PDA

View Full Version : ارزان فروشی نکنید!

fjm11100
سه شنبه 27 تیر 1391, 10:34 صبح
شاید تیتر کمی عجیب باشد ولی هرچه فکر کردم برای این موضوع تیتر بهتری پیدا نکردم.
در کشور ما متاسفانه صنعت نرم افزار هنوز آنطور که باید جایگاه خود را پیدا نکرده است. از یکطرف مشتریان این صنعت که بلافاصله با شنیدن اسم نرم افزار CD های کپی 500 تومانی میدان انقلاب در ذهنشان تداعی می شود و انتظار پرداخت حتی چند صد هزار تومان برای یک نرم افزار را ندارند(وای به پروژه های چند صد میلیونی) و از طرف دیگر کارفرماها و شرکتهای نرم افزاری که متاسفانه علیرغم اینکه صاحبانشان اشخاص فنی هستند باز برنامه نویس ها و مهندسین کامپیوتر را به چشم یک کارمند(و حتی کارگر خط تولید که مدام باید یک کاری بلاخره بکند) می بینند. هیچوقت هم پذیرفته نمی شود که بزرگترین ابزار این صنعت فکر و مغز است که تا متمرکز نباشد مثل یک آچار خراب درست کار نخواهد کرد.
در این بین متاسفانه عده ای از همکاران نیز نقشی فعال در از ارزش انداختن این شغل دارند. چند وقتی بود که درگیر پیدا کردن کار بودم. متاسفانه به هرجا رزومه می فرستادم با 8 سال سابقه حتی تماس جهت دعوت به مصاحبه هم نداشتم. کم کم اعتماد بنفسم را از دست دادم که نکند رزومه من خیلی بد و بدردنخور است. تا اینکه جایی با من صحبت شد و رفتم و بعد فرد مورد نظر گفت که رزومه شما خیلی خوب است توانایی فنی خوبی هم دارید اما حقوق شما خیلی بالاست!!!(حقوق درخواستی 1300 بود) با تعجب گفتم با این گرانی و وضع بد معیشتی این حداقل مبلغی است که می توانم درخواست کنم. فکر می کنید که چه شد؟ طرف بیش از 20 رزومه جلوی من گذاشت که حقوق پیشنهادی آنها از 500 تا 1 میلیون بود!!! شاید فکر کنید همه تازه کار بودند ولی باید عرض کنم خیر. مثلا فردی با 5 سال سابقه نسبتا خوب درخواست 600 هزار تومان حقوق داده بود!!!
برای من جالب است. همکار محترمی که بدلیل نیاز مالی(که همه ما داریم!!!) خود را اینقدر ارزان در اختیار یک مجموعه گذاشته ای چگونه با این حقوق که از کارگر میدان بار هم کمتر است زندگی می کنی؟! البته کارفرماهای عزیز هم توجه داشته باشند که به همین دلیل نیرو با حقوق کم وارد سیستم می شود اما مدام در حال پروژه گرفتن است یا ذهنش درگیر دخل و خرج و پروژه مدام در معرض ریسک! خیلی از این افراد هم صرفا جهت پیدا کردن کار در زمان حاضر تن به هر حقوقی می دهند تا در اسرع وقت با پیدا کردن کاری بهتر دست رییسشان را در پوست گردو بگذارند.
امیدوارم دوستان و همکاران محترم کمی برای کار و مقام اجتماعی خودشان ارزش قائل شوند تا این رشته هم یعنوان یک رشته مهندسی محسوب شود نه بعنوان کارمندی!!!

success1
سه شنبه 27 تیر 1391, 17:02 عصر
سلام
ازمطلبی که قراردادیدکمال تشکررودارم
کاملا موافقم
اگه خودمون واسه خودمون ارزش قائل نشیم نمیشه ازبقیه انتظارزیادی داشت
امیدوارم یه روزی مهندسان این رشته جایگاه واقعی شون روپیداکنن
موفق وموید

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 27 تیر 1391, 17:51 عصر
سلام . هیچ وقت هیچ وقت برای ماهی 600 تومن کار نخواهم کرد ... حقیقا من به تخصص اون آدمی که برای ماهی 600 تومن رفته شک دارم . یا از رشته های غیر مرتبط هستند که بعد از ظهرها برای کمک خرج طراحی وب انجام میدن !!!!!!!! یا خلاصه یه جایی از کارش می لنگه ... وگرنه کدام متخصص میاد برای 500 تومن ؟ مردم میگن ما قالب برای سیستم های مدیریت محتوی تولید می کنیم 200 تومن می گیرم 3 4 روزه تحویل میدیم !!! اونوقت ماهی 500 600 متخصص ؟ حالا نه 200 تومن اونها و نه این ...

شما فکر کن ، مهندس نرم افزار ( کارشناس و یا ارشد ) ، مثلا طراح نرم افزار ، مسلط به UML , و طراحی سیستم های شی گرا ، ( چه می دونم طراح بانک اطلاعاتی ، مسلط به اوراکل و ... ) متخصص امنیت ، متخصص تکنولوژی های جاوا (j2ee )و ... میان برای ماهی 500 تومن کار می کنن ؟ خب با فوق دیپلم ، به عنوان اپراتور بری توی یه اداره که شاید بیشتر از این بهت بدن ، با مزایای بیشتر .

راستش من به رزومه اونها شک دارم . تخصص هاشون چی بود ؟ ( اینها معمولا در حوزه وب مشاهده میشه . )

در مورد ارزان فروشی نکردن هم ، حق با شماست ، این رسم ها رو ما باید در کار خودمون بوجود بیاریم ، تخصص ، تعهد ، و مزد مناسب .

این بحث و تاپیک ها هم خوبه تاثیراتی شاید داشته باشه . مثلا همین بحث ها در وب رسمی رو بوجود آورده در نرم افزار که ما کد برای دانشجو نمی نویسیم و الان این دیگه تقریبا یه قانون نا نوشته شده . چند روز پیش در وبلاگ یکی از همکاران می خوندم که همسایه شون ازش خواسته بود براش تمرین درسی شو بنویسه ، اما اون اینکار و نکرده بود و بهش میگه کمکت می کنم ... به هر حال منظورم اینه که همین بحث ها و تاپیک ها و فضای اینترنت هم به جا انداختن بعضی فرهنگ ها کمک می کنه ...

fjm11100
سه شنبه 27 تیر 1391, 18:14 عصر
من خودم هم باورم نمیشد و وقتی دیدم آمپر سوزوندم:عصبانی:
البته توی همون وب هم طرف اگر متخصص باشه 4 تا کلمه امنیت بدونه 2 تا فریمورک بشناسه کمی از معماری های مورد استفاده در وب بدونه قاعدتا باید 5 سالی کار کرده باشه. نمیدونم رزومه ها که ماشالله پر پیمون هستند همه مسلط به همه چیز!!! از php بگیر تا ddk را فول بلدند!

ayub_coder
سه شنبه 27 تیر 1391, 19:33 عصر
من هم رزومه های این چنینی دیدم همه همه چیز بلد هستن. ولی وقتی بهشون میگی همین که تو رزومه ات نوشتی یه کوچولوشو انجام بده هنگ میکنن. اینا که من همه چیزو بلدم حرفی بیش نیست. اونا فقط وارد اون محیط میشن تا تجربه کاری پیدا تا در جای بهتری کار پیدا کنن. کارفرما هم به شدت از این کار ضرر می کنه. من با چشم خودم دیدم که میگم. کارفرما به امید اون یه نفر دوتا پروژه گرفته بود و قرارداداشو بسته بود طرف بعد دوماه کار رو پروژه ۱٪ رو هم انجام نداد و کار رها کرد رفت. این وسط کی ضرر میکنه؟ اون کارفرمایی که کسی رو استخدام کرده بود که کمترین حقوق رو پیشنهاد داده بود! بالاخره امیدوارم ارزش واقعی کار ما مد نظر باشه.و این مشکلات تموم بشن.

Felony
سه شنبه 27 تیر 1391, 23:20 عصر
سلام . هیچ وقت هیچ وقت برای ماهی 600 تومن کار نخواهم کرد ... حقیقا من به تخصص اون آدمی که برای ماهی 600 تومن رفته شک دارم . یا از رشته های غیر مرتبط هستند که بعد از ظهرها برای کمک خرج طراحی وب انجام میدن !!!!!!!! یا خلاصه یه جایی از کارش می لنگه ... وگرنه کدام متخصص میاد برای 500 تومن ؟
خدا رو شکر که فعلا به این وضع گرفتار نشدیم .

اینجا جای این بحث ها نیست چون سایت رو ف...ر میکنن ؛ خیلی از ماها جوون و مجرد هستیم و خرج خودمون رو درمیاریم و فکر میکنیم هنر کردیم ، زندگی خرج داره ...

تا به حال شده شب بخوابی صبح صاحب خونه بهت بگه 400 هزار بزار رو اجارت ؟! شده برای اینکه فرزندت درست تربیت بشه و تو یک مدرسه درست درس بخونه چند میلیون هزینه کنی ؟! شده بچت ازت چیزی بخواد و نتونی براش تهیه کنی ؟!

بعضی وقت ها آدم مجبوره ! به عنوان شغل دوم ، سوم ... با هر حقوقی ... نمیتونی وقتی بچت ، زنت ، خانوادت یه چیز خواست بگی پول ندارم و سر کار نمیرم چون حقوقش در اندازه تخصصم نیست .

البته من خودم شرایط بالا رو ندارم و تجربه نکردم ولی پای درد و دل خیلی ها نشستم و به عینه دیدم و هممون هم اوضاع نرم افزار و کار در کشور رو میدونیم .

خیلی از ماها فقط خرج خودمون رو میدیم و دستمون تو جیب خودمونه و حالم میکنیم ( بازم دممون گرم ) ؛ ولی یادمون باشه بعضی ها بار یک خانواده رو دوششون هست ... به هزار یک دلیل که ما نمیدونیم و نمیتونیم خودمون رو جاشون بزاریم مجبورن ...

البته کم کسانی هم نیستند که رزومه های قلمبه مینویسن ولی وقتی 2 تا سوال تخصص راجع به موارد رزومشون ازشون میکنی توش میمونن ، تو شرکت با چند نفر که برای استخدام اومده بودن مصاحبه کردم ، بلانسبت هویج !

ولی یادمون باشه بعضی ها مجبورن ، اونم با این اوضاع ...

در آخر حرف دل من هم هست ؛ آقایونی که مجبور نیستید ، دانش خودتون رو ارزون نفروشید ، با این کار همه رو به دردسر میندازید .

*** لطفا این تاپیک رو سیاسی نکنید ، همه از اوضاع به اندازه کافی خبر دارن و نیازی به اطلاع رسانی نیست ، فقط خواستم بگم راحت در مورد دیگران تصمیم گیری نکنید ، شاید واقعا کارشون از روی اجباره .

irpersian20
سه شنبه 27 تیر 1391, 23:39 عصر
سلام
من که مبتدی هستم هنوز .
اما این جریان رزومه رو واقعا چند جا دیدم.
الکی مینویسند فلان جا و چند سال فلان کار رو انجام دادند.خیلی هاش خالی بندی هست.

aliimanypoor
سه شنبه 27 تیر 1391, 23:48 عصر
شايد بد نباشه كمي هم فكر بكنيم چرا چنين رزومه هايي با چنين قيمت هايي وجود دارد

fjm11100
چهارشنبه 28 تیر 1391, 10:54 صبح
قبول دارم نیاز مالی به آدم فشار میاره. ولی شخصا ترجیح میدم برای مدتی شغلم را عوض کنم و درآمد کمتری کسب کنم تا اینکه با این شغل درآمد 600 تومانی داشته باشم. چون هم این رقمها ارزش فشار و استرس این کار را ندارد و کلی به آدم صدمه روحی می زند و هم ارزش شغلم را پایین آورده ام. ضمنا با گرفتن چند پروژه همزمان تنها کارفرما را بیچاره خواهم کرد! سیاسی کاری نیست. مشکل سیاسی نیست اجتماعی است و بیایید واقع بین باشیم تا حد زیادی مشکل از خود ماست. در قضیه پروژه گرفتن هم همینطور است. براحتی پروژه ای را که 3-4 ماه وقت میگیرد را 300 تومان قیمت می دهند!!! البته 99% آخر سر هم دعوا در میگیرد و پروژه زمین میخورد.

FastCode
پنج شنبه 29 تیر 1391, 00:21 صبح
سلام.
دقیقاً همین داستان ۳ ماه پیش برای من هم اتفاق افتاد.
درد دل خیلی هاست.
واقعاً چرا؟

samaram
یک شنبه 01 مرداد 1391, 09:13 صبح
بحث جالبیه. ولی فکر میکنم شما حواستون نیست که شرکت های خصوصی بیشتر به دنبال تخصص متوسط با کمترین حقوق هستند تا تخصص بالا و حقوق بالا! تعداد شرکت هایی که دید وسیع دارند و به دنبال تخصص بالا هستند و جور پرداخت حقوق بالا رو هم میکشن خیلی کمه. اکثرشون دنبال بهینه ترین حالت هستند!
بخصوص که این روزا اصطلاح "حقوق قانون کاری" یعنی همون مبلغ ناچیز 400 تومن رواج پیدا کرده.
به فکر اوضاع بد بازار کار هم باشین.
به متقاضیان زیاد حوزه ی برنامه نویسی و مهندسی کامپیوتر

AliReza Vafakhah
یک شنبه 01 مرداد 1391, 12:17 عصر
تا امروز که 22 سالم دقیقا تموم شده . خیلی رنگ و بارنگ ها از این آدم ها و روزگار دیدم.

آره دوستان تو این زمونه اکثر آدم هایی که جای بالا نشستن (منظورم همشون نیست) باید چندتا از پایین له کنند تا همیشه بالا باشند ، این رو به چشم دارم می بینم.
بالایی هستن که ما رو مجبور می کنند که به حقوق ماهی 500 تومان اونهم با این وضع ، بسنده کنیم.
اونقدر فهمیدم که اگه ماهی 1 میلیون به بالا داشته باشی حالا تازه درآمدت متوسطه.
به نظر من یک مهندس نرم افزار و یا تحلیلگر باید فقط و فقط یک شغل داشته باشه ، نه اینکه به دلیل کافی نبود درآمد به شغل دوم ، سوم رجوه کنه و این باعث پایین امدن راندمان کار اصلیش هم بشه.

باز ما جوان ها (مجردها)باید بریم خدا رو صد هزار مرتبه شکر کنیم که دیگه مسولیت همسر ، فرزند و هزار و یک مسولیت رو به عهده نداریم و اگر از درد نداریی شرمنده شدیم ، فقط شرمنده خودمون شدیم و بس.

در آخر خدا رو با زبون روزه صدهزار مرتبه شکر می کنم و از همه دوستان می خواهم همیشه خدا رو شکر کنند ، (با نا شکری هیچ چیز درست بشو نیست )

AMIBCT
یک شنبه 01 مرداد 1391, 15:59 عصر
باز کردن این تاپیک‌ها بی‌فایده است چون کسی که به حقوق‌های پایین راضی می‌شود دو حالت دارد
یا تخصص کافی را ندارد و یا مجبور است تا هر طور شده شغلی پیدا کند
کسی که تخصص بالا داشته باشد و مجبور هم نباشد زیر بار حقوق کم نمی‌رود

از طرفی هم شرکت‌ها تحت فشار هستند و در این بازار تامین حقوق کارکنان کار سختی است

برای یک شرکتی دنبال دو نفر برنامه‌نویس بودیم
تقریبا تمام کسانی که دنبال کار هستند شرایط کار را ندارند
وقتی به برخی از رزومه‌ها نگاه می‌کنید فکر می‌کنید بیل گیتس هستند
ولی وقتی یک فرم آزمون ساده را جلویشان می‌گذارید به 10 درصد پرسش‌ها هم نمی‌توانند پاسخ کامل و درست بدهند

هم باید تخصص و هم فرهنگ کاری بالا برود تا وضعیت نرم‌افزار از این بلبشو خارج شود