PDA

View Full Version : مشکلات چشمی برنامه نویس ها

1485159
چهارشنبه 21 تیر 1391, 13:28 عصر
سلام
میخواستم بدونم که کسی هست که در مورد برنامه نویسی از جانب چشم هاش اذیت بشه؟ به چه صورت هست؟ چه کاری در این مورد انجام دادین؟
ممنون.

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 21 تیر 1391, 17:30 عصر
سلام . من سندرم خشکی چشم دارم ، و کم کم به این نتیجه رسیدم که از یه پروژکتور برای اتاقم به جای LCD استفاده کنم ، منتظر همچین بحثی بودم ببینم کسی تجربه کار با پروژکتور رو داره ؟

از قطره چشمی آرتلاک استفاده می کنم . دکتر گفت هیچ ضرری نداره و همیشه استفاده کن . گاهی هم خیار قارچ می کنم میذارم روی چشمم ، مرطوب می کنه . در کل من وضعیت چشمم اصلا خوب نیست ...

1485159
پنج شنبه 22 تیر 1391, 00:41 صبح
البته فکر نکنم که پروژکتور مشکل خشکی چشم رو برطرف کنه. اگر هم قرار باشه که موثر باشه به نظرم بهتره که از یک مانیتور بزرگ در فاصله دور به جای پروژکتور استفاده بشه که کنتراست پایین نیاد و چشم رو بیشتر اذیت نکنه. البته اگه اشتباه نکنم.

بهزاد علی محمدزاده
پنج شنبه 22 تیر 1391, 10:52 صبح
به نظرم رسید که پروژکتور مثل مانیتور ها برگشت نور نداره . نمی دونم کسی همچین تجربه ایی داره ؟ به هر حال این LCD خیلی من و اذیت می کنه راهی هم براش پیدا نکردم .

1485159
پنج شنبه 22 تیر 1391, 12:38 عصر
همه امید من این بود که با تعویض مانیتور از crt به lcd یا led مشکل چشم هام بر طرف بشه ولی گویا lcd و led هم مشکل سازه؟

returnx
پنج شنبه 22 تیر 1391, 13:52 عصر
اصولا ، مانیتور LCD ضرری برای چشم نداره و بعید میدونم مشکل دوستمون بخاطر مانیتور بوده باشه...
همونطور که می دونیم این اشعه کاتودی مانیتور های CRT بود که برای چشم مضر بود ولی مانیتور LCD از اونجایی مکانیزمش کاملا متفوته ، آسیب خاصی به چشم نمیرسونه ، جز یک خستگی عادی چشم ، که وقتی ساعت های زیاد به یکجا آدم خیره بشه کاملا طبیعی...
من در روز یکسره پای سیستم تا ساعت 12 ، 1 شب و ایندفه که رفتم چشم پزشکی ، خوشبختانه گفت کاملا چشمت سالمه و هیچ مشکلی نداره...
من احساس می کنم مشکل چشم شما از چیز دیگری باشه...

Felony
پنج شنبه 22 تیر 1391, 14:33 عصر
مشکل چشمان شما به طور مستقیم به خاطر مانیتور نیست و از جای دیگه ناشی میشه ولی مانیتور میتونه تشدیدش کنه ؛ به شخصه الان 5 ساله که روزانه حداقل 9 ساعت به مانیتور خیره شدم ، از مشکل کمردرد و گردن درد و شکم آوردن و ... همه نوعش برام پیش اومده جز مشکل بینایی !

success1
پنج شنبه 22 تیر 1391, 15:21 عصر
درود
البته یه نکته دیگه هم هست واون این که هنگام کارباسیستم معمولا به مانیتورخیره میشیم واین حالت یکنواخت واسه چشم خسته کننده است ومضر پیشنهادمیکنم تعداد
دفعات بیشتری ازصفحه مانیتور چشمتون روبردارید و به پلک زدن و خیره شدن به دور بپردازید

zizi_zizi69
پنج شنبه 22 تیر 1391, 18:59 عصر
از مشکل کمردرد و گردن درد و شکم آوردن و ... همه نوعش برام پیش اومده جز مشکل بینایی !
برای من بینایی هم اضافه کن ،ترجیح میدادم عمران یا هر چی دیگه توش بدو بدو داشت میخوندم.

FastCode
جمعه 23 تیر 1391, 00:00 صبح
من هم کمی کمردرد داشتم که با روزی یک ساعت پیاده روی و درست نشستن حل شد.
چشم هم روی هم ۴+ D ==از یک متری سیب رو از لیمو تشخیص نمیدم.

1485159
جمعه 23 تیر 1391, 00:35 صبح
به نظر شما اگه یکی چشماش ضعیف باشه و.. بهتره که برنامه نویسی رو به عنوان شغل اصلی انتخاب بکنه یا نه؟
البته میدونم که خیلی کلی پرسیدم ولی میخوام نظر دیگران رو بدونم.(فقط در مورد چشم :لبخند:)

بهزاد علی محمدزاده
جمعه 23 تیر 1391, 12:02 عصر
مشکل چشم من مزمن هست و به خاطر باز بودن بیش از حد پلک بوجود اومده . یه کتاب می خوندم به نام طراحی با سمت راست مغز ، در اون نویسنده شرح داده که ، وقتی سمت راست مغز فعال باشه ، ما زمان از دستمون خارج میشه ، و این و به عنوان یه نشانه برای فعال بودن سمت راست عنوان کرده . ما هم فکر سمت راستمون فعال میشه و زمان از دستمون خارج ، بعد میبینی چند ساعته درست و حسابی پلک نزدیم . این همه مشکل ما با مانیتور هاست .

اینکه میگیم مانیتور برای چشم ضرر نداره ، بشر مگر چیزی بدون ضرر هم درست کرده ؟ صفحه نمایش ها چه LCD و ... برای چشم بالاخره ضرر هایی دارن ، شاید مثل امواج موبایل اثبات نشده باشه ، اما رد هم نمیشه .

به نظر شما اگه یکی چشماش ضعیف باشه و.. بهتره که برنامه نویسی رو به عنوان شغل اصلی انتخاب بکنه یا نه؟

ما نمی دونیم ، بهترین کار اینه به یه چشم پزشک مراجعه کنی تا اون مطابق چشمت راهنماییت کنه .

1485159
جمعه 23 تیر 1391, 22:05 عصر
البته من در مورد خودم نپرسیدم. بطور کلی نظر شخصی دیگران رو میخواستم بدونم.
فکر کنم که همه برنامه نویسی رو ترجیح بدن! چون اینجا انجمن برنامه نویسی هست! نه؟!

elena
شنبه 24 تیر 1391, 16:37 عصر
کی میگه مانیتورهای LCD ضرری برای چشم نداره،اون سالی که من عضو این سایت شدم،از بیکاری میومدم پستای اینو اونو میخوندم یکسره پشت سیستم،بعداز اون همیشه درد چشم دارم دیگه کمتر پشت سیستم می شینیم دوبار رفتم دکتر گفت چیزی نیست عینک داد،بخاطر این مسئله خیلی اعصابم بهم ریخت حتی وقتی تو افتاب چشمامو باز میکنم سیاهی جلوی چشمم میاد،خیلی باید در مقابل مانیتور از چشماتون مواظبت کنید تابه روز من دچار نشید

JaVa
شنبه 24 تیر 1391, 17:12 عصر
من یه 3-4 ساله یه سر پشت سیستم هستم ولی نمی دونم چرا چشمام ضعیف نمیشه شما دلیلش رو نمی دونید.:قهقهه:

elena
یک شنبه 25 تیر 1391, 10:00 صبح
من یه 3-4 ساله یه سر پشت سیستم هستم ولی نمی دونم چرا چشمام ضعیف نمیشه شما دلیلش رو نمی دونید.:قهقهه:اینقدر به خودت نناز:لبخند:،از قدیم گفتن حادثه خبر نمیکند،در کل کامپیوتر با روحیات و جسم خانوما سازگاری نداره:لبخند:

fjm11100
یک شنبه 25 تیر 1391, 12:41 عصر
اولا مانیتور هرچی باشه چشم را اذیت میکنه بدلیل اینکه چشم شما برای مدت طولانی روی کی فاصله معین زوم میکنه و عضلاتش ضعیف میشه. برای حل این مشکل باید هر نیم ساعت 1 دقیقه به فواصل دور خیره بشید( قابل توجه مدیران محترم!! که برای دید زدن مانیتورهای کارمندها میزها را رو به دیوار میچینند که اگر کارمند بدبخت سر بلند کنه فوقش فاصله از 40-50 سانت میشه 70 تا 100 سانت اون هم رنگ یکنواخت و عموما زرد یا سفید دیوارها که بشدت برای چشم خسته کننده است.)
دوم این که نور مانیتور باید و حتما باید متناسب با نور محیط باشه. مثلا در تاریکی شب چراغ خاموش کار میکنی که زنت دعوا نکنه و رییست را خوشحال کنی!!! نور صفحه lcd یا led یا هر تکنولوژی دیگه چشمهات را بشدت خراب میکنه و حتی سردرد می گیری.
مانیتورهای CRT چون تشعشاتی داشتند که مردمک چشم نسبت به اونها عکس العمل نشون نمیداد و بسته تر نمیشد خیلی برای چشم مضر بودند. اگر شما هم هنوز پشت این مانیتورها هستید از حالا به فکر خرید یک عصای سفید باشید!!! البته مانیتورهای lcd بی کیفیت و تار (مثل اون lg قدیمی های مربعی بیخود) هم بخوبی می تونند آدم را کور کنند.
قطره اشک مصنوعی جز لاینفک وسایل یک برنامه نویس باید باشه.
پروژکتور بدلیل این که کیفیت مانیتور را نداره به چشم برای تشخیص(اون هم کد های خرچنگ قورباغه ای برنامه نویس ها:قلب:) فشار بیشتری وارد میکنه و ضمنا تاجایی که میدونم عمر لامپش محدود و هزینه استهلاکش بالاست.

بهزاد علی محمدزاده
یک شنبه 25 تیر 1391, 13:53 عصر
پروژکتور بدلیل این که کیفیت مانیتور را نداره به چشم برای تشخیص(اون هم کد های خرچنگ قورباغه ای برنامه نویس ها:قلب:) فشار بیشتری وارد میکنه و ضمنا تاجایی که میدونم عمر لامپش محدود و هزینه استهلاکش بالاست. خب پس این مشکلات و داره . به نظرم بهترین کار همینه که بتونیم بعد از مدتی کار ، بلند شیم و به یه نقطه نگاه کنیم . دکترم به من گفت پشت پنجره برو و یه نقطه دور و نگاه کن . وقتی اینکار و می کنم اشک از چشمم سرازیر میشه ... هنوزم در نرم افزار کاری نکردیم و خرچنگ قورباغه می نویسیم :لبخند: ( آره ؟ باشه ... ) اینجوری هستیم ! معلوم نیست در آینده ... بچه جون بیا دست بابا رو بگیر ...

returnx
یک شنبه 25 تیر 1391, 16:31 عصر
یک نکته ای هست که باید بیشتر بهش توجه کنیم ، روشنایی صفحه نمایش هست...
به طور مثال دوستانی که از Monitor های Samsung استفاده می کنند ، می تونند MagicBright رو روی Text تنظیم کنند که باعث میشه روشنایی صفحه نمایش چشم رو خیلی کمتر اذیت کنه و زمانی که یک متن رو روی صفحه نمایش می خونیم چشم خسته نشه و دچار سوزش نشه...
شاید اینطوری یکم جذابیت تصاویر رو از دست بدیم ، اما فکر می کنم خیلی بهتر باشه تا اینکه چشممون رو از دست بدیم...
برای دوستانی هم که از Monitor های دیگه استفاده می کنند باید بگم در حالت Text در MagicBright روشنایی صفحه نمایش رو 31 تنظیم میشه ...

irpersian20
یک شنبه 25 تیر 1391, 19:38 عصر
من 15 سالگی خشکی چشم گرفتم. که همش مال مانیتور های مزخرف CRT بود و سردرد هم میاورد و نور اتاق کم بود
LCD خیلی بهتر هستند.البته هر چند وقت از قطره استفاده میکنم اما برخی موارد تشدید میکنه خشکی چشم رو
مثل برخی قرص ها.
در کل شانسی هست به نظرم بعضی ها اصلا ضعیف نمیشه با اینکه مراعات نمیکنن

elena
یک شنبه 25 تیر 1391, 21:24 عصر
ببخشید این MagicBrightکدوم قسمته تا تنظیم کنم:خجالت:

mohammadamingh
یک شنبه 25 تیر 1391, 21:30 عصر
منم وقتی به چشم پزشک مراجعه کردم
بهم گفت: "بعد از هر 30 دقیقه چند ثانیه ای رو به یه نقطه تو فاصله 6 متری خیره بمون"(البته این رقما چندانم مهم نیست)
اینجوری سطح چشما خیس و از ضعیفی و خشکی چشم هم جلوگیری میشه

اما
فقط یه نکته میمونه و اون هم اینکه چطوری میشه زمان رو جوری کنترل کرد که این استراحت رو به چشمامون بدیم.

واسه همین سرچ کردم ... و بالاخره یه نرم افزار پیدا کردم

جالب اینجاس که این نرم افزار واسه همین کارا ساخته شده و اسمش Eye Defender
و اینم لینک دالنودش: http://www.dl.azimdownload.com/utility/mofid_soft/EyeDefender_www.azimdownload.com_.zip

176 کیلو بایت حجم داره
و به راحتی میشه باهاش کار کرد

تنها کاری که باید انجام داد اینه که تنظیمش کنید
من این شکلی تنظیمش کردم که بعد از هر 30 دقیقه به مدت 3 دقیقه بهم آلارم بده
آلارمشم اینجوریه که بعد از هر 30 دقیقه یه عکس تمام صفحه به مدت 3 دقیقه سرتاسر مانیتور رو میپوشونه و کاربر باید توی این مدت از سیستم فاصله بگیره.

امیدوارم مفید باشه

JaVa
یک شنبه 25 تیر 1391, 21:36 عصر
برای حل این مشکل باید هر نیم ساعت 1 دقیقه به فواصل دور خیره بشید

من یه راه حل برای این موضوع داریم::لبخند:

بیاد کامپیوتر،میز،و... ببریم بزاریم بالای پشت بام بعد تا احساس خستگی کردیم نگاه فواصل دور بکنیم.:لبخند:

دیگه چشمامون هم ضعیف نمیشه:قهقهه:

موفق باشید.*

returnx
یک شنبه 25 تیر 1391, 22:46 عصر
ببخشید این MagicBrightکدوم قسمته تا تنظیم کنم:خجالت:
کافیه دکمه Down (کاهش) رو بزنید تا گزینه های مربوط به MagicBright بیاد ، بعد گزینه Text را انتخاب کنید...(بنظر من این حالت خیلی بهتر از بقیه برای کار کردن های طولانیست و بدترین ، Dynamic Contrast که انقدر کنتراست تغییر می کنه آدم سر درد میگیره... )

elena
دوشنبه 26 تیر 1391, 18:48 عصر
کافیه دکمه Down (کاهش) رو بزنید تا گزینه های مربوط به MagicBright بیاد ، بعد گزینه Text را انتخاب کنید...(بنظر من این حالت خیلی بهتر از بقیه برای کار کردن های طولانیست و بدترین ، Dynamic Contrast که انقدر کنتراست تغییر می کنه آدم سر درد میگیره... )منظورم اینه که این تنضیمات کجاست،از اول بگید کدوم قسمت باید برم،ممنون:لبخندساده:

returnx
دوشنبه 26 تیر 1391, 19:05 عصر
جای خاصی نباید برید ، فقط کافیه دکمه Down رو فشار بدید ، در واقع این دکمه Shortcut ، برای Magic Bright هست...