PDA

View Full Version : تاپیک سوالات ساده و ابتدایی در VB

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 12:32 عصر
سلام.

من در VB تازه کار نیستم ! آخه اصلا دیروز برای اولین بار نصبش کردم ! ( هنوز خیلی مونده تا به جمع تازه کارها بپیوندم ) از طرفی هم باید بسرعت برق و باد ، در سطح خوبی یادش بگیرم !

چون سوالاتی که میپرسم ، خیلی پیش پا افتاده هست ، بنابراین الکی برای هرسوال، یک تاپیک جدید باز نمیکنم . همه سوالات کودکانه ام را همین جا میپرسم ...

خلاصه هروقت دیدید که این تاپیک ، پست جدیدی داره ... بدونید که باز من در گل گیر کرده ام ! حوصله داشتین بیاین کمک کنید ... هم از بار گناهاتون کم میشه :لبخند: .. هم چند تا پست به تعداد پستهای مفیدتون اضافه میکنید !! :چشمک:

مرسی.

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 12:34 عصر
سوال اول :

برای آوردن ADO ... ?? .. از همان Refrences .. ADO 2.7 را بیارم ؟

آیا مثل دلفی یا سی شارپ ، نمیتوانیم کامپوننتهای بصری برای ADO استفاده کنیم و همیشه باید کد نویسی کرد ؟

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 12:35 عصر
سوال دوم :

کانکشنها ، کامندها و ... را بهتر است در کجا بصورت مجتمع تعریف و نگهداری کنم که در همه فرمها هم قابل استفاده باشد ... ؟؟؟

منظورم وجود چیزی شبیه DataModule و .... است ... چنین چیزی کجاست ؟؟

bahman1
سه شنبه 22 آذر 1384, 12:40 عصر
Salam
Omidvaram ke vaght dashte bashin javabe bandaroo bedin,Sharmande Kheili zarooriye

37)برنامه ای بنویسید که دو عدد را از ورودی خوانده حاصل ضرب دو عدد صحیح را بدون استفاده از عملگر ضرب نمایش دهد.
-------------------------------------
38)برنامه ای بنویسید که عدد صحیح را خوانده و ارقام غیر صفر آن را نمایش دهد.
39)برنامه ای بنویسید که ماشین حساب ساده ای را طراحی کند.دکمه های / * - + :
40)برنامه ای بنویسید که یک عدد را خوانده و تعداد ارقام آن را که بر 2 یا 3 بخش پذیر باشد چاپ کند.
41)برنامه ای بنویسید که شماره کارمندی وحقوق یک کارمند را در یافت کرده بر اساس تعریف زیر مالیات آن را محاسبه کرده و به خروجی ببرد.
از مالیات معاف : 460000 =>حقوق
10 درصد نسبت به مازاد 560000 =>حقوق=> 460001
13/5درصد نسبت به مازاد 760000 =>حقوق=> 560001
25 درصد نسبت به مازاد 760000 =>حقوق
43)برنامه ای بنویسید که 3 عدد را خوانده توسط تابعی مشخص کنید که کدام عدد بزرگ تر است.
44)برنامه ای بنویسید که حقوق کارمندی را توسط یک کادر متنی گرفته و برای این، بیمه را توسط فرمول زیر محاسبه کند (حقوق×%7=بیمه) سپس در دو کادر دیگر مبلغ بیمه و سپس حقوق خالص را با توجه به کسر بیمه نمایش دهد. (بیمه - حقوق=حقوق خالص) تمام عملیات بالا روی دکمه انجام شود.
45)توسط کادری حقوق کارمندی گرفته شود و مالیات آن را بر حسب فرمول زیر با کلیک روی دکمه Maliat در کادر 2 نمایش دهد .سپس با کلیک روی دکمه Fin با کسر مالیات از حقوق دریافتی ، حقوق خالص را در کادر 3 نمایش دهد.
مالیات مطابق فرمول :
اگر 400000 =>حقوق مالیات ندارد
اگر 400000 < حقوق آنگاه 400000) - حقوق) 10%* = مالیات

مالیات – حقوق = حقوق خالص
47)برنامه ای بنویسید که 3 دکمه Up,Down,Exit ر اروی فرم ایجاد کرده که با کلیک بر روی Up فرم به بالا حرکت کرده وبا کلیک بر دکمهDown فرم به پایین حرکت کرده و با کلیک بر رویExit از برنامه خارج شود.
48)برنامه بنویسید که یک رشته را از ورودی خوانده و آن را به طور معکوس در خروجی چاپ کند.
ABC--->CBA
49)برنامه ای بنویسید که که 2دکمه Blue,Red را روی فرم ایجاد کرده که با فشردن Blue رنگ فرم آبی و با فشردنRed رنگ فرم قرمز گردد.
50)برنامه ای بنویسید که 2 دکمه Circle,Color را روی فرم ایجاد کرده که با فشردن Circle یک دایره توپر به شعاع دلخواه را ایجاد کرده و با فشردن Color رنگ داخل دایره هر 10 ثانیه عوض شود.

oxygenws
سه شنبه 22 آذر 1384, 13:45 عصر
برادر/خواهر بهمن1، لطفا قوانین سایت رو مطالعه و از ارسال پست های متعدد خودداری کنید و انگلیسی تایپ نفرمایید و تیتر های مناسب انتخاب فرمایید.

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 18:26 عصر
سوال سوم :

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 23:17 عصر
سوال چهارم : ( بزنم به تخته ! چقدر هم راهنمایی کردید تا حالا !! )

این ساخت یافتگی VB است که من را کشته !

همین جوری یک On Error Goto FolnaJaa را ول کرده وسط کد !

وقتی از OnError استفاده میکنیم ، منظورمان خطا در دستوراتی است که قبلش آمده اند یا در دستوراتی که بعدش آمده اند ؟

PalizeSoftware
سه شنبه 22 آذر 1384, 23:30 عصر
وقتی از OnError استفاده میکنیم ، منظورمان خطا در دستوراتی است که قبلش آمده اند یا در دستوراتی که بعدش آمده اند ؟
حالا چی شده اومدی سراغ وی‌بی؟
وقتی از On Error‌ استفاده می‌کنی یعنی می‌خوای خطای احتمالی در دستورات رو بدام بندازی. معمولا در جایی استفاده میشه که خطا ممکنه در بعد اتفاق بیفته. اما ممکنه یه goto‌ ناشیانه (که هیچ توصیه نمی‌کنم) باعث بشه که به خطی پرش کنه که قبل از On Error آمده باشه. لازم به ذکر هست که در جایی که دیگه نمی‌خوای خطا رو بدام بندازی همیشه از On Error Goto 0‌ استفاده کن. یعنی کنترل خطا رو ناتوان کن.
خوب بیییید؟

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 23:42 عصر
سوال اول :

برای آوردن ADO ... ?? .. از همان Refrences .. ADO 2.7 را بیارم ؟

آیا مثل دلفی یا سی شارپ ، نمیتوانیم کامپوننتهای بصری برای ADO استفاده کنیم و همیشه باید کد نویسی کرد ؟

فهمیدم خودم !

خیر ! کد بنویسید تا قدر دلفی را بدانید :بامزه:

Babak-Aghili
سه شنبه 22 آذر 1384, 23:45 عصر
حالا چی شده اومدی سراغ وی‌بی؟
وقتی از On Error‌ استفاده می‌کنی یعنی می‌خوای خطای احتمالی در دستورات رو بدام بندازی. معمولا در جایی استفاده میشه که خطا ممکنه در بعد اتفاق بیفته. اما ممکنه یه goto‌ ناشیانه (که هیچ توصیه نمی‌کنم) باعث بشه که به خطی پرش کنه که قبل از On Error آمده باشه. لازم به ذکر هست که در جایی که دیگه نمی‌خوای خطا رو بدام بندازی همیشه از On Error Goto 0‌ استفاده کن. یعنی کنترل خطا رو ناتوان کن.
خوب بیییید؟

بله .. مرسی. ( باز هم زحمت میدیم ... )

- کاشکی سوال دوم را هم مورد عنایت قرار میدادین ...

- بی زحمت یک نگاه هم به این بنداز :
http://www.barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=16

Babak-Aghili
چهارشنبه 23 آذر 1384, 01:52 صبح
سوال پنجم :

در توسعه ی دیتابیس با ADO ... آیا از این امکان Data Environment Designer هم استفاده میشود در کار حرفه ای یا خیر ؟

( یک آره - نه گفتن که اینقدر طول نمیکشه .. جواب بدین .. شب شد !! )

PalizeSoftware
چهارشنبه 23 آذر 1384, 09:51 صبح
از Data Environment هم میشه استفاده کرد منتها من این کار رو نمی‌کنم. چون بدون اون هم خیلی راحت‌تر می‌شه زندگی کرد. البته اگر گزارشات رو با DataReport می‌سازید که چاره‌ای جز استفاده ندارید. شئ ADO‌ فقط نیاز به یه کانکشن داره که یه string‌ می‌تونه باشه که معرفی شده.

سوال دوم :
کانکشنها ، کامندها و ... را بهتر است در کجا بصورت مجتمع تعریف و نگهداری کنم که در همه فرمها هم قابل استفاده باشد ... ؟؟؟
رشته‌ای که حاوی Connection String هست رو می‌تونی توی یه ماژول قرار بدی و بصورت Global‌ معرفی کنی تا در همه جای برنامه معتبر باشه. اما command و ... رو هر جا که نیاز بود تعریف کن و بعد از بین ببر. می‌تونی command و recordset‌ و ... رو در یه فرم و در بخش general معرفی کنی تا در همان فرم عمومی باشه و نیازی به معرفی هر بار اونها نداشته باشی.

Babak-Aghili
چهارشنبه 23 آذر 1384, 10:12 صبح
می‌تونی command و recordset‌ و ... رو در یه فرم و در بخش general معرفی کنی تا در همان فرم عمومی باشه و نیازی به معرفی هر بار اونها نداشته باشی.

آقا مرسی.

یه چیزی :: اگر بخواهم نه در یک فرم ، بلکه در همه برنامه ، عمومی باشند چطور ؟

Babak-Aghili
چهارشنبه 23 آذر 1384, 13:00 عصر
سوال شیشم :

در رویداد WillConnect : این جمله در SDK دیده میشود :

Before this event returns, set this parameter to adStatusUnwantedEvent to prevent subsequent notifications.

-- منظورش از notification های بعدی ، چیست ؟

-- اگر براتون کاربرد داشته ، میتوانید یک موردش را ذکر کنید .

Babak-Aghili
چهارشنبه 23 آذر 1384, 16:02 عصر
سوال هفتم : ( تق تق تق ! کسی خونه نیست ؟!!)

Check1.Value = rec.Fields("Discontinued").Value

که فیلد Discontinued از نوع bit بود . ولی خطای Invalid Property Value گرفت .

--چرا ؟
--چه باید نوشت ؟

PalizeSoftware
چهارشنبه 23 آذر 1384, 19:23 عصر
رویداد WillConnect مربوط به چی هست، یادم نیومد. بیشتر توضیح بده.

Check1.Value = rec.Fields("Discontinued").Value

که فیلد Discontinued از نوع bit بود . ولی خطای Invalid Property Value گرفت .

--چرا ؟
--چه باید نوشت ؟
دوست عزیز Checkها سه مقدار 0،1 و 2 رو می‌گیرند. که 2 مربوطه به حالت gray هست. بهرحال با درنظر گرفتن 0و1 اینطوری کد بنویس:

Check1.Value=IIF(rst!Discontinued=True,1,0)

Babak-Aghili
چهارشنبه 23 آذر 1384, 20:23 عصر
آقا دمت گرم ... اون ChechBox را تست کردم .. ایول .

ببینم این Module که میگین ، همینه که به پروژه ، Add Module میکنم ؟ خب .... پس متغیر ها و توابع مهم و را که بخواهم در کل_ پروژه قابل دسترسی باشند ، باید توی این بصورت Public تعریف کنم ؟ ( بله ؟؟؟ )

رویداد WillConnect مربوط به چی هست، یادم نیومد. بیشتر توضیح بده
از event های شی Connection است . اون جمله که مقصودش را نفهمیدم توی SDK نوشته بود ... بد نیست یک نگاه بندازی.

در حاشیه :: مرسی از کمک هاتون .... بقیه که ماشالله (.... ! ).

PalizeSoftware
چهارشنبه 23 آذر 1384, 22:07 عصر
آره ماژول معمولا برای نوشتن توایعی بکار میره که می‌خوای در کل پروژه مورد استفاده قرار بدی. همچنین تعاریف متغیرها و ... بصورت عمومی.
این هم ببین:

EventStatusEnum
Specifies the current status of the execution of an event.

Constant Value Description
adStatusCancel 4 Requests cancellation of the operation that caused the event to occur.
adStatusCantDeny 3 Indicates that the operation cannot request cancellation of the pending operation.
adStatusErrorsOccurred 2 Indicates that the operation that caused the event failed due to an error or errors.
adStatusOK 1 Indicates that the operation that caused the event was successful.
adStatusUnwantedEvent 5 Prevents subsequent notifications before the event method has finished executing.

Babak-Aghili
پنج شنبه 24 آذر 1384, 01:36 صبح
مرسی ... واقعا لطف میکنی که با حوصله وقت میکنی و جواب میدی ( 99 در دنیا .. یک در آخرت ..)

اون چیز خارجیکها هم که نوشتین !! خب دیگه !! من هم منظور همان جمله ی خط آخرش را نمیفهمم که واسه چه مواقعی منظورش هست ؟!!!

باز هم مرسی ...

Babak-Aghili
شنبه 26 آذر 1384, 23:54 عصر
با تشکرات بسیار فراوان از Palize جان. :بوس:

خوش گذشت :لبخند: ( مخصوصا ADO ) ....

نتیجه گیری :: بابا این VB ، حقش نبوده که این همه با Delphi ، میزدیم توی سرش ! :قهقهه: بیا ببین اینجا (...) !! عجب معماری های غولی را با VB پیاده کرده اند ... :گیج: ( خدایا ما را ببخش !)

برای شروعی بسیار خوب با ADO در VB هم ، کتاب McGrawHill. Visual Basic 6.0 The Complete Ref را پیشناد میکنم که خیلی ردیف توضیح داده . :بوس:

اگر بار گران بودیم رفتیم !

( تاپیک توسط خودم قفل شد ! )