PDA

View Full Version : سوال: بازار کار php در کنار زبان های دیگر

nariman_t
یک شنبه 18 تیر 1391, 21:05 عصر
سوال رو به تاپیک دیگه و لینک ندهید چون فقط افرادی که چندتا زبان خوندن فک کنم بتونن جواب بدن
سوال من این در مورد بازار کار زبان برنامه نویس php در جاهای دولتی هستش چند وقتی روزنامه هارو نگاه میکردم فقط میدیدم برنامه نویس.net میخوان
جریان چیه که همه سایتهای دولتی با ساتفاده از تکنولوژی asp.net هست یعنی php در کنار این زبان ها در مکان های دولتی جایگاهی نداره
من خودم php رو نزدیک 3 سال هست که درام کار میکنم به صورت حرفه ای و از کنارش jquery ajax , javascript رو هم یا گرفتم ولی بعضی وقتها افسوس میخورم که چرا vb.net و asp رو ادامه ندادم
الان تو فکرم هست که زبان مورد علاقم یعنی php رو به طور حرفه ای ادامه بدم و از کنارش c#.net و asp رو هم یواش یواش ادامه بدم ولی میترسم در کدها کمی گیج شم و باهم دیگه تداخل پیدا بکنند البته کدهای زبانهایی که گفتم شبیه هم هستن تا حدودی نظرات خودتون رو بدید تا بلکه طرز فکرم بهتر شه یا سمت و سویی به فکرم بدید ممنون از همه کسانی که در این بحث شرکت میکنن

Unique
یک شنبه 18 تیر 1391, 23:08 عصر
راستش دیدگاه شما را تا حدودی نمی پسندم ! به عنوان کسی که با ASp .Net شروع کرده و 6 سال حرفه اش بوده و حالا به php روی آورده نظرم اینه :

در رابطه با بازار کار ممکنه صحبت های شما درست باشه ! اگه یادتون باشه یه زمانی همین دولتی ها میخواستند بروند سراغ سیستم های open source و حتی سیستم عامل فارسی را با هسته لینوکس توسعه بدهند که البته فکر هر کسی بود درست بود ولی متاسفانه ادامه پیدا نکرد ! شخصا چون دنبال کار های دولتی نبودم زیاد نمیدونم در حال حاضر گیرشون به چه زبانی هست ! اما کلا زیاد روی آگهی ها و سایت های دولتی zoom نکنید ! چون سایت های فعلی که دارند چه php و چه .net چنگی به دل نمیزنه و مجریانی اونها را دست گرفته اند که ساده ترین مفاهیم کد نویسی را نمیدونند و با راه اندازی یک سایت از طریق joomla یا wordpress یا drupal اسم خودشون را گذاشتند برنامه نویس و تا ابد درگیر باگ ها ، ماژول های آماده و ... این پکیج ها خواهند بود !

چند تا موضوع ساده در رابطه با .net باعث شده که خیلی ها به طرفش هجوم بببرند که من چند تاش را که به نظرم مهمه براتون میگم :
1 - پیش پا افتاده ترین مسئله اینه که هر ایرانی از وقتی کامپیوتر خریده روش ویندوز بوده و با هر بدبختی که بوده یه چیزهایی ازش یاد گرفته و کلا با محصولات Microsoft ی تونسته کنار بیاد که این موضوع به شکر نبودن قانون copy right محقق شده وگرنه کمتر شرکت یا شخص حقیقی حاضر میشد هزینه های ویندوز و نرم افزار های ویندوزی مانند adobe photoshop و سایر اونها را بپردازه ! در حالی که کار کردن توی محیط لینوکس و متفوت بودن Distro های اونها به اضافه کم سوادی و تنبلی دوستان برنامه نویس در یادگیری این سیستم عامل باعث شده کلا خیلی ها وقتی قضیه از windows میاد بیرون قید همه چیز را بزنند !

2 - یکی از ویژگی (نه برتری) های .net اینه که مایکروسافت از یک RAD Studion اونم چیزی شبیه Visual Studio استفاده کرد و کاری کرد که سه قشر برنامه نویس به .net نظر خوش تری نشون بدهند ! از جمله کسانی که VB کار میکردند ! همچنین با تلفیق پاسکال وC (بله پاسکال ، برین ببینید کی #C را توسعه داده [Anders Hejlsberg] و چقدر یکسری مفاهیمش شبیه پاسکال) یک زبان جالب مثل #C به وجود آورد و کلا قاپ خیلی ها را دزدید ! اما این محیط IDE قدرتمند یک مشکل بزرگ برای مخصوصا برنامه نویسان تازه کار ایرانی به وجود آورد و اونم این بود که به Drag And Drop کردن کنترل های .net عادت کردند و بیش از 80 درصدشون حتی یک دید کلی از web.config هم ندارند و چه برسه با لایه های .net framework ! این افراد در بهترین حالت کد زنهای خوبی میشوند ولی چون کد نویسی کل توسعه وب نیست در خیلی از بخش ها ضعیف هستند !

3 - Micro$oft واقعا یک شرکت موفق هستش و با ایده کارهاش را انجام میده ! سومین موضوع به نظر من این بود که مایکروسافت اینبار توسعه گران .net را حمایت کرد و با اضافه کردن بخش های متعدد به framework و ساده تر و ساده تر کردن هر چه بیشتر کارها بعلاوه با استفاده از >net تقریبا در تمامی محصولاتش و امکان توسعه اونها از طریق .net framework تونست افراد بیشتری را جذب .net بکنه !

اما حالا را کسی مثل من با این همه سابقه در توسعه در محیط .net اون را ول میکنه چند موضوع مهمه !
1 - مایکروسافت پس از انتشار هر نسخه جدید Framework برنامه نویس را با مشکلات زیادی روبرو میکنه و حتی یکسری از تنظیمات مسخش از یک هاست به هاست دیگه مشکل ساز میشه !
2 - میزبانی های ویندوز حداقل دو برابر میزبانی های لیونکس هزینه دارند و این در حالی هستش که لینوکس خیلی سبک تر و قابل اطمینان تره و Stable تره
3 - برنامه نویسان .net با توجه به فاصله یاد معلوماتی که در موضوع شماره 2 بهش اشاره کردم دارند ! جم و جور کردن یک تیم خوب کار خیلی سختیه در صورتی که برای php اینطور نیست و خودم تجربه دارم که php کار ها سواد عمومی بهتری از توسعه وب دارند.
4 - این نظر من نیست بله نظر بسیاری از برنامه نویسان وب هستش که انعطاف و گستردگی و پشتیبانی open source مربوط به جامعه مجازی php کار ها به شدت از .net بهتره !

اما در رابطه با بازار کار هم باید بگم من هم زمانی را دیدم که php روی کار بوده و هم زمانی که .net روی کار اومده ! شرکت هایی را هم میشناسم که برای اینه بتونند تا ابد یک مشتری را با کارش مال خودشون بکنند میان با زبان هایی مثل python یا ruby یا jsp یا Cold Fusion کار میکنند که تعداد برنامه نویسان مسلط به اونها بسیار بسیار کمتر از php و .net هستش ! خلاصه میخوام بگم برای هر زبانی بازار کار هست ! اما اگه منظورت فراوانی باشه ! ممکنه در برهه زمانی فعلی این .netباشه که زمینه کاری بیشتری براش هست اما قرار نیست همیشه اینطور باشه ! اگه هم برای خودتون کار میکنید اصلا به این چیز های اهمیت ندین و کار خودتون را بکنین ! در بسش از 90 درصد پروژه ا اصلا مهم نیست شما از چه تکنولوژی استفاده میکنید !

ayub_coder
یک شنبه 18 تیر 1391, 23:36 عصر
کاملا با آقای Unique موافقم
یکی از دلایلی که بیشتر میرن سمت دات نت همون سادگی کار و استفاده ساده از کنترل های مایکروسافتی هستش
ولی اگه شما با PHP برنامه نویسی کنی تعامل خیلی نزدیک (در حد 0) با html که پایه ی وب رو تشکلی میده داره.
البته شما این تاپیک رو در بخش PHP گذاشتی و اگه تو بخش دات نت قرار میدادی مطمئنا جواب های دیگری می گرفتی. ولی در کل برای هر کاری اگه مهارت پیدا کنی همیشه شغل پیدا میشه. مهم مهارت و توانایی حل و انجام مسئله است. حالا زیاد تفاوتی نداره با جاوا انجام بدی یا دات نت یا python...
در کل اگه در هر زبانی مهارت داری و مهمتر از اون با هر زبانی راحتتری با همون کار کن.
شاید من 3 سال باشه که وب کار می کنم. ولی تو این مدت یه بار هم به فروم دات نت سر نزدم. البته پروژه های کوچک دات انجام دادم ولی تو پروژه های کوچیک با دات نت به مشکلی بر نمی خوری ولی همین که پروژه وارد دنیای واقعی میشه دات نت حسابی حالتو میگیره! :چشمک:

nariman_t
دوشنبه 19 تیر 1391, 15:25 عصر
من هم با نظراتتون موافقم من خودم هم همه اینها رو تجربه و لمس کردم
یادم میاد تازه .net رو داشتم میخوندم که ذرتی مایکروسافت یه ایده جدید داد به نام linq و سرویس شدیم رفت و همچنین مایکروسافت کاری کرده که متکی به ابزارهایی که در اختیار ما قرار داده باشیم خیلی وقتها گیر کردم و نتونستم جوابی برای سوالم پیدا کنم
من میدونم .net سادست ولی خیلی جاها آدم گیر میکنه
درسته که کد نویسیش کتره ولی از اون طرف دستت هو بسته تره و این رو هم میدونم که php و زبانهای open sorce مثل این خیلی کد نویسیش بیشتره و برای کوچکترین چیز هم باید بشینی خودت فک بکنی و مختو مشغول کنی واسه یه چیز ساده که تو .net شاید بشه سریع انجام داد ولی انعطاف پذیری php رو نسبت به .net بارها و بارها خودم دیدم
همه انیها رو میدونم و خودم ترفدار پرو پا قرص برنامه نویسی open sorce و از این قبیل زبانها هستم
ولی در مورد بازا کار چی فکر مردم چی الان شاید خیلی از ماها تو سنی باشیم که باید از این چیزهایی که یاد گرفتیم پول در بیاریم که از جمله خود من هم یکی از این قبیل افراد هستم که پول هم نه چندان زیاد در میارم ولی بخور و نمیر هستش
به نظرتون این راهی که میخام برم رو تایید میکنید یا نه چجوریاست
حرفه ای ادامه دادن php + مخلفاتش مثل jquery javascript و...
از کنارش به صورت مبتدی نه زیاد حرفه ای c# رو هم ادامهخ بدم
نظرتون در مورد این که کدها رو امکان داره باهم قاطی کنم چیه همچین موردی براتون اصلا پیش اومده که 2 زبان رو یاد بگیرین و کدها رو بد جور باهم قاطی بکنید؟

Unique
دوشنبه 19 تیر 1391, 20:01 عصر
نظرتون در مورد این که کدها رو امکان داره باهم قاطی کنم
زبان های برنامه نویسی مثل زبان های گفتاری میمونه و فرار هستند ! شما چه بخوای و چه نخوای با زیاد کار کردن یک زبان 100% تسلط به زبان دیگه کاسته میشه ! اما با اجرای یه پروژه توی همون زبان به سرعت بر میگرده مگه اینکه واقعا 2 یا 3 سال هیچ کدی نزده باشی ! من هیچ زبانی را به اندازه پاسکال و هیچ IDE را به اندازه delphi دوست ندارم ! اما خوب بالاخره باید از همه موقعیت ها استفاده کرد و نباید به یک چیز خاص متکی بود ، احساس کردم خروجی مالی در وب بیشتره و الان شاید فقط 10% یک سال شمسی را به دلفی می پردازم ! اما در کل یادم نرفته ! قطعا تسلطم اندازه گذشته نیست اما یادم نرفته !

توی همین انجمن خیلی از دوستان هستند 7،8 تا 10 تا زبون را خوب میدونند !تسلط نسبی هم دارند. اما کلا قاطی نمیکنی و بالاخره با کمی debug کردن راه میفته !

desatir7316
دوشنبه 19 تیر 1391, 23:08 عصر
به نظر من اگه فقط بازار کاره و نمی خوای حرفه ای کار کنی فرقی نداره دوست عزیز
تو می خوای یه سایت درست کنی و تحویل بدی
می شی طراح سابت
ولی اگه می خوای حرفه ای کار کنی و مثلا ماژول بنویسی من می گم php
البته دلیلشو بپرسی نمی تونم جواب درست و حسابی بهت بدم ولی این سوال رو من خودم از یکی از استادامون که دکتر بود و از استادای بود که تو کار عملی قوی بود و بچه ها هم همه قبولش داشتن پرسیدم این جواب رو گرفتم
گفت برای کار حرفه ای بین php و asp فرق هست و خودش php رو تایید کرد، در مورد بقیه زبان ها که تو نظر سنجی کردید نمیدونم چون من از همین دوتا زبان ازش پرسیدم
راستی من شنیدم زبان های که با جاوا نوشته می شن امنیتشون خیلی بالاست ولی جاوا نمی شه ویرووس نوشت!!!
طراحی زبان های برنامه نویسی هم تدریس می کرد و خیلی مسلط بود
امیدورام مفید بوده باشه

desatir7316
دوشنبه 19 تیر 1391, 23:10 عصر
به نظر من اگه فقط بازار کاره و نمی خوای حرفه ای کار کنی فرقی نداره دوست عزیز
تو می خوای یه سایت درست کنی و تحویل بدی
می شی طراح سابت
ولی اگه می خوای حرفه ای کار کنی و مثلا ماژول بنویسی من می گم php
البته دلیلشو بپرسی نمی تونم جواب درست و حسابی بهت بدم ولی این سوال رو من خودم از یکی از استادامون که دکتر بود و از استادای بود که تو کار عملی قوی بود و بچه ها هم همه قبولش داشتن پرسیدم این جواب رو گرفتم
گفت برای کار حرفه ای بین php و asp فرق هست و خودش php رو تایید کرد، در مورد بقیه زبان ها که تو نظر سنجی کردید نمیدونم چون من از همین دوتا زبان ازش پرسیدم
راستی من شنیدم زبان های که با جاوا نوشته می شن امنیتشون خیلی بالاست ولی جاوا نمی شه ویرووس نوشت!!!
طراحی زبان های برنامه نویسی هم تدریس می کرد و خیلی مسلط بود
امیدورام مفید بوده باشه

nariman_t
سه شنبه 20 تیر 1391, 14:48 عصر
هم بازار کار مهمه هم حرفه ای کار کردن هر دو مهم هستن

Unique
سه شنبه 20 تیر 1391, 19:04 عصر
خداییش اگه این اساتید دانشگاه حرف نزنند اتفاقی میفته ؟!
توی دانشگاه ما تنها کسی که جرات داشت به استاد بگه آقای استاد تو که نمیدونی حرف نزن من بودم که باعث مشکلات بسیار زیاد برام شد . ای کاش کسی که مدرک دکترا می گرفت اینو میفهمید که فقط در چهارچوب تجربی خودش حرف بزنه و یا بگه فلان شخص در فلان مقام علمی و تجربی چنین چیزی گفته ، نه اینکه بیاد برای بچه های مردم تز بده !

mohsenshahbazi1989
چهارشنبه 20 شهریور 1392, 17:21 عصر
بنظر من همه این مشکلات با رعایت کردن قانون کپی رایت حل مشه :D

hamedarian2009
چهارشنبه 20 شهریور 1392, 17:59 عصر
اگه واسه بازار کار میخای طراحی سایت که فرق نداره با asp باشه یا php و با هردوش میتونی هر سایتی رو بنویسی و باید ببینی با کدوم راحت تری
مشتری که نمیدونه اصلا این زبانها چی هستن

abolfazl-z
چهارشنبه 20 شهریور 1392, 21:26 عصر
N1 PHP
ِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِ ِِ

MMSHFE
پنج شنبه 21 شهریور 1392, 08:36 صبح
طبق مصوبه جدید دولت، تمام ارگانهای دولتی 6 ماه فرصت دارن که از سیستم Windows به Linux نقل مکان کنن و این طبیعتاً یعنی مرگ NET. در پروژه های دولتی چون NET. در لینوکس قابلیت اجرای قابل اطمینانی نداره. بنابراین، توصیه میکنم دست از ریسمان محکم Open Source بر ندارین چون هر دولتی که به حریم خصوصی خودش احترام بگذاره، بالأخره یه زمانی خواهد فهمید که هیچ کنترلی روی جریان داده ها در محصولات Closed Source مثل محصولات مایکروسافت و اپل و... نخواهد داشت.

MMSHFE
پنج شنبه 21 شهریور 1392, 09:13 صبح
این اقدام دولت خیلی زیرکانه بوده چون با یک تیر چندتا نشون زده:
1- حرکت به سمت تصویب قانون Copyright و پذیرش جهانی ایران چون دیگه توی ارگانهای رسمی، نرم افزار Crack شده استفاده نمیشه.
2- عدم پرداخت هزینه برای مورد 1 چون محصولات Open Source رایگان هستن.
3- کنترل کامل روی جریان داده ها و حتی سورس کد محصولات (نمونه: سیستم عامل لینوکس ملی)
پی نوشت: درسته که مایکروسافت با این حرکت ضرر نمیکنه چون ایران درهرحال برای محصولاتش پول نمیداد ولی شخصاً دلم برای کسانی که NET. کار میکنن خیلی میسوزه چون پروژه های دولتی رو رسماً از دست میدن.

eshpilen
پنج شنبه 21 شهریور 1392, 10:25 صبح
بنظر من باید کلا ایران رو تعطیل اعلام کنن :قهقهه:
مملکت ترکیده شما توی فکر انتخاب زبان برنامه نویسی هستید.

Astyagev
پنج شنبه 21 شهریور 1392, 10:59 صبح
بنده به شخص خودم با PHP بشیشتر موافق هستم در دات نت با اینکه سادگی هست ولی مایکروسافت انحصاری کردن برنامه نویس و داره و برنامه نویس اونطوری برنامه می نویسه که در دات نت و چهارچوب هاش مشخص شده براش اینطوری برنامه ها کنترل شده هستند و دیگه نمیشه زیاد روش باگ های ویندوز و ریخت بیرون نمیزاره پات و از گلیمت درازتر کنی - چرا چوب معدل و تو دانشگاه خوردم استاد داشت نوش جان می فرمود باهاش بحث میکردم وقتی کم می آورد غرض به دل میگرفت منم گفتم در حیطه کاریتون نیست راه اشتباه جلو پای مردم نزارید همین باعث شد استادی که هر ترم کم کم دو کتاب 3 واحدی داشتم باهاش همش 10 بده بهم و میان ترم و نمره پروژه و 0 رد میکرد

Unique
پنج شنبه 21 شهریور 1392, 11:08 صبح
عجب نبش قبر تاپیکی با یک خبر خیلی خیلی مهم برای جامعه open source !

بنظر من باید کلا ایران رو تعطیل اعلام کنن
قرار نیست بحث را سیاسی کنیم توی انجمن علمی ،‌ من خودم جزو کسانی هستم که توی سایت های جامعه open source که این موضوع مطرح شد بهش نقد داشتم ! البته در مورد این خبر هر کسی یه چیزی میگه و بعضی میگن اعلام کردند شرایطشون را برای این تغییر آماده کنند ، بعضی میگن تا شش ماه زیر ساخت ایجاد کنند ! به هر حال اصل خبر برای افرادی مثل من که آرزو دارند روزی قوانین copy right توی این کشور نهادینه بشه خیلی خوبه و حرکت به جلو !

اما این مصوبات هم بدون در نظر گرفتن شرایط جامعه کاربری ایران صورت گرفته ! مثلا توی این انجمن که پتانسیل استفاده از سیستم عامل های آزاد مثل ubuntu و open suse و mint os و fedora وجود داره چند نفر از اینها به عنوان سیستم عامل اصلی استفاده میکنند ؟ (حالا مهم نیست برای پشتیبانی چند تا کار یا تست روی ie یک سری هم به ویندوز بزنند). تازه این موضوع فرهنگ سازی نیاز داره ، آموزش نیاز داره ، نیروی متخصص نیاز داره که در زمینه سیستم عامل های open source و نرم افزار های آزاد بسیار بسیار اندک و در حد صفره ! یک دور توی سایت های opensource بزنین شاید کل جامعه فعالش ۱۰۰۰ نفر نشه ! (من نشمردم ولی در قیاس همین حدود هستش)

ما ایرانی ها هم کلا با تغییر مشکل داریم و معمولا با چماق هدایت میشیم (شرمنده هستم که اینطوری فکر میکنم اما از نظر من همینه) تا زور نباشه یا بلایی سرمون نیاد درست نمیشیم ! (نمیگم اجنبی ها (یاد برنامه جند شب پیش نود افتادم) کارشون درسته ها اما این چیزها توی خیلی از ممالکشون حل شده هستش). به نظر من اگه همه مجبور بشن هزینه نرم افزار هایی که استفاده میکنند را بدهند کم کم به این نتیجه میرسند که سیستم عامل را عوض کنند ، نرم افزار تولید کنند و پیشرفت کنند ! تا زمانی که 3d studio را کرک نصب میکنید و Photoshop و غیره را ... جای امیدی برای این تحولات وجود نداره. این مصوبه خیلی قشنگه اما اجرایی نیست و مثل بقیه تصمیمات کارشناسی نشده.

MMSHFE
شنبه 23 شهریور 1392, 08:24 صبح
البته بد نیست اینم گفته بشه که دولت از زمان طراحی لینوکس ملی! به ارگانهای دولتی گفته بود کم کم به سمت لینوکس حرکت کنن و برنامه ها و تنظیمات شبکه و... رو به این Platform منتقل کنن ولی کسی گوشش بدهکار نبود و الآن که تقریباً 2 سال گذشته، هم خیلی از باگهای لینوکس ملی رفع شده و هم اینکه دولت دیگه 6 ماه ضرب الأجل گذاشته که حتماً اینکار انجام بشه چون خیلی جدی داره دنبال عضویت در قانون کپی رایت میگرده. بهرحال اقدام خوبیه، حتی اگه قرار باشه این ارگانها بقول شما به ضرب چماق بسمت Open Source هدایت بشن. برای خودم هم همیشه سؤال بود که چرا در دولتی که همه منتظر شنود اطلاعاتش هستن، از ویندوز داره همه جا استفاده میشه. امیدوارم بعد از مدتی دوباره سرد نشن.

R_Rajaee_Rad
شنبه 23 شهریور 1392, 09:54 صبح
طبق مصوبه جدید دولت، تمام ارگانهای دولتی 6 ماه فرصت دارن که از سیستم Windows به Linux نقل مکان کنن و این طبیعتاً یعنی مرگ NET. در پروژه های دولتی چون NET. در لینوکس قابلیت اجرای قابل اطمینانی نداره.

آقای شهرکی اشتباه برداشت کردید
تمام ارگانهای دولتی 6 ماه فرصت دارن که برنامه ای ارائه بدن که چه طوری از سیستم Windows به Linux نقل مکان کنن
ممکنه اجرای این برنامه چندین سال طول بکشه...زهر مایکروسافت نزدیک 20 ساله وارد کشور شده...حجم افرادی و دستگاه هایی که درباره این طرح مقاومت میکنن خیلی بالاست
خیلی از متخصصین ما هنوز بدرستی نمیدونند لینوکس چی هست...کارمندان ادارت جای خود

اما از اون جهت که دولت آقای روحانی(بهش رای ندادم...ولی کم کم داره ازش خوشم میاد) شعار تعامل با دنیا رو داد و یکی از راه های تعامل با دنیا همین بحث روشن شدن قانون کپی رایته باعث میشه من به این قضیه خوشبین باشم

الخیر فی ما وقع....

رضا قربانی
شنبه 23 شهریور 1392, 12:19 عصر
بازار php اصلا خوب نیست ، برید دنبال یه شغل دیگه :ی

javidabbaci
شنبه 23 شهریور 1392, 18:23 عصر
ابراز همدردی اینجانب را بپذیرید من هم با چنین اساتید ، واقعا واقعا .................................................. ........ ........................... برخورد کردم .ننگ باد برچنین اساتیدی

javidabbaci
شنبه 23 شهریور 1392, 18:24 عصر
بنده به شخص خودم با PHP بشیشتر موافق هستم در دات نت با اینکه سادگی هست ولی مایکروسافت انحصاری کردن برنامه نویس و داره و برنامه نویس اونطوری برنامه می نویسه که در دات نت و چهارچوب هاش مشخص شده براش اینطوری برنامه ها کنترل شده هستند و دیگه نمیشه زیاد روش باگ های ویندوز و ریخت بیرون نمیزاره پات و از گلیمت درازتر کنی - چرا چوب معدل و تو دانشگاه خوردم استاد داشت نوش جان می فرمود باهاش بحث میکردم وقتی کم می آورد غرض به دل میگرفت منم گفتم در حیطه کاریتون نیست راه اشتباه جلو پای مردم نزارید همین باعث شد استادی که هر ترم کم کم دو کتاب 3 واحدی داشتم باهاش همش 10 بده بهم و میان ترم و نمره پروژه و 0 رد میکرد

ابراز همدردی اینجانب را بپذیرید من هم با چنین اساتید ، واقعا واقعا .................................................. ........ ........................... برخورد کردم .ننگ باد برچنین اساتیدی

hamedarian2009
شنبه 23 شهریور 1392, 19:14 عصر
سلام
اینجا ازین سوالا کنی همه میگن خوب نیست چونکه همه اینجا برنامه نویس php هستن و نمیخان که تو بازار رقیب واسشون پیدا بشه:لبخند:

SilverLearn
شنبه 23 شهریور 1392, 19:47 عصر
سلام
اینجا ازین سوالا کنی همه میگن خوب نیست چونکه همه اینجا برنامه نویس php هستن و نمیخان که تو بازار رقیب واسشون پیدا بشه:لبخند:

موافق نیستم چون اینجا همه جمع اند برای کمک به یک دیگر...

طبق مصوبه جدید دولت، تمام ارگانهای دولتی 6 ماه فرصت دارن که از سیستم Windows به Linux نقل مکان کنن و این طبیعتاً یعنی مرگ NET. در پروژه های دولتی چون NET. در لینوکس قابلیت اجرای قابل اطمینانی نداره. بنابراین، توصیه میکنم دست از ریسمان محکم Open Source بر ندارین چون هر دولتی که به حریم خصوصی خودش احترام بگذاره، بالأخره یه زمانی خواهد فهمید که هیچ کنترلی روی جریان داده ها در محصولات Closed Source مثل محصولات مایکروسافت و اپل و... نخواهد داشت.

جناب شهرکی از چند روز پیش که این خبر رو شنیدم خیلی خوشحال شدم . گفتم دم دولت گرم ... چون واقعا Open source بودن دولت خیلی باعث پیشرفت ارگان ها و سازمان های دولتی خواهد شد و به طبع کار مردم (ارباب رجوع) بهتر و سریع تر راه خواهد افتاد :)
در کل به نظر من هم برای اجرای قانون کپی رایت خیلی مهم خواهد بود و برای ایران در این زمینه روزهای خوبی رو می بینم ....

hamedarian2009
شنبه 23 شهریور 1392, 19:59 عصر
جناب شهرکی از چند روز پیش که این خبر رو شنیدم خیلی خوشحال شدم . گفتم دم دولت گرم ... چون واقعا Open source بودن دولت خیلی باعث پیشرفت ارگان ها و سازمان های دولتی خواهد شد و به طبع کار مردم (ارباب رجوع) بهتر و سریع تر راه خواهد افتاد :)
در کل به نظر من هم برای اجرای قانون کپی رایت خیلی مهم خواهد بود و برای ایران در این زمینه روزهای خوبی رو می بینم ....
من هم از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم و من همزمان سیستم عامل لینوکس هم رو سیستمم دارم
ولی به نظر شما همچین طرحی شدنی هست؟ تغییر سیستم عامل از ویندوز به لینوکس اون هم بسیار زمانبر خواهد بود چون باید ابتدا آموزش داده بشه و فکر کنم کلا کشور و سیستم اداری با یه چالش عمده ای مواجه بشه

SilverLearn
شنبه 23 شهریور 1392, 20:30 عصر
بله که شدنی هست ....

برای همین دولت 6 ماه فرصت داده دیگه که کلاس های آموزشی بزارن سازمان ها برای کارمنداشون

یادمه تو دانشگاه هر برنامه ای که خریداری می کردن برای مثلا امور مالی کلاس آموزشی برای کارمندان تدارک می دیدن تا استفاده از اون براشون راحت تر و کاربردی تر بشه ...

وقتی کلاس های آموزشی گذاشته بشه دیگه چالشی به وجود نخواهد آمد
خوب البته همیشه وقتی قراره سیستم تغییر بکنه موانع و مشکلاتی وجود داره که این طبیعی هستش ... ولی نفس کار مهمه که آینده خوبی رو برای کشورمون فراهم خواهد کرد ....

bethoveen
شنبه 23 شهریور 1392, 22:10 عصر
فک نکنم به این راحتی بشه تو این مورد که همه ارگان های دولتی از لینوکس استفاده میکنن حساب باز کرد،به طور مثال سیستم گلستان رو در نظر بگیرید که با ASP.NET کار شده و رو بستر ویندوز ارائه میشه حالا فک نکنم این پیام نور با اون هزینه زیاد بیاد این ریسک رو بکنه و خیلی از سازمان های دیگه،اما به خدا اگه این اتفاق بیوفته نون ما تو روغنه به شخصه احترام زیادی برای برنامه نویسای جهانی قائلم و حیف که محصول اونا رو دزذکی استفاده کنیم،اما لینوکس ملی هم نمی دونم دوستان امتحان کردن یا نه اما خیلی ضعیفه خیلی و از لحاض سازگاری فونت و نرم افزار هم برخلاف اون همه ادعاشون اصلا کار نشده

shahriyar3
شنبه 23 شهریور 1392, 22:52 عصر
من دیدم به چشم خودم معاونت های وزارت خونه کتاب icdl دستشون بود از ساعت 8 تا 12 صبح میرفتن کلاس آموزشی تو ساعتی که باید کار میکردن. با سرویس میبردن میاوردنشون. آدم های سن و سال دار
ولی امیدی هم به برنامه نویس های php نیست. کسائی که .net مینوشتن حداقل یه استاندارد هائی داشتن.
crm برای فلان وزارتخانه 200 هزار تومن با ورد پرس , کد هاشو هم به جز خودش هیچ کس دیگه ای سر در نمیاره.

hamed442
شنبه 23 شهریور 1392, 22:59 عصر
سوال رو به تاپیک دیگه و لینک ندهید چون فقط افرادی که چندتا زبان خوندن فک کنم بتونن جواب بدن
سوال من این در مورد بازار کار زبان برنامه نویس php در جاهای دولتی هستش چند وقتی روزنامه هارو نگاه میکردم فقط میدیدم برنامه نویس.net میخوان
جریان چیه که همه سایتهای دولتی با ساتفاده از تکنولوژی asp.net هست یعنی php در کنار این زبان ها در مکان های دولتی جایگاهی نداره
من خودم php رو نزدیک 3 سال هست که درام کار میکنم به صورت حرفه ای و از کنارش jquery ajax , javascript رو هم یا گرفتم ولی بعضی وقتها افسوس میخورم که چرا vb.net و asp رو ادامه ندادم
الان تو فکرم هست که زبان مورد علاقم یعنی php رو به طور حرفه ای ادامه بدم و از کنارش c#.net و asp رو هم یواش یواش ادامه بدم ولی میترسم در کدها کمی گیج شم و باهم دیگه تداخل پیدا بکنند البته کدهای زبانهایی که گفتم شبیه هم هستن تا حدودی نظرات خودتون رو بدید تا بلکه طرز فکرم بهتر شه یا سمت و سویی به فکرم بدید ممنون از همه کسانی که در این بحث شرکت میکنن
به نظر من شما که php کار کردی راحت می تونی aspx & csharp رو هم یاد بگیری ولی برعکسش هر چند شدنیه ولی یه خورده کارشون سخت میشه چون محیط ویژوال استادیو برنامه نویسها رو تنبل می کنه. به نظر من تصمیمی درستی گرفتی و خیالت راحت اصلا" هم گیج کننده نیست.

MMSHFE
یک شنبه 24 شهریور 1392, 09:14 صبح
فک نکنم به این راحتی بشه تو این مورد که همه ارگان های دولتی از لینوکس استفاده میکنن حساب باز کرد،به طور مثال سیستم گلستان رو در نظر بگیرید که با ASP.NET کار شده و رو بستر ویندوز ارائه میشه حالا فک نکنم این پیام نور با اون هزینه زیاد بیاد این ریسک رو بکنه و خیلی از سازمان های دیگه،اما به خدا اگه این اتفاق بیوفته نون ما تو روغنه به شخصه احترام زیادی برای برنامه نویسای جهانی قائلم و حیف که محصول اونا رو دزذکی استفاده کنیم،اما لینوکس ملی هم نمی دونم دوستان امتحان کردن یا نه اما خیلی ضعیفه خیلی و از لحاض سازگاری فونت و نرم افزار هم برخلاف اون همه ادعاشون اصلا کار نشده
من هم قبول دارم که این کار خیلی سخته و شاید بشه با اطمینان زیادی گفت که توی 6 ماه عملی نمیشه ولی مهم اینه که دولت تصمیمش رو گرفته و داره حرکت به این سمت رو شروع میکنه. پیام نور هم که سهله، خود وزارتخونه ها هم وقتی زور بالای سرشون باشه، مجبور میشن علیرغم میل باطنی، هزینه کنن و به سمت چهارچوب مصوب حرکت کنن. لینوکس ملی هم قطعاً ضعفهای زیادی داره ولی یکی از دلایلی که تابحال کسی سراغ رفع این مشکلات نرفته و زیاد رشد نکرده هم همین مسئله بوده که کسی ازش استفاده جدی نکرده. وقتی توی ارگانها بکار گرفته بشه و مشکلاتش رو بشه، قطعاً Developerهای زیادی پیدا میشن که این مشکلات رو رفع کنن. منظورم اینه که تا وقتی از یک برنامه استفاده جامع نشه، نیازی هم به رفع مشکلاتش احساس نمیشه.

bethoveen
یک شنبه 24 شهریور 1392, 11:04 صبح
من هم قبول دارم که این کار خیلی سخته و شاید بشه با اطمینان زیادی گفت که توی 6 ماه عملی نمیشه ولی مهم اینه که دولت تصمیمش رو گرفته و داره حرکت به این سمت رو شروع میکنه. پیام نور هم که سهله، خود وزارتخونه ها هم وقتی زور بالای سرشون باشه، مجبور میشن علیرغم میل باطنی، هزینه کنن و به سمت چهارچوب مصوب حرکت کنن. لینوکس ملی هم قطعاً ضعفهای زیادی داره ولی یکی از دلایلی که تابحال کسی سراغ رفع این مشکلات نرفته و زیاد رشد نکرده هم همین مسئله بوده که کسی ازش استفاده جدی نکرده. وقتی توی ارگانها بکار گرفته بشه و مشکلاتش رو بشه، قطعاً Developerهای زیادی پیدا میشن که این مشکلات رو رفع کنن. منظورم اینه که تا وقتی از یک برنامه استفاده جامع نشه، نیازی هم به رفع مشکلاتش احساس نمیشه.
بله من هم با شما موافقم اما میدونین به نظر من ملی کردن بحث بسترهایی نرم افزاری اصلا خوب نیس و یه نو تبعیض قائل شدن محسوب میشه،شما حساب کن اگر توی امریکا که این همه کمپانی های بزرگ دارن فعالیت میکنن اما هیچ کدوم محصول که مشخصاملی باشه عرضه نمی کنن،همه یادمون هس سر این ایمیل ملی که چقدر های و هوی کردن اما اصلا استقبال نشد ازش،باید ی طوری بشه که همه برنامه نویسا حتی من نوعی ضعیف هم بتونم تا جایی که میتونم توانمندیمو عرضه کنم،حدود دو سال پیش از اداره اوقاف شهرستان برا شرکت ما پیشنهاد ساخت نرم اقزار برای امور فرهنگی شد،ما خیلی روش کار کردیم و حتی تحلیل سیستم تموم شده بود،دوستان پیشنهاد دادن که با java و MYSQL جلو بریم حالا به خیال خودمون داشتیم آینده نگری میکردیم،اما آخر سر همین آینده نگری کار دستمون داد،خبر اومد که سازمان مرکزی در حال تدوین طرح ساخت ی نرم افزار جامع هستش،الان دو ساله هنوز تموم نشده،منم ازین میترسم که با این کار دولت ی عده افراد سودجو با پارتی و رانت برن تمام پروژه ها رو بگیرن،باور کنین بعضی ازین پروژه ها ( نمیگم همه) اونقدر ساده و راحت هستن که همین بچه های فروم می تونن مث آب خوردن کار کنن،ایشالله که این طرحم مث اینترنت ملی و جستجوگر ملی و بقیه نشه :-))))