PDA

View Full Version : سوال: کار با NetBeans

selena.m
دوشنبه 12 تیر 1391, 17:42 عصر
سلام،
من تازه برنامه نویسی به زبان جاوا رو میخوام شروع کنم اما نمیتونم با محیط NetBeans کار کنم:ناراحت:
اگه کسی میتونه بگه برای نوشتن برنامه قدم به قدم باید چیکار کنم؟
ممنون.

maktoom
سه شنبه 13 تیر 1391, 06:18 صبح
سلام
در شروع یه زبان جدید خیلی مهمه ابزارش رو زود یاد بگیرید.
اول باید jdk نصب کنید. نتبینز بمنزله جاوا نیست. نت بینز صرفا یه محیط برنامه نویسیه. وقتی jdk رو نصب کردید بعد باید نتبینز رو نصب کنید. وقتی کار نصب به اتمام رسید(ممکنه در حین نصب پوشه ای که jdk رو بشناسه باید بهش نشون بدید. البته اگه ورژن متناسب از jdk و نتبینز رو نصب کنید لازم نیست، خودش می شناسه)
با کلیک روی نت بینز و باز شدن صفحه اون از منوی بالا از قسمت File باید New Prject رو انتخاب کنید. بعد از منوی وسطی(categories) باید java و از منوی سمت راستی(Project) باید java Aplication رو انتخاب کنید.
در صفحه بعد باید نام پروژه رو انتخاب کنید. همچنین تعیین کنید آیا می خواید کلاس پیشفرضی هم همزمان با ساخت پروژه ایجاد بشه بعنوان main یا خیر(اونایی که پایینه صفحه تیک خوردن).
وقتی کار به اتمام رسید و پروژه ساخته شد باید برنامه هاتون رو در قالب کلاسهای مختلف بنویسید. ضمناینکه کلاسهایی که برای یک موضوع هستن رو در قالب package هایی دسته بندی کنید که یه package بی خود شلوغ نشه. هم class و هم package رو می تونید با کلیک راست کردن روی pckage یا عنوان کل projec تون ایجاد کنید. توجه کنید که کلاس یا پکیج رو کجا می خواید ایجاد کنید همونجا کلیک راست کنید و New کنید.

اولین بار که یه project می سازید خودش یه package و یه main class بهتون میده(اگه اون تیک ها رو سر جاش گذاشته باشید). از بعد از این عبارت باید برنامه هاتون رو شروع کنید:
public static void main(String args[]) {
این متد، بعنوان main method هستش و هر برنامه در این نوع برنامه های جاوا(بجز وب) باید یک main method داشته باشه تا برنامه بوسیله اون بفهمه از کجا باید اجرا رو شروع کنه. اما کلاسهای دیگه که بعنوان اشیا ایجاد می شن نیاز به main method ندارن. اونها فقط عنوان کلاس و تعاریف مورد نیاز خودشون اعم از متغیرها و متدهای دیگه مورد نیاز خودشون رو خواهند داشت.
از این اشیا بطور معمول یک نمونه باید در main ایجاد بشه تا بشه از اونها استفاده کرد.
یک نکته مهم هم اینه که یک مثال ثابت برای خودتون در نظر بگیرید. و با پیشرفت کار همون مثال رو گسترش بدید تا وقت برای الگوریتم های مختلف تلف نکنید. شما دارید تازه یاد می گیرید.
پیشنهاد بنده برای این مثال ثابت محاسبه مساحت برای چنتا شکل مثل مربع و مستطیل و مثلث و دایره است. خیلی آسون میشه تا خیلی از مباحث پیشرفته تر جاوا رو با این مثال پیاده سازی کرد.

موفق باشید.