PDA

View Full Version : مشکل در شناسایی دیتابیس در ویژوال استودیو 2010

پیام حیاتی
جمعه 23 تیر 1391, 13:58 عصر
سلام بر همه اساتید و عزیزان
من در حال گذروندن دوره سی شارپ هستم و تنها 1 جلسه از دوره باقی مونده که مربوط به دیتابیس هست.
زمانی که میخام دیتابیس رو به برنامه متصل کنم دیتابیس ها رو شناسایی نمیکنه؟
من DB رو با SQL (استاندارد)ساختم .
استاد گفتن ممکنه به خاطر این باشه که اول SQL رو نصب کردی بعد ویژوال پاک کن هر دو رو ابتدا ویژوال رو نصب کن بعد SQL نسخه اینترپرایس؟
اما در کلاس های دانشگاه بهمون میگفتم حتما" ابتدا باید SQL نصب بشه؟
الآن ویندوز جدید نصب کردم و آماده نصب برنامه هام میخام راهنمایی کنید کدوم رو اول نصب کنم اصلا" این مشکلی که برای من پیش اومده ربطی به اولی و دومی نصب شدن یا ورژن اینها داره یا خیر؟
یه سوال دیگه هم داشتم آیا در سرفصل های آموزشی دوره های #C مبحثی برای ساخت Setup از برنامه ها وجود نداره؟استاد به ما میگه نیازی نیست Setup درست کنید فقط فایل EXE رو جا به جا کنید روی هر سیستمی اجرا میشه؟!
veniz2008
جمعه 23 تیر 1391, 15:54 عصر
سلام،در مورد نشناختن دیتابیس توسط برنامه سوالتون خیلی کلی و گنگ هست، باید بیشتر توضیح بدید یا اگه خطایی در برنامه رخ داده متن خطا یا یه عکس از خطا بگیرید و اینجا بزارید تا دوستان بتونن راهنمایی کنن.اما در مورد sql و ویژوال : قبلا دیدم بعضی از دوستان به این مشکل برخوردن ولی واسه خود من پیش نیومده،ولی اینگونه دوستان توصیه میکنند اول sql نصب بشه و بعد از اون ویزوال استودیو رو نصب کنید.تا جایی که بنده اطلاع دارم شما برای sql باید نسخه استاندارد یا developer رو نصب کنید نه نسخه enterprise (نسخه اینترپرایز برای ویندوز سرور هست). در مورد ساخت setup هم اگه برنامه شما دیتابیس داشته باشه(که قطعا خواهد داشت)شما فقط با یه فایل exe راه به جایی نمی برید. یا باید setup بسازید و sql رو بهش اضافه کنید یا اگر فایل setup نمیسازید باید خودتون روی سیستم مقصد sqlexpress رو نصب کنید و بانک برنامه تون رو بهش attach کنید.
موفق باشید.

پیام حیاتی
جمعه 23 تیر 1391, 16:44 عصر
برای اتصال از منوی Tools ، Connect To DB رو که انخاب میکنیم در پنجره جدید استاد گفتن باید Object رو انتخاب کنیم و بعد در مرحله بعدی انتخاب دیتابیس هست زمانی که Browse میکنیم برای انتخاب فایل دیتابیس ذخیره شده اون رو نمیشناسه انگار صفحه سفید هست در صورتی که دیتابیس وجود داره .
مثل اینکه با یه برنامه ایی بخاین فایلی رو باز کنید که اون برنامه فایلی با اون پسوند رو نشون نمیده.

veniz2008
جمعه 23 تیر 1391, 17:41 عصر
اولین توصیه ای که بهتون میکنم تا حد امکان دور ویزارد رو خط بکشید و طرفش نرید (نه اینکه مشکلی داشته باشه فقط اجازه فکر کردن رو به شما نمیده، در واقع اون به جای شما میاد کد مینویسه و شما فقط چندتا next میزنید و این براتون مشکل زا میشه). اما در مورد نشناختن دیتابیس به احتمال زیاد شما نام سرور ( server Name ) رو درست وارد نکردید. برای نام سرور میتونید از (local) یا میتونید نام کامپیوتر خودتون رو وارد کنید. من یه شکل ضمیمه میکنم تا بهتر متوجه منظورم بشید.
89605

Mahmoud.Afrad
شنبه 24 تیر 1391, 05:37 صبح
اگر کاری که mohammaddou (http://barnamenevis.org/member.php?155296-mohammaddou) گفتن جواب نداد میتونید data source رو change کنید(در تصویر بالا دکمه چنج). بعد گزینه sql server database file رو انتخاب کنید و در پنجره بعدی فایل دیتابیس رو انتخاب کنید.

پیام حیاتی
دوشنبه 26 تیر 1391, 10:35 صبح
مشکل با راهکار آقا محمد حل شد.
ای کاش قبل از به کاربردن راه کار استاد مبنی بر عوض کردن ویندوز و نصب کردن برنامه ها به انجمن رجوع کرده بودم این بار ویژوال 2008 نصب کردم اما حتم دارم این راهکار آقا محمد در 2010 هم جواب خواهد داد.

89779

روش mafaman2003 تست کردم اما با خطای تصویر روبرو شدم.

89780

برای اتصال به DB مابقی مراحل رو استاد یه فایل PDF چند صفحه ای بهمون داد که من با خواندنش متوجه نشدم باید چطور مابقی کارها رو انجام بدم.
این فایل PDF (http://www.ahvazsell.com/Test/SQL_Server.rar)
طبق گفته های استاد من باید الآن به پروژه یه آیتم به نام LINQ to SQL Classes اضافه کنم و بعد؟!
89781

Mahmoud.Afrad
دوشنبه 26 تیر 1391, 12:34 عصر
اون روشی که من گفتم بایستی قبلش دیتابیس رو دیتچ detatch کنید.

برای اضافه کردن آیتم باید از Project>>add new item عمل کنید.

veniz2008
دوشنبه 26 تیر 1391, 16:20 عصر
همونطوری که دوستمون در بالا گفتن،شما از منوی project گزینه add new Item رو بزن و بعدش یک شی LINQ To SQL Classes رو انتخاب کن. بعد از اضافه کردن به همون جایی میرسی که خودت عکسشو گذاشتی. حالا روی گزینه server Explorer کلیک کن تا پنجره server explorer فعال بشه. اگه دیتابیست توی این پنجره هست که هیچی ولی اگه نیست روی Data Connection کلیک راست کن و Add Connection رو بزن(عکس 1). حالا دقیقا مثل همون پست قبلی که واستون گذاشته بودم پنجره کانکشن باز میشه و نام سرور رو وارد و دیتابیس خودتون رو انتخاب کنید تا به پنجره server explorer اضافه بشه.
راه دوم: برای باز کردن پنجره sever explorer حتی میتونید خیلی راحت از منوی view ، گزینه server explorer رو باز کنید و دیتابیس رو همونطوری که توضیح دادم اضافه کنید(عکس 2).
عکس 1:
89817
عکس 2:
89818

پیام حیاتی
دوشنبه 26 تیر 1391, 18:06 عصر
مراحل رو انجام دادم:
89822
حالا چطور میتونم دیتابیس رو روی فرم قرار بدم؟
گفته بودن باید از DataGriedView استفاده کنم من این کارو انجام دادم در مرحله انتخاب object یا DB:
89823
من طبق گفته استاد Object رو انتخاب کردم اما در مرحله بعدی دیتابیس و جداول برای تیک دار کردن و اضافه کردن به برنامه طبق PDF راهنما وجود نداره:
89824
اما اگر به جای Object آیتم DB رو انتخاب کنم و مراحل رو ادامه بدم در نهایت جدول دیتابیسم اضافه میشه به فرم:
89826
آیا الآن دیتابیس اضافه شده به صورت کامل؟نیاز به انجام کار دیگری نیست؟
تفاوت انتخاب Object و DB برای اضافه کردن دیتابیس به فرم چی هست؟

veniz2008
دوشنبه 26 تیر 1391, 18:40 عصر
دوست عزیز متاسفانه یا شما به حرف های استادتون خوب دقت نکردید یا استادتون ... ، شما با انتخاب object نمیتونید به دیتابیس و جداولتون دسترسی پیدا کنید.
اینطوری خودتون رو سردرگم میکنید. بیاید قدم قدم جلو بریم تا راحت مطالب رو یاد بگیرید. شما میخواید محتویات یک جدول رو درون گرید با استفاده از ویزارد نمایش بدید، درسته؟

Mahmoud.Afrad
دوشنبه 26 تیر 1391, 18:43 عصر
اگر میخواهید طبق pdf باشه که داره linq کار میکنه اون سه تا شئ studentDataset و... که پایین فرم میبینی رو پاک کن.
شما طبق پست8 عمل کن. یعنی اول از طریق پنجره server explorer جداول دیتابیس رو بگیر و بکش روی مدل linq to sql بعد طبق pdf عمل کنhttp://www.pic1.iran-forum.ir/images/up8/88585827192109737246.png

پیام حیاتی
دوشنبه 26 تیر 1391, 22:37 عصر
فکر کنم بالاخره موفق شدم:
89842
آقا محمد استاد چيزي به ما نگفت فقط يه فايل PDF داد جلسه آخر که خودمون بريم از روش انجام بديم من نتونستم با مطالب PDF کار به جايي ببرم (گیج شدم)در انجمن مطرح کردم .
اگر بتونید مراحل رو شماره گذاری کنید و به صورت متن و تصویر یه فایل آموزش تهیه کنید بسیار عالی خواهد شد حالا یا در انجمن قرار بگیره یا در قالب یک فایل PDF آموزشی جهت دانلود.
اگر هم هزینه ایی در برداره بفرمایید من تقدیم میکنم.

sara_aryanfar
دوشنبه 26 تیر 1391, 23:52 عصر
یه توصیه دارم براتون برنامه نویسی رو نباید از یک استاد آموخت برنامه نویسی رو باید از هزاران استاد آموخت و بهترین جا اینترنت هست چون هم بحث ها به روز هستن و هم شما نا خودآگاه وقتی داری روی یه موضوع کار می کنی بحث های دیگه رو هم می بینی و معلوماتتکلا میره بالا من تودانشگاه فقط کمی سی و سی پلاس یاد گرفتم اما سی شارپ و asp.net رو تا حد کمی که بلدم از بچه های همین انجمن یادگرفتم انجمن های خارجی هم که خیلی مطالبب بیشتری دارن چون بلاخره اونا رو کل برنامه نویس های دنیا داره به روز می کنه

veniz2008
سه شنبه 27 تیر 1391, 00:47 صبح
ببین دوست من،چندتا مطلب هست که راحت بهت میگم:
من بابت آموزش و راهنمایی دوستانم در این سایت پولی دریافت نمیکنم.
اینو قبلا هم گفتم، تا جایی که میتونی دور ویزارد رو خط بکش، با ویزارد به جایی نمیرسی.
هرکی یه سبک کار میکنه. من بیشتر با ADO.Net کار میکنم(بعضی از دوستان هم LINQ کار میکنن)،مثلا همین گرید رو که محتوای یه جدول رو داخلش میریزی با 4 خط کد تو پروژه هام انجامش میدم.
اوایل یه خورده کار کند پیش میره که کاملا طبیعیه ولی اگه وقت بذاری و اصولی یاد بگیری خیلی زود در مسیر درست قرار میگیری.
اگه به اینترنت پر سرعت دسترسی داری تا چندتا آموزش خیلی خوب سی شارپ و ADO.NET بهت معرفی کنم چون به خودم خیلی کمک کردن.
یکی دو روز پیش یه فایل pdf از دستورات sqlروی سایت گذاشتم. هم ساده توضیح داده هم کامل هست. حتما دانلود کن چون خیلی به دردت تو آینده میخوره.

پیام حیاتی
سه شنبه 27 تیر 1391, 09:59 صبح
ممنون از همه عزیزان بابت راهنمایی
بله حتما"،مشکلی از نظر اینترنت ندارم لطفا" لینک ها رو قرار بدید.

veniz2008
سه شنبه 27 تیر 1391, 10:36 صبح
اول فیلم های آموزشی رو میگم: به سایت www.ehsanavr.com (http://www.ehsanavr.com) برو و آموزش ویدئویی فارسی ADO.NET رو دانلود کن. خیلی قشنگ توضیح میده.همچنین میتونی آموزش فارسی #C رو هم از همون سایت دانلود کنی(آموزش سی شارپ بیشتر حول معرفی کنترل های درون محیط ویژوال استودیو هست و کدنویسی پیچیده ای نداره ولی کار با کنترل های پرکاربرد رو بهت نشون میده). همچنین اگه بتونی ویدئوهای مهندس حمیدرضا ببریان رو هم گیر بیاری اونم خیلی قشنگ و کاربردی درس میده(سایت ایشون مدتیه که در دسترس نیست وگرنه براتون لینکش رو میذاشتم،بگردید احتمالا سایت های دیگه داشته باشن.).
همچنین کتاب اموزش ADO.Net در #C و VB.NET نوشته حمیدرضا ببریان(انتشارات پندار پارس)کتاب بسیار خوبیه و مطالب رو از پایه و خیلی قشنگ توضیح داده.
در آخر تنها نکته ای که میتونم بهتون بگم اینه که بعد از یه مدتی که پیشرفت میکیند و جلو میرید احساس میکنید که دیگه منابع فارسی خوبی در دسترس ندارید. خوشبختانه شرکت های معتبر برنامه نویسی دنیا(مثل لیندا، AppDev و ...) مجموعه های بسیار کاملی رو تولید کردن که در سایت های فارسی زبان میتونی بصورت رایگان دانلود کنی.
موفق باشی دوست من.

messi13
دوشنبه 20 خرداد 1392, 01:21 صبح
سلام منم همین مشکل رو دارم
دیتابیس رو ریختم دسکتاپ واسه اتصال چیکار کنم چی کلمه ای وارد کنم؟
http://www.papilmob.ir/wp-content/uploads/2013/06/sshot-75.jpg