PDA

View Full Version : سوالهایی که برای ما تازه کارها پیش میاد. لطفا اگر بلدی جواب بده. ممنون!!

pooriaye vali
جمعه 16 تیر 1391, 21:57 عصر
سلام. من میرم ترم 3 مهندسی نرم افزار.
متاسفانه استادها درست ما دانشجوهارو راهنمایی نمی کنن.من اصلا نمیدونم برنامه نویسیو با چه اهدافی باید یاد گرفت!!!!.دوتا از اهدافش یکی هکینگه دومیشم فکر کنم برنامه نویس بازیه!!.هم اکنون زبانC++‎را بصورت مقدماتی و پیشرفته را یادمون دادن.
سوال من اینه:
1_لطفا بگین چه اهدافی رو برای برنامه نویسی میشه دنبال کرد؟؟
2_برای هر کدوم از اهداف (هکینگ و ...) چه زبان یا زبانهایی رو باید یاد گرفت.وکدوم زبان برای کدام هدف برنامه نویسی و همچنین برای امثال من که مبتدی هستند خوبه و بعد که پیشرفت کردم چه زبانیو شروع کنم.
لطفا هرکس میدونه جواب بده.خیــــــلـــــــی هم ممنون :بوس:

eshpilen
جمعه 16 تیر 1391, 23:47 عصر
هکینگ هم شد هدف؟
مثل اینکه بگی میری طرز کار قفل ها رو یاد بگیری تا دزد بشی!!
بله اینم میتونه هدف باشه، ولی یک هدف سطحی و نامشروع و ناپایدار.

Iman.Aali
یک شنبه 18 تیر 1391, 23:21 عصر
شما به گفته خودتون دانشجوی ترم 3 مهندسی نرم افزار هستین، اونوقت تاحالا بعد این همه مدت هیچ دیدی نسبت به برنامه نویسی و رشتتون پیدا نکردین که میگین "دوتا از اهدافش یکی هکینگه دومیشم فکر کنم برنامه نویس بازیه"

nazanin_z
دوشنبه 19 تیر 1391, 01:12 صبح
نمیدونم چرا جای اینکه بهت جواب بدن باهات دعوا کردن!!!
من ترم5 آی تی هستم
هدف های زیادی هست باید علاقه تو پیدا کنی
ببینی طراحی سایت دوست داری یا برنامه نویسیه اپلیکیشین یا شبکه
به درسای دانشگاه اکتفا نکن بیشتر برای گرفتن مدرک خوبه وگرنه کم پیش میاد بار علمی داشته باشه
دوره های کاربردی رو بیرون بگذرون
تو این رشه مهم اینه که کار بلد باشی
هکینگ بچه بازیه .... هدف یه مهندس نیست
علاقه تو مشخص کن بعد برو دنبال چیزایی که برای رسیدن بهش نیازه
اگه خوب کارتو یاد بگیری کار میاد دنبال تو! نمیخواد دنبال کار بری!

golsa_6
سه شنبه 20 تیر 1391, 09:43 صبح
میگین به درسای دانشگاه اکتفا نکنیم، اما من نمیدونم غیر از درسای دانشگاه چه چیزایی رو به عنوان یه مهندس نرم افزار باید یاد بگیرم؟؟
دوره های کاربردی بیرون کدوم بیشتر به دردم میخوره؟
ممنون میشم جواب بدید.
من سال دیگه میرم ترم سه نرم افزار.

returnx
سه شنبه 20 تیر 1391, 10:27 صبح
میگین به درسای دانشگاه اکتفا نکنیم، اما من نمیدونم غیر از درسای دانشگاه چه چیزایی رو به عنوان یه مهندس نرم افزار باید یاد بگیرم؟؟
اساسا چیزی که در دانشگاه ها به دانشجوها یاد می دند برنامه نویسی نیست ، بلکه صرفا Syntax یک یا چند زبان رو یاد میدن...
دوما اون چیزی که در دانشگاه ها به عنوان برنامه نویسی پیشرفته یاد میدن ، اصلا پیشرفته نیست!!
سوما برای موفق بودن در این رشته نیاز به علاقه ی بسیار زیادی دارید ، در غیر اینصورت در این رشته نمیگم 100% ولی 85 % موفق نخواهید بود (در اکثر رشته ها این فاکتور وجود داره)
چهرما هدفتون رو خودتون باید مشخص کنید ؛ کسی برای شما هدف مشخص یا تعیین نخواهد کرد...
پنجما ی دنیای برنامه نویسی انقدر گسترده است که هیچ وقت در همه ی زمینه ها متخصص نمیشید ، پس ابتدا باید زمینه کاری خودتون رو نسبت به علاقتون پیدا کنید...
به طور مثال میتونه اینها باشه:
برنامه نویسی Desktop
برنامه نویسی Web
برنامه نویسی شبکه (که زیر مجموعه هر دو میشه )
برنامه نویسی امنیت
برنامه نویسی بازی
و خیلی چیز های دیگه ، که بعد از چند سال کد نویسی ، خود به خود با اون ها آشنا خواهید شد...

نمیدونم چرا جای اینکه بهت جواب بدن باهات دعوا کردن!!!
چرا نباید ایشون رو دعوا کرد!!!؟ ایشون ترم 3 هستند ولی هنوز نمی دونند برای چه هدفی در این رشته دارن تحصیل می کتند!!
برای من واقعا عجیبه !!
حده اقل اگر هدفی ندارید ، یکسری خیال پردازی ، رویا یی باید برای خودتون در زمینه رشته تحصیلیتون داشته باشید... (مثلا با خودتون باید بگید ، من اگر فارغ التحصیل شدم ، شرکتی می زنم رو دسته Microsoft و Apple و... ، این حده اقل کاریه که برای موفقیت تو هر رشته ای که می خواهید فعالیت کنید ، می تونین کنید)
اگر قرار بود ایشون بشینند ، یک مغازه بزنند آخرش چند تا سیستم اسمبل کنند یا CD رایت کنند ، اصلا چه نیازی بود بیان این همه هزینه کنند برن دانشگاه !!؟

FastCode
سه شنبه 20 تیر 1391, 10:46 صبح
اگر میخوای برعکس خیلی از ماها یه مهندس نرمافزار واقعی بشی
SWEBOK

golsa_6
سه شنبه 20 تیر 1391, 20:24 عصر
من به اینا علاقه دارم: برنامه نویسی Desktop، برنامه نویسی Web، برنامه نویسی شبکه، برنامه نویسی امنیت (البته دقیق نمیدونم منظورتون از برنامه نویسی دسکتاپ چیه ولی فک میکنم همون اپلیکیشن های مختلف باشه.)

این ترم به ما برنامه نویسی به زبان جاوا رو یاد دادن و ترم پیش به زبان سی. خب من میدونم برای نوشتن اپلیکیشن های کامپیوتر و موبایل و همچنین برنامه نویسی شبکه، میشه از جاوا استفاده کرد. و البته خودمم این ترم متوجه شدم که جاوا چقدر گسترده ست و باید خودم بیشتر برم دنبالش.
از طرفی میدونم که برای برنامه نویسی وب، باید زبان html و جاوا اسکریپت و php و css بلد باشم.

خواهش می کنم به من بگین دیگه چه چیزایی باید یاد بگیرم تا بتونم در این زمینه ها که علاقه دارم فعالیت کنم. (مثلا واسه امنیت یا شبکه دیگه باید چی بلد باشم؟)

درضمن تاجایی که میدونم توی دانشگاه ترمای بعد دیگه زبان برنامه نویسی ای رو بهمون یاد نمیدن. میخواستم بدونم لزومی داره که دنبال زبانهای دیگه برم؟

توی این زمینه ها که علاقه دارم، کدوم زبانها قدرتمندترن و باید کار با چه نرم افزارایی رو بلد باشم؟

ببخشید این همه سوال میپرسم، ولی واقعا این ها رو نمیدونم و از شماهایی که تجربه و اطلاعات دارین میخوام بهم کمک کنین :)

یه سوال دیگه هم اینکه من شنیدم برای کار با شبکه و امنیت و اینها بهتره از سیستم عامل لینوکس استفاده کنم. اما من تاحالا استفاده نکردم. بیرون دیدم چند ترم کلاس میذارن براش، اما واقعا لازمه و ضروریه الان برای من؟ منظورم اینه که اگه بخوام اولویت بندی کنم، باید اول چیارو یاد بگیرم؟

درباره این دوره های مایکروسافت و سیسکو و اینها هم اگه اطلاعات دارین ممنون میشم بگین. اینکه اصلا چی هستن و چی یاد میدن و باز طبق اولویت ها باید اون ها رو کجای برنامم قرار بدم.

و یک سوال اساسی دیگر اینکه برای بیرون کار کردن، بازار کار کدوم از اینا بیشتره و بهتره اول کدومو یاد بگیرم تا بتونم شروع به کار کنم؟ چون من که به همه اش علاقه دارم ولی بالاخره باید کار کنم و ...

باز هم ببخشید این همه سوال کردم. شاید اینا سوال خیلیا باشه.

ممنون که وقت میذارید تا به تازه کار ها کمک کنید :)

هر کی یه دونه از این سوالامو جواب بده هم کلی ممنونش میشم.

saeed_z18
سه شنبه 20 تیر 1391, 20:42 عصر
من به اینا علاقه دارم: برنامه نویسی Desktop، برنامه نویسی Web، برنامه نویسی شبکه، برنامه نویسی امنیت (البته دقیق نمیدونم منظورتون از برنامه نویسی دسکتاپ چیه ولی فک میکنم همون اپلیکیشن های مختلف باشه.)

.................................................. .................................................. ..
من تازه برنامه نویسی رو شروع کردم ( برنامه نویسی بانک اطلاعاتی ) ولی چون تو یه شهر کوچیک هستم خیلی از کلاسهای آزاد بیرون رو نموتنم شرکت کنم یا دسترسی داشته باشم نمی دونم که واقعا ارزش داره یا نه واقعا موندم ..

کاش یک نفر درست و حسابی به این سوالات جواب بده چون سوالای منم هست ؟؟؟؟

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 21 تیر 1391, 00:14 صبح
سلام . من هم دانشجوی نرم افزارم ، شاید جواب برخی از این سوالات و در آورده باشم در طول تحصیلم .

کلا ما باید یه دانش عمومی از کامپیوتر داشته باشیم ، یعنی مقداری شبکه بدونیم ، کمی سخت افزار ، در برنامه نویسی زبان های سطح پایین مثل اسمبلی برای درک سیستم ، و ...

در کل برخی از علوم به هم مرتبط هستند ، فرض کنید پروژه ایی دارید و قراره داده ها رو بصورت آماری و نموداری ، در قالب نرم افزار به کاربر نشون بدید ، اینجا آمار و احتمالات لازم دارید ... پس از هیچ کدوم از این درسها توی دوران تحصیلتون نگذرید ... لینک (http://phpchart.net/)

اما برای تخصصی کار کردن ، شبکه خودش یه دنیای جداست ، تولید و طراحی و برنامه نویسی و مباحث نرم افزاری هم یه دنیای جداست .

برای ورود به شبکه توصیه ایی که من دیدم و شنیدم از یه مدرس ، دو آموزش ccna , mcse بوده . یعنی این دو تا دروازه ورود به دنیای شبکه هستند. بعدش دیگه وقتی وارد کار بشید ، راه خود گویدت که چون باید رفت ... براتون مشخص میشه که دنبال چه چیزی باید برید و به چه علاقه مندید . سر کلاس ها و با مدرسین مسیر براتون مشخص میشه .

نرم افزار هم که دنیای خودش و داره . اینکه میگن دسکتاپ ، موبایل ، وب و ... درسته اما باور کنید این توصیه برای تازه کار از روی ناچاریه !!! این دسته بندی وجود داره اما برای کسی که مفاهیم و می دونه و حالا قراره با مهارتی که بدست آورده وارد تولید نرم افزار بشه ، اونوقت علاقه خودش به یکی از این دسته ها رو پیدا می کنه .

اما مفاهیم ، تازه کار بودن ، و مهارت : مفاهیم چه هستند ؟ وقتی قرار یه پروژه داشته باشین در هر کدوم از اون دسته بندی ها ، اونجا جای این نیست که تازه بشینی ببینی مثلا آرایه دو بعدی چطوری کار می کنه ! شی گرایی چیه و چطور کار می کنه ! بانک و چطوری باید تحلیل و طراحی و پیاده سازی کرد ! دستورات sql چطور کار می کنند ! و ... اینها مفاهیمی هستند که در دوران دانشجویی باید گرفت .

و در حالت های ایده آل تر ، UML , تست نرم افزار ، و ... ( البته اینها هر کدوم می تونن یه تخصص هم باشند ) .

بعد از تمرین کافی و انجام پروژه های دانشجویی و تمرینی ، اونوقت میشه وارد یکی از اون دسته ها شد ، که هر کدوم هم ملزومات خودش و داره ، طراحی وب ، اصول طراحی وب رو می طلبه ، برنامه نویسی دسکتاپ درک از سیستم عامل و موبایل به همچنین ...

منبعی رو که مثلا برای جاوا بهتون دادن ، همه رو بخونید ، شما با بقیه فرق دارید اگر قرار سراغ این کار برید . در نتیجه درس پاس کردن برای شما بی معنیه ، و کتاب و با تمریناتش تموم کنید .

یه منبع برای پایگاه داده بخونید ( من دارم کتاب آقای رانکوهی رو می خونم ، شما می تونید یه منبع برای خودتون پیدا کنید و بخونید ، همه رو ... )

زبان انگلیسی ، چه شبکه چه برنامه نویسی

با موارد بالا شما تمرین و برنامه روزانه دارید ، همینطور هم که پیش میرید ، افق دیدتون بازتر میشه و درک بیشتری پیدا می کنید و راه روشن تر میشه . ( من توی بعضی مسائل که برام پیش اومده درک الانم با حتی سه ماه پیشم فرق میکنه و قضیه برام روشن تر شده که باید چه کاری انجام بدم ... )

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 21 تیر 1391, 00:56 صبح
این لینک ها رو هم ببینید : ( البته مثل اینکه سرورهاشون اشکال داره ، شما لینک ها رو داشته باش مشکلشون که برطرف شد یه سری بهشون بزن ، مقاله های دیگه ایی هم دارن که باید تو وبگاهشون و بگردی ... )

اینجا (http://aftab.cc/article/963-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%D8%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%88-%D9%86%D9%85%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%88-%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%84%D8%9F)مطالب خوبی در این زمینه ها پیدا می کنید .

چرا دانشجویان ایرانی باید در پروژه های متن باز شرکت کنند . و مقاله هایی در این زمینه ها . لینک (http://www.businessofsoftware.ir/78/foss-projects-iranian-students/)

کار نیمه وقت . ( خودم هنوز نخوندمش ... ) لینک (http://farasun.wordpress.com/2008/10/25/how-to-find-a-half-time-job-for-software-students-part-one/)

مجانی کار کنید تا پولدار شوید . لینک (http://hamid.aftab.cc/1387/10/%D9%85%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D9%88%D9%84%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF/)

توصیه هایی به دانشجویان کامپیوتر . این و حتما بخونید ... لینک (http://aftab.cc/article/877-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D 9%86-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)

کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم ؟ ... لینک (http://aftab.cc/article/994)

کدام دانشگاه برویم ؟ آزاد دولتی علمی کاربردی ... لینک (http://aftab.cc/article/932-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%9F-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C%D8%9F-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%9F-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%9F-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%81%D8%A7%D 8%B9%DB%8C%D8%9F) موضوعی که درباره لینوکس گفتید ، ببینید ما باید لینوکس یادبگیریم و یا حداقل آشنا باشیم ، منتهی اینکه کی سراغش برید ، به نظرم الان زمان مناسبی برای شما نیست که سراغ لینوکس برید ، البته این فقط یه پیشنهاده . لینوکس مدتها راه اندازی ، و پی بردن بهش زمان شما رو میگیره و باید مدام براش جستجو کنید ، این شاید باعث بشه زمان تمرین برنامه نویسی رو به این کار اختصاص بدید که خوب نیست . به نظرم الان فقط تمرین کنید .

sasansara
چهارشنبه 21 تیر 1391, 08:13 صبح
صحبت ها و لینک هایی که دوستمون iAmBehzad گذاشتن خیلی مناسب هستند. بخصوص چندتا از لینک ها، که من قبلا خوندم و واقعا مفید هستن.
من تقریبا میدونم شما الان تو چه وضعیتی هستین و چه ابهاماتی دارین. من هم ترم های اول خیلی چیزها برام مبهم بود. عجله نکنید. اگه علاقه به پیشرفت و یادگیری داشته باشین به تدریج خیلی چیزها براتون روشن میشه.
فقط چندتا مطلب هست که به نظر من ارزش یادآوری داره:
1- پروژه هایی که تو دانشگاه بهتون میدن حتما خودتون انجام بدید. این گام اوله برای اینکه شما رو درگیر کنه با کار، حتی اگه هیچ چیزی از پروژه داده شده ندونید . تفاوتی هم نمیکنه پروژه مربوط به چه درسیه، هرکدوم می تونند سرنخ اصلی رو به شما بدن.شبکه،برنامه نویسی، پایگاه داده،مهندسی نرم افزار و .. و به خصوص ساختمان داده. من به شخصه هر چی از برنامه نویسی بلدم از ساختمان داده یاد گرفتم ، با اینکه تمام پروژه هایی که انجام دادیم با سی ++ بود و من بیرون از دانشگاه با سی شارپ کار کردم. از استادها سئوال کنید، از سال بالایی هاتون، تو فروم هایی مثل همین برنامه نویس...سئوال هاتون رو بپرسید،دنبال پروزه آماده نباشید.سعی کنید زبان انگلیسی تون خوب باشه تا بتونید تو سایت های خارجی مثل stackoverflow که تعداد کاربرهای زیادی دارن فعال باشید.
2- درس های تخصصی رو خوب مطالعه کنید. خوب مطالعه کردن با خوب نمره گرفتن فرق داره. ممکنه استاد یه درس، تمام سوال های آخر ترمش رو از سوالات سال های قبل بده و شما با حفظ کردن اونها بتونید 17 بگیرید. مشکلی نیست! ولی درس های تخصصی نقش زیادی تو باز شدن دید دارن. دید که باز بشه آدم خودش مسیر رو انتخاب میکنه. بر خلاف خیلی ها من معتقدم اگه درس های دانشگاه خوب مطالعه بشه کمک زیادی میکنه. حتی درسی مثل "طراحی زبان های برنامه نویسی" که کاملا تئوری به نظر میاد، به من یاد داد که مفهوم اشاره گر، ارجاع، پشته حافظه و ... چیه. متغیر static چطور تو زبان ها پیاده میشه. کدوم "نوع" زبان به درد چه کاربردی می خوره و ...باور کنید وقتی وارد کار شدید و با نفرات متفاوت برخورد کردید، تفاوت کسی که این چیزا رو میدونه و کسی که فقط یکی دو تا زبان بلده و هرکاری تو دنیا رو می خواد با همون زبونها انجام بده متوجه میشید.
3- سعی کنید از ترم 4 به بعد به صورت کارآموز تو شرکت های نرم افزاری فعالیت کنید. اصلا به فکر پول نباشید. باور کنید در کنار مطالعه خوب درس ها، این یکی از مفیدترین کارها میتونه باشه.

انجام این موارد به ظاهر ساده، واقعا سخته. ولی شما که گفتید ترم دوم رو تازه تموم کردید، اگه بتونید این موارد رو رعایت کنید، واقعا نتایج خوبی در انتظارتون خواهد بود.

ramin_rp
چهارشنبه 21 تیر 1391, 11:06 صبح
دوست من، بچه ها به اندازه کافی (فکر کنم) راهنماییت کردن

فقط رو 2 مورد تاکید میکنم
1- حتما و به هر قیمت ممکن انگلیسی یاد بگیر، باور کن مهم تر از هر چیزیه
2- سعی کن یا جا (شرکت کامپیوتری) پیدا کن برو اونجا کارکن حتی مجانی، خیلی کمک میکنه تا درکت کامل تر بشه

Salah Sanjabian
چهارشنبه 21 تیر 1391, 18:13 عصر
انگلیسی رو تاچه حدباید بلد باشه؟

ramin_rp
پنج شنبه 22 تیر 1391, 09:47 صبح
خوب هر چه بیشتر بهتر، ولی مینیموم به نظر من اینه که بتونه کتاب انگلیسی بخونه، تو انجمن ها انگلیسی زبان سوال و جواب کنه، از ویدیو های آموزشی انگلیسی زبان استفاده کنه

pooriaye vali
پنج شنبه 22 تیر 1391, 21:27 عصر
سلام دوست عزیز
ممنون که این همه دلسوزین.من حرفتونو قبول دارم.اما جریان داره که چراهنوز هدفی ندارم.
ولی هنوزم دیر نیست! من می خوام برنامه نویس امنیت بشم و هک هم گوشه کتارهاش برا تفریح بلاد باشم!بازم کمکم کنین خواهشا ممنون:بوس: الان هم فعلا سی پلاس پلاس دارم کار می کنم. و همونطور که گفتی بیرون هم کلاس رفتم.

من برای برنامه نویسی شبکه،بازی،امنیت،دسکتاپ توضیح میخوام.آخه هیچی نمیدونم!!!!!!
یک استادی دارم که بهم گفت زبانمو قوی کنم.گفت کلاس نمیخوادبری... گفت از همین الان با دیگشنری شروع کن کم کم یاد میگیری.نظر شماهاچیه؟
سوال بعدیم اینکه شنیدم تو بازار الان sql server به درد میخوره! واقعا درسته؟
اما خوده من با تحقیقاتی که تو این سایت کردم به این نتایج رسیدم:
پیتون،جاوا، و خانواده سی را کار کنم.
نظرشماها چیه؟

هی دعوامون نکنین خوب ما تازه کاریم!!!! بلد نیستیم اینارو!!!!متاسفانه استادهایی داریم که نتیجش شده خود من!!!!
من صفر صفرم.هم اکنون نیازمندیاری سبزتان هستیم...

pooriaye vali
پنج شنبه 22 تیر 1391, 22:21 عصر
nazanin_z

برنامه نویسیه اپلیکیشین
دوره های کاربردی رو بیرون بگذرون
__________________________________________________ ____

خوب برامون توضیح بدید برنامه نویسیه اپلیکیشین چیه!؟
منظورتون از دوره های کاربردی چیه؟

pooriaye vali
جمعه 23 تیر 1391, 11:14 صبح
این نظر حذف شد.