PDA

View Full Version : سوال: مقدار دهی به drop down list

حسن رضازاده
یک شنبه 11 تیر 1391, 18:40 عصر
سلام
اول بگم که خیلی گشتم ،یه 4 5 ساعتی میشه دارم دور میزنم اما جواب سوالمو پیدا نکردم
من دارم صفحه ای برای پیام ها درست میکنم ،تو این صفحه کاربر از بین 3 گروه (دانشجو ،اساتید ،مدیریت) به وسیله radio button یک گروه رو انتخاب میکنه و بعد از اون افراد اون گروه در یک drop down list نمایش داده میشند و از بین این افراد یکی رو انتخاب میکنه و پیام ارسال میشه !!!
خب اول اینکه چطور radio button رو با drop down list ،ارتباط بدم ؟
دوم ،آیا امکان داره خوده drop down list مستقیما به دیتا بیس وصل بشه و مثلا نام دانشجو ها رو که تو جدول tblstudent هست رو بگیره ؟
سوم از کجا بفهمم کدوم دانشجو رو انتخاب کرده ؟
ممنون میشم اگه جواب بدین ،چون از 10 صبح تا الان که 7 بعد از ظهر است مخم کار گزفته شده و متوجه نشدم چی به چیه !!! دیگه نزدیکه قاطی کنم :دی

حسن رضازاده
یک شنبه 11 تیر 1391, 19:15 عصر
سلام
شما باید در بین همه 3 گروه یک data source بگزارید و با Radio button دیتا سورس مورد نظر را به Drop dowb list وصل کنید.

منظورتون اینه که برای هر radio button یک دستور select , ... داشته باشم و هر وقت اون radio button انتخاب شد ،دستورات اون جدول متناظر رو به drop down list بدم ؟ (نمیدونم درست متوجه شدم یا نه !!!)
راه حل خودم به این شکل بود که ببینم کدوم radio button انتخاب شده و با تناظر به اون به جدول مورد نظر select بدم ،که در این صورت برای 3 گروهی که دارم 3 تا دستور select باید بنویسم ،که حس میکنم یکم
نا مفهومه ،میخاستم ببینم راه بهتری هست یا نه !!!
--------------------------------------
اما خوب چطور به drop down list مقدار بدم ؟ قسمت دوم و سوم سوالمو جواب ندادین !!!!

ja.softeng
یک شنبه 11 تیر 1391, 19:32 عصر
سلام
اول بگم که خیلی گشتم ،یه 4 5 ساعتی میشه دارم دور میزنم اما جواب سوالمو پیدا نکردم
من دارم صفحه ای برای پیام ها درست میکنم ،تو این صفحه کاربر از بین 3 گروه (دانشجو ،اساتید ،مدیریت) به وسیله radio button یک گروه رو انتخاب میکنه و بعد از اون افراد اون گروه در یک drop down list نمایش داده میشند و از بین این افراد یکی رو انتخاب میکنه و پیام ارسال میشه !!!
خب اول اینکه چطور radio button رو با drop down list ،ارتباط بدم ؟
دوم ،آیا امکان داره خوده drop down list مستقیما به دیتا بیس وصل بشه و مثلا نام دانشجو ها رو که تو جدول tblstudent هست رو بگیره ؟
سوم از کجا بفهمم کدوم دانشجو رو انتخاب کرده ؟
ممنون میشم اگه جواب بدین ،چون از 10 صبح تا الان که 7 بعد از ظهر است مخم کار گزفته شده و متوجه نشدم چی به چیه !!! دیگه نزدیکه قاطی کنم :دی

خوب دوست عزیز زیادم سخت نیست با ویزارد خیلی راحت میتونی این کار را بکنی ببین شما باید در جدولت در دیتابیس علاوه بر id خود رکورد یه مثلا cid هم داشته باشی که باهاش اینا رو بتونی گروه بندی کنی
خوب شما یه RadioButtonList نیاز داری که در اون سه مورد (دانشجو ،اساتید ،مدیریت) رو باید درش وارد کنی برای این کار اونو انتخاب کن و روی فلش سمت چپ کلیک کن و گزینه edit items رو انتخاب کن و اینا را وارد کن در ضمن در text (دانشجو ،اساتید ،مدیریت) و در value اونا اعداد مثلا 1 و 2 و 3 را وارد کن و البته باید دقت کنی که در cid جدول پایگاه دادت از این 1 و 2 و 3 استفاده کنی

و همین برای drop down list هم فلش سمت چپ را انتخاب میکنی و بعد گزینه choose data source را انتخاب میکنی کادری ظاهر میشه که در آنجا اولین گزینش none است اون رو تغییر میدی و new data source را انتخای میکنی بعد کادر بعدش هم database را انتخاب میکنی
بعد بر روی new connection کلیک میکنی و بعد دیتابیس رو انتخاب میکنی و در کادر بعد جدولت رو انتخاب میکنی و بعد در سمت راست همان کادر بر روی where کلیک کن
در کادر جدید فیلد cid را انتخاب میکنی = را انتخاب کن ، در source ، control را انتخاب کن و در سمت راست همان کادر RadioButtonList را انتخاب کن و add را بزن و بعدش رو برو و تمام
فقط در مرحله آخر که بار اول هم اون اومده بوده برای مورد اول(disply) فیلد نام دانشجو و برای مورد دوم(value) فیلد id دانشجو را انتخاب کن.

<asp:RadioButtonList ID="RadioButtonList1" runat="server">
<asp:ListItem Selected="True" Value="1">دانشجو</asp:ListItem>
<asp:ListItem Value="2">اساتید</asp:ListItem>
<asp:ListItem Value="3">مدیریت</asp:ListItem>
</asp:RadioButtonList>
<br />
<asp:DropDownList ID="DropDownList1" runat="server"
DataSourceID="SqlDataSource1" DataTextField="name" DataValueField="aid">
</asp:DropDownList>

<asp:SqlDataSource ID="SqlDataSource1" runat="server"
ConnectionString="<%$ ConnectionStrings:danlodkadeConnectionString %>"
SelectCommand="SELECT * FROM table WHERE ([cid] = @cid)">
<SelectParameters>
<asp:ControlParameter ControlID="RadioButtonList1" Name="cid"
PropertyName="SelectedValue" Type="Int32" />
</SelectParameters>
</asp:SqlDataSource>

ja.softeng
یک شنبه 11 تیر 1391, 19:43 عصر
در ضمن یادم رفت بگم باید ویژگی autopostback کنترل RadioButtonList را هم True قرار بدی
در مورد این که بفهمی کاربر کدام گزینه رو انتخاب کردی خیلی راحته

//برای بررسی مقدار انتخاب شده
string valueDropDown = DropDownList1.SelectedValue;
string valueRadioButton = RadioButtonList1.SelectedValue;
//برای بررسی متن انمتخاب شده توسط کاربر
string TextDropDown = DropDownList1.SelectedItem.Text;
string TextRadioButton = RadioButtonList1.SelectedItem.Text;