمانی , تبلیغاتی , فروشگاه های کوچیک محلی و ...) قطعا از فریمورک ها استفاده کنید.چون زمانتون رو تا حد زیادی میخره , توصیه می کنم بیخودی رویا پردازی هم نکنید فعلا چون در حال حاضر منبع در آمدیش مهمتره

اما
اگه قرار هست از برنامه نویس برای یک بستر نیمه حرفه ای استفاده کنید مثل سایت هایی چون digikala در ایران که به نظرم سایتی هست با اپشن های خیلی زیاد که قطعا می طلبه خیلی چیزها بهش اضافه بشه پس خودتون می بایست دست به کار بشید چون فریمورک ها به تنهایی قادر نیستن شمارو کمک کنن اینجاست که قدرت کد نویسی مستقل میتونه شمارو شدیدا یاری کنه , می بایست از بیشتر زیر و بم های کار و کد نویسی سر در بیارید.

و حالا
اگه آرزو دارید یک برنامه نویس فوق حرفه ای بشید که می خواد قدرت کامل برنامه نویسی رو درک کنه و بفهمه دنیا دست کیه و خودش یه دنیای جدید رو خلق کنه اونوقته که لازم میشه هیچ از خود PHP به صورت ریزترین جزئیات سر دربیاره می بیاست با زبان های سطح پایین هم آشنایی داشته باشه
چون قرار نیست منتظر باشی , هر لحظه بخوای میتونی خودت بستر رو برای یک مفهوم جدید اماده سازی کنی
بچه هایی که گله می کنن و میگن آقا می بایست کارها تخصصی بشه , به نظرم استادایی که تخصصشون فقط یک از زبان برنامه نویسی هست هرچند حرفه ای و کار بلد و براشونم احترام قائلم اما خورده متخصص هستن
هنوز مونده یک متخصص واقعی بشن
برنامه نویسی یعنی C یا اسمبلی
زیاد حرف زدم :لبخند:

firoozi70
سه شنبه 09 اردیبهشت 1393, 19:23 عصر
زیاد حرف زدم :لبخند:
تاریخ تایپیک رو نگاه کنید بد نیست:متعجب: