PDA

View Full Version : توجیه استفاده زا vb.net بجای c#

barnamenevis300
دوشنبه 12 تیر 1391, 19:44 عصر
واقعا من نمی فهمم چه توجیهی وجود داره وقتی سی شارپ وجود داره وی بی رو استفاده کنیم؟

یک مورد مزیت برای یادگیری سینتکس وی بی رو میشه بیان کنید؟

مثلا در مورد سی شارپ من میگم چون سینتکسش شبیه به معروف ترین زبان برنامه نویسی دنیا یعنی سی هست واسه همین بهانه خوبی هست برای یاد گرفتنش اما وی بی چی؟ وی بی اساسش روی سادگی ولی واقعا کسی که به کامپیوتر علاقه داره مثل من واسش بد نیست به چیزی بچسبه که فلسفش آسانی هست؟ چرا حرفه ایی تر نباشیم؟

توجه: من نه سی شارپ خوب بلدم و نه اینکه وی بی رو اصلا بلد نیستم!

ROSTAM2
دوشنبه 12 تیر 1391, 20:26 عصر
هر زبان برنامه نويسي كارايي خودشو داره اگه كارايي لازم كه مد نظرتونه اون زبان برآورده مي كنه چرا خودتو حرص بدي؟!

هر زبوني كه دوست داريد ياد بگيريد ...

mohammadriano
دوشنبه 12 تیر 1391, 20:38 عصر
واقعا من نمی فهمم چه توجیهی وجود داره وقتی سی شارپ وجود داره وی بی رو استفاده کنیم؟

منم تازگیا یه سوالی واسم پیش اومده
وقتی Fortran هست چرا از cobol استفاده کنیم؟
یا وقتی ویندوز هست چرا لینوکس یاد بگیریم؟
یا وقتی سمند هست چرا پژو 405 سوار بشیم؟

یک مورد مزیت برای یادگیری سینتکس وی بی رو میشه بیان کنید؟

آره چرا نمیشه PIC Basic Pro

مثلا در مورد سی شارپ من میگم چون سینتکسش شبیه به معروف ترین زبان برنامه نویسی دنیا یعنی سی هست واسه همین بهانه خوبی هست برای یاد گرفتنش اما وی بی چی؟ وی بی اساسش روی سادگی ولی واقعا کسی که به کامپیوتر علاقه داره مثل من واسش بد نیست به چیزی بچسبه که فلسفش آسانی هست؟ چرا حرفه ایی تر نباشیم؟

البته من فکر کنم #C بیشترین شباهت رو به Java داره.
البته هم C کارایی خودش رو داره هم Basic حالا اگه 10 زبان برنامه نویسی رو بلد باشیم و روی یکیشون بتونیم خیلی مانور بیشتری بدیم مگه چی میشه؟

barnamenevis300
دوشنبه 12 تیر 1391, 20:57 عصر
PIC Basic Pro چیه؟

میشه بیشتر در مورد مزیت های وی بی بگید؟ مثلا فرض کنیم شما هر دو زبان رو بلدید (سی شارپ و وی بی) کی از وی بی استفاده می کنید و کی از سی شارپ؟ مثلا سرعت کد نوشتن تو کدوم بالاتره؟ خوانایی کدوم بالاتره؟

salehbagheri
دوشنبه 12 تیر 1391, 21:14 عصر
میشه بیشتر در مورد مزیت های وی بی بگید؟

اگر محدوده دید شما از دو زبان Basic و #C در ویندوز و وب خلاصه میشه، طبیعتاً یادگیری یکی از این زبانها برای شما کفایت میکنه!

اما اگر محدوده دید خودتون رو بیشتر کنید، می بینید که برای برنامه ریزی بسیاری از Micro Controller ها از زبان Basic استفاده میشه!

alimanam
دوشنبه 12 تیر 1391, 22:11 عصر
با سلام

دوست عزیزم شما جواب سوال منو بدین بعد به جواب سوال خودت حتماً میرسین !

دلیل پیدایش زبانی به نام سی شارپ چیست ؟! خوب من بهت جواب میدم ایی شاا.. به جواب سوال خودت هم میرسی !

یکی از دلایل مهمش ( مهمترین دلیلش ) رقابت همه جانبه مایکروسافت با زبان محبوب و قدرتمند جاوا بود هست و خواهد بود ! زبانی نو که بیشترین شباهت رو با جاوا و سی داره به صورت خیلی خودمانی نسخه برابر با اصل ( البته این نسخه برابر با اصل چیزی در حد شوخی هستش چون قابلیت های اصلی جاوا رو عمراً نمیتونه داشته باشه و اون هم متکی بودن به ویندوز عزیز هستش چیزی که جاوا به هیچ عنوان تحمل نمیکنه یعنی روی هر Device که یه پردازنده داشته باشه میشه برنامه نوشته شده با جاوا رو روش اجرا کرد !!!!!!! )

خوب فکر میکنم دلیل متولد شدن این سی شارپ کپی برداری شده از رو دست جاوا رو بهتر متوجه شده باشین البته ممکنه بگین خود جاوا داره از سینتکس سی استفاده میکنه ! درسته اما اصل بحث ما برمیگرده به سی شارپ نه شباهت سینتکس 2 زبان مجزا از هم دیگه .

و اما وی بی عزیز ! این زبان از ابتدا پدرش مشخص بوده , در ابتدا بیشتر به یک زبان آموزشی روش حساب باز میکردن اما به تدریج کاملتر شد و شد یک زبان قدرتمند ! البته نه اینکه سی شارپ قدرتمند نیست ! چرا هست اما وقتی فلسفه پیدایش یک زبانی بر مبانی رقابت با یک زبان دیگه باشه ( شما بخونین چشم و هم چشمی ) به نظر من نمیشه گفت نسبت به زبانی که پیشینه خیلی قدیمی تری داره ارجحیت داره ! حالا این بماند که هر دو تا زبان در نهایت به یک زبان میانه ترجمه و تفسیر و بعد تازه اجرا میشن !

حرف آخر :

عزیزم شما اگه از سینتکس سی یا جاوا خوشت اومده ( بخونین راحتترین ) بهتر سی شارپ رو دو دستی بچسبین . این دیگه به صلیغه برنامه نویس بر میگرده .
خیلی ها رو دیدم که میگن ما سی شارپ رو انتخاب میکنیم چون اگه سی شارپ رو یاد بگیریم انگار که جاوا و سی رو یاد گرفتیم !!!!!! به نظرم جواب این نوع دوستان رو میشه خیلی ساده بدم و اون هم اینه که عزیز دل برادر هر گردی که گردو نیست این کجا و آن کجا Managed Code کجا و Unmanaged Code ...

موفــــق باشید./

JaVa
دوشنبه 12 تیر 1391, 22:26 عصر
اگه نظر من رو بخواید اینا همشون ابزارند.
ما باید کار کردن با این ابزارها رو یاد بگیرم. این که بیام اینجا بگیم این اله اون یکی بِله خیلی مسخره.

alimanam
دوشنبه 12 تیر 1391, 22:34 عصر
با سلامی دوباره ..

PIC Basic Pro چیه؟

از اینجا اینو (http://alikaka.dl.rapidbaz.com/kbomq/pbp_2.60_sonsivri.com.rar) دانلود کن دستت میاد چیه . البته این ربطی به VB.Net نداره و به پدرش که VB6 هستش برمیگرده ( چون VB6 یک زبان Native ولی VB.Net نیست ) فقط خواستم جواب سوالتون رو بدم تا کمی بیشتر باهاش آشنا بشین .

rezaprogrammer
سه شنبه 13 تیر 1391, 11:22 صبح
به نظر من تفاوت vb و c sharp تو syntax خلاصه میشه و از نظر کارایی فرقی ندارن. اگه به نظرتون فرق کارایی و ساختاری دارند با ما بگید

M.KH-SH
سه شنبه 13 تیر 1391, 13:21 عصر
تمام جواب های خوب رو دوست خوبمون علی آقا دادن

حالا یک سئوال:::::::::: چه کاری رو با c# میشه انجام داد که با vb.net نمیشه انجام داد؟

کدنویسی در محیط کدوم راحت تره؟

خطا گیری کدوم سریعتره؟
کدوم حجم کدش کمتره؟

کدوم کارکتر های جاوا رو نداره و مسخره بازی توش نیست؟

زمانی که کد مینویسی آخه چقدر ادم میخوام به نگارش فکر کنه فقط باید به کد بچسبی نه اینکه 100 خط تابع نوشتی بعد موقع run بفهمی که ; ندارن

جدا چه کاری میشه کرد با c# که با vb نمیشه انجام داد

آخه خدا خیرتون بده آخرش که یک کامپایلر دارن نه 1000 تا :دی

crying sphere
سه شنبه 13 تیر 1391, 14:06 عصر
سلام
من خودم اول از VB6 شروع كردم. بعد از مدتي رفتم سراغ VB.Net. چون سينتكس شبيه VB6 داره. بعد از چند ماه كار كردن با وي بي نت و نوشتن چندين پروژه مختلف از برنامه هاي كوچيك گرفته تا برنامه هاي تجاري، حالا 2-3 هفته اي هست كه رفتم سراغ C# و خيلي سريع هم ياد گرفتمش و اينو بايد بگم كه وي بي با سينتكس سادش زبان شيريني بود و هست كه سي شارپ جاي اونو نمي گيره. اما چون بازار كار بيشتر با C# هست، چاره اي جز اينكه ياد گرفتش نيست.

M.KH-SH
سه شنبه 13 تیر 1391, 17:34 عصر
بله متاسفانه این بازارکار بخاطر دانش پایین بعضی از دوستان هستش وگرنه تمام موارد رو خیلی راحت میشه با vb.net پیاده سازی کرد

حالا برای یادگیری باید بگم شما یا هرکسی یک زبان رو یادبگیره زبان های دیگه براش خیلی ساده هستن مثل خود من که c# رو در یک هفته یادگرفتم و یا خیلی های دیگه

ولی در کل هرکاری که با C# میشه کرد رو با vb.net میشه انجام داد

خیلی ها میگن چون using های c# زیاده خیلی زبان خوبی هستش درحالی که import های vb هم همون اندازه هست فقط کثیف کاری نکردن

من خودم خیلی هایی که c# کار بودن رو به vb دعوت کردم و همشون میگن که برنامه ای که با C# میشه تو 2 روز نوشت رو با vb.net تو یک روز مینویسن

از یک برنامه نویس گرافیکی (طراح موتور های گرافیکی) پرسیدم vb.net یا C#.net گفت vb زبان C# مثل (دقیقا خود جمله این شخص)::: پیکان جوانان گوجه ای میمونه که آوردنش پایین کفش میخوره به زمین میمونه (خودش با C++) کار میکرد

دوستان تنها میشه از یک روش به صورت عملی این رو ثابت کرد که کدوم زبان بهتره:::: یکی از بچه های بخش vb.net و یکی از C#.net یک نرم افزار بنویسن که بشه بااون دیتا رو به دیتابیس وارد کنن و بعد یک اطلاعات رو از یک host دانلود کنن و یک عملیات ریاضی رو نیز محاسبه کنه و دو تصویر رو با هم مقایسه کنه و در آخر تشابه رو بگه (هرچند که .net به درد این کار نمیخوره فقط با matlab این کار باید انجام بشه ولی با .net هم میشه انجام داد)

این رو میشه گفت یک مسابقه هستش که به برنامه شخص برنده باید زیبا تر باشه (بدون استفاده از dll و یا ocx و هرگونه فایل برای طراحی ) سرعت انجام عملیات در اون بالاتر باشه (هرچند کامپایلر یکی هستش و فرقی نمیکنه ) و از همه مهمتر تعداد خطوط برنامه کمتر باشه بدون هیچ خطا و یا هشداری

دوستان اگه موافق هستن به صورت عملی ثابت کنیم به هم دیگه فقط 2 تا نماینده میخوایم که به مباحث بالا آشنایی داشته باشه تا ثابت کنیم که کدوم بهتره

sinaone1
چهارشنبه 14 تیر 1391, 08:44 صبح
دوست عزیزی که این سئوالو پرسیدی ، حالا که شما داری سر این دعوا میکنی که کدوم بهتره و وقتت رو الکی هدر می دی ، من دارم چهاردهمین زبان برنامه نویسی که بلد نیستم رو یاد میگیرم و مطمئن باش خیلی های دیگه هم به اندازه من زبان برنامه نویسی بلدند و کار کردند ، به جای اینکه بیای و وقت خودت رو الکی هدر بدی برو شروع کن به حرفه ای شدن توی
یه زبان
و فکر نکن اگه یه زبان رو حتی در حد بسیار عالی یاد گرفتی دیگه بسه!!!!!!!
نخیر چون توی واقعیت و سر هر پروژه ممکنه مجبور بشی از یه زبان خاص استفاده کنی

zaeimh90
چهارشنبه 14 تیر 1391, 09:38 صبح
من خودم الان 6 سال بود که VB6 کار میکردم و الانم حدود 3 سال هست که دارم VB.Net کار میکنم، هم #C کار کردم هم ++C.
به نظر من کاملا سلیقه ای و غیرتی هستش که کدوم زبان بهتره.همشون آخرش کامپایلرشون Net. هست پس شما فکر کنید که داخل کامپایلر هزار خط کد دستور باشه که به پردازنده داده میشه، هم از طریق VB.Net میشه به این هزار کد دسترسی داشت و هم از طریق #C.
میتونم به جرات بگم که نوشتن پایه یک برنامه تجاری با هردو اینها یکی هست.کاملا یکی. فقط یکم #C مسخره بازیش بیشتره ، چند تا از معایب #C رو میگم اونم فقط تو حالت ظاهری هست که VB نداره :
1. گذاشتن علامت ";" آخر هر خط
2. برای هر متغییری که استفاده میکنید فقط همون نوع متغییر رو توش میتونید بریزید، مثلا یک متغیر از نوع integer تعریف کرده باشید نمیتونید مستقیم داخل یک متغیر از نوع String بریزید باید از تابع ItoA استفاده کنید ولی زبان فوق اعاده VB این قابلیت رو داره که به طور هوشمند خودش این کار رو انجام بده. مثل کد زیر :
Dim i As Integer
Dim s As String
s = "3"
i = s * 3
MsgBox(i) ' i=9

این کد رو تو روال Load فرمتون بذارید متوجه میشید منظورمو.
برنامه خودش به طور هوشمند متوجه میشه و s رو به Integer تبدیل میکنه.
اکه همین کدم داخل #C بذارید میبینید که 3 تا خطا که برای نذاشتن ; بهتون میده و دومین که میگه نموتید یک متغیر از نوع string رو به integer تبدیل کنید.
خیلی دیگی ازین مزایا داره که اینجا زمانش اجازه نویده همرو بگم.
از لحاظ قدرت کاملا یکسان هستند ولی ساختار vb.net فوق العاده هست و اینکه به زبان انسان هم خیلی نزدیک تر هست. از لحاظ سطح زبانی که هردو آنها زبانهای سطح بالا هستند ولی vb خیلی بالاتری.
هیچ تعصب خواستی هم وجود نداره و هر جفتشم به طور کامل کار کردم ولی تمام پروژه های تجاریمو در هر سطحی بوده با vb انجام دادم و به طور فوق العاده درومده و هیجا هم کم نیووردم.
با این تفاسیر بازهم میل خودتونه:متعجب:

arman_Delta2002
چهارشنبه 14 تیر 1391, 10:46 صبح
من بخواطر اینا وی بی جونم رو ول نمیکنم وقتی عجله داری و کدت ممکنه خطا بده on error resume next به دادت میرسه وقتی میخوای یک متقیر داشته باشی تو کل برنامت استفاده کنی بدون دردسر و چند خط کد اضافه به ماژول میسازی و توش اینو مینویسی public A as string وقتی میخوای یک عدد رو بزری تو رشته یا برعکس لازم نیست بهش بگی که این یه عدد فقط کافیه بگی + یا & برای همین عاشق وی بیشم بیخودی مجورت نمیکنه واسه یه منی برنامه ای که فقط چند بار باهاش کار داری کد های اصولی و دستو پا گیر بنویسی وقتت رو بزاری روی یه منی برنامه که میخوای واسه پروژه اصلیت ازش کار بشکی

خوب بچه ها همه C#‎‎‎‎‎ رو یه هوووووووووو بلند کنین که Add Module نداره
هرکی میگه C#‎‎‎‎ بهتره از ویبی واسم اون دکمه طلایی Add Moduleرو تو C#‎‎‎‎ نشون بده !!! دقیقا اینجاست این یه قابلیته واسه اونایی که دوست ندارن بیخودی کلاس بنویسن و سر راست توابع و متقییر ها رو تو کل برنامه به صورت سراسری میتونن استفاده کنن بدون یک خط کد کلاس نویسی و دردسر هاش (البته تو مینی برنامه های من کاربرد فراوانی داره نه در پروژه های حساس)
89196

shahryari
چهارشنبه 14 تیر 1391, 11:03 صبح
ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبانهای معرفی شده به منظور نوشتن برنامه*های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات نت است. دستورات این زبان مشابه بیسیک است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات نت است کد تولید شده توسط آن(MSIL)در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی*شارپ ندارد و کتابخانه*های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده*است.

اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات نت می*شود این است که با توجه به ویژگی*های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه*ای*ها بود، این زبان نیز غیرحرفه*ای تلقی می*شود، در حالی که قابلیت*های آن کاملاً با سی*شارپ برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست. وی بی دات نت علاوه بر امکانات عادی مثل برنامه نویسی برای ویندوز قابلیت برنامه نویسی برای کنسول*ها و دستگاه*های هوشمند (Smart Device) را هم دارد. سیستم کدها بسیار منظم تر از وی بی ۶ شده و تمام کدها در کلاسها طبقه بندی می*شود.
------------------------------------
ادامه مطلب را اینجا بخوانید : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C_%D8%A8%DB%8C_%D9%86%D8%AA

فرید نجفلو
پنج شنبه 15 تیر 1391, 02:52 صبح
سلام
من خودم تو هر دو زبان برنامه نویسی می کنم ( و تو تالار هر دو هم فعالیت دارم)
و اینکه زبان اصلی خودم VB.NET هست
به نظرم بحث درمورد مقایسه دو زبان به جایی نمیرسه چون هر کدوم مزایا و معایب و کمبود های خودشون رو دارن
برای مثال تو #C شما به کلاس جادویی My دسترسی ندارید! یا Import ها (Using های ) سطح پروژه ندارید ! و ...
اما یکی از برتری های خیلی مهم سی شارپ این هست که شما وقتی در حال برنامه نویسی با اون هستید تقریبا مطمئن هستید که ( نسبت به VB.NET) خطای ران تایم کمتری خواهید داشت مخصوصا خطا های سهوی و خطای تبدیلات ، و این به خاطر کامپایلر بسیار محتاط سی شارپ هست

پس هر چه قدر از یکی از یک زبان ایراد بگیریم در مقابل مزایایی خواهد داشت که به رخ زبان دیگه بکشه

من گفتم زبان اصلی خودم VB.NET هست ولی یه واقعیت هست که به صورت تجربی مشاهده کردم و فکر نکنم قابل چشم پوشی باشه
این واقیت که اگه ما آماری از کل برنامه نویسان هر دو زبان بگیریم (حتی در سطح سایت) متوجه می شیم که:
تعداد کاربران غیر حرفه در VB.NET بیشتر از #C است
که شاید این یکی از دلایلی باشه که در بازار کار بر روی سی شارپ پافشاری می کنن
البته می شه علت این فزونی رو در این هم دید که به دلیل راحتی یاد گیری وی بی این زبان افراد بیشتری رو از بین رشته های غیر مرتبط(غیر کامپیوتری) به خودش جذب می کنه (راحتی نوشتن برنامه در وی بی در مقایسه با سی شارپ برای اشخاص تازه وارد اصلا قابل مقاسه نیستن!!!)

به هر حال بنده هیچ تفاوت و ارجحیت فاحشی بین دو زبان نمی بینم

(البته اگه بحث تعصب پیش بیاد : من عاشق وی بی هستم :چشمک:) آواتارم هم که :قهقهه:

koorosh-soft
پنج شنبه 15 تیر 1391, 21:02 عصر
من خودم از VB استفاده میکنم چون وحشتناک سرعت خطاگیریش بالاست ! تو C# یه چیزهایی رو نمیتونم تحمل کنم :
1- ; آخر هر دستور
2- وقتی کد مینویسی دائم اون خط قرمز زیرش هست تا وقتی که دستور کامل شه که تو VB اینجوری نیست
3- TAB درست نمیزنه ! تو VB کد خیلی تمیز تره (به صورت پیش فرض)
4- تو کدهای یکم بلند تر واقعا سر {} گیج میشم ! آخر کد {{{{ داری که نمیدونی هرکدوم مال کدوم شروع

کلا به نظرم خوانایی کد های VB بالاتر هست نسبت به #C ! اما وقتی ASSEMBLY هر دو یکی میشه چه فرقی میکنه!؟ میشه علاقه بقیش دیگه ! حالا یکی که از اول رو BASIC و VB6 بوده VB.net یکی هم که با C,C++ و... کارکرده خب C# انتخاب میکنه ! اما متاسفانه بعضی ها فکر میکنن C# یا VB نبست به اون یکی کارهایی انجام میدن که زبان دیگه قابلیتش رو نداره ! یا قدرتش بالا تره !! کامپایلر که یکیه!

damanpak
جمعه 16 تیر 1391, 14:32 عصر
سلام به همه اساتید برنامه نویس
اومدم نظراتمو راجع به این دو زبان بگم اما دیدم اساتید دیگه تمام نظرات رو در تاپیک های مختلف دادند
منم مثل دیگر دوستان از زبان وی دات نت و سی شارپ استفاده کردم و الان با هردو زبان پروژه هامو انجام میدم اما بیشتر پروژه هامو با وی بی دات نت انجام میدم آخه سادگی و خوانایی دستوراتش خیلی خوبه و به قول دوست عزیزمون arman_Delta2002 (http://barnamenevis.org/member.php?70715-arman_Delta2002) عاشق اون دکمه Add Module هستم.
آخه کارآموز میاد واسه یادگیری برنامه نویسی و میخواد یه متغییر سراسری واسه برنامه اش داشته باشه و همیشه بهش دسترسی داشته باشه حالا چرا باید با مفهوم کلاس و جزئیاتش اون رو گیج کنیم؟
البته دارم میگم هردو از زبانهای قدرتمند هستند و کم و کسر ندارند اما مثلا اگه به دونفر تازه کار یه پروژه ساده بدی انجام بدن اونی که با وی بی دات نت کار میکنه زودتر پروژه رو تحویل میده آخه خیلی کدنویسیش روانه.
دوست هزیزمون گفته بودن که:

.....وی بی اساسش روی سادگی ولی واقعا کسی که به کامپیوتر علاقه داره مثل من واسش بد نیست به چیزی بچسبه که فلسفش آسانی هست؟ چرا حرفه ایی تر نباشیم؟

اگه به من که مثلا برنامه نویسی بلد نیستم بگن یه پروژه بازبان وی بی دات نت یا سی شارپ بنویس من میرم سراغ وی بی دات نت علتش هم سادگی وی بی دات نت نسبت به سی شارپه آخه این خودش بهترین مزیت هستش از نظر برخی از دوستان
منم میرم با استفاده از سادگی وی بی دات نت برنامه ای به قدرتمندی سی شارپ مینویسم.یادتون نره همه افراد دوست دارن با کمترین زحمت بیشترین کارآیی رو داشته باشه برنامشون پس چرا سعی نکنیم با استفاده از سادگی وی بی دات نت حرفه ایی تر باشیم؟

ahmadreza517
جمعه 16 تیر 1391, 17:37 عصر
به نام تنها برنامه نویس هستی
سلام به دوستان,

فکر کنم منابع C# بیشتر از vb
شاید یکی از دلیلاش این باشه.
من خودم با هر دوزبان کار می کنم و هیچ فرقی باهم ندارن .

rezaprogrammer
شنبه 17 تیر 1391, 16:33 عصر
به نظر من کاری نیست که C# انجام بده ولی vb انجام نده.

فرید نجفلو
شنبه 17 تیر 1391, 22:30 عصر
من خودم با هر دوزبان کار می کنم و هیچ فرقی باهم ندارن

به نظر من کاری نیست که C#‎ انجام بده ولی vb انجام نده.

سلام
من کاملا با این نظر موافق نیستم چون واردی وجود داره که این خاصیت و دارن
مثال
ا استفاده از اشاره گر ها تو سی شارپ هست ولی تو دات نیست
تو VB.NET شما می تونید داخل کدتون به صورت مستقیم با XML کار کنید (انگار که بخشی از دستور زبان هست) ولی تو سی شارپ نه!

البته این وجوه تمایز چیزی نیست که بشه یکی رو از اون یکی قوی تر یا ضعیف تر دونست

و اینکه هر دو زبان در حال تکامل و نزدیک شدن به همدیگه هستن برای مثال به کسانی که سی شارپ رو قوی تر و اصل و نسب دار می دونن باید گفت زمانی سی شارپ در تعریف توابع و متد ها (void) ها توانایی تعریف پارامتر اختیاری (Optional در وی بی ) رو نداشت!!! که اون رو بعد ها از وی بی به قرض گرفت

اگه کمی انگلیسی می دونید به اینجا سر بزنید:
http://support.microsoft.com/kb/308470
http://www.codeproject.com/Articles/9978/Complete-Comparison-for-VB-NET-and-C

JaVa
شنبه 17 تیر 1391, 22:58 عصر
آیا با استفاده از VB.NET یا C#‎ میشه بصورت مستقیم به ثبات های پردازنده دسترسی داشت یا خیر ؟؟؟

rezaprogrammer
شنبه 20 آبان 1391, 01:08 صبح
متاسفانه مراجع بیشتری درباره C# هست تا VB
البته VB هم داره به شدت رقابت می کنه ولی یک سری رفرنس های حرفه ای به زبان C# نوشته شده.
بازار کار هم بیشتر دنبال C# کار هستن. شاید به دلیل چشم و هم چشمی. سی شارپ کلا دهن پر کن تره برای کسانی که بگن ما حرفه ای تر هستیم چون با c# کار می کنیم

xxnagin
شنبه 20 آبان 1391, 12:30 عصر
سلام
من الان داشتم یه دستور ساده if را با #C مینوشتم هنوز if رو ننوشته خطا داره میگیره بابا یه خورده صبر کن من جت نیستم گاماس گاماس تازه اگرم نوشتی یه دستور ساده رو که بعد دستور مینویسی } یا { با هم قاطی نکنی خوبه بعدش می بینی که توی هزار خط یکیش یادت رفته کجای خط بوده حالا بگرد پیداش کن کم که نیست هر دستوری مینویسی باید دوتا یا بیشتر بذاری بگی حالا یه دونه اشکال نداره
و اما اینتر در vb در شرط if دستور رو مینویسی بعدش که کدت تموم شد بدون اینکه بخوای then رو بذاری یه اینتر میزنی خودش برات کاملش میکنه end if رو میگم و خیلی از کد های دیگش مثل try
تو #C می نویسی try یه دونه اولش } رو بذار بعدش { رو بذار بعد Catch ex As Exception که اینم تو #C قاطینکنی , بازم }{ رو دوباره بذار
واما تو vb
try رو اینتر کن بدون دردسر
بعدش چرا باید از دو تا مساوی استفاده کنی و ببینی از لیستی که بعد از مساوی چی رو میخوای انتخاب کنی
بابا من لیست کنترلهای رو فرمم رو میخوام (در قسمت کدنویسی) یا لیست event ها رو نه اینکه event رو هم نذاری WithEvents هم نداشته باشی برا من لیست متغیرها و کلاس ها

و Function
رو خودم نوشتم و خبر دارم چی نوشتم میذاری
در vb هم خودتون میبینید دیگه
بعدش این convert رو برا چی و کیا گذاشتن که کم هم نیستن کدها رو با vb که راحته بنویس با یه copy , paste , و یه دکمه تبدیل کن
بابا تو سر جنس نزنید(#C)

r. salehi
شنبه 20 آبان 1391, 13:40 عصر
سلام به همه دوستان
اگر اجازه بدین منم نظرم رو بگم.
مقایسه صرف بین سی شارپ و VB به نظرم سلیقه ایه چون هر دوشون مبتنی بر Dot Net Faramwork هستند و توانایی هاشون هم اختلافهایی داره که واقعا قابل چشم پوشیه. چیزی که در این بین اهمیت داره اینه که شما فیلد کاریتون چیه؟ مثلا اگر کار علمی می کنید خوب یکی از بهترین انتخابهاتون C هست و به تبعش توی ویژوال ها هم باید سراغ C# بیرید ( توجه داشته باشید که سی و سی شارپ دو دنیای متفاوت هستند) البته تو ویژوال ها برای کارهای علمی میتونید سراغ F برید. گذشته از تمام این حرفها سیستم عاملی که باهاش طرف هستید هم خیلی مهمه مثلا من تمام کارهام با محصولات مایکروسافت انجام میشه به غیر از نرم افزارهای فنی مهندسی که اونها هم تحت ویندوز هستند. بیسک رو هم از دوران دبیرستان دوست داشتم پس ویژال بیسیک و ADO و SQL را انتخاب می کنم. اما اگر کارام با اوراکل بود خوب حتما باید سراغ جاوا میرفتم و تو محصولات مایکروسافت هم سی شارپ رو انتخاب می کردم.
بیسیک دستور زبان بسیار ساده تری نسبت به سی شارپ داره و مشکلات و احتیاجات منو هم بر طرف میکنه، کار سنگین علمی هم نمیخوام باهاش انجام بدم پس این انتخاب منه. قطعا در زمینه های تخصصی از ویژال بیسیک برنامه های بسیار قوی تر و به تناسب پیچیده تری هست اما وقتی من به اونها نیاز ندارم چرا باید ذهنم رو درگیر اون پیچیدگیهای بیمصرف کنم.
پس دوستان انتظاراتتون، احتمالات آینده، فیلدکاریتون و سلیقه خودتون را در نظر بگیرید و ساده ترین راه را انتخاب کنید همین

rezaprogrammer
شنبه 20 آبان 1391, 14:13 عصر
بیسیک دستور زبان بسیار ساده تری نسبت به سی شارپ داره و مشکلات و احتیاجات منو هم بر طرف میکنه، کار سنگین علمی هم نمیخوام باهاش انجام بدم پس این انتخاب منه. قطعا در زمینه های تخصصی از ویژال بیسیک برنامه های بسیار قوی تر و به تناسب پیچیده تری هست اما وقتی من به اونها نیاز ندارم چرا باید ذهنم رو درگیر اون پیچیدگیهای بیمصرف کنم.
پس دوستان انتظاراتتون، احتمالات آینده، فیلدکاریتون و سلیقه خودتون را در نظر بگیرید و ساده ترین راه را انتخاب کنید همین

میشه بیشتر توضیح بدین منظورتون از کار سنگین علمی چیه که با vb نمیشه انجام داد و #C انجام میده. یعنی در vb نمیشه کار علمی کرد.

---------------------
تا حالا کمتر کسی از C++.net صحبت کرده. به نظرتون چطوریه و چقدر قدرتمنده؟ از vb و #C چقدر برتره؟

Reza Safa
شنبه 20 آبان 1391, 19:34 عصر
قابل توجه دوستی که میگه در ویبی اشاره گر نداریم
http://forum.majidonline.com/threads/196175-%D8%AA%D8%B9%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%BE%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-Vb-net

r. salehi
شنبه 20 آبان 1391, 22:29 عصر
میشه بیشتر توضیح بدین منظورتون از کار سنگین علمی چیه که با vb نمیشه انجام داد و #C انجام میده. یعنی در vb نمیشه کار علمی کرد.

---------------------
تا حالا کمتر کسی از C++.net صحبت کرده. به نظرتون چطوریه و چقدر قدرتمنده؟ از vb و #C چقدر برتره؟

سلام مجدد
عرض کنم یک سری کارهایی که بیشتر در زمینه محاسبات بسیار سنگین علمی در ریاضیات و فیزیک هستند نیاز به زبانهایی خاص دارند. کمتر کاربری پیدا میشه که نیازی به این جور برنامه ها داشته باشه و برای چنین کارهایی هم معمولا کسی سراغ ویژوال بیسیک یا ویژوال سی شارپ نمیره. البته گمان می کنم F برای اینجور کارها مناسبتر باشه و صد البته خانواده C بجر سی شارپ. اگر بخوام یک مثال بزنم باید بگم یک کامیون بسیار بسیار از یک پیکان قویتره اما کسی برای تردد روزانه هیچ وقت از یک کامیون استفاده نمی کنه. من معتقدم ما اول باید نیازهامون و تبعات آینده این نیازها و در مرحله آخر علایق خودمون را بسنجیم بعد بریم سراغ انتخاب یک زبان خاص. گمان می کنم همون VB6 که الان دیگه قدیمی شده و حتی خیلی ها از ضعفش صحبت می کنند توانایی هایی داره که از نیازهای اکثر قریب به اتفاق کسانی که برای امور معمولی و مسائل کاری رو به برنامه نویسی میارن، بیشتره.
اما نکته ای هست که یکی از استراتژی های مایکروسافت در تهیه ویژوال استادیو و دات نت فریم ورک بوده. و اون اینه که مایکروسافت تلاش کرد در دات نت بستری را فراهم کنه که هر کسی با هر زبانی که بلده بتونه روی یک پروژه واحد تیمی کار کنه. به نظرم از نظر کارایی در زمینه برنامه های تجاری برای کاربری مثل من و حتی کسانی که صدها پله از من در این زمینه پیشتر هستند فرق آنچنانی بین vb و سی شارپ وجود نداشته باشه چون موتور و هسته هر دو اینها یکی هستند. اما شما اگر قبل از آغاز بدونید که جایی باید با جاوا هم کار کنید، طبیعتا بهتره زبانی را انتخاب کنید که دستور زبانش به جاوا نزدیک تر باشه. یا مثلا اگر در دوران دبیرستان از وی بی لذت میبردید خوب بهتره اون خاطرات خوش را به عنوان سرمایه ای در یادگیری ویژال بیسیک دات نت بکار ببرید.
چندی پیش من برای انتخاب کامپوننت در همین سایت از دوستان نظرخواهی کردم. بجز عده بسیار محدودی که به صورت فنی به نظرخواهی من پاسخ دادند بقیه فقط بر اساس سلیقه های کاملا شخصی خودشون جواب می دادند.
بر همین اساس به دوستان میگم نپرسید کدوم زبان قدرتمندتره. چون اکثر زبانهایی که الان وجود دارند بخاطر تواناییهاشون تا امروز دوام آوردند و اگر ناتوان بودند از بازار بی رحم تجارت، خود بخود حذف میشدند. علاوه بر این مطمئن باشید تمام زبانهایی که امروز در بازار وجود دارند تواناییهایی بسیار فراتر از نیازهای شما ارائه می کنند. پس اگر میخواهید انتخاب کنید به نیازهای خودتون با توجه به آینده نگاه کنید و ببینید کدوم بسته نرم افزار با شما و نیازهاتون متناسبتره. بعد از این مرحله انتخاب خودتون را انجام بدید و بدون نگرانی به کارتون ادامه بدید.

asghar2008
شنبه 20 آبان 1391, 23:58 عصر
Differences Between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET" white paper is available

Because of the previous differences between Visual Basic and C/C++‎‎‎‎, many developers assume incorrectly about the capabilities of Visual Basic .NET. Many Visual Basic developers think that Visual C#‎‎‎‎ is a more powerful language than Visual Basic. In other words, Visual Basic developers assume that you can do many things in Visual C#‎‎‎‎ that you cannot do in Visual Basic .NET, just as there are many things that you can do in C/C++‎‎‎‎ but cannot do in Microsoft Visual Basic 6.0 or earlier. This assumption is incorrect.

Although there are differences between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET, both are first-class programming languages that are based on the Microsoft .NET Framework, and they are equally powerful. Visual Basic .NET is a true object-oriented programming language that includes new and improved features such as inheritance, polymorphism, interfaces, and overloading. Both Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET use the common language runtime. There are almost no performance issues between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET. Visual C#‎‎‎‎ .NET may have a few more "power" features such as handling unmanaged code, and Visual Basic .NET may be skewed a little toward ease of use by providing features such as late binding. However, the differences between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET are very small compared to what they were in earlier versions.

The "Differences Between Microsoft Visual Basic .NET and Microsoft Visual C#‎‎‎‎ .NET" white paper describes some of the differences between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET. However, remember that the .NET Framework is intended to be language independent. When you must select between Visual Basic .NET and Visual C#‎‎‎‎ .NET, decide primarily based on what you already know and what you are comfortable with. It is easier for Visual Basic 6.0 developers to use Visual Basic .NET and for C++‎‎‎‎/Java programmers to use Visual C#‎‎‎‎ .NET. The existing experience of a programmer far outweighs the small differences between the two languages.

و در آخر به قول خودشون :

No matter which language you select based on your personal preference and past experience, both languages are powerful developer tools and first-class programming languages that share the common language runtime in the .NET Framework .

این مطالب رو از لینک زیر کپی کردم.با خوندن این مطالب به راحتی میشه فهمید که
http://support.microsoft.com/kb/308470#appliesto
هرکاری که با C#‎‎‎‎‎ میشه انجام داد رو با vb.net هم میشه انجام داد

Alirezanet
دوشنبه 22 آبان 1391, 00:04 صبح
سلام
این بحث خیلی جالب و بی فایده است ! و لازم بود یکسری مزایا و یک خاطره کوچیک براتون بگم.
خاطره :
2سال پیش بود و در شرکتی مشغول به کار بودم که نیمی از برنامه نویس ها VB.net و نیمی C#‎‎‎‎ کار میکردند و هر روز ما این بحث رو داشتیم !طی این مدت همه به دنبال نقاط ضعف و قوت این سینتکس ها بودیم ! که پیروز این جنگ من شدم ! :لبخندساده: حال چند مورد کوچیک از مزایایی که C#‎‎‎‎ کارها اعتراف کردند vb توی این حالت بهتره رو براتون میگم . (در سایر حالت ها هم آخر همین پست توضیح دادم )

مزایای vb.net نسبت به C#‎‎‎‎ :
1- اولیش اینه که در سینتکس وی بی میشه به راحتی xml نوشت !!! که C#‎‎‎‎ نداره !! (کسی راهشو فهمید به ما هم بگه :)) ) ....
به طور مثال :

Dim test As Integer = 11
Dim x = <Element Attribute='d2' at='test'>
<te tee3="5454">
<%= test %>
</te>
</Element>

این کد xml رو اگه بخوایم توی C#‎‎‎‎ تولید کنیم باید 7-8 کلاس بسازیم و مقدار دهی کنیم و اونها رو به همدیگه اضافه کنیم و ....

2- نداشتن NameSpace My :
زیاد توضیح نمیدم چون همه ویبی کارها میدونند که این چه نعمتیه ! اگه یک C#‎‎‎‎ کار فقط بخواد از سیستمش صدای Beep رو در بیاره باید 4 خط کد بنویسه ... اون هم با سرچ (چون احتمالا یادش نیست ...)

3- خوانایی کدهای ویبی به مراتب بالاتره ! و دلیل دارم !!
شما اگه جایی مجبور به استفاده از For های تو در توی زیاد و if های تو در تو و... بشید ! در انتهای یکی از این بلاک ها بخواید 1 خط در C#‎‎‎‎ اضافه کنید بین این همه {}{}{}{}{}}{}{}{}{}{}{} !!!! کجا باید اضافه بشه !؟
این مشکل شاید توی Visual Studio خودش رو نشون نده ولی به طور مثال توی CodeSmith اگه بخواید با C#‎‎‎‎ یک Generator بنویسید توی اون IDE ضعیف ... به همین نتیجه میرسید !

4- زبان ویبی در آفیس استفاده میشه !
خوب این که خیلی مشخصه ... شما اگه C#‎‎‎‎ کار باشید و بخواید توی Access - Excel ویا .... 1 خط کدنویسی کنید به مشکل میخورید ولی سینتکس ویبی اونجا هم کاربرد داره !

کلاس ها و ماژول های کار با String ها در ویبی :
این کلاسها هم احتیاج به توضیح ندارند ! هر کس این 2 زبون رو بلد باشه میدونه که توابع درون ماژول Strings چقدر کار رو راحت کرده که توی C#‎‎ وجود نداره !

مشخص نبودن Handle یک Event در C# !

Private Sub Form_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
End Sub

خوب خیلی ساده اگه کنترلی از روی فرم Cut کنید و جایی Paste کنید Handle اون کنترل از بین میره و دیگه Event اجرا نمیشه ! توی ویبی میتونید همونجا آخر متد مربوطه بنویسید Handles MyBase.Load یا Handles Button1.Click و ... به همین راحتی میشه چند Event رو به یک متد نسیت داد ولی توی C# این قسمت داخل Designer نوشته میشه !!!!!! که واقعا نمیدونم چرا !! و خیلی جاها شده که آدم نمیدونه چرا متدش یا مثلا Button کار نمیکنه !

تا به امروز همه C#‎‎ کار ها حداقل یک بار NameSpace Vb رو به برنامشون اضافه کردند ... ولی کجا دیدید که یک ویبی کار احتیاج به NameSpace C#‎‎ داشته باشه :قهقهه:

موارد دیگرو که دیدم دوستان قبلا گفتند رو دیگه نمیگم !
فقط این میمونه که ویبی دات نت از پدران خودش چیزهایی به ارث برده و با دات نت تکمیل شده ! ولی C#‎‎ چیزی از خودش نداره و فقط مدیون دات نت هستش !

تجربه و نظر شخصی :
در کل این دو زبان از یک خانواده هستند و در نهایت تفاوتی ندارند ! من از نظر کسی که شغلش برنامه نویسی هست (تجاری) VB.NET رو ترجیح میدم به دلیل سرعت بالاتر در انجام پروژه و و صرفه جویی در زمان !
نه اینکه بگم C#‎‎‎‎ خوب نیست ! C#‎‎‎‎ خوبه چون به جدش C احترام میزارم ولی VB فوق العادست ....

shecarchi
دوشنبه 22 آبان 1391, 00:14 صبح

دلیلت از عرض تو حلقم :دی

شما اگه روی اکولاد بستش کلیک کنی میفهمی این اکولاد ماله کدوم قسمته . خوانایی وی بی بیشتره؟:گیج:

rezaprogrammer
دوشنبه 22 آبان 1391, 02:51 صبح

شما اگه روی اکولاد بستش کلیک کنی میفهمی این اکولاد ماله کدوم قسمته . خوانایی وی بی بیشتره؟:گیج:
خوانایی وی بی بهتره چون کل بلاک ها به صورت زبان محاوره ای است و تشخصیش بهتره. شما روی End Block در vb هم کلیک کنی می تونه ابتدا رو نشون بده

r. salehi
دوشنبه 22 آبان 1391, 12:02 عصر

سلام دوست عزیز
من واقعا تعصبی روی این دو تا زبان ندارم چون جدا معتقدم به دلیل هسته مرکزی واحد، تفاوتی از نظر توانایی بین این دو نیست. اما در خصوص اینکه سینتکس وی بی خوانا تره باید یک نکته ای را عرض کنم. همون طوری که می دونید زبان بیسیک به عنوان جد وی بی در ابتدا به عنوان یک زبان آموزشی نوشته شد و بکار رفت. در اون زمان هم اصلا بدرد کار علمی و تجاری نمیخورد واقعا. صرفا برای آموزش نو آموزان بست پیدا کرد. به همین دلیل خوانایی سینتکس به عنوان یکی از اهداف طراحی اولیه در اون وجود داشت. بر خلاف اون سی از ابتدا یک زبان علمی بود و ملاحظاتی که در طراحی زبان بیسیک بکار گرفته شد در زبان سی لحاظ نشد. تا قبل از مجموعه دات نت هم واقعا وی بی نمی تونست جلوی ویژوال سی عرض اندام کنه. اما با دات نت قضیه متفاوت شد. وقتی دات نت فریم ورک امد، وی بی شد وارث یک سینتکس خوانا و ساده و همین طور توانایی هایی که از خانواده سی در ویژال وجود داشت. در واقع سی شارپ ضعیف نشده بلکه وی بی یکدفعه خیلی قد کشیده و بالغ شده.

shecarchi
دوشنبه 22 آبان 1391, 12:20 عصر
خوانایی وی بی بهتره چون کل بلاک ها به صورت زبان محاوره ای است و تشخصیش بهتره. شما روی End Block در vb هم کلیک کنی می تونه ابتدا رو نشون بده

چون شما زیاد با وی بی کار کردی این نظرو داری . منم با سی شارپ بیشتر کار کردم به نظرم خوانا تره

rezaprogrammer
دوشنبه 22 آبان 1391, 17:23 عصر
چون شما زیاد با وی بی کار کردی این نظرو داری . منم با سی شارپ بیشتر کار کردم به نظرم خوانا تره

بله ولی منظورم از لحاظ فنیه. شما وقتی فایلتون پر خطهای کد میشه و میخاین کدهارو مدیریت کنید یا حتی برای دیباگ کردن اون وقت متوجه میشید کدومشون راحتتر دسترسی رو به بلاک ها میسر می کنند. البته هر دو زبان خوبی هستند ولی خوانایی کد در کل در vb بهتره چیزی که کارشناس ها هم بهش اذعان داشتند ولی من هم غیر از vb باید #c هم یادبگیرم و پروژه ای هم به این زبان داشته باشم چون در بازار کار بیشتر بدرد می خوره

Alirezanet
دوشنبه 22 آبان 1391, 19:35 عصر

دوست عزیز توضیح داده بودم که شاید توی Visual Studio خوانایی پایینه C#‎ رو متوجه نشید ! چون به قول شما روی آکولاد کلیک کنی نشون میده !
احتمالا سوادتون به استفاده از Generator ها نمیرسه !
واسه همین مثال میزنم !
فرض کن بخوای توی NotePad .... بشینی و با C#‎ فورهای تو در تو بنویسی و .... خوب اونجاست که خوانایی سینتکس کاملا مشخص میشه!

در ضمن دوستانی که تعصب دارند روی C#‎ ضعف هاش رو که من گفتن نسبت به وی بی رو توجیه کنند ! ....

مزایای vb.net نسبت به C#‎‎‎‎‎‎ :
1- اولیش اینه که در سینتکس وی بی میشه به راحتی xml نوشت !!! که C#‎‎‎‎‎‎ نداره !! (کسی راهشو فهمید به ما هم بگه :)) ) ....
به طور مثال :
1
2
3
4
5
6
7
Dim test As Integer = 11
<te tee3="5454">
<%= test %>
</te>
</Element>

این کد xml رو اگه بخوایم توی C#‎‎‎‎‎‎ تولید کنیم باید 7-8 کلاس بسازیم و مقدار دهی کنیم و اونها رو به همدیگه اضافه کنیم و ....

2- نداشتن NameSpace My :
زیاد توضیح نمیدم چون همه ویبی کارها میدونند که این چه نعمتیه ! اگه یک C#‎‎‎‎‎‎ کار فقط بخواد از سیستمش صدای Beep رو در بیاره باید 4 خط کد بنویسه ... اون هم با سرچ (چون احتمالا یادش نیست ...)

شما اگه جایی مجبور به استفاده از For های تو در توی زیاد و if های تو در تو و... بشید ! در انتهای یکی از این بلاک ها بخواید 1 خط در C#‎‎‎‎‎‎ اضافه کنید بین این همه {}{}{}{}{}}{}{}{}{}{}{} !!!! کجا باید اضافه بشه !؟
این مشکل شاید توی Visual Studio خودش رو نشون نده ولی به طور مثال توی CodeSmith اگه بخواید با C#‎‎‎‎‎‎ یک Generator بنویسید توی اون IDE ضعیف ... به همین نتیجه میرسید !

خوب این که خیلی مشخصه ... شما اگه C#‎‎‎‎‎‎ کار باشید و بخواید توی Access - Excel ویا .... 1 خط کدنویسی کنید به مشکل میخورید ولی سینتکس ویبی اونجا هم کاربرد داره !

این کلاسها هم احتیاج به توضیح ندارند ! هر کس این 2 زبون رو بلد باشه میدونه که توابع درون ماژول Strings چقدر کار رو راحت کرده که توی C#‎‎‎‎ وجود نداره !

مشخص نبودن Handle یک Event در C#‎‎ !
1
2
3
Private Sub Form_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
End Sub

خوب خیلی ساده اگه کنترلی از روی فرم Cut کنید و جایی Paste کنید Handle اون کنترل از بین میره و دیگه Event اجرا نمیشه ! توی ویبی میتونید همونجا آخر متد مربوطه بنویسید Handles MyBase.Load یا Handles Button1.Click و ... به همین راحتی میشه چند Event رو به یک متد نسیت داد ولی توی C#‎‎ این قسمت داخل Designer نوشته میشه !!!!!! که واقعا نمیدونم چرا !! و خیلی جاها شده که آدم نمیدونه چرا متدش یا مثلا Button کار نمیکنه !

تا به امروز همه C#‎‎‎‎ کار ها حداقل یک بار NameSpace Vb رو به برنامشون اضافه کردند ... ولی کجا دیدید که یک ویبی کار احتیاج به NameSpace C#‎‎‎‎ داشته باشه

موارد دیگرو که دیدم دوستان قبلا گفتند رو دیگه نمیگم !
فقط این میمونه که ویبی دات نت از پدران خودش چیزهایی به ارث برده و با دات نت تکمیل شده ! ولی C#‎‎‎‎ چیزی از خودش نداره و فقط مدیون دات نت هستش !

تجربه و نظر شخصی :
در کل این دو زبان از یک خانواده هستند و در نهایت تفاوتی ندارند ! من از نظر کسی که شغلش برنامه نویسی هست (تجاری) VB.NET رو ترجیح میدم به دلیل سرعت بالاتر در انجام پروژه و و صرفه جویی در زمان !
نه اینکه بگم C#‎‎‎‎‎‎ خوب نیست ! C#‎‎‎‎‎‎ خوبه چون به جدش C احترام میزارم ولی VB فوق العادست ....

حسین شهریاری
سه شنبه 23 آبان 1391, 07:22 صبح
سلام
وقتی حرف از دات نت به میون میاد دیگه تفاوتی بین زبانها و سینتکسهای موجود در سکوی دات نت نیست و فقط شکل ظاهری متفاوت هست.

Dataset ds=new Dataset();

Dim ds As New Dataset()

meisam3322
سه شنبه 23 آبان 1391, 18:53 عصر
خدا خیرت نده مایکروسافت که بچه های فروم رو به جون هم انداختی، شما ها هنوز دارین سر VB و C بحث می کنین ... از این دات نت دست بردارین تو رو خدا .... سعی کنین به دنیای Java نزدیکتر بشین تا از برنامه نویسی لذت ببرین !!!!!!

M.KH-SH
چهارشنبه 24 آبان 1391, 01:02 صبح
خوب بعد از چند ماه دوباره دارم پست میزارم :دی

دوستان من میگم vb.net ، انصافا آدم باید ... باشه که خودش رو آزار بده چرا چون میخواد C# بنویسه چون اعتقاد داره زبان کاملی هست و خیلی از vb.net سر تره از هر نظر که فکر کنین اینا با هم برابر هستن چرا چونکه کامپوننت هاشون در بازار هست و به راحتی میشه تهیه کرد

برای برنامه نویسی تجاری vb.net فوق العاده بهتره خوانایی خیلی خوبی داره آخه من نمی فهمم چرا آدم برای نوشتن یک مقایسه ساده به جای یک مساوی باید دوتا مساوی بزاره یا به جای نوشتن C:/ باید یک علامت قبلش بزاره یا بنویسه C:// یا بعد از نوشتن me.colse باید در c# کل این خط رو کامل بنویسه :: this.close(); واقعا آدم رو چوب زدن که بخواد 40% تمرکز رو رو تایپ این موارد بزاره؟

اینا رو بچه کوچیک هم بهش بگی میتونه بزاره مهم اینه که بشه باهاشون کار کرد
به طور خلاصه تر کدهای vb.net از سرعت عمل بیشتری در هنگام طراحی برخوردار هستن و خطاگیری بسیار سریعتری نسبت به C# دارن و به نحوه نوشتن دستور هم حساس نیستن در باز و بسته کردن پرانتز ها در توابع ، نقطه ها و ... حساسیت بیخودی ندارن

حالا میدونین جالب چیه::: داشتم با یک استاد که خیلی دم از سواد میزد صحبت میکردم راجب vb.net یا C# واسم نشست 3 ساعت داستان گفت که C# اختراع شد و از این حرفا.

چند وقت پیش برای کد نویسی روی پرت یک مشکل داشتم مشکل این بود که دیتا از سیستم من خارج میشد ولی در سیستم کلاینت دریافت نمیشد درحالی که کلاینت همون دستور رو به سرور میتونست ارسال کنه( کلاینت win 7 64bit)
این مشکل رو به این استاد گفتم بعد پرسید C# یا VB.net نوشتی گفتم vb.net گفت مشکل از همینه چرا چون که پرت ها در ویندوز ها تغییر میکنه برای همین vb.net نمیتونه اینا رو درست کنه برای همین این مشکل ایجاد میشه منم حوصله بحث نداشتم که بخوام بشینم بحث کنم که بگم دستور داره میره یعنی پرت ها بازن و از این حرفا گفت که پرتت رو اشتباه تعریف کردی بعد گفتم تنها روی ویندوز سون 64بیت اینجوریه جالب ترین راه حل زندگیم رو انجا شنیدم::: گفت برنامه رو با C# بنویس مشکل حل میشه.

وقتی اساتید دانشگاهی ما اینجوری فکر میکنن خوب باید سر اینکه کدوم بهتره بحث کنیم.

من رشتم کامپیوتر نبوده و نیست و هیچ ربطی به کامپیوتر هم نداره فقط همینقدر میدونم که اینا تمام کامپایلر یکسانی دارن و تمام اینا بازی هستش و یک نوع کاربر پسندی برای من و شما هستش که راحتتر با محیط دلنشین خودمون برنامه نوسی کنیم

صحبت هایی که کردم تمام در رابطه با برنامه نویسی تجاری بود برای برنامه های محاسباتی من هیچ کدوم از دات نتی ها رو قبول ندارم چون بسیار سنگین هستن و انعطاف پایینی دارن.

mortezagt
چهارشنبه 24 آبان 1391, 04:57 صبح
نمیدونم چرا برای اینکه بخواید کاری رو که انجام دادید رو بگید ، همش مینویسید " من خودم " عزیز من یکیشو بنویس یا " من " یا " خودم " !
مردم از بس که " من خودم " رو دیدم:گیج:

mhq1368
چهارشنبه 24 آبان 1391, 06:10 صبح
با سلام
من خودم هم vb.net کار میکنم هم C# ولی تا vb.net هم سادست هم کاربردی تره هر چند تو بازار واسه بعضی از شرکتا C# کار میخوان ولی vb.net بهتره

مثلا برای گرفتن یه فیلد از جدول تو C# باید یه خط کامل شایدهم بیای خط بعد کد بنویسی ولی توی vb.net کافیه یه datarow تعریف کنی بعد dr.item(fielldname) رو توی یه متفیر یا تکست باکس بریزی

zarifcomputer
چهارشنبه 24 آبان 1391, 06:25 صبح
سلام به همه

خیلی با خودم کلنجار رفتم که نظر ندم ولی منو ببخشید . شاید اصلا درست نباشه در حضور اساتید بزرگ که این همه وقت گذاشتند و نظر دادند بنده کمترین هم عرض اندام کنم.

نظرات بسیاری از دوستان حرفه ای و کاملا دقیق و کارشناسانه بود . بعضی از دوستان هم با استناد به منابع دیگر یا تجارب خودشون دلایلی را عنوان کردند که قابل احترام است.

بنده فکر میکنم برای مقایسه این دو محصول بهتره چند مورد را که قبلا هم توسط سایر دوستان مطرح شد مد نظر بگیرید

1- شاید بهتر باشه این مقایسه بین دو محصول از دو شرکت مختلف انجام بشه تا دو محصول از یک شرکت . چرا که خیلی از دوستان اشاره کردند که کامپایلر هر دو یکیست و این یعنی در ماکروسافت تولید کنندگان وی بی و سی شارپ هر دو از یک سفره نون میخورند . بهتره محصولات شرکت مایکروسافت را با سایر شرکت ها مقایسه کنید تا بهترین پاسخ ها را بدست بیارید

2- تاریخچه تولید یک محصول تقریبا نشان دهنده تجربه تولید کننده اون محصول است - این یعنی در دنیای تجارت معمولا کسانی که زمان بیشتری را صرف رفع نقایص محصول خودشون کردند مشتری های راضی تری دارند (در این مورد فکر میکنم وی بی به دلیل با سابقه تر بودن تونسته کاربران بیشتری داشته باشه . در حالیکه سی شارپ تازه متولد شده)

3- وقتی شما میخواهید یه نرم افزار تولید کنید واقعا خیلی فرقی نداره که ابزارتون چی باشه البته فکر میکنم در ایران اینطوره . چون شاید بشه به جرات ادعا کرد که کارفرما ها ادای باسواد بودن را درمیارن و بیشتر بخاطر توهمات با کلاس بودن و یا نمیدونم چی چی میگن ما ترجیح میدیم برنامه شفارشی خودمونو بدیم به مثلا سی شارپ کار ها یا فلان زبان یا فلان سیستم.... درحالیکه اگه با اکثرشون بحث فنی کنید خیلی هاشون فرق بین ماوس و کی برد را نمیدونند!!!!
از نظر یک برنامه نویس بهتره شما به ابزار های زیادی تسلط داشته باشید مهم نیست که با چه زبانی شروع کردید و الان از چه زبانی خوشتون میاد . مهم اینه که بتونید در زمان بوجود آمدن یک مساله در کمترین زمان ممکنه راه حل ارائه بدید و مشکل را حل کنید . فقط در این صورت هست که میتونید در دنیای پر رقابت به حیاط خودتون ادامه بدید.
اگه سلیقه براتون مهمه هر طور که راحتید و از برنامه نویسی لذت میبرید انتخاب کنید . ولی اگه میخواین تجارت کنید و در عرصه رقابت باقی بمونید و به اصطلاح از برنامه نویسی نون در بیارید باید روز به روز بر دانش خودتون اضافه کنید . دیروز وی بی امروز سی شارپ و شاید فردا هم جاوا ولی از یاد گیری هیچکدومشون ضرر نمیکیند

در انتها هم تجربه شخصی خودمو عرض میکنم
بنده برنامه نویس تجربی هستم و با فاکس پرو در 12 سال پیش کارمو شروع کردم . بعدش به توصیه یکی از فنی ترین افراد همون زمان که سر راهم قرار گرفت به دلفی رو آوردم و با دلفی 4 و بعدش 5 و 6 و 7 کار کردم . بعد از اتفاقاتی که برای شرکت بورلند افتاد به ویژوال استودیو رو آوردم و 3 - 4 سالی هم دات نت کار کردم . متاسفانه سعادت نداشتم با وی بی کار کنم ولی تو این 3 - 4 سالی که با سی شارپ کار کردم روزی نبود که به ماکروسافت بد و بیراه نگم و لعنتشون نکنم. شاید بخاطر تجربه شیرینی بود که با دلفی به دست آورده بودم . وقتی هم که دوباره دلفی جون گرفت برگشتم سراغش و الان با نسخه XE2 کار میکنم . من محصول دو شرکت مختلف را تست کردم که کامپایلر شون یکی نبود . سینتکسشون یکی نبود و محیط و خروجی و ملزوماتش هم یکی نبود . به نظر من شاید بشه گفت سی شارپ یکی از بد ترین محصولات مایکروسافت است . چرا که به هیچ وجه راحتی کاربراشو در نظر نمیگیره و فقط بخاطر بستر دات نت تا حالا زنده مونده

یه دوستی داشتم که شیفته محصولات مایکروسافت بود ولی دلفی هم کار میکرد و آشنا به دلفی هم بود. یه بار یه پروژه گرفت و مجبور بود به سفارش کارفرما با سی شارپ انجامش بده . بیچاره به زمین و زمان بد و بیراه میگفت تا پروژه تموم شد .

اگه زمان دارید برای یاد گیری زبان های دیگه وقت عزیز خودتونو صرف محصولات مایکروسافت خصوصا سی شارپ نکنید . برید سراغ جاوا یا دلفی یا هر چیز دیگه ای غیر از محصولات مایکروسافت .

ضمنا اون عزیزانی که میگن وب بی برای آموزش تازه کارها ساخته شده و برای کارهای علمی به درد نمی خوره لطفا دقیقا منظور خودشونو از کار علمی توضیح بدن
گاهی اوقات فراموش میکنیم که هیچ کدوم از ما برنامه نویس به دنیا نیومدیم!!!!

alimanam
چهارشنبه 24 آبان 1391, 15:00 عصر
با سلامی دوباره

دوست داشتم در تکمیل فرمایشات دوست عزیزی که پست قبلی رو دادین این نکته رو هم اضافه کنم که به جز جاوا و تا حد خیلی کمتری دلفی , زبان پیتون هم از قلم نیوفته چون واقعاً قدرتمند و در حال پیشرفته در حال حاضر متاسفانه در ایران کمتر کسی به سمت این زبان قدرتمند میره در حالی که غول های 0 و 1 دنیا همیشه تو پروژه هاشون از این زبان استفاده کردن و میکنن , گوگل رو نگاه کنین از گوگل مپ و گوگل ارث گرفته تا Engine جستجوگرش داره از Python (https://www.google.com/#hl=en&sugexp=les%3B&gs_nf=3&pq=%D8%AD%D8%BA%D9%81%D8%A7%D8%AE%D8%AF&cp=4&gs_id=y&xhr=t&q=python&pf=p&tbo=d&sclient=psy-ab&oq=%D8%AD%D8%BA%D9%81%D8%A7&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=73519467fcac0702&bpcl=38626820&biw=1280&bih=685&bs=1)استفاده میکنه پس بیایم با این زیبای خفته !!! کم کم آشنا بشیم تا از دنیا عقب نمونیم .

موفق باشید./

rezaprogrammer
جمعه 26 آبان 1391, 16:01 عصر
خدا خیرت نده مایکروسافت که بچه های فروم رو به جون هم انداختی، شما ها هنوز دارین سر VB و C بحث می کنین ... از این دات نت دست بردارین تو رو خدا .... سعی کنین به دنیای Java نزدیکتر بشین تا از برنامه نویسی لذت ببرین !!!!!!

جاوا چه لذتی داره دوست من؟ جاوا چقدر می تونه نیازمارو به دستورات و برنامه نویسی برطرف کنه؟ آیا انعطاف دات نت رو داره؟ بعید می دونم

Himalaya
چهارشنبه 08 آذر 1391, 14:47 عصر
سلام
یه کوچولو در مورد بعضی بخشا بگم. البته اینم بگم که خوب طبیعیه سوالی که در مورد مقایسه ویبی و سی شارپ تو بخش vb.net پرسیده بشه قطعا کسی نمیاد از C#‎ حمایت کنه که
اگه این کارو بکنه یه جورایی طرف خودشو میبره زیر سوال. هدفم هم از بالا آوردن این تاپیک این نیست که مثل دوستان مقایسه کنم این دو تارو. فقط جواب دادن به بعضی سوالات مطرح شدس.
قصد اینم ندارم که 2 تا من بگم 2 تا هم شما. حرفامو میزنم نتیجه گیریش به عهده خواننده

البته نه اینکه سی شارپ قدرتمند نیست ! چرا هست اما وقتی فلسفه پیدایش یک زبانی بر مبانی رقابت با یک زبان دیگه باشه ( شما بخونین چشم و هم چشمی ) به نظر من نمیشه گفت نسبت به زبانی که پیشینه خیلی قدیمی تری داره ارجحیت داره
رو حساب پیشینه که نمیشه گفت چه زبانی قویتره چه زبانی ضعیفتر. اسمبلی هم خیلی قبلتر از زبانی مثل جاوا به وجود اومده. میشه با هم مقایسشون کردو گفت اسمبلی خیلی قویتره، چون قدیمیتره؟ !!
بعد اینکه چرا فکر میکنید سی شارپ برای رقابت با ویبی دا نت به وجود اومده؟ ماکروسافت که نمیاد با خودش رقابت کنه. به نظرم سی شارپ به وجود اومد تا ماکروسافت طرفداری سینتکس c رو از دست نده و
اونا نرن سمت چه میدونم مثلا دلفی و برنامه های غیر ماکروسافتی دیگه. والا واسه ماکروسافت فرقی نداره برنامه نویسا از سی شارپ استفاده کنن یا از ویبی

1) حالا یک سئوال:::::::::: چه کاری رو با C#‎‎ میشه انجام داد که با vb.net نمیشه انجام داد؟
2) کدنویسی در محیط کدوم راحت تره؟
3) خطا گیری کدوم سریعتره؟
4) کدوم حجم کدش کمتره؟
5) کدوم کارکتر های جاوا رو نداره و مسخره بازی توش نیست؟
6) زمانی که کد مینویسی آخه چقدر ادم میخوام به نگارش فکر کنه فقط باید به کد بچسبی نه اینکه 100 خط تابع نوشتی بعد موقع run بفهمی که ; ندارن
7) جدا چه کاری میشه کرد با C#‎‎ که با vb نمیشه انجام داد

اما اگر محدوده دید خودتون رو بیشتر کنید، می بینید که برای برنامه ریزی بسیاری از Micro Controller ها از زبان Basic استفاده میشه!
1) اگه در مورد #C و VB.NET بحث میکنی خوب چه کاری رو با VB.NET میشه انجام داد که با C#‎ نمیشه? حرف سر VB.NET هستش نه پدرو پدر بزرگو یا استفاده از سینتکس VB تو فلان Device
هر دو کارای همدیگرو میتونن انجام بدن حالا تو یکی از طریق اسمبلی A و کلاس B تو اون یکی شاید از طریق یه اسمبلی دیگه و کلاس دیگه
2) خوب شما با VB کار میکنی مطئنا ویبی. واسه کسی که C#‎ کار میکنه C#‎
3) به نظر شما VB? به نظر من C#‎. اصلا تا جایی که بتونه نمیزاره اشتباه کنی
4) چند خط کمتره؟ مثلا 1000 خط کد سی شارپ میشه 950 خط VB. ممکنه همون 1000 خط رو به یه حرفه ای بدی تبدیلش کنه به مثلا 600 خط. شاید VB هم بشه مثلا 580 خط. (گفتم مثلا، حالا n خط کد نزارید
اینجا بگید فلانش کن. چرا؟ چون باید اون حرفه ای رو گیر بیارید. نه منو :چشمک:)
5) کاراکترهای جاوا؟ نمیدونم منظورت چیه
6) کسایی که با VB کار کردن و حالا میخوان C#‎ کار کنن (به هر دلیلی) معمولا این مشکلو دارن. والا C#‎ کارا هر خط دستور رو که کامل میکنن اوتوماتیک وار اون ; انتها رو هم میزارن. بدون اینکه اصلا حواسشون بهش باشه. جدی میگم یه سری کارا اصلا احتیاجی به حضور ذهنو این چیزا نداره. ضمن اینکه تو C#‎ اگه اون کاراکتر قشنگه رو (;) نزاری که درجا بهت پیغام ارور میده و احتیاجی به Run نداره. چه جوری بعد 1000 خط کد نویسی تازه متوجه بخش Error List میشی.
7) توضیح دادم

من خودم خیلی هایی که C#‎‎ کار بودن رو به vb دعوت کردم و همشون میگن که برنامه ای که با C#‎‎ میشه تو 2 روز نوشت رو با vb.net تو یک روز مینویسن
از یک برنامه نویس گرافیکی (طراح موتور های گرافیکی) پرسیدم vb.net یا C#‎‎.net گفت vb زبان C#‎‎ مثل (دقیقا خود جمله این شخص)::: پیکان جوانان گوجه ای میمونه که آوردنش پایین کفش میخوره به زمین میمونه (خودش با C++‎‎) کار میکرد
منم یه VB کارو کشوندم سمت C#‎. الان دیگه C#‎ رو ول نمیکنه. احتمالا اونا از همون اول باید میرفتن سراغ VB ولی این کارو نکردن. بحث همون سینتکسو ...
نظر ایشون کاملا محترمه. به هر حال هر کی میتونه نظر خودشو داشته باشه و اونو بیان کنه ولی دلیلی بر درستی مثال ایشون نیست (پیکان جوانان و ...)

میتونم به جرات بگم که نوشتن پایه یک برنامه تجاری با هردو اینها یکی هست.کاملا یکی. فقط یکم #C مسخره بازیش بیشتره ، چند تا از معایب #C رو میگم اونم فقط تو حالت ظاهری هست که VB نداره :
1. گذاشتن علامت ";" آخر هر خط
2. برای هر متغییری که استفاده میکنید فقط همون نوع متغییر رو توش میتونید بریزید، مثلا یک متغیر از نوع integer تعریف کرده باشید نمیتونید مستقیم داخل یک متغیر از نوع String بریزید باید از تابع ItoA استفاده کنید ولی زبان فوق اعاده VB این قابلیت رو داره که به طور هوشمند خودش این کار رو انجام بده. مثل کد زیر :

Dim i As Integer
Dim s As String
s = "3"
i = s * 3
MsgBox(i)
1) توضیح دادم
2) همه تبدیلات هم تو تبدیل Str به int و اینا خلاصه نمیشه ها. ممکنه همین تبدیلاتی که VB خودش انجم میده (که احتمالا برنامه نویس هم حواسش به این موارد نیست) یه جایی کار دست برنامه نویس
بده. مثلا

Dim i As Integer
Dim s As Integer
s = "3.5"
i = s * 3
MsgBox(i)
البته شاید بگید خوب جوابش میشه 12 و این که دیگه اینقد حرف و حدیث نداره. اینجا آره نداره. ولی تو یه برنامه بزرگ اگه همین مسائل از دست طرف در بره، یه کوچلو اینور اوندر شدن عدد ممکن نتایج بدی داشته باشه. حالا بعد غرغرهای استفاده کننده ها از اون برنامه (که آقا این داره اشتباه محاسبه میکنه) طرف باید بشینه n هزار خط کد رو بررسی کنه ببینه این وسط چیه که داره
پارازیت میندازه. (ارور نه، محاسبه اشتباه)
ضمن اینکه اون چیزی که از دید شما نبودنش مزیت هستش و بودنش تو C#‎ نقطه ضعف، برعکس از دید ما بودنش تو C#‎ به صورت اجباری یه مزیت فوق العاده هستش.
اینم بگم که شما VB کارا هم میتونید این قابلیت رو داشته باشید که به صورت پیش فرض واسه شما غیر فعال هستش. واسه فعال کردنش هم تشریف ببرید تو Properties پروژه. تو تب Compile مطابق خواسته تون گزینه هاشو تغییر بدید. واسه تست، کدای دوستمون رو که میگن اررور نمیده کپی پیست کنید بعد از قسمت Compile Configurations اون 3 تا گزینه اول رو که رو None هست بزارید رو Warrning یا Error،
اونوقت میبینید که درجا بهتون ارور میده

1) من بخواطر اینا وی بی جونم رو ول نمیکنم وقتی عجله داری و کدت ممکنه خطا بده on error resume next به دادت میرسه
2) بیخودی مجورت نمیکنه واسه یه منی برنامه ای که فقط چند بار باهاش کار داری کد های اصولی و دستو پا گیر بنویسی وقتت رو بزاری روی یه منی برنامه
3) وقتی میخوای یک عدد رو بزری تو رشته یا برعکس لازم نیست بهش بگی که این یه عدد فقط کافیه بگی + یا & برای همین عاشق وی بیشم
4) وقتی میخوای یک متقیر داشته باشی تو کل برنامت استفاده کنی بدون دردسر و چند خط کد اضافه به ماژول میسازی و توش اینو مینویسی public A as string
هرکی میگه C#‎‎‎‎‎‎ بهتره از ویبی واسم اون دکمه طلایی Add Moduleرو تو C#‎‎‎‎‎‎ نشون بده !!! دقیقا اینجاست این یه قابلیته واسه اونایی که دوست ندارن بیخودی کلاس بنویسن و سر راست توابع و متقییر ها رو تو کل برنامه به صورت سراسری میتونن استفاده کنن بدون یک خط کد کلاس نویسی و دردسر هاش (البته تو مینی برنامه های من کاربرد فراوانی داره نه در پروژه های حساس)من جدا با گزینه های 1و 2 که اینجا ازشون به عنوان نقطه قوت ویبی یاد کردید، مشکل دارم. ببین خودت تو همین 2 جمله دلیله اصلی خودتو از انتخاب VB گفتی. وقتی عجله داری و ممکنه کدت خطا بده یعنی چی؟ چرا باید کدی بنویسیم که ممکنه ارور داشته باشه و بخوایم به قول شما on error resume next استفاده کنیم؟ این اصلا ربطی به VB یا C#‎ نداره ها. مشکلم با مفهوم جمله تونه
تو قسمت 2 گفتی مجبور نیستی کدای اصولی بنویسی (هر چند تو ادامه گفتی واسه برنامه های موقت). اینقدر برنامه هست با #C که به صورت افتضاح، غیر اصولی نوشته شده. برعکسم هست، اینقدر هم برنامه های اصولی با VB طراحی شده. اگه همین برنامه های کوچیک رو که میگی، اصولی بنویسیم، اونوقت وقتی بریم سراغ برنامه های بزرگتر، اوتوماتیک وار کدا رو اصولی مینویسیم. دیدت رو عوض کن
3) توضیح دادم
4) تو یه تاپیک تو بخش ASP.NET یکی گفته بود آقا تو Add New Item من گزینه Handler رو ندارم. حالا چیکار کنم. مهدی موسوی گفته بود بابا Handler چیزی نیست جز یه کلاس ساده که از اینترفیس
IHttpHandler ارث بری میکنه. همین نه بیشتر
شما لطف کن از طریق همون بخش طلایی یه کلاس یه اینترفیس و یه ماژول اضافه کن به پروژه. نوع فایلهایی که به پروژه اضافه میشه و کدای داخل هر کدوم رو یه بررسی کن. همشون با پسوند .VB هستن و کداشون هم
کلاس

Public Class Class1

End Class
اینترفیس

Public Interface Interface1

End Interface
ماژول

Module Module1

End Module
اون ماژولی که اینقد ازش تعریف میکنید چیزی نیست جز کلاس زیر

internal static class Module1
{

}
که چون کلاس Static هستش، اجبارا اعضای داخل اون هم باید Static باشن و این یعنی همون جمله خودتون

میخوای یک متقیر داشته باشی تو کل برنامت استفاده کنی
Module Module1
Public A As String
End Module

internal static class Module1
{
public static string A;
}

1) به نظرم بحث درمورد مقایسه دو زبان به جایی نمیرسه چون هر کدوم مزایا و معایب و کمبود های خودشون رو دارن
2) برای مثال تو #C شما به کلاس جادویی My دسترسی ندارید! یا Import ها (Using های ) سطح پروژه ندارید ! و ...
3) اما یکی از برتری های خیلی مهم سی شارپ این هست که شما وقتی در حال برنامه نویسی با اون هستید تقریبا مطمئن هستید که ( نسبت به VB.NET) خطای ران تایم کمتری خواهید داشت مخصوصا خطا های سهوی و خطای تبدیلات ، و این به خاطر کامپایلر بسیار محتاط سی شارپ هست1) نمیشه گفت معایب. هر کی با هر کدوم راحت تره میره سمت اون. این دلیل بر عیب اون یکی نیست
2) تو ASP.NET اون Using های سطح پروژه رو داریم. احتمالا منظورتون تو Win app هستش. خوب اینکه من تو هر CodeBehind فقط Using های همون فرم رو داشته باشم، این از نظر شما یه عیبه؟!
ضمن اینکه میشه با گزینه Organize Using اون Using هایی که الکی تو صفحه تعریف شدن رو حذف کرد. تو 2012 حتی میشه اون Refrence هایی که تو پروژه وجود داره ولی ازشون استفاده نشده حذف کرد
این گزینه رو Resharper هم داره.
اون کلاس جادویی (که البته یه NameSpace هستش نه کلاس) My چه کاره خاصی انجام میده؟ یکی از دوستان جلوتر یه مثال براش زده که اونجا توضیح میدم. ولی به فرض که C#‎ کارا به My دسترسی نداشته باشن. یعنی نمیتونن اسمبلی Microsoft.VisualBasic.dll رو به پروژشون اضافه کنن و از کلاساش استفاده کنن؟
3) توضیح دادم که این قابلیت تو VB هم هست، فقط باید فعال بشه

تو C#‎‎ یه چیزهایی رو نمیتونم تحمل کنم :
1- ; آخر هر دستور
2- وقتی کد مینویسی دائم اون خط قرمز زیرش هست تا وقتی که دستور کامل شه که تو VB اینجوری نیست
3- TAB درست نمیزنه ! تو VB کد خیلی تمیز تره (به صورت پیش فرض)
4- تو کدهای یکم بلند تر واقعا سر {} گیج میشم ! آخر کد {{{{ داری که نمیدونی هرکدوم مال کدوم شروع 1) سلیقه شما اینجوریه. این ایراد #C نیست
2) توضیح دادم
3) چرا Tab درست نمیزنه؟ و چرا فکر میکنید تو #C کدا تمیز نیستن. تمیز کد نوشتن بستگی به خود فرد کد نویس داره نه به زبانی که باهاش کد مینویسه. خصوصا تو دات نت. چه بسیار کدای کثیفی که از طریق هر دو زبان نوشته شدن و بر عکس
4) ایراد کار اینجاس که شما میخواید خطوط برنامه تون کم بشه، میخواید همه چیو تو دل هم جا بدید. ({{{{). واسه هر کدوم یه اینتر بزنید اونوقت با اون Then و End مقایسه کنید. البته اینم به سلیقه برمیگرده.
به شخصه از اون End هایی که تو پروژه های VB هستن متنفرم. یه مثال الکی

Private Sub Form1_Load(ByVal sender As Object, ByVal e As EventArgs)
If 1=1 Then
If 2=2 Then
If 3=3 Then

Else
If 7=7 Then

End If
End If
End If
End If
End Sub

به نظر من کاری نیست که C#‎‎ انجام بده ولی vb انجام نده. و برعکس (قبلا توضیح دادم)

و اما اینتر در vb در شرط if دستور رو مینویسی بعدش که کدت تموم شد بدون اینکه بخوای then رو بذاری یه اینتر میزنی خودش برات کاملش میکنه end if رو میگم و خیلی از کد های دیگش مثل try
تو #C می نویسی try یه دونه اولش } رو بذار بعدش { رو بذار بعد Catch ex As Exception که اینم تو #C قاطینکنی , بازم }{ رو دوباره بذار
واما تو vb
try رو اینتر کن بدون دردسرتو #C هم بعد try ، tryf , if , ... دو بار Tab بزن بدون دردسر. (Code Snippet). کلید میانبرشون هم که مشخصه و قایل تنظیم (CTRL + K, S)

سال پیش بود و در شرکتی مشغول به کار بودم که نیمی از برنامه نویس ها VB.net و نیمی C#‎‎‎‎‎‎ کار میکردند و هر روز ما این بحث رو داشتیم !طی این مدت همه به دنبال نقاط ضعف و قوت این سینتکس ها بودیم ! که پیروز این جنگ من شدم ! :لبخندساده: حال چند مورد کوچیک از مزایایی که C#‎‎‎‎‎‎ کارها اعتراف کردند vb توی این حالت بهتره رو براتون میگم . (در سایر حالت ها هم آخر همین پست توضیح دادم )واقعا اون گروه C#‎ کار رو باید اعدام کردا. لطمه زدن به جامعه برنامه نویسی.

مزایای vb.net نسبت به C#‎‎‎‎‎‎ :

- اولیش اینه که در سینتکس وی بی میشه به راحتی xml نوشت !!! که C#‎‎‎‎‎‎ نداره !! (کسی راهشو فهمید به ما هم بگه :)) ) ....

Dim test As Integer = 11
<te tee3="5454">
<%= test %>
</te>
</Element>

دروغ نگم حدود 5 min به این نحوه کد نوشتن خندیدم. آخر بی نظمی. همه چی تو دل همدیگه

این کد xml رو اگه بخوایم توی C#‎‎‎‎‎‎ تولید کنیم باید 7-8 کلاس بسازیم و مقدار دهی کنیم و اونها رو به همدیگه اضافه کنیم و ....نه. راه زیاده. 7و8 تا کلاس هم لازم نیست

XDocument.Parse(
@"<?xml version='1.0' encoding='UTF-8' standalone='yes'?>
<!-- List of books and magazines -->
<library>
<books>
<book name='The Hunger&apos;s Games' author='Suzanne Doe'/>
<book name='Breaking Dawn' author='Stephenie Meyer'/>
<book name='The Last Song' author='Nicholas Sparks'/>
</books>
<magazine>
<magazineName>&quot;MSDN Magazine&quot;</magazineName>
<magazineName>&quot;Code Magazine&quot;</magazineName>
</magazine>
</library>").Save("01.xml");
نگید ما یه متغیر وسطشم داریم یا Node ها رو میتونیم با حلقه ایجاد کنیم و .... کافیه هر جور که میخوایم رشته رو آماده کنیم و بعد رشته نهایی رو بدیم به تابع

2- نداشتن NameSpace My :
زیاد توضیح نمیدم چون همه ویبی کارها میدونند که این چه نعمتیه ! اگه یک C#‎‎‎‎‎‎ کار فقط بخواد از سیستمش صدای Beep رو در بیاره باید 4 خط کد بنویسه ... اون هم با سرچ (چون احتمالا یادش نیست ...)Beep!!!

SystemSounds.Beep.Play();

- خوانایی کدهای ویبی به مراتب بالاتره ! و دلیل دارم !!
شما اگه جایی مجبور به استفاده از For های تو در توی زیاد و if های تو در تو و... بشید ! در انتهای یکی از این بلاک ها بخواید 1 خط در C#‎‎‎‎‎‎ اضافه کنید بین این همه {}{}{}{}{}}{}{}{}{}{}{} !!!! کجا باید اضافه بشه !؟
این مشکل شاید توی Visual Studio خودش رو نشون نده ولی به طور مثال توی CodeSmith اگه بخواید با C#‎‎‎‎‎‎ یک Generator بنویسید توی اون IDE ضعیف ... به همین نتیجه میرسید !

خوب این که خیلی مشخصه ... شما اگه C#‎‎‎‎‎‎ کار باشید و بخواید توی Access - Excel ویا .... 1 خط کدنویسی کنید به مشکل میخورید ولی سینتکس ویبی اونجا هم کاربرد داره ! 3) به نظرت اینکه CodeSmith نمیتونه یه مورد رو هندل کنه، این ضعف C#‎ هستش یا ضعف اون نرم افزار؟ چرا ربطش میدید به C#‎. در مورد }{ هم گفتم
4) سینتکس C هم کم کاربرد نداره ها

این کلاسها هم احتیاج به توضیح ندارند ! هر کس این 2 زبون رو بلد باشه میدونه که توابع درون ماژول Strings چقدر کار رو راحت کرده که توی C#‎‎‎‎ وجود نداره !واقعا اینو به عنوان یه قابلیت میدونید؟ هستا، نه این که نباشه. ولی بودو نبودش اینقدا هم که شما بزرگش کردید مهم نیست. مثلا فکر میکنید تابع Right از کلاس Strings چه کار عجیبی انجام میده؟
میگه از سمت راست یه رشته به تعداد x کاراکتر جدا کن و برگردون. کدای تابع Right رو ببینیم
C#‎

public static string Right(string str, int Length)
{
if (Length < 0)
{
throw new ArgumentException(Utils.GetResourceString("Argument_GEZero1", new string[1]
{
"Length"
}));
}
else
{
if (Length == 0 || str == null)
return "";
int length = str.Length;
if (Length >= length)
return str;
else
return str.Substring(checked (length - Length), Length);
}
}

VB

Public Shared Function Right(ByVal str As String, ByVal Length As Integer) As String
If Length < 0 Then
Throw New ArgumentException(Utils.GetResourceString("Argument_GEZero1", New String(0) {"Length"}))
Else
If Length = 0 OrElse str Is Nothing Then
Return ""
End If
Dim strLength As Integer = str.Length
If Length >= strLength Then
Return str
Else
Return str.Substring(checked(strLength - Length), Length)
End If
End If
End Function

تو همه توابعی که مد نظر شماس اومده با یه سری توابع مربوط به نوع استرینگ و یه کم محاسبه، به نتیجه مورد نظر رسیده و اون توابع رو به صورت استاتیک (Shared) تو کلاس Strings جمع کرده و در اختیار
برنامه نویس قرار داده. گیرم که من خودم حال و حوصله نوشتن این کدا رو نداشته باشم. اینقدر سخته که فضای نام Microsoft.VisualBasic رو به پروژه اضافه کنم؟

مشخص نبودن Handle یک Event در C#‎‎ !
1
2
3
End Sub

خوب خیلی ساده اگه کنترلی از روی فرم Cut کنید و جایی Paste کنید Handle اون کنترل از بین میره و دیگه Event اجرا نمیشه ! توی ویبی میتونید همونجا آخر متد مربوطه بنویسید Handles MyBase.Load یا Handles Button1.Click و ... به همین راحتی میشه چند Event رو به یک متد نسیت داد ولی توی C#‎‎ این قسمت داخل Designer نوشته میشه !!!!!! که واقعا نمیدونم چرا !! و خیلی جاها شده که آدم نمیدونه چرا متدش یا مثلا Button کار نمیکنه ! حالا حتما باید با یه بار کپی پست کردن به نتیجه برسید؟ این که به عنوان یه ضعف تو C#‎ ازش اسم بردید اینقد مهمه که طرف بیخیاله C#‎ بشه؟ فکر نمیکنم

تا به امروز همه C#‎‎‎‎ کار ها حداقل یک بار NameSpace Vb رو به برنامشون اضافه کردند ... ولی کجا دیدید که یک ویبی کار احتیاج به NameSpace C#‎‎‎‎ داشته باشه :قهقهه:
ما خوشحال میشیم حاصل دسترنج VB کارا رو تو برنامه هامون استفاده کنیم. همونطور که شما از C# استفاده میکنید. روشن ترین مثالشم همین اسمبلی Microsoft.VisualBasic.dll هستش که با #C نوشته شده. موضوع مهمی نیست. جای بحث هم نداره

چون شما زیاد با وی بی کار کردی این نظرو داری . منم با سی شارپ بیشتر کار کردم به نظرم خوانا تره موافقم

احتمالا سوادتون به استفاده از Generator ها نمیرسه !
واسه همین مثال میزنم !
فرض کن بخوای توی NotePad .... بشینی و با C#‎‎‎ فورهای تو در تو بنویسی و .... خوب اونجاست که خوانایی سینتکس کاملا مشخص میشه!اول اینکه تو بحث های این مدلی رعایت احترام مستحب نیست. واجبه. پس خواهشا رعایت کنید
دوم اینکه من خودمو میگم. با سینتکس VB حتی تو خود VS هم مشکل دارم. چه برسه به Notepad. اگه قرار باشه تو Notepad هم کد بزنم (خدا اون روزو نیاره) انتخابم همین C#‎ هستش نه VB

در ضمن دوستانی که تعصب دارند روی C#‎‎‎ ضعف هاش رو که من گفتن نسبت به وی بی رو توجیه کنند ! .... قصدم توجیه نبود. خواستم بگم شاید از دید من نوعی، یه موضوع اصلا درست نباشه یا توجیه نداشته باشه. (هر موضوعی تو هر زمینه ای نه فقط برنامه نویسی). ولی ایراد از دید من نسبت به اون موضوع باشه.
ببینید قرار نیست هر 2 تا برنامه راههای یکسانی رو واسه حل یه مسئله در اختیار برنامه نویس قرار بدن که اگه اینجوری بود اصلا لازم نبود 2 تا زبان باشن. همون یکی کفایت میکرد
ترکیدم از بس تایپ کردم
خلاصه اینکه نباید 1 طرفه قضاوت کنیم. همونطوری که گفتم انتظار ندارم کسی از حرفام اینجا استقبال کنه. چون همه اینجا طرفدار VB هستن. همین تاپیک رو منتقل کنید به بخش C#‎ اونوقت ادامه این تاپیک میشه تعریف از C#‎ و بدگویی از VB که آی سی شارپ اینو داره و ویبی نداره و ... (حالا طرف واقعا هم نمیدونه ها، فقط شنیده)

alimanam
پنج شنبه 09 آذر 1391, 23:41 عصر
با سلام

رو حساب پيشينه که نميشه گفت چه زباني قويتره چه زباني ضعيفتر. اسمبلي هم خيلي قبلتر از زباني مثل جاوا به وجود اومده. ميشه با هم مقايسشون کردو گفت اسمبلي خيلي قويتره، چون قديميتره؟ !!

در ابتدا اين مطلب رو همون اول براي بار 1000 ام ياد آور بشم که اين بحث ها ديگه واقعاً شور و بي مزه شده ! آخه برنامه نويس محترم شما با هر سينتکسي که راحتي کدت رو بنويس حالا ميخواد سي شارپ باشه ميخواد وي بي دات نت , ايني که ميگم راحت منظورم اينه که يکي دوست داره با همين امکانات فعلي که زبان مورد علاقه اش براش فراهم کرده کنار بياد و از محاسنش استفاده کنه چه بسا يکي کمبودها رو به نوعي با کمي کدنويسي بيشتر حل کنه و لذتش رو هم ببره اين ديگه به طرف و سليقه اش ربط داره و الا هر دوتا زبان در يک سطح هستن . واما بعد ...

خوب دوست عزيزم شما ظاهراً منظور صحبت بنده رو درست متوجه نشدين بنده عرض نکردم سي شارپ ضعيفه و وي بي قوي ! من 2 تا زبان هم نوع وي بي و سي شارپ که از يک کلاس هستن مثال زدم نه سي شارپ و جاوا يا وي بي و سي پلاس پلاس ! من گفتم چون وي بي داراي عقبه قديمي تري هست حتماً حتماً ميتونه بهتر از زباني مثل سي شارپ که داراي پيشينه کمتري هست قابليت هاي زباني خودش رو بروز بده چون از مدتها قبل توسعه و کم کم اومده جلو , اين رو هر عقل سليمي ميتونه حس و درک کنه .

بعد اينکه چرا فکر ميکنيد سي شارپ براي رقابت با ويبي دا نت به وجود اومده؟ ماکروسافت که نمياد با خودش رقابت کنه. به نظرم سي شارپ به وجود اومد تا ماکروسافت طرفداري سينتکس c رو از دست نده و
اونا نرن سمت چه ميدونم مثلا دلفي و برنامه هاي غير ماکروسافتي ديگه. والا واسه ماکروسافت فرقي نداره برنامه نويسا از سي شارپ استفاده کنن يا از ويبي

عزيزم من کي گفتم سي شارپ براي رقابت با وي بي به وجود اومده ؟!!!!!!! من گفتم اصل پيدايش زباني مثل سي شارپ در درجه اول رقابت با جاوا کارا و در درجه بعدي با دلفي کاراست , اگه دقت هم کرده باشي شرکت عزيز ! مايکروسافت تعداد زيادي از برنامه نويس هاي شرکت بورلند رو که اکثراً هم جزء رده هاي بالاي توسعه دهندهاي دلفي بودن رو جذب کرد و در تيم توسعه سي شارپ به کار گرفت . در درجات بعدي حرف شما درسته , يعني در درجه بعدي مايکروسافت سعي کرده برنامه نويس هاي کنجکاوي رو که هواي دات نت زده به سرشون ! و با سينتکس سي عادت به برنامه نويسي دارن رو از دست ندن چون انتخابشون محدوده يا بايد زباني مثل سي شارپ مي بود يا وي بي ( مابقي زبان هاي دات نتي مثل اف شارپ که کاربرد محدودتري دارن ) رو بايد انتخاب ميکردن ! خوب اينو ديگه هر بچه ايي ميدونه که کساني که عادت به سينتکس سي دارن واسشون عذاب آوره که بخوان سينتکس وي بي رو ياد بگيرن ( برعکسش رو نميدونم واسه خودم که عذاب آوره !!! ) پس با کمي هوشمندي اومدن سي شارپ عزيز ! رو ايجاد کردن يعني با يه تير چندين نشون رو زدن . حالا ما هي بزنيم تو سر هم ! بريم بالا بيائيم پايين ! اين 2 تا زبون هرجفتشون آخر دست به يه زبان ( البته IL زبان نيست ! ) تفسير و ترجمه و کامپايل ميشه . و اين سليقه شماست که بخواي با کدوم به مقصدت برسي يکي ميگه وي بي يکي ميگه سي شارپ يکي هم ميگه هيچکدوم ! يکي ميگه از فلان قسمتش خوشم مياد و کمبودهاي ناچيزش در مقابل محاسنش واسم مثل عسل شيرينه ! يکي ميگه واي اين عسل چقدر تلخه !

مابقي صحبت هاي شما رو اگه مطالب بالا رو بخونين ديگه مجالي براي پاسخ دادن از سمت بنده رو نميبينين .

موفق باشيد./

کاظم فلاحی خواه
جمعه 10 آذر 1391, 01:58 صبح
من با وی بی همه ی زبان های برنامه نویسی رو درک کردم اگه وی بی نبود برنامه نویسی نمی کردم و از همون اول قید کامپیوترو می زدم.

Mousavmousab
چهارشنبه 18 بهمن 1391, 23:01 عصر
با سلام

دوست عزیزم شما جواب سوال منو بدین بعد به جواب سوال خودت حتماً میرسین !

دلیل پیدایش زبانی به نام سی شارپ چیست ؟! خوب من بهت جواب میدم ایی شاا.. به جواب سوال خودت هم میرسی !

یکی از دلایل مهمش ( مهمترین دلیلش ) رقابت همه جانبه مایکروسافت با زبان محبوب و قدرتمند جاوا بود هست و خواهد بود ! زبانی نو که بیشترین شباهت رو با جاوا و سی داره به صورت خیلی خودمانی نسخه برابر با اصل ( البته این نسخه برابر با اصل چیزی در حد شوخی هستش چون قابلیت های اصلی جاوا رو عمراً نمیتونه داشته باشه و اون هم متکی بودن به ویندوز عزیز هستش چیزی که جاوا به هیچ عنوان تحمل نمیکنه یعنی روی هر Device که یه پردازنده داشته باشه میشه برنامه نوشته شده با جاوا رو روش اجرا کرد !!!!!!! )

خوب فکر میکنم دلیل متولد شدن این سی شارپ کپی برداری شده از رو دست جاوا رو بهتر متوجه شده باشین البته ممکنه بگین خود جاوا داره از سینتکس سی استفاده میکنه ! درسته اما اصل بحث ما برمیگرده به سی شارپ نه شباهت سینتکس 2 زبان مجزا از هم دیگه .

و اما وی بی عزیز ! این زبان از ابتدا پدرش مشخص بوده , در ابتدا بیشتر به یک زبان آموزشی روش حساب باز میکردن اما به تدریج کاملتر شد و شد یک زبان قدرتمند ! البته نه اینکه سی شارپ قدرتمند نیست ! چرا هست اما وقتی فلسفه پیدایش یک زبانی بر مبانی رقابت با یک زبان دیگه باشه ( شما بخونین چشم و هم چشمی ) به نظر من نمیشه گفت نسبت به زبانی که پیشینه خیلی قدیمی تری داره ارجحیت داره ! حالا این بماند که هر دو تا زبان در نهایت به یک زبان میانه ترجمه و تفسیر و بعد تازه اجرا میشن !

حرف آخر :

عزیزم شما اگه از سینتکس سی یا جاوا خوشت اومده ( بخونین راحتترین ) بهتر سی شارپ رو دو دستی بچسبین . این دیگه به صلیغه برنامه نویس بر میگرده .
خیلی ها رو دیدم که میگن ما سی شارپ رو انتخاب میکنیم چون اگه سی شارپ رو یاد بگیریم انگار که جاوا و سی رو یاد گرفتیم !!!!!! به نظرم جواب این نوع دوستان رو میشه خیلی ساده بدم و اون هم اینه که عزیز دل برادر هر گردی که گردو نیست این کجا و آن کجا Managed Code کجا و Unmanaged Code ...

موفــــق باشید./

دوست من اگر سی شارپ را به جای ویژوال بیسیک بخونید یا می خوندیم ، یاد گرفتن زبان هایی مثل C و ++C آسان تر می شد.( همون انگار یاد گرفتی ، یاد که نگرفتی)

Hossis
پنج شنبه 30 مرداد 1399, 18:58 عصر
من هم تحقیق کردم از لحاظ کارایی سی شارپ هیچ مزیتی نداره که وی بی نداشته باشه فقط یه کم پرستیژ کاذب داره
زبانی که یک Inputbox و msgbox درست و حسابی نداره و ماژول نمی تونی استفاده کنی و این قدر روی علائم و سینتکس سخت گیری می کنه، به چه دردی می خوره؟؟
سی شارپ محصول رقابت مایکروسافت با جاواست و گرنه هیچ مزیتی که نداره، برنامه نویس رو از برنامه نویسی متنفر می کنه