PDA

View Full Version : سوال: Vector چیست و چه کاربردی دارد؟

EAfsaneh
پنج شنبه 08 تیر 1391, 10:18 صبح
وکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

BeginnerProgrammer
پنج شنبه 08 تیر 1391, 12:08 عصر
وکتور یه آرایه ی نامتناهیه که وقت تعریف اندازه شو میتونی تعیین نکنی و در حین برنامه هر وقت نیاز شد میتونی اونو مقدار دهی کنی.
هر جا خواستی از یه آرایه که اندازه شو نمیدونی استفاده کنی میتونی وکتور به کار ببری البته این فقط یه مورد استفاده شه

Ananas
پنج شنبه 08 تیر 1391, 15:13 عصر
البته اگه اشتباه نکنم عناصر وکتور مثل آرایه حتما پشت سر هم نیستن یعنی در یک ناحیه از حافظه به ترتیب پشت سر هم نیستن. چون میتونی در وسط آرایه عنصری رو وارد کنی یا از وسط عنصری رو حذف کنی.

مسعود اقدسی فام
پنج شنبه 08 تیر 1391, 18:08 عصر
وکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

وکتور ترکیبی از مفهوم آرایه و لیست پیوندی رو یه جا داره. همین چیزایی که دوستان گفتن به صورت ترکیبی. یعنی مثل لیست پیوندی هر لحظه می‌شه بهش عنصر اضافه و کم کرد و محدودیت خاصی نداره؛ هم اینکه مثل آرایه اندیس قبول می‌کنه.

Salar Ashgi
یک شنبه 11 تیر 1391, 15:01 عصر
Vector در واقع یک container ای از کتابخانه معروف STL هست که همونطور هم که دوستان
گفتن بسیار انعطاف پذیر تر از آرایه هست .

محدودیت طول نداره ، در هر لحظه امکان حذف و درج عنصر وجود داره و از همه مهمتر یکسری الگوریتم های

آماده از کلاس STL خود ++C و تعداد زیادی توابع رو وکتورها قابل Trace هست که استفاده از لیست ها رو خیلی راحت میکنه .

مثلا الگوریتم های جستجو ، الگوریتم های Reversing ، تعداد عناصر لیست و ...

در مورد آشنایی با کتابخانه STL (http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Template_Library)

Anisi1371
دوشنبه 15 آبان 1391, 17:54 عصر
سلام دوستان
من تازه از دوستان در مورد وکتور شنیدم.
ممنون میشم معایبی هم نسبت به آرایه پویا داره؟
چطور تعریف کنم و ازش استفاده کنم.
ممنون

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 15 آبان 1391, 19:16 عصر
سلام دوستان
من تازه از دوستان در مورد وکتور شنیدم.
ممنون میشم معایبی هم نسبت به آرایه پویا داره؟
چطور تعریف کنم و ازش استفاده کنم.
ممنون

توضیحات این پایین نشون می‌ده عیبی نداره. مطالعه کنید.

vector<int> a(10);

بعد از این مثل آرایه کار می‌کنه. البته می‌تونی اندازه تعریف نکنی و با تابع pushback (یا چیزی شبیه این. املا شاید غلط باشه) هر تعداد عنصر دلخواه رو به انتها اضافه کنی.

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 17 آبان 1391, 00:35 صبح
البته اگه اشتباه نکنم عناصر وکتور مثل آرایه حتما پشت سر هم نیستن یعنی در یک ناحیه از حافظه به ترتیب پشت سر هم نیستن. چون میتونی در وسط آرایه عنصری رو وارد کنی یا از وسط عنصری رو حذف کنی.
اتفاقاً کاملاً شبیه بهstatic array هستند اگر غیر از این بود استفاده از آن بی معنی بود تو بحث Optimization یک موردی رو بایستی در نظر بگیرید که هیچ وقت نبایستی از تابع insert مربوط به vector استفاده کنیم چون به شدت performance کاهش می ده و برای افزودن Item هم بهتر ازمتد push_back استفاده کنیم

amir.mohammad
چهارشنبه 12 آذر 1393, 18:53 عصر
از vector در زبان C هم میشه استفاده کرد ؟

the end
چهارشنبه 12 آذر 1393, 19:31 عصر
دوستان من هم یک سوال در مورد وکتور دارم،،،
در شرایطی که ندونیم چه مقادیر و به چه تعداد در داخل وکتور ذخیره است، آیا دستوری وجود داره که بشه از محتویات ۳ خونه آخر از سر وکتور استفاده کرد؟ منظورم چیزی شبیه دستور back هست ولی با تعداد بیشتر از یکی .

z.rezai123
جمعه 04 اردیبهشت 1394, 09:05 صبح
باسلام دوستان
چه طوری می شود یک vectorدوبعدی تعریف کرد با دو جنس مختلف مثلا جنس سطرها string وجنس ستون ها int باشد.خواهشا یک مورد مثال بزنید.
پاسخ فوری...

rahnema1
جمعه 04 اردیبهشت 1394, 23:27 عصر
باسلام دوستان
چه طوری می شود یک vectorدوبعدی تعریف کرد با دو جنس مختلف مثلا جنس سطرها string وجنس ستون ها int باشد.خواهشا یک مورد مثال بزنید.
پاسخ فوری...

سلام
لطفا شما یک مثال بزنید مثلا جدول مورد نظر را بکشید و عناصر را داخل اون با مثال بذارید تا مشخص بشه دقیقا چه چیزی می خواهید