PDA

View Full Version : سوال: ساخت نت پد

amiro20
سه شنبه 09 خرداد 1391, 12:32 عصر
سلام به همه دوستان

من یه مشکل دارم اگه کسی میتونه بهم کمک کنه خواهش میکنم 5 نمره اخر ترمم به این مشکلاتی که دارم بستگی داره

استاد یه تمرین داده بهمون گفته
1-یه نت پد طراحی کنید که هنگام کار کردن با برنامه نت پد اهنگ پخش بشه
2-و اگر بر روی قسمت new کلیک کردین پیغام save کردن رو نشون بده
3- کد قسمت save مشابه save کردن نت پد باشه
4- در قسمت تغییر فونت و رنگ فقط فونت و رنگ متنی که انتخاب شده رو تغییر بده

ازتون خواهش میکنم اگه کد اینا رو دارین و میتونید بهم کمک کنید تو رو خدا کمک کنید

من خودم نت پد درست کردم فقط این 4 قسمتش مونده :اشتباه:

با تشکر از همه دوستان

فرید نجفلو
سه شنبه 09 خرداد 1391, 13:42 عصر
سلام

1-یه نت پد طراحی کنید که هنگام کار کردن با برنامه نت پد اهنگ پخش بشه

برای اینکار شما می تونید از کد زی استفاده کنید:
My.Computer.Audio.Play("c:\Mysound.wav")
ولی اگه خواستید خیلی سفارشی باشه به راحتی می تونید یک کومپننت WindowsMediaPlayer رو به فرم اضافه و از اون استفاده کنید (اگه از نظر استادتون ایراد نداشته باشه)

2-و اگر بر روی قسمت new کلیک کردین پیغام save کردن رو نشون بده
شما حداقل باید دو تا متغیر عمومی داشته باشید
1: یک متغیر برای مسیر فایل جاری که باز شده و اگه یک مورد جدید باشه این متغیر خالی می مونه(OpenedFilePath)
2: یک متغیر از نوع Boolean جت نگهداری اینکه فایل دستکاری (ویرایش) شده یا نه (ِّDocIsDirty) که این متغیر به محض اولین تایپ (و تایپ های بعدی) True میشه و بعد از ذخیره یا سند جدید False میشه

خوب حالا کاربر رو دکمه New کلیک می کنه یا پنجره می خواد ببنده
اول چک می کنید اگه ِّDocIsDirty مساوی True بود یعنی سند باید ذخیره بشه
بعد از تشخیص نیاز به ذخیره:
اگه OpenedFilePath مقداری داشت یعنی باید عملیات Save انجام بشه و به کاربر یک پیام YesNoCancel نشون می دی تا تایید کنه اگه تایید شد ذخیره میشه
اکه OpenedFilePath نئداشت یعنی این سند با دکمه New باز شده و مسیر ذخیره سازی مشخص نیست پس باز همون پیام YesNoCancel نشون داده می شه اگه تایید شد یک پنجره دیگه با SavefileDialog جهت دریافت مسیر ذخیره سازی نشون می دی و اگه اونم تایید شد سند رو تو اون فایل ذخیره می کنی

پس فرق Save و Save As این هست که Save به صورت عادی ذخیره می کنه ولی تو Save As باید مسیر ذخیره سازی رو هم باید از کاربر بگیری
معمولا تو دو حالت Save As پیش میاد
الف:سند جدید ایجاد شده و مسیر ذخیرذه سازی مشخص نیست(اولی ذخیره سازی)
ب:کاربر می خواد تغییرات تو فایل قبلی اعمال نشه و به جای اون کل سند و تغییرات تو یه فایل جدید ذخیره بشه

فقط یادتون باشه باید
بعد از Save و Save As مقدار ِّDocIsDirty رو False کنید
بعد از Save As مقدار OpenedFilePath رو با مسیر دریافت شده پر کنید (البته اگه روی دکمه Save کلیک کرده بود نه روی New یا بستن برنامه)

3- کد قسمت save مشابه save کردن نت پد باشه

متوجه نشدم!!!
همون طور که گفتم با یه SavefileDialog ذخیره میشه (مسیر دریافت میشه)

4- در قسمت تغییر فونت و رنگ فقط فونت و رنگ متنی که انتخاب شده رو تغییر بده

برای اینکار باید از RichTextBox استفاده کنید:

Me.RichTextBox1.SelectionFont=...
Me.RichTextBox1.SelectionBackColor=...
Me.RichTextBox1.SelectionColor=...
Me.RichTextBox1.SelectionAlignment=...
,...

بازم اگه مشکلی بود بفرمایید

amiro20
سه شنبه 09 خرداد 1391, 22:06 عصر
اقا فرید من تازه واردم تو برنامه نویسی خیلی خوبم توضیح دادی
4-من قسمت 4 رو انجام دادم بابت توضیحتون خیلی ممنونم
قسمت اولم نمیدونستم اون کدی که بهم دادین رو باید کجا ذخیره کنم
My.Computer.Audio.Play("c:\Mysound.wav")

اگه میشه درباره کومپننت WindowsMediaPlayer یه خورده بیشتر توضیح بدین چون من دارمش ولی بلد نیستم ازش استفاده کنم یعنی نمیدونم باید کجاش کد وارد کنم

قسمت new هم انجام دادم بابت توضیحتون بازم ممنونم خیلی اسون شد برام دستتون درد نکنه

و اگه میشه قسمت 3 که گفتم save یه فرق کوچیک داره با Save as چون یه بار که سیو شد دوباره بدون که کادر سیو کردن بیاد سیو میشه رو همون فایل اگه میشه تا 12 امشب بهم پاسخ بگین تا من فردا اینو تحویل استاد بدم ممنونم ازتون که وقتتون در اختیار من گذاشتین

فرید نجفلو
سه شنبه 09 خرداد 1391, 23:26 عصر
سلام

اگه میشه درباره کومپننت WindowsMediaPlayer یه خورده بیشتر توضیح بدین چون من دارمش ولی بلد نیستم ازش استفاده کنم یعنی نمیدونم باید کجاش کد وارد کنم

داخل Toolbox کلیک راست و Choose Item و از برگه Com تیک Windows Media Player رو بزار و Ok کن و یم مورد از اون رو داخل فرم بنداز
بهتر Visible مدیاپلیر رو False کنی
این کد نحوه استفاده

Me.AxWindowsMediaPlayer1.URL = "C:\Music.Mp3"
'Play
Me.AxWindowsMediaPlayer1.Ctlcontrols.play()
'Pause
Me.AxWindowsMediaPlayer1.Ctlcontrols.pause()
'Stop
Me.AxWindowsMediaPlayer1.Ctlcontrols.stop()

و اگه میشه قسمت 3 که گفتم save یه فرق کوچیک داره با Save as چون یه بار که سیو شد دوباره بدون که کادر سیو کردن بیاد سیو میشه رو همون فایل اگه میشه تا 12 امشب بهم پاسخ بگین تا من فردا اینو تحویل استاد بدم ممنونم ازتون که وقتتون در اختیار من گذاشتین

ببنید اگه کاربر سند رو با New ایجاد کرده باشه پس فایلی باز نشده و متغیری که مسیر فایل رو نگه می داره خالیه حالا اگه کار بر چه روی Save و چه روی Save As کلیک کنه چون مسیر فایل مشخص نیست باید کادر SaveFileDialog باز بشه تا مسیر رو بگیره و بعد از گرفتم مسیر فایل ذخیره و همون مسیر رو داخل متغیر نگه می داریم تا دفعه بعد اگه Save رو زد دیگه مسیر درخواست نکنیم

amiro20
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 00:05 صبح
اقا فرید مشکل اهنگشو حل کردم دستت درد نکنه داداش خیلی نوکرتم نمیدونم باید چه جوری جبران کنم بخدا

اقا فرید قسمت فونت و رنگ فقط رنگش درسته ولی قسمت فونتش نه یعنی متنی که انتخاب میکنم نمیتونم اندازشو بزرگ یا کوچیک کنم

و قسمت رنگش هم وقتی یه متنی رو انتخاب میکنم خود متن تغییر نمیکنه بقیه متن که انتخاب نشده تغییر میکنه

و بعد از این قسمت سیو : مسیر فایل ذخیره و همون مسیر رو داخل متغیر نگه می داریم تا دفعه بعد اگه Save رو زد دیگه مسیر درخواست نکنیم:(اگه میشه اینو واسم توضیح بدین منم میخوام همین کار رو کنم متغییرش چیه منظورتون نمیگیرم )

باور کنید خیلی زحمتتون دادم ایشالله هرچی از خدا میخوان بهتون بده که اینقدر با حوصله به من جواب میدن

amiro20
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 09:54 صبح
استاد فرید دستتون درد نکنه خیلی زحمت کشیدین کارمو تموم کردم ممنونم ازتون و ممنون از دوست عزیزمون که اسمشون بهم نگفتن و بهم کمک کردن :)