PDA

View Full Version : گفتگو: کتاب C++‎‎ How To programming کتاب خوبیه یا در موردش اغراق شده؟

idocsidocs
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 16:47 عصر
من قبل از عید تصمیم گرفتم که ++c رو یاد بگیرم.

اول یه کتاب از آقای فراهی (425 صفحه) خوندم و می شه گفت همه موارد بغیر از بحث شی گرایی رو بصورت کامل یاد گرفتم و فقط باید توابع کتابخوانه ای ++c رو یاد می گرفتم که بتونم کد نویسی رو شروع کنم.

با توجه به تعاریفی که در مورد کتاب دایتل دیدم تصمیم گرفتم که این کتاب 1000 صفحه ای رو بخونم. الان حدود 400 صفحه از این کتاب رو خوندم ولی هیچ چیزی به دانسته های من اضافه نشده و خوندن این کتاب بیشتر حالت وقت تلف کردن داره برام !

الان دیگه حاضرم کتاب جعفر نژاد قمی رو هم بخونم چون کتاب دایتل هیچ چیز خاصی توش نیست و یه مثال از ATM رو همش تکرار می کنه و UML توضیح داده !

همونطور که می دونید یادگیری UML خودش کتاب جداگانه نیاز داره !

خلاصه به نظر من کتاب دایتل فقط مسائل رو کش داده و توضیحات بی فایده و سردرگم کننده ارائه داده !

با توجه به سرچی که انجام دادم الان تصمیم دارم که یا کتاب هربرت شیلد یا کتاب جعفر نژاد قومی رو بخونم.

شما در این مورد چه نظری داید؟

بهروز عباسی
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 19:14 عصر
دوست عزیز کتاب دایتل حرف نداره اما برای کسایی که مهندسی نرم افزار می خونن
اگه شما فقط قصد یاد گیری سی رو دارید هر کتابی که بیاد یک پیش در امد خوب از سی به شما ارائه بده می تونه کار آمد باشه چون واقعا کتاب ها اکثر مواقع (در مورد خودم)چیزی به دانسته های ما اضافه نمی کنن شاید خیلی کم
چون هر چی هم کتاب بخونیم تا اون کارو انجام ندیم و از خودمون ابتکار به خرج ندیم چیزی یاد نمیگیریم

برای برنامه نویسی فقط اینا:
تمرین و پشتکار، استفاده از سورس کدهای که توسط برنامه نویس های حرفه نوشته و بهینه شده اند تا با سبک و روش واقعی برنامه نویسی آشنا بشی با هر زبانی،یک گرایش خاص رو انتخاب کن مثل برنامه نویسی برای شبکه و...

یا کتاب هربرت شیلد یا کتاب جعفر نژاد قومی رو بخونماولی رو نمیدونم اما دومی هم خوبه
و پیشنهاد من به شما کتاب دکتر فراهانی (پیام نور) هستش
http://www.aghazeh.com/programing-language-ebooks/349-c-programming-farsi-learning-farahani-payam-nour.html

idocsidocs
جمعه 12 خرداد 1391, 01:29 صبح
و پیشنهاد من به شما کتاب دکتر فراهانی (پیام نور) هستشاین کتاب رو یه دور خوندم و همه مباحث مربوط به ++c رو متوجه شدم. می خواستم که حرفه ای یاد بگیرم و رفتم سراغ دایتل اما باور کنید از دایتل 400-300 صفحه خوندم مطلب مناسبی توش ندیدم ! مسئله اینه که مثال ATM و UML رو بیش از حد بزرگ کرده بود.

توضیحاتش هم مشخص بود که زیاده روی شده وگرنه توی این 300 صفحه حداقل یه مطلب مناسبی باید پیدا می کردم !

حالا یا باید نسخه اصلیش رو خوند یا پی دی افی که من گرفتم خوب نبود یا ...

دوست عزیز کتاب دایتل حرف نداره اما برای کسایی که مهندسی نرم افزار می خوننمنم کارم برنامه نویسی تحت وبه! اما این کتاب در مقایسه با همه کتابهای دیگه چیز خاصی توش نبود که نظرم رو جلب کنه!

Cancer
جمعه 12 خرداد 1391, 05:28 صبح
سلام

منم کارم برنامه نویسی تحت وبه

تحت وب؟
با c++؟
نمی گم نمیشه. ولی مگه php مُرده؟
بگذریم.
به هر حال: ببین برای c++ کتاب بهتر از برادران دایتل مطمئن باش که گیر نمیاری.
اینکه زیاد هر چیزی رو توضیح داده قبول. ولی اکثر آموزش های زبان اصلی رو هم که بخونی میبینی از چیزی راحت نمی گذرن. (بر خلاف بعضی مولف های داخلی که توی یه صفحه همزمان چند تا دستور رو باهم گفته).
به خاطر اینکه از این همه توضیح خسته می شی بخاطر اینه که به نحوه توضیح سطحی داخلیا عادت کردی.
در کل اگه می خوای C++ رو تقریباً بدون حفره (نقطه ی ابهام) یاد بگیری، برادران دایتل بهترین گزینه.
زبان اصلیش هم همین طوری کلی توضیح داده.

ولی زیاد بند کتاب و این حرفا نباش. از کتابا سعی کن فقط به عنوان یه مرجع استفاده کنی.
برای اینکه بخای برنامه نویسی یاد بگیری، باید برنامه بنویسی.
برای پیشرفت بیشتر هم سعی کن برنامه های جدید (از تخیله خودت) بنویسی و یه چیزه سختی باشه که یاد نداشته باشی، مجبور بشی بری دنبالش یاد بگیری.
مهمتر از برنامه نویسی، الگوریتمه
اگه الگوریتمی مشکل داشته باشی، مثل این می مونه که نوشتن بلدی ولی نمی دونی چی بنویسی.

دیگه همین.
تشکر.

idocsidocs
جمعه 12 خرداد 1391, 13:56 عصر
تحت وب؟
با C++‎؟
نمی گم نمیشه. ولی مگه php مُرده؟
منظورم برنامه نویسی با php بود دیگه !

به هر حال: ببین برای C++‎ کتاب بهتر از برادران دایتل مطمئن باش که گیر نمیاری.
راستش تعصبی که ندارم روی کتابها و همونطور که خودتون گفتید کتابها یه وسیله هستن.

کتاب دایتل رو هم با علاقه شروع کردم ولی نمی دونم چرا کتاب دایتل نظرم رو جلب نکرد!

++Hichkas
جمعه 12 خرداد 1391, 20:20 عصر
سلام
کتاب برنامه نویسی شی گرا با ++C خیلی خوب نوشته رابرت دبلیو . لی فور و ترجمه آقای قلزم امتحان کنید شاید خوشتون اومد
موفق باشید