PDA

View Full Version : حذف کردن یک رکورد از جدولی که رابطه دارد

negar.rafie
پنج شنبه 15 تیر 1391, 22:51 عصر
سلام
من دوتا جدول دارم یکی استاد حاوی فیلدهای کد استاد ونام استاد و یکی تلفن حاوی فیلدهای کد استاد و شماره موبایل
که این جداول با هم رابطه دارند

حالا فرض کنید یک استاد با 100 در جدول استاد ذخیره شده است و در جدول تلفن هم از این استاد شماره ثبت شده است
حالا وقتی می خوام که این استاد را از جدول استاد حذف کنم چون در جدول تلفن شماره دارد موقع حذف کردن پیغام خطا میدهد
چطوری باید این کار را کرد که وقتی استاد را حذف کردیم شماره های ان هم حذف شود؟

barnamenevisforme
پنج شنبه 15 تیر 1391, 23:03 عصر
سلام
این دو تا تیک رو در relationship/properties فعال کردید؟
enforce relationship for inserts and updates
cascade delete related records

negar.rafie
پنج شنبه 15 تیر 1391, 23:14 عصر
اینا کجا هستند؟

veniz2008
پنج شنبه 15 تیر 1391, 23:26 عصر
این خطایی که داده یه روال طبیعی هست،دلیلش اینه که شما کد استاد رو از جدول استاد به عنوان کلید اصلی در نظر گرفتید و در جدول تلفن کد استاد رو به عنوان کلید خارجی در نظر گرفتید( با این کار بین دو جدول ارتباط برقرار کردید). در واقع این کلید خارجی وابسته به کلید اصلی هستش، شما اگه میخوای بصورت اصولی کار کنید ابتدا باید کد استاد رو از جدول تلفن حذف کنید و بعدش میتونید کد استاد رو از جدول استاد هم حذف کنید.(یعنی اول کلید خارجی رو حذف میکنید و بعد میرید سراغ کلید اصلی).
موفق باشید.

barnamenevisforme
پنج شنبه 15 تیر 1391, 23:29 عصر
اونا مربوط به design table در sql server بودن،اگه نسخه مورد استفاده شما sqlexpress هست از طریق منوی view/datsources پنجره مربوطه رو ظاهر کنید.
اگه در این محیط از dataset استفاده کردید،روی اون راست کلیک کنید،edit dataset in designer رو انتخاب کنید.یا اصلا به جایی که relation رو به صورت گرافیکی درست کردید برید،روی خط relationship راست کلیک کنید،edit relatinship و طبق تصویر:
89266
http://barnamenevis.org/images/misc/pencil.png

negar.rafie
پنج شنبه 15 تیر 1391, 23:38 عصر
ایا حتما باید روی cascade باشه
اون دومورد برای چی هستن
setNull
setDefault