PDA

View Full Version : خبر: نرم افزار های bootable

ahmadasm
دوشنبه 15 خرداد 1391, 17:49 عصر
سلام
چطوری یه نرم افزار bootable بنویسم؟
ممنون.

r.khodabakhshi
دوشنبه 15 خرداد 1391, 18:45 عصر
سلام.منظورت از نرم افزار های bootable دقیقا چیه؟اگه بخوای که مثلا تلاش کنی که یک سیستم عامل کوچیک بسازی که باید بصورت کد اسمبلی بنویسی یا حتی میتونی از کدهای سیستم عامل لینوکس
هم که بصورت باز هستند ایده بگیری.ولی فکر خیلی خوبیه مشکل هست ولی شدنیه.
این نظر من بود. تا ببینی بقیه دوستان چه نظری دارن.
موفق باشی.

one hacker alone
دوشنبه 15 خرداد 1391, 21:16 عصر
خوبه افرین
ای کاش اساتید دانشگاه یه همچین برنامه هایی به دانشجویان برای تمرین میدادن نه اینکه "برنامه ای بنویسید عددی بگیرد......" بعد تا اخر ترم این عدد انواع بلاها رو به سرش میاوردیم
خوب ببینید دوست عزیز با فرض اینکه ما میخوایم یه سیستم عامل بنویسیم یعنی اینکه برنامه ای بنویسیم که مستقیم با سخت افزار در ارتباط باشد و نیازی به سیستم عامل برای اجرا نداشته باشد اگه واقعا می خواین برای این موضوع وقت بزارین مراحل زیر رو باید انجام بدین بسته به علاقه و وقت و اطلاعاتتون این برنامه از نیم ساعت تا 1 سال نوشتنش زمان میبرد
شما باید با MBR اشنا باشین به طور کامل و اینکه سیستم بوت چگونه کار میکند یعنی اینکه در سیستم بوت نقش سخت افزار ها و ترتیب اونها چیه
گام بعدی اشنایی با زبان اسمبلی هست چرا که ما باید بتونیم در قسمت خاصی از حافظه برنامه خود رو بریزیم و بتونیم با وقفه های Bios کار خودمون رو پیش ببریم

فعلا این دو مورد رو یاد بگیرین تا بعد البته ما برنامه رو با Cc++ مینویسیم اما بعضی جاها مجبوریم از asm استفاده کنیم
خدانگهدار
هدف نهایی شما طراحی سیستم عاملی هست که وقتی اجرا میشه در صفحه چاپ میکنه "Wellcom To My OS"

Asg.Mojtaba
دوشنبه 15 خرداد 1391, 21:46 عصر
خب یه چند تا منبع خوب هم برای یادگیری مثلا همون MBR بهمون میدی دوست من ؟
علاقه وافری دارم و با نظرت موافقم آدم باید وقتشو سر این مسائل بزاره.
ممنون میشم کمکم کنی

one hacker alone
دوشنبه 15 خرداد 1391, 22:31 عصر
مهندس اینترنت من از اون خوب هاست چون یه سایتی به اسم گوگل داره اما فکر کنم اینترنت شما از اون دست دوم هاست و این چیزا توش نیست :لبخند:
==> شوخی کردم ناراحت نشو:چشمک:
بیا اینم منبع فارسی برادر

https://www.google.com/#hl=en&output=search&sclient=psy-ab&q=mbr+%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA&oq=mbr+%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA&aq=f&aqi=g-L1&aql=&gs_l=hp.3..0i19.2009.5352.0.6159.8.8.0.0.0.0.365.2 784.3-8.8.0...0.0.kVNlUMcPSJw&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8ce42a58f3360c52&biw=1075&bih=536

mohammadriano
شنبه 24 تیر 1391, 19:17 عصر
خوبه افرین
ای کاش اساتید دانشگاه یه همچین برنامه هایی به دانشجویان برای تمرین میدادن نه اینکه "برنامه ای بنویسید عددی بگیرد......" بعد تا اخر ترم این عدد انواع بلاها رو به سرش میاوردیم
خوب ببینید دوست عزیز با فرض اینکه ما میخوایم یه سیستم عامل بنویسیم یعنی اینکه برنامه ای بنویسیم که مستقیم با سخت افزار در ارتباط باشد و نیازی به سیستم عامل برای اجرا نداشته باشد اگه واقعا می خواین برای این موضوع وقت بزارین مراحل زیر رو باید انجام بدین بسته به علاقه و وقت و اطلاعاتتون این برنامه از نیم ساعت تا 1 سال نوشتنش زمان میبرد
شما باید با MBR اشنا باشین به طور کامل و اینکه سیستم بوت چگونه کار میکند یعنی اینکه در سیستم بوت نقش سخت افزار ها و ترتیب اونها چیه
گام بعدی اشنایی با زبان اسمبلی هست چرا که ما باید بتونیم در قسمت خاصی از حافظه برنامه خود رو بریزیم و بتونیم با وقفه های Bios کار خودمون رو پیش ببریم

فعلا این دو مورد رو یاد بگیرین تا بعد البته ما برنامه رو با Cc++ مینویسیم اما بعضی جاها مجبوریم از asm استفاده کنیم
خدانگهدار
هدف نهایی شما طراحی سیستم عاملی هست که وقتی اجرا میشه در صفحه چاپ میکنه "Wellcom To My OS"
میشه بگید در طراحی یک سیستم عامل نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات رو باید چه طور انجام داد؟