PDA

View Full Version : مشکل در جستجو

setareh2013
شنبه 10 تیر 1391, 22:10 عصر
دو تا جدول دارم یکی جدول شعر یکی جدول شاعران
جدول شعر
شماره - عنوان شعر - مصراع های اول - مصراع های دوم
هر شعر رو به دوقسمت تقسیم کردم . مصراع های فرد و مصراع های زوج . مصراع های فرد رو داخل یک ستون و مصراع های زوج رو داخل یک ستون دیگه قرار میدم . و یک فیلد آیدی و یک فیلد برای اشاره به شاعر
حالا اگه بخوام مصراع هایی رو جستحو کنم که کاربر یک کلمه که در ابتدا ی مصراع یا انتهای مصراع نه در وسط آن هست رو وارد کنه و اون مصراع ها رو نشون بده چه طوری باید کدش رو بنویسم
با تشکر

Y_Safaiee
شنبه 10 تیر 1391, 22:31 عصر
با سلام خدمت شما دوست گرامی

کد شما باید بدین صورت باشه :

cmd.CommandText = "select * from Sherha where m1 like'" + textBox1.text + "%' or m1 like '%" + textBox1.text + "'";

این کد مفهومش اینه که مصرع اول اولش برابر با تکس باکس باشه و بقیش مشخص نیست (مثه یونس,یاسر,یوسف,یحیی) یا آخرش مساوی با کلمه باشه(مثه لیلا,مینا,سینا)

موفق باشید
بایت بایت

setareh2013
شنبه 10 تیر 1391, 22:51 عصر
بهتره که من مصرع ها رو جداگانه ذخیره کنم یا همه را در یک سلول ذخیره کنم ؟ اگه هر مصرع رو در یک سطر ذخیره کنم فکر می کنم حجم دیتابیس خیلی با لا بره و کار کاربری که می خواد شعر رو وارد کنه زیاد بشه . و اگه همه مصراع های فرد رو در یک سلول ذخیره کنم ، اون موقع ابتدا و انتهای هر مصرع رو چه طوری تشخیص بده . لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید .
با تشکر

Y_Safaiee
شنبه 10 تیر 1391, 23:10 عصر
با سلام مجدد

فرقی نمیکنه اما به نظر من هر دو مصرع در یک فیلد باشه بهتره,برای جدا سازی مصرع هام میشه ار کلمات کلیدی مابینشون استفاده کرد(مثلا % ^$# و ...)

مثلا اینطوری باشه

یوسف گمگشته باز آید به کنعان غم مخور%کلبه ی احزان شود روزی گلستان غم مخور%

حالا فقط لازمه برای جدا سازی این کد رو نوشت مصرع رو داخل یه رشته قرار بدین (مثلا str ) و :

MessageBox.Show(str.Split('%')[0].ToString());
MessageBox.Show(str.Split('%')[1].ToString());

کد اول مصرع اول و کد دوم مصرع دوم رو بر میگردونه

موفق باشین
بایت بایت

veniz2008
شنبه 10 تیر 1391, 23:15 عصر
سلام،همین کاری رو که الان انجام دادی بهتره،واقعیت اینه که هر بیت از دو مصراع تشکیل شده،سعی کنید تا حد امکان چیزی رو که می سازید با دنیای واقعی مطابقت داشته باشه. همچنین ممکنه در آینده بخواید که جستجوهایی رو براساس مصراع ها پیاده سازی کنید.موفق باشید