PDA

View Full Version : port

sanaz12345
شنبه 27 خرداد 1391, 16:13 عصر
سلام
من ميدونم پورت چيه و كارش چيه!
يه كد 16 بيتي كه مشخص ميكنه بسته از چه برنامه كاربردي استفاده ميكنه.
انواع مختلفي داره مثلا پورت 21 براي استفاده از ايميله
پورت توي هدر tcp هم قرار داره . كه توش پورت مبدا و مقصد مشخص ميشه

اما سوال:
فرض ميكنيم اصلا پورت وجود نداره
چه اتفاقي ميوفته؟؟؟

manvaputra
شنبه 27 خرداد 1391, 18:34 عصر
من فکر می کنم اون 16 بیتی که شما می فرمایید ، آدرس آی پی باشه نه پورت...... پورت ها حکم درگاه های یک کامپیوتر رو دارند . و وقتی کنار آی پی آدرس قرار می گیرن سوکت ها رو ایجاد می کنن که بار ارتباط کامپوتر در شبکه بت ستیر کامپیوترها و سرویس ها به کار می رن.
مثال:
فرض می کنیم کامپیوتر شما با آدرس آی پی 192.168.1.10 به شبکه وصل باشه. حالا کامپیوتر شما با این آی پی و از طریق پورت شماره 80 یا 8080 می تونه از خدمان وب HTTP استفاده کنه یا مثلا با پورت 5050 به یاهو مسنجر وصل بشه.

aram_2
شنبه 27 خرداد 1391, 19:22 عصر
من فکر می کنم اون 16 بیتی که شما می فرمایید ، آدرس آی پی باشه نه پورت......
نه دوست عزیز آدرس آی پی 32 بیتی و آدرس پورت 16 بیته.که آدرس آی پی تو بسته های لایه سه ولی آدرس پورت تو لایه چهار زده میشه. ببینید مسئله شما رو با یه مثال براتون بیان می کنم:فرض کنید یه بسته پستی بمقصد یه آدرسی فرستادید.اون آدرس رو ما آدرس آی پی لحاظ می کنیم.فرض کنید مامور پستی رسید به کوچه مربوط به مقصد حالا به کدوم خونه باید تحویل بده این بسته رو!!؟؟ در واقع پلاک هر خونه همون آدرس پورته.
هر برنامه برای ارتباط با برنامه های دیگه در محیط شبکه نیاز به آدرس داره که در واقع وقتی به مقصد رسید اونجا سیستم عامل بسته رو به اون برنامه مربوطه میده.با فرض سوال شما دیگه بسته رسیده به سیستم معلوم نیس به کدوم برنامه باید تحویل داده بشه.مثلا فرض کنید دارید با مدیا پلیر رادیو گوش میدید،با مسنجر چت می کنید و تو وب چند تا سایت خبری رو هم چک می کنید،حالا یه بسته رسید،خب سیستم عامل ان بسته رو به کدوم برنامه تحویل بده؟!!!

sanaz12345
شنبه 27 خرداد 1391, 22:13 عصر
واقا عالي بود.
:تشویق:
ممنون

aram_2
یک شنبه 28 خرداد 1391, 15:01 عصر
خواهش میکنم.زکات علم نشر آن است.