PDA

View Full Version : سوال: تنظیمات وب سایت رو باید توی دیتابیس ذخیره کرد یا اینکه توی سیستم فایل؟

idocsidocs
پنج شنبه 01 تیر 1391, 20:45 عصر
یه سری از تنظیمات هست که همیشه باید چک بشن.
مثل غیرفعال بودن فروشگاه، چک کردن استفاده از کپچا، آیپی های فیلتر شده و....

با توجه به ایمکه توی هر صفحه باید این اطلاعات رو از دیتابیس بخونیم، بنظرتون نگه داری این تنظیمات توی دیتابیس کار صحیحی هست یا باید توی سیستم فایل ذخیره کنیم؟

Unique
جمعه 02 تیر 1391, 00:43 صبح
این تنظیمات میتونه توی دیتابیس ذخیره بشه اما روی سیستم فایل cache بشه و تا زمانی که هر مورد از اون تغییر نکرده میشه از Cache استفاده کرد ! در زمان تغییر توسط مدیر هم اون فایل cache بازنویسی بشه !

idocsidocs
جمعه 02 تیر 1391, 01:30 صبح
الان برای اینکه بدونم سایت موقتا تعطیل هست یا نه، فقط چک می کنم که آیا فایل مربوطه توی سرور وجود داره یا نه. اگر وجود داشت، یعنی وب سایت باید تعطیل بشه و کاربر رو به یه صفحه خاص ریدایرکت می کنم. اگر هم این فایل وجود نداشت کار عادی وب سایت ادامه پیدا می کنه.

کلا بعضی از تنظیمات اینطوری هستن و باید همیشه بهشون دسترسی داشت و اگر بخوایم از دیتابیس استفاده کنیم فقط تعداد کوئری ها رو زیاد کردیم.

شما نظرتون در مورد این روش چیه؟

Unique
شنبه 03 تیر 1391, 00:19 صبح
من متوجه صحبت شما نشدم :( !
من که گفتم تنظیمات را توی فایل سیستم بگذارین و نیاز به query گرفتن نیست ! اینquery تنها ممکنه در طول چند ماه فقط یک بار برای cache کردن استفاده بشه ! حالا روش شما را متوجه نشدم.

idocsidocs
شنبه 03 تیر 1391, 00:35 صبح
وقتی می خواید تست کنید که مدیر وب سایت، سایت رو تعطیل کرده از چه روشی استفاده می کنید؟

اینquery تنها ممکنه در طول چند ماه فقط یک بار برای cache کردن استفاده بشه ! حالا روش شما را متوجه نشدم.
منظورتون از این کوئری دقیقا کدوم کوئری هست؟

Unique
یک شنبه 04 تیر 1391, 01:06 صبح
وقتی می خواید تست کنید که مدیر وب سایت، سایت رو تعطیل کرده از چه روشی استفاده می کنید؟
من این تیپ کار ها را با xml یا ini یا حتی json (این یکی خیلی راحته و با یک json encode و json decode از داخل یک آرایه قابل انجام هستش) انجام میدم ! اینها کنترل های کلی هستند و بهتره توی فایل های configuration که Human Readable هم هست انجام بشوند. برای امنیت هم میتونید با htaccess. دسترسی را بهشون ببندید.

منظورتون از این کوئری دقیقا کدوم کوئری هست؟
شما سوالتون را بخونین ! گفتین آیا توی دیتابیس ذخیره بشه کار صحیحی هست یا نه ! برای خوندن از Database هم باید Query بدیم دیگه !

idocsidocs
یک شنبه 04 تیر 1391, 13:35 عصر
من این تیپ کار ها را با xml یا ini یا حتی json (این یکی خیلی راحته و با یک json encode و json decode از داخل یک آرایه قابل انجام هستش) انجام میدم ! اینها کنترل های کلی هستند و بهتره توی فایل های configuration که Human Readable هم هست انجام بشوند. برای امنیت هم میتونید با htaccess. دسترسی را بهشون ببندید.
می شه بگید فایل جی سان رو چطور باز می کنید و می خوتید؟

Unique
دوشنبه 05 تیر 1391, 04:36 صبح
شما میتونید با تابع json_encode یک آرایه را به json تبدیل کنید و بریزینش توی یک فایل ! بعد میتونید محتویات اون فایل را بخونید و با تابع json_decode و دادن مقدار true برای argument دوم ! همون آرایه اولی را داشته باشین !

idocsidocs
دوشنبه 05 تیر 1391, 12:53 عصر
شما میتونید با تابع json_encode یک آرایه را به json تبدیل کنید و بریزینش توی یک فایل ! بعد میتونید محتویات اون فایل را بخونید و با تابع json_decode و دادن مقدار true برای argument دوم ! همون آرایه اولی را داشته باشین !

بنظرم این روش بهتر باشه و می شه همه تنظیمات رو توی یه فایل قرار داد.

برای نگه داری مجوزهای مدیران از چه روشی استفاده می کنید؟ این مجوزها رو توی سسشن قرار می دید یا توی فایل؟ لطفا در این مورد توضیح بدید.

Yousha
دوشنبه 05 تیر 1391, 15:21 عصر
تنضیمات (Setting) با پیکربندی (Configuration) فرق می کنه

پیکربندی برای اجرای اولیه/آغازین برنامه و تنظیمات ماندگار ازش استفاده میشه، زمانی که به چیزی دسترسی ندارید و یا برنامه خام(نصب نشده) فرض میشه - مثل Database / زبان / پوسته-قالب / ایمن سازی اولیه و...
ولی Setting برای تنظیمات خرده ریزه، جزیی و متغیر ازش استفاده میشه - مثل نمایش پست ها، تعداد خروجی rss، زمان، ایمیل، تنظیمات داخلی قالب و...

raha1986
پنج شنبه 08 تیر 1391, 00:39 صبح
سلام
شبتون بخیر
یه سوال!
من میخوام که اطلاعات فرمم رو بریزم تو پایگاه داده تو سرور
و بهم گفتن از Json باید استفاده کنم
میشه یه مقدار راهنماییم کنین که بتونم استارت بزنم